Το rough collie πού ήρθε απρόσμενα


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Και για το άλλο θέμα passport λέει το όνομα του ξαδέρφου μου αλλά θα πάμε σε ένα κεπ να το ανάψουμε ονομα
και μετά απαραίτητα πας σε έναν κτηνίατρο και δηλώνεις το microchip του σκύλου στο όνομά σου (αν δεν έχει chip του το βάζετε επι τόπου και το δηλώνετε).
 








Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Chip έχει ...οκ αλλά πως το αλλάζω στο όνομα μου
Χρειάζεσαι μια υπεύθυνη δήλωση από το άτομο στο οποίο είναι δηλωμένο τώρα και πας στον κτηνίατρο με αυτήν για να αλλάξει τα στοιχεία
 


Alexiskosm

Member
25 Μαϊου 2017
20
11
25
Χρειάζεσαι μια υπεύθυνη δήλωση από το άτομο στο οποίο είναι δηλωμένο τώρα και πας στον κτηνίατρο με αυτήν για να αλλάξει τα στοιχεία
Πμ σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 
  • Like
Reactions: Anniegr


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Παραβλεπω το θεμα με τα χαρτια κ τον τροπο αγορας, φτανω στο να σου ζησει, να ειναι γερο κ δυνατο για πολλα πολλα χρονια.

Η δικια μου ερωτηση ειναι αν ενημερωθηκες καθολου πριν αποκτησεις το σκυλο. Αν γνωριζεις περι τινος προκειται, τα επιπεδα ενεργειας της συγκεκριμενης φυλης κ αν εσυ μπορεις να το εκτονωνεις αποτελεσματικα κ να του προσφαιρεις τις συνθηκες για μια σωστη συμβιωση.....
 


Alexiskosm

Member
25 Μαϊου 2017
20
11
25
Παραβλεπω το θεμα με τα χαρτια κ τον τροπο αγορας, φτανω στο να σου ζησει, να ειναι γερο κ δυνατο για πολλα πολλα χρονια.

Η δικια μου ερωτηση ειναι αν ενημερωθηκες καθολου πριν αποκτησεις το σκυλο. Αν γνωριζεις περι τινος προκειται, τα επιπεδα ενεργειας της συγκεκριμενης φυλης κ αν εσυ μπορεις να το εκτονωνεις αποτελεσματικα κ να του προσφαιρεις τις συνθηκες για μια σωστη συμβιωση.....
Έχω ψάξει ώρες ατέλειωτες και πιστεύω ότι θα το κάνω ευτιχισμενω οπως θα κάνει αφρό εμένα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλωσήρθες.

Καταρχήν πήγαινε με τον ξάδερφο με την υπεύθυνη δήλωση του ΚΕΠ σε ένα κτηνιατρείο για να κάνετε την μεταβίβαση στο τσιπάκι γιατί αυτή τη στιγμή ο σκύλος ανήκει τυπικά στον ξάδερφο ο οποίος δεν ξέρουμε πως μπορεί να ξυπνήσει αύριο...

Δεύτερον έλα σε επαφή με τον εκτροφέα άμεσα, εξήγησέ του τι έγινε και ότι ο σκύλος λεφτασε σε σένα και ενημερώσου και για τις ιδιαιτερότητες της φυλής. Εάν θυμάμαι καλά, η φυλή αυτή απαγορεύεται να πάρει κάποια ιατρικά σκευάσματα-φάρμακα που δεν θυμάμαι τώρα ποια είναι. Δεν το ξέρουν όμως όλοι οι κητνίατροι οπότε θα πρέπε να το έχεις πάντα κατά νου.
 


Alexiskosm

Member
25 Μαϊου 2017
20
11
25
Καλωσήρθες.

Καταρχήν πήγαινε με τον ξάδερφο με την υπεύθυνη δήλωση του ΚΕΠ σε ένα κτηνιατρείο για να κάνετε την μεταβίβαση στο τσιπάκι γιατί αυτή τη στιγμή ο σκύλος ανήκει τυπικά στον ξάδερφο ο οποίος δεν ξέρουμε πως μπορεί να ξυπνήσει αύριο...

