Τσίμπλες...


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Καλησπέρα σε όλους! Ο μικρός μου (6 μηνών κόκερ σπάνιελ) έχει θεματάκι με τις τσίμπλες. Πριν ένα μήνα περίπου πέρασε επιπεφυκίτιδα και την αντιμετωπίσαμε επιτυχώς ακολουθώντας τις οδηγίες του κτηνιάτρου. Ωστόσο, ειδικά το αριστερό του ματάκι έχει τσίμπλες καθημερινά και πολλές φορές και δύο και τρεις φορές την ημέρα αφού του τις καθαρίσω με φυσιολογικό ορό. Έχει τα χαρακτηριστικά μάτια που έχουν κάποιες ράτσες με το πεσμένο το κάτω βλέφαρο και ο κτηνίατρος μου είπε ότι δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό πέραν του να του τις καθαρίζουμε. Έχει κανένας καμία ιδέα τί μπορώ να κάνω; Σήμερα η τσίμπλα ήταν κολλημένη μέσα στο ματάκι του και αναγκάστηκα να βάλω το βαμβάκι να ακουμπήσει στο μάτι προκειμένου να τη βγάλω...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Καλησπέρα σε όλους! Ο μικρός μου (6 μηνών κόκερ σπάνιελ) έχει θεματάκι με τις τσίμπλες. Πριν ένα μήνα περίπου πέρασε επιπεφυκίτιδα και την αντιμετωπίσαμε επιτυχώς ακολουθώντας τις οδηγίες του κτηνιάτρου. Ωστόσο, ειδικά το αριστερό του ματάκι έχει τσίμπλες καθημερινά και πολλές φορές και δύο και τρεις φορές την ημέρα αφού του τις καθαρίσω με φυσιολογικό ορό. Έχει τα χαρακτηριστικά μάτια που έχουν κάποιες ράτσες με το πεσμένο το κάτω βλέφαρο και ο κτηνίατρος μου είπε ότι δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό πέραν του να του τις καθαρίζουμε. Έχει κανένας καμία ιδέα τί μπορώ να κάνω; Σήμερα η τσίμπλα ήταν κολλημένη μέσα στο ματάκι του και αναγκάστηκα να βάλω το βαμβάκι να ακουμπήσει στο μάτι προκειμένου να τη βγάλω...
Στη θέση σου θα πήγαινα σε γιατρό εξειδικευμένο σε οφθαλμολογικά. Ειδικά στις διαγνώσεις για τα μάτια γίνονται πολύ εύκολα λάθη από κτηνιάτρους που δεν διαθέτουν τον κατάλληλο εξοπλισμό και εμπειρία.
Θα πρότεινα να πας στον Λιαπή (http://plakentiavet.gr/gr/)
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Στη θέση σου θα πήγαινα σε γιατρό εξειδικευμένο σε οφθαλμολογικά. Ειδικά στις διαγνώσεις για τα μάτια γίνονται πολύ εύκολα λάθη από κτηνιάτρους που δεν διαθέτουν τον κατάλληλο εξοπλισμό και εμπειρία.
Θα πρότεινα να πας στον Λιαπή (http://plakentiavet.gr/gr/)
Σε ευχαριστώ πολύ!
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καλησπέρα σε όλους! Ο μικρός μου (6 μηνών κόκερ σπάνιελ) έχει θεματάκι με τις τσίμπλες. Πριν ένα μήνα περίπου πέρασε επιπεφυκίτιδα και την αντιμετωπίσαμε επιτυχώς ακολουθώντας τις οδηγίες του κτηνιάτρου. Ωστόσο, ειδικά το αριστερό του ματάκι έχει τσίμπλες καθημερινά και πολλές φορές και δύο και τρεις φορές την ημέρα αφού του τις καθαρίσω με φυσιολογικό ορό. Έχει τα χαρακτηριστικά μάτια που έχουν κάποιες ράτσες με το πεσμένο το κάτω βλέφαρο και ο κτηνίατρος μου είπε ότι δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό πέραν του να του τις καθαρίζουμε. Έχει κανένας καμία ιδέα τί μπορώ να κάνω; Σήμερα η τσίμπλα ήταν κολλημένη μέσα στο ματάκι του και αναγκάστηκα να βάλω το βαμβάκι να ακουμπήσει στο μάτι προκειμένου να τη βγάλω...
Γεια σας
Θα σου συνηστουσα προς το παρον να τα ξεπλενεις με τσαι χαμομιλι με ενα βαβακακι..κριμα ειναι να το βλεπεις σε καταλαβενω εμενα της δικιας μ ειχε πεσμενο βλεφαρο απο 1 μηνου κ ετρεχε συνεχεια ετρεχε ο γιατρος μ ειπε οτι δεν υποφερει αλλα οταν μεγαλωσει μπορω να το κανω εγχειρηση και ετσι εγινε κ ολα καλα.πιστευω καποια λυση θα υπαρχει.ο πορος τ ματιου τ ειναι ενταξει?
 
  • Like
Reactions: PantelisCocker






PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις συμβουλές! Το χαμομήλι μου είχε πει ο γιατρός πως ίσως δημιουργεί αλλεργίες. Θα τον πάω κάποια στιγμή σε έναν οφθαλμίατρο - κτηνίατρο. Η αλήθεια είναι ότι δεν τρέχει συνέχεια, αλλά 2-3 φορές την ημέρα του αφαιρώ μία μεγάλη τσίμπλα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το χαμομήλι απαγορεύεται μέσα στο μάτι. Αν θέλεις να καθαρίζεις τσίμπλα γύρω γύρω, με σκέτο νερό ή φυσιολογικό ορό.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ρε παιδιά κ μενα βγαζει 2-3 φορες τη μερα τσίμπλες αλλά κοιμαται κ ολη μερα...οπότε δε μουχει κάνει εντυπωση
Τις καθαριζω...με χαρτομάντιλο,με το χερι,με το μανικι...οτι εχω ευκαιρο τεσπα
Κ αμα την δω κ ειναι μεστο ματι,κλείνω το ματι κ κανω ελαφρύ μασάζ να την φερω στην άκρη του ματιού κ τοτε την βγάζω...δεν βαζω χέρι μεστο μάτι.
Παντως κ γω πιο παλια που κατι ειχε παθει,δε θυμαμαι τι,με ορο κ γαζα της τα καθαριζα τα ματάκια (γενικα γαζα μας εχει πει ο γιατρός,κ για το επιοτικ)
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Με το ζουμι απο το χαμομιλι το ξεπλενω κ με βαμβακακι και εννοιτε πως δεν το εβαζα μεσα στο ματακι απο εξω οταν ειναι κλειστο το ματακι..και πολλες φορες οταν δεν εχω ορο στο σπιτι το κανω κ ειναι ενταξει μεχρι τωρα.
Ο γιατρος μ ειπε ειναι ενταξει .τωρα τι να πω.μπορειτε να μ πειτε γτ απαγορευετε το ζουμακι?
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Με το ζουμι απο το χαμομιλι το ξεπλενω κ με βαμβακακι και εννοιτε πως δεν το εβαζα μεσα στο ματακι απο εξω οταν ειναι κλειστο το ματακι..και πολλες φορες οταν δεν εχω ορο στο σπιτι το κανω κ ειναι ενταξει μεχρι τωρα.
Ο γιατρος μ ειπε ειναι ενταξει .τωρα τι να πω.μπορειτε να μ πειτε γτ απαγορευετε το ζουμακι?
Εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι το χαμομήλι μπορεί να τους προκαλέσει αλλεργία. Φαντάζομαι γι'αυτό λένε και οι υπόλοιποι ότι απαγορεύεται.
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Update. Σήμερα πήγαμε σε κτηνίατρο - οφθαλμίατρο. Τον εξέτασε και δεν βρήκε κάτι. Μου είπε πως αρκετά κόκερ λόγω του πεσμένου βλέφαρου μαζεύουν τσίμπλες και κάποιες φορές είναι επιρρεπή στην επιπεφυκίτιδα.... Οπότε tobradex για δέκα ημέρες και αν δε δούμε βελτίωση θα πάμε για έναν καθαρισμό σε περίπτωση που έχει βουλώσει κάποιο σωληνάκι δακρύων.
 
  • Like
Reactions: vrmode




PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Ευχαριστώ πολύ! Θα τελειώσουμε τώρα αυτή τη θεραπεία και αν ξαναεμφανιστεί -που το βρίσκω πολύ πιθανό- θα δοκιμάσουμε!
 
  • Like
Reactions: vrmode


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Να γίνει γρήγορα καλά ο μικρούλης :D:love:

@elpinor κινητή εγκυκλοπαίδεια εναλλακτικών θεραπειών είσαι :D να φανταστώ από καταστήματα ολιστικής ιατρικής; Βιολογικά; (μήπως να άνοιγες ένα σχετικό με τις εναλλακτικές θεραπείες θέμα;) :love:(y)
 
  • Like
Reactions: PantelisCocker


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
@PantelisCocker
επειδή είναι φυτικό και δεν έχει κορτιζόνη, μπορείς αφού ολοκληρωθεί η θεραπεία και επειδή ο ερεθισμός είναι λίγο-πολύ μόνιμος να του βάζεις μια φορά την ημέρα από μια σταγόνα σε κάθε μάτι προληπτικά. Το κάνω στην μικρή (Σιχ) που είχε πρόβλημα τσίμπλας λόγω τρίχας.
δεν έχουμε πια πρόβλημα.

@noni_papa
Φαρμακείο που έχει και ομοιοπαθητικά, τινκτούρες βοτάνων κλπ.
Για να τα μαζέψω πρέπει να βρω χρόνο. Δεν είναι κακή ιδέα...
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
@elpinor
By the way, του έδωσα και ένα ομοιοπαθητικό χάπι που μας σήστησε φίλος ομοιοπαθητικός κτηνίατρος για το θέμα. Κάπως καλύτερα πήγαινε, αλλά όχι εντελώς, οπότε είπα να τον τσεκάρω σε οφθαλμίατρο. Θα το κάνω αυτό που λες πάντως με το καθημερινό, μπας και ησυχάσει το καημένο, γιατί τον ενοχλούν πολύ.
 
  • Like
Reactions: elpinor


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3