Η ψηλή και ο κοντός!!! (Νεφέλη και Αζόρ)


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
ωχ περαστικά σας !
Περαστικά στο κοριτσάκι ξανά
Περαστικά σας.
Από το άγχος της μετακόμισης είναι, θα στρώσει.
Περαστικά στο κοριτσάκι σας!! :love:
Καταρχάς, περαστικά στο κορίτσι :(.
Κι εγώ κάποια στιγμή είχα σκεφτεί να αλλάξω την αμπούλα με το χάπι αλλά μου είπαν οι κτηνίατροι ότι στο θέμα της σκνίπας ειδικά η αμπούλα είναι σαφώς ανώτερη.
Περαστικά σας!
Σας ευχαριστούμε πολύ, παιδιά!!
Να είστε καλά!

Εντάξει, η Νεφέλη με βλέπει και κρύβεται!
3 αλοιφές, ένα σπρέυ και μία αντιβίωση 3 φορές τη μέρα!
Πρέπει να την κάνω μπάνιο και να της κόψω νύχια και το καθυστερώ όσο μπορώ γιατί θα τα μαζέψει και θα πάει να βρει άλλα αφεντικά!

Τουλάχιστον αύριο δε δουλεύω και από το μεσημέρι και μετά η μέρα θα είναι όλη δική της!
 










Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ποιος θα το περίμενε οτι πριν τρία χρόνια αυτό το υπέροχο κορίτσι θα έμπαινε στη ζωή μου;;Ήρθε αφού είχα μείνει χωρίς σκυλοπαρέα 1 ολόκληρο χρόνο.Ήρθε όταν χρειαζόμουν σκυλοπαρέα όσο τίποτα.Πολλά έγιναν και πολλά πέρασα για να φτάσω να δω την αγγελία της και να την ερωτευτώ με την πρώτη ματιά.

Αυτό ήταν λοιπόν. Πήρα τηλέφωνο. 2 μέρες αγωνία μέχρι να τη γνωρίσω από κοντά. 15.07.14 έγινε η πρώτη γνωριμία και την ερωτεύτηκα ακόμα περισσότερο.Η κ. Ντίνα μου είπε οτι την είχαν πετάξει 2 ημερών στο δρόμο. Μία μπουκιά μωρό μαζί με τα αδέρφια της πεταμένα να πεθάνουν. Αλλά η καλή τους νεράιδα τα βρήκε και τα ανέλαβε. Η πριγκίπισσά μου σώθηκε και από του τσομπανόσκυλου τα δόντια, όταν πήγε να τη σκοτώσει. Η Ντίνα και πάλι ήταν εκεί για να τη σώσει με τίμημα το σπάσιμο του καρπού της. Έκτοτε η μικρή βρισκόταν σε φιλοξενία μέχρι την ημέρα που η Κάτια μου την έδειξε. Εκεί, είδα ένα μικρό κουτάβι 3.5 μηνών, μόλις 6.5 κιλά. Πρώτη της επαφή με το έξω, με τον κόσμο, με το λουρί και με τη βόλτα. Περίεργη, αλλά και επιφυλακτική με όσα έβλεπε. Κούρνιασε κάτω απο τα πόδια μου και επεξεργαζόταν τα πάντα. Μετά τη γνωριμία μας ήμουν σίγουρη. Με είχε υιοθετήσει. Επόμενη στάση: Πετ σοπ. Η προίκα της αγοράστηκε και περίμενε την πριγκίπισσά μου να έρθει σπίτι. 16.07.14 η "μοιραία" μέρα. 19.00 η ώρα που θα την έπαιρνα στην αγκαλιά μου.Ήρθε διστακτικά και κούρνιασε πάλι στα πόδια μου. Δε με ήξερε, αλλά ήταν ήρεμη. Δε μπορούσα να πιστέψω οτι το πλάσμα αυτό θα ήταν ΔΙΚΟ ΜΟΥ από εδώ και πέρα. Της έβαλα το λουράκι της και σιγά σιγά φύγαμε.Έκτοτε, πέρασαν τρία χρόνια γεμάτα όμορφες, αστείες, γλυκές, άσχημες, στενάχωρες και γεμάτες αγωνία στιγμές.

Ροχαλητά, γκριμάτσες, τραγούδια, γαβγίσματα, γκάφες, φιλιά, ερλίχεια, αλλεργίες, λοιμώξεις, τσιμπήματα εντόμων, ψευδοκύηση, στείρωση, δεμοδεκτική ψώρα, μετακόμιση στην πρωτεύουσα, γνωριμίες με νέους ανθρώπους και σκυλιά, μυκητιάσεις και σταφυλόκοκκους, φύσημα στην καρδούλα της και κύστες στην ουρά. Από όλα περάσαμε, αλλά γιαυτό είμαι εδώ, για να την κρατάω υγιέστατη και χαρούμενη για την επιλογή της να με κάνει μαμά της. Να νιώθει και να είναι μία πριγκίπισσα. Αυτό που θα έπρεπε να είναι από την ημέρα της γέννησής της, αλλά που κάποιος αποφάσισε να της το στερήσει. Για όλα αυτά λοιπόν που μου έχει χαρίσει αυτόν τον χρόνο που την έχω στη ζωή μου και για όσα θα μου χαρίσει τα υπόλοιπα χρόνια μας, θέλω να της πω ένα μεγάλο ευχαριστώ και πως τη λατρεύω όσο τίποτα. Είσαι το κοριτσάκι μου, Νεφέλη μου. Είσαι το παιδί μου με τα τέσσερα πόδια και τη γούνα. Είσαι ένας θησαυρός που μου ομόρφυνε τη ζωή. Είσαι οτι πιο υπέροχο θα μπορούσα να ζητήσω. Σε αγαπάω κορίτσι μου. Happy Adoption Day babygirl!!! <3 CAM00548.jpg
Η πρώτη της φωτογραφία, την ημέρα της υιοθεσίας της! :love:
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ηξερε η νεφελιτσα ότι διάλεγε τον πιο γλυκό άνθρωπο :love: happy adoption Day και να περάσετε πολλά πολλά ακόμα χρονιά παρεα :love:
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Happy adoption day παίδες!!! Κοιτάτε να το γιορτάσετε ποικιλοτρόπως σήμερα!!!
Σε ευχαριστούμε Μαρία, αλλά η αλήθεια είναι οτι γύρισα τόσο αργά που δε γιορτάσαμε τίποτα. Είχε και κάτι ενοχλήσεις το στομάχι της και έτσι την έβγαλε με σκέτη κροκέτα! Δε πειράζει! Θα της χρωστάω κέρασμα :D

Να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια ακόμα το κορίτσι σου.:love:
Σε ευχαριστώ πολύ, @Tri ! Να χαίρεσαι και εσύ το δικό σου αγόρι για πάρα πολλά χρόνια ακόμα!

Ηξερε η νεφελιτσα ότι διάλεγε τον πιο γλυκό άνθρωπο :love: happy adoption Day και να περάσετε πολλά πολλά ακόμα χρονιά παρεα :love:
Να, να! Τέτοια μου λες και κοκκινίζω! :p :X3:
Σε ευχαριστώ πολύ, κορίτσι μου!! Να είσαι καλά και να χαίρεσαι και εσύ τα μικρά σου για πάρα πολλά χρόνια! :love::love::love:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Έφτασε η μεγάλη μέρα!! Αύριο το πρωί φεύγουμε με το πλοίο για Αλεξανδρούπολη.
Ευτυχώς μία φίλη μας θα μας πάει μέχρι Λαύριο και γλίτωσα το άγχος του να βρω ταξί να δεχτεί τη Νεφέλη!

Λέτε να το χρειαστώ το σπρέυ;; Της πήρα φίμωτρο, ετοίμασα 1.5 λίτρο ξυδόνερο (σε περίπτωση που κατουρήσει η κάνει κακά στο κατάστρωμα), πήρα περίπου 150 σακούλες μαζί μου, αντισηπτικά μαντηλάκια και μωρομάντηλα.
Τι άλλο να κάνω για να είμαι καλυμμένη; 20525909_1777039458990941_5836077055328660787_n.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οχι φαγητό, όχι νερό, χαρτί κουζίνας, πάνες, μπωλ για νερό στο πλοίο...συμπληρώνω και καλό ταξίδι (y)
Δεν έχετε soft crate ε; Θα σας έλυνε τα χέρια!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Φαγητό δε θα έχω σίγουρα μαζί μου να της δώσω. Νερό θα της δίνω από λίγες σταγόνες κάθε κάποιο διάστημα (17 ώρες χωρίς νερό δε μπορώ να την αφήσω).
Χαρτί κουζίνας θα έχω μαζί μου, απλά ξέχασα να το γράψω.

(μου λες να μη δώσω νερό, αλλά να έχω μπολ για νερό :p ) χαχαχα

Κρέιτ όχι, δεν έχουμε. Είχα ένα μικρό όταν ήταν 3 μηνών. Το μεγάλο που έχουμε είναι μεταλλικό και το έχουμε αφήσει Αλεξανδρούπολη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Να μην δώσεις ΠΡΙΝ το ταξίδι, για αρκετές ώρες. Πολύ λίγο. Στην διάρκεια και τόσες ώρες, εννοείται θα δώσεις, αλλά και πάλι λίγο. Οχι ολόκληρους κουβάδες. Και για το φαγητό, η "απαγόρευση" είναι για πριν το ταξίδι. Στην διάρκεια, από λίγα "πετραδάκια" που και που, μια χαρά θα είναι.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Φαγητό θα φάει σήμερα κατά τις 9 το βράδυ και μετά τίποτα.
Το νερό μέχρι τις 12 θα της το αφήσω. 4.30 θα ξυπνήσουμε για να τη βγάλουμε για τις ανάγκες της και μετά κατά τις 5 θα ξεκινήσουμε για Λαύριο.

Καλά, ολόκληρους κουβάδες δε θα της έδινα ούτως η άλλως. Λίγες σταγόνες που και που και ένα δύο μπισκοτάκια κάθε 3-4 ώρες, για να έχει κάτι το στομάχι της μέσα. (Κάνει και εμετούς αν μείνει πολλές ώρες νηστική η χαζή).
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.231
7.773
Σκεψη που εκανα χτες στο πλοιο.....Υποσεντονα απο σουπερμαρκετ ή πανες νομιζω βολευουν περισσοτερο απο το χαρτι για μαζεμα στα τσισακια, απλωνεις , απορροφανε τα παντα με τη μια, πιανεις απο τη ναυλον μερια χωρις να χρειαζεσαι γαντια και πεταμα. Περνας και με ενα μαντηλακι και τερμα. Το χαρτι μου φανηκε παιδεμα, ρολα, αερας , ξανα ρολα, μαζευε, θα τα ακουμπησεις σιγουρα κ.τ.λ

Καλο ταξιδι!!!
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλό ταξίδι, όλα καλά θα πάνε, μόλις πιάσετε τη γωνιά σας και βολευτείτε θα είστε μια χαρά! Συνήθως έχει πολύ κόσμο το δρομολόγιο; Όσο πιο λίγος τόσο πιο καλά :)
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Σκεψη που εκανα χτες στο πλοιο.....Υποσεντονα απο σουπερμαρκετ ή πανες νομιζω βολευουν περισσοτερο απο το χαρτι για μαζεμα στα τσισακια, απλωνεις , απορροφανε τα παντα με τη μια, πιανεις απο τη ναυλον μερια χωρις να χρειαζεσαι γαντια και πεταμα. Περνας και με ενα μαντηλακι και τερμα. Το χαρτι μου φανηκε παιδεμα, ρολα, αερας , ξανα ρολα, μαζευε, θα τα ακουμπησεις σιγουρα κ.τ.λ

Καλο ταξιδι!!!
Υποσέντονα λες ε;; Δε το σκέφτηκα. Θα πεταχτώ να πάρω αν είναι!!
Ευχαριστώ για την ιδέα!
Σε ευχαριστούμε!! :D

Καλό ταξίδι, όλα καλά θα πάνε, μόλις πιάσετε τη γωνιά σας και βολευτείτε θα είστε μια χαρά! Συνήθως έχει πολύ κόσμο το δρομολόγιο; Όσο πιο λίγος τόσο πιο καλά :)
Σε ευχαριστούμε, Μαρία!!
Πλέον που άνοιξε σχετικά η σαιζόν, από ότι μου είπε η αφεντικίνα μου, αυξήθηκαν τα άτομα.
Θα βρούμε μία γωνίτσα και θα είμαστε μία χαρά!! Οόοοοοομμμμμ (y)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσέξτε μόνο μη δει κανά δελφίνι και θελήσει να πάει να κολυμπήσει μαζί τους :D

Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε :love::love::love: (φωτό με επανένωση με Αζόρ θέλουμε παρακαλώ :) )
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Αχ, πόσο το σκέφτομαι οτι θα βλέπει το νερό και θα θέλει να βουτήξει!!
Ας ελπίσουμε να της περάσει γρήγορα η επιθυμία, γιατί θα την πετάξω μέσα αλλιώς! :p
Σε ευχαριστούμε, Νόνη μου!
 
  • Like
Reactions: noni_papa