Δεύτερον έλα σε επαφή με τον εκτροφέα άμεσα, εξήγησέ του τι έγινε και ότι ο σκύλος λεφτασε σε σένα και ενημερώσου και για τις ιδιαιτερότητες της φυλής. Εάν θυμάμαι καλά, η φυλή αυτή απαγορεύεται να πάρει κάποια ιατρικά σκευάσματα-φάρμακα που δεν θυμάμαι τώρα ποια είναι. Δεν το ξέρουν όμως όλοι οι κητνίατροι οπότε θα πρέπε να το έχεις πάντα κατά νου.
Έχω ενημερωθεί για τα φάρμακά τα οποία είναι αυτά στην φωτογραφία τώρα όσον αφορά τον εκτροφεα τη κάνω γιατί ο ξάδερφος μου δεν ξέρει τον ούτε τηλ τπτ απλά ξέρει ότι το πήρε από σουιδεια (τι να πω τώρα για τον ξάδερφο μου αχχχχχ έχε χαρεί που είναι αίμα μου) σε ευχαριστώ
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έχω ενημερωθεί για τα φάρμακά τα οποία είναι αυτά στην φωτογραφία τώρα όσον αφορά τον εκτροφεα τη κάνω γιατί ο ξάδερφος μου δεν ξέρει τον ούτε τηλ τπτ απλά ξέρει ότι το πήρε από σουιδεια (τι να πω τώρα για τον ξάδερφο μου αχχχχχ έχε χαρεί που είναι αίμα μου) σε ευχαριστώ
To pedigree (γεναολογικό δέντρο) αναγράφει επάνω το όνομα του εκτροφείου. Αν θέλεις βάλε μια φωτογραφία του pedigree να δου πούμε ποιο είναι.
 


Alexiskosm

Member
25 Μαϊου 2017
20
11
25
To pedigree (γεναολογικό δέντρο) αναγράφει επάνω το όνομα του εκτροφείου. Αν θέλεις βάλε μια φωτογραφία του pedigree να δου πούμε ποιο είναι.
Δεν έχω τέτοιο χαρτί
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Άμα τα μόνα χαρτιά που συντρόφευαν τον σκύλο ήταν ένα passport για να μπη Ελλάδα ένα βιβλιαράκι με το εμβόλιο του. Και ένα χαρτί με το γενεαλογικό δένδρο
Αυτό λέει η vrmode.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αλέξη να σου ζήσει μιας και το σκυλί δεν φταίει αλλά όλο το θέμα σας είναι ένα χάλι. Αν ο σκύλος δεν έχει πέντιγκρι τότε έχετε στηρίξει το χειρότερο εφιάλτη. Δεν φταις εσύ αλλά ψάξε να βρεις άκρη αφού το απέκτησες.



Ο ξάδερφος που το πήρε και δεν του άρεσε κι απο πάνω είναι για πολλές σφαλιάρες.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Εγω θα πω κατι...
Φιλε μου,το σκυλακι προερχεται απο ενα εκ των μεγαλυτερων παγκοσμιων εγκληματων. Παρα ταυτα,πιστευω οτι σε διακρινει μια παραπανω ωριμοτητα,θεληση και υπευθυνοτητα,απο τον τριβλακα τον ξαδερφο σου. Φροντισε λοιπον το σκυλακι να εχει μια αξιοπρεπεστατη ζωη,μια ζωη χωρις κενα,που θα την γεμιζεις πληρως. Παραλληλα,ενημερωσου για τον υποκοσμο των puppy mills,μιλα με εναν δυο εκτροφεις.Γινε σφουγγαρι και μαζεψε γνωσεις..Θα τα πας περιφημα..!!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο τον ξαδερφο να μαθεις απο που το πηρε να λυθει σε ολους η απορια να διευκολυνθεις και εσυ;

900 ευρω ειναι αυτα.........

edit
https://www.google.gr/search?q=the+...AUIBigB&biw=1536&bih=736#imgrc=EJfYf4HapdPt4M:

edit 2 τωρα ειδα οτι "ουτε ο ξαδερφος ξερει"
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο τον ξαδερφο να μαθεις απο που το πηρε να λυθει σε ολους η απορια να διευκολυνθεις και εσυ;

900 ευρω ειναι αυτα.........
Για να μην εχει ιδεα ουτε ο ξαδερφος,απο κανεναν μεσαζοντα,ο οποιος εχει εναν γνωστο που πουλαει και γαμω τα σκυλια,απο γονεις πρωταθλητες,ασε φιλε,εμεις χανουμε που παιρνουμε απο εκτροφεις..
 


Alexiskosm

Member
25 Μαϊου 2017
20
11
25
Αλέξη να σου ζήσει μιας και το σκυλί δεν φταίει αλλά όλο το θέμα σας είναι ένα χάλι. Αν ο σκύλος δεν έχει πέντιγκρι τότε έχετε στηρίξει το χειρότερο εφιάλτη. Δεν φταις εσύ αλλά ψάξε να βρεις άκρη αφού το απέκτησες.



Ο ξάδερφος που το πήρε και δεν του άρεσε κι απο πάνω είναι για πολλές σφαλιάρες.
Οχχχχχχ συγνώμη αφτα είναι τα λεγομενα puppy mils


Για το ξάδερφο μου έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω τι να πω αν πω κάτι όλη θα μου επιτεθούν βλέπετε είμαι και από την Κρήτη και τους νέους εδώ δεν μας ακούνε
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf