Ένα μεγάλο ΓΕΙΑ και από εμάς !!!!!


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μεγια το στηθολουρο... Τελικά τα julius δένουν φοβερά στα περισσότερα τετράποδα. Στο πάρκο του ασυρμάτου έχει κι ένα μικρότερο σκυλοπαρκο, αν πάτε θα βρείτε ένα κουτάβι μπεζ την νεφέλη, η οποία είναι εξαιρετικά χαδιάρα....αυτη και ο ιδιοκτήτης της είναι καθημερινοί θαμώνες. Για εσένα @medusa από Δάφνη να ρθεις ασύρματο είναι καμποσος δρομος.ειναι 2.3χλμ βάση χάρτη γκουγκλ. Παντως μια βόλτα οι κοντογειτονιτες να την κάνουμε....
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλημέρα σας !!!!

Έτσι απρόσμενα από χθες η αγέλη μας μεγάλωσε κατά 1 , μια συγκεκριμένα !!!

Είναι κλαψιαρα,χαδιαρα κ μας έχει κάνει άνω κάτω !!!!!
Ο Μαξ την κοιτάει σαν να κατέβηκε ούφο μέσα στο σπιτι του ! Την μυρίζει συνέχεια ! Έχει δείξει μια σχετική επιείκεια με τα παιχνίδια του , το κρεβάτι του (το 2ο) , κ το μπωλ με το νερό !
Δεν ανέχεται να του πειράξει κόκκαλο κ φαΐ !
Το κακό είναι ότι η μικρή φυσικά κάνει τσίσα παντού , αλλά ο μεγάλος έχει αρχίσει κ την ακολουθεί :confused::confused: ... IMG_2490.JPG
 




Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Οπα...βρε καλως την ομορφη...
Για πες περισσότερα...πως κ αυτο το ξαφνικο;;;
Την βρήκε μια κοπέλα που σε λίγο καιρό φεύγει για εξωτερικό κ δεν μπορεί να την πάρει μαζί της . Ήταν πεταμένη στα σκουπίδια μαζί με την αδελφή της , μια επίσης πανέμορφη πρασινομάτα με ξανθό τρίχωμα .
Είδα την μικρή λοιπον , την ερωτεύτηκα ... Κ τα υπόλοιπα έγιναν με συνοπτικές διαδικασίες !!!
Είναι 3 μηνών , ημίαιμο λαμπραντόρ όπως είπε ο κτηνιατρος ( εντυπωσιακό ε;; πρώτη φορά το ακούω !!! ) .
Προσπαθώ να της βρω όνομα !!! Μου ήρθε ένα από μια ξένη ταινία Μαίρη και Μαξ !!! Που είναι μαύρη κωμωδία κ η πλοκή νομίζω μας ταιριάζει γάντι !!!!!

Επειδή έζησα πολύ πρόσφατα με τον Μαξ , όλη αυτή την αναμπουμπούλα στο σπιτι με τα δαγκώματα , τσίσα , κακά νομίζω ότι το "έχω" πιο εύκολα ! Κ ελπίζω να μην κάνω τα λάθη που έκανα με τον μικρό .
Γενικά τώρα μου φαίνονται όλα πιο "εύκολα" , σαν να μου βγάζουν νόημα ! Δεν αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω εδώ , τι εκεί ;!

Ο χαρακτήρας της φαίνεται αρκετά καλός , αν κ είναι πολύ πολύ μωράκι ! Θέλει συνέχεια αγκαλιές , δεν τις παίρνει βέβαια πάντα κ κλαψουρίζει όλη μέρα !
Αν ο Μαξ έλεγα ότι είναι το πιο κοιλιοδουλο πλάσμα στον πλανήτη ,το έλεγα γιατί δεν είχα γνωρίσει την μικρή !!! 3 μηνών σκατουλι μόλις ακούσει σακουλάκι έρχεται κ σκαρφαλώνει στα μπατζάκια μου κ κλαψουρίζει !!

Ο Μαξ την κοιτάει γενικά λίγο περίεργα , τύπου , "Να την φάω ή θα σε στεναχωρήσω μανούλα ;;" . Αλλά την πλησιάζει πολύ νωχελικά ! Εκτός από όταν ενθουσιάζεται με κάτι κ την περνάει από πάνω την κακομοίρα κ φοβάται .
Αν αγγίξει κανένα κόκαλο του την τραμπουκίζει . Με το νερό ενω έδειχνε να μην έχει θέμα . Σήμερα μια φορά της την έπεσε όταν πήγε να πιει η μικρή . Όποτε τους χώρισα τα μπωλ . Αλλά πίνουν κ οι 2 κ από τα 2 ! Φαγητό τους δίνω την ίδια ώρα αλλά σε αλλά δωμάτια !
Την μικρή την ταΐζω από το χέρι κ μόνο εγώ !
Ελπίζω να αποφύγουμε τα δράματα που έχω με τον Μαξ !
Κ τέλος έχω αρχίσει κ της μαθαίνω το κάτσε κ το έλα!!! Αλλά εντάξει αυτό έτσι για να μπαίνει στο κλίμα !!!

Το μόνο που φοβαμαι είναι μην πάρει η μικρή τις "κακίες" συνήθειες του αγοριού μου κ τότε την βάψαμε !!!!
 






Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Επίσης να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε . Ο μικρός τρώει acana cobb chicken and greens , είναι 10 μηνών . Να δίνω κ στην μικρή την ίδια ή να της πάρω puppy ???Οικονομικα δεν εχει διαφορά . Αλλά για πρακτικούς λόγους θα με βόλευε να έτρωγαν την ίδια !!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Κουκλα! Να τη χαιρεσαι! Και εμενα μου φαινεται οτι εχει αρκετα απο λαμπ, φαινεται και μεγαλουτσικη για 3 μηνων! Ποσα κιλακια ειναι? Και μολις ολοκληρωσει τα εμβολια θα κανονισουμε οπωσδηποτε εκεινη τη συναντηση, αυτη τη μαυρουλα θελω να τη ζουπηξω! οσο για τις φωτο για μαυροσκυλα, ανοιχτοχρωμο φοντο, φυσικο φως και εγκαταλειπεις την ιδεα του φλας !!!!

Εχει τα ιδια χρωματακια με τον δικο μου η μικρη...Στη φωτο ηταν 3 μηνων ο Bat
 

Attachments



Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Κουκλα! Να τη χαιρεσαι! Και εμενα μου φαινεται οτι εχει αρκετα απο λαμπ, φαινεται και μεγαλουτσικη για 3 μηνων! Ποσα κιλακια ειναι? Και μολις ολοκληρωσει τα εμβολια θα κανονισουμε οπωσδηποτε εκεινη τη συναντηση, αυτη τη μαυρουλα θελω να τη ζουπηξω! οσο για τις φωτο για μαυροσκυλα, ανοιχτοχρωμο φοντο, φυσικο φως και εγκαταλειπεις την ιδεα του φλας !!!!

Εχει τα ιδια χρωματακια με τον δικο μου η μικρη...Στη φωτο ηταν 3 μηνων ο Bat
Ωχ !!! Πράγματι μοιάζουν τα ομορφοσκυλα!!!
Έχει μείνει μόνο λύσσα-πνευμονία . Θα γίνει σε 2 εβδομάδες ! Την βγάζω κανονικά έξω βόλτες ...
Νομίζω στην φωτο φαίνεται μεγαλύτερη από ότι είναι ! Γιατί κ κάτι φίλοι που την είδαν το ίδιο μου είπαν . Ότι τους είχε φανεί μεγαλύτερη !
Είναι 7 κιλά . Ο Μαξ στην ηλικία της ήταν 4 κιλά αλλά καχιεκτικός , νομίζω πάνω κάτω τα ίδια θα γίνουν !
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
7 κιλακια ειμασταν και εμεις 3 μηνων, τωρα 6 μηνων και 17 αχαχχα. Ο μαξ στις φωτο του εμοιαζε αρκετα μεγαλυτερος. Μαλλον το καημενο δε θα ετρωγε πριν το βρεις. Αντε θα εχει και παρεα τωρα ο τυχερουλης. Καλα κουραγια με 2 κουταβους και και καλη συμβιωση!!! (χαθηκε το βλαμμενο το γκρεμλιν να μου βρει και μενα κανα κουταβο αντι να μαζεψει τα γατια ολης της δαφνης αχχαχαχ)
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
7 κιλακια ειμασταν και εμεις 3 μηνων, τωρα 6 μηνων και 17 αχαχχα. Ο μαξ στις φωτο του εμοιαζε αρκετα μεγαλυτερος. Μαλλον το καημενο δε θα ετρωγε πριν το βρεις. Αντε θα εχει και παρεα τωρα ο τυχερουλης. Καλα κουραγια με 2 κουταβους και και καλη συμβιωση!!! (χαθηκε το βλαμμενο το γκρεμλιν να μου βρει και μενα κανα κουταβο αντι να μαζεψει τα γατια ολης της δαφνης αχχαχαχ)
Να ξέρεις ότι το σκέφτηκα αυτό !!! Πως δεν βρέθηκε κανένα γατί !! Αλλά είμαι σίγουρη ότι ο Μαξ θα το έστελνε αδιάβαστο το κακόμοιρο !!! Βλέπει γατί κ του σηκώνεται η πέτσα !!!
Ο Μαξ 10 μηνών 24 κιλά σταθερά από τους 8 μήνες αν θυμάμαι καλά ! Ελπίζω κ η μικρή να πάει κάπου εκεί !!
 
  • Like
Reactions: medusa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επίσης να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε . Ο μικρός τρώει acana cobb chicken and greens , είναι 10 μηνών . Να δίνω κ στην μικρή την ίδια ή να της πάρω puppy ???Οικονομικα δεν εχει διαφορά . Αλλά για πρακτικούς λόγους θα με βόλευε να έτρωγαν την ίδια !!
Θεωρητικά μιας και η τροφή λέει for all life stages ναι μπορείς. αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις το πινακάκι να δεις πόσο επιπλέον πρέπει να δίνεις μιας και οι ποσότητες είναι για ενήλικα (λέει κάπου πίσω για 3-6 μηνών πρέπει να δίνεις γύρω στη 1,5 φορά την ποσότητα του ενήλικου). Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να κινηθείς στην ποσότητα active ή less active (νομίζω γενικά θα πρέπει να την ταίζεις λίγο περισσότερο σε σχέση με την puppy). Η άλλη επιλογή είναι να της δώσεις puppy για κανά τρίμηνο-τετράμηνο και μετά να πας σε αυτή που δίνεις στον μικρό.
Να σου ζήσει η κούκλα. Πανέμορφη είναι :love::love:
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Παιδιά οι κάτοχοι παραπάνω ενός ζώου , νιώθετε τύψεις για την αγάπη σας στο δεύτερο ;;!!!!
Κοιτάω τον Μαξ κ νομίζω ότι τον προδίδω τον κακομοίρη . Έχω ψυχολογικά ;;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Παιδιά οι κάτοχοι παραπάνω ενός ζώου , νιώθετε τύψεις για την αγάπη σας στο δεύτερο ;;!!!!
Κοιτάω τον Μαξ κ νομίζω ότι τον προδίδω τον κακομοίρη . Έχω ψυχολογικά ;;;
Εισαι καλα νομιζεις εσυ;;;;;
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Υπο ποια έννοια ;;;!!!!!
Σαν αυτοκριτικη ρε παιδι μου στις τύψεις που λες...

Αστειεύομαι φυσικα μην παρεξηγηθώ....

Εγω παντως με τη λοξα που εχω μια χαρα το ακουω...αλλα εγω κατα κοινη ομολογια δεν είμαι πολυ καλα....
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Σαν αυτοκριτικη ρε παιδι μου στις τύψεις που λες...

Αστειεύομαι φυσικα μην παρεξηγηθώ....

Εγω παντως με τη λοξα που εχω μια χαρα το ακουω...αλλα εγω κατα κοινη ομολογια δεν είμαι πολυ καλα....
Μάλλον κ εγώ στα ίδια επίπεδα είμαι !!! Απλά νομίζω ότι η αγάπη μου έχω για τον μικρό δεν μπορεί να "μοιραστεί" ! Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται λίγο παρανοϊκό !!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Εγω δε μπορω να σε πω παρανοικη. Να σκεφτεις την πρωτη εβδομαδα που ηρθε το γκρεμλιν ενιωθα τυψεις σκεφτομενη τον Εκτορα, ο οποιος πεθανε αλλαγη χρονου 2008-2009, δηλαδη 9 χρονια πριν. Παντως νομιζω μολις τους δεις σε καμια εβδομαδα αυτοκολλητους να κανουν σκανταλιες μαζι, θα σου φυγουν!
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Εγω δε μπορω να σε πω παρανοικη. Να σκεφτεις την πρωτη εβδομαδα που ηρθε το γκρεμλιν ενιωθα τυψεις σκεφτομενη τον Εκτορα, ο οποιος πεθανε αλλαγη χρονου 2008-2009, δηλαδη 9 χρονια πριν. Παντως νομιζω μολις τους δεις σε καμια εβδομαδα αυτοκολλητους να κανουν σκανταλιες μαζι, θα σου φυγουν!
Μάλλον με ανησυχεί η συμπεριφορά του μικρού που μου φαίνεται σαν από την ζήλεια του να εχει πέσει σε μια μίνι κατάθλιψη ... Κοιμάται πιο πολύ από ότι συνήθως ... Κ όταν είναι ξύπνιος σπάνια παίζει , την
κυνηγάει την μυρίζει την τραμπουκίζει κ βγαίνει στο μπαλκόνι ...
Η αλήθεια είναι πως πρέπει να δώσω χρόνο προσαρμογής !
Απλά έχω δώσει πολύ ενέργεια για να φτάσει πλέον ο Μαξ σε αυτό το επίπεδο επικοινωνίας , τόσο στριφνος κ απόμακρος που ήταν ... κ δεν θέλω με τπτ να τον γυρίσω πίσω στα παλιά !
Τέλος πάντων ! Μπορεί κ να είμαι υπερβολική !!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Σιγουρα θα χρειάζεται καποιος χρόνος, ειναι και εφηβος πια και η μικρη τωρα θα ναι μες την ορεξη φανταζομαι....και μη τον λες στριφνο, μπορει να διαβαζει dogforum :LOL: Ασε που εστω λιγο και απο μακρια που τον ειδα μια χαρα παιδαρος ειναι.:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf