Εκτροφεία και υψηλά κόστη


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Χειμωνα μεσα, καλοκαιρι μεσα+εξω, αλλα οχι τρελες αποστασεις.

Κολαω ειναι η αληθεια :)
Θα το δω
Τι δισταζεις, μωρε;;;
Εχεις δει να πιάνουμε κανεναν απ τα μουτρα;;;
:LOL::ROFLMAO:

Μ αρεσει το αβαταρ!!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τι δισταζεις, μωρε;;;
Εχεις δει να πιάνουμε κανεναν απ τα μουτρα;;;
:LOL::ROFLMAO:
Μ αρεσει το αβαταρ!!-> ;)
Το Ροτ μου απο την αρχη της αποκτησης μεχρι το τελος θα ειναι υπ'ευθυνη μου, στα τσοπανια ειναι πολυ πιο μπερδεμενη η κατασταση...
 




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Τι δισταζεις, μωρε;;;
Εχεις δει να πιάνουμε κανεναν απ τα μουτρα;;;
:LOL::ROFLMAO:

Μ αρεσει το αβαταρ!!
Κολλάει γιατί δεν έχει πεντιγκρί, θα αρχίσετε να ρωτάτε όλοι από που τα πήρε, αν είναι από εκτροφέα ή byb κλπ κλπ. Το έχει δει τόσες φορές το έργο που ξέρει τι τον περιμένει !!

@zenio σκέψου καλά τι πας να κάνεις !!

(προφανώς αστειεύομαι και ανυπομονώ να δω κι εγώ τα σκυλιά σου, ειδικά το ..... μισό !! Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω, ροτι από σένα δεν πρόκειται να δω μέσα στην επόμενη εικοσαετία)
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Οκ, αφου υπαρχει τοση ζητηση :p για Μητσο Μονιο και Σπιντα... τα υπολοιπα στο θεμα τους

Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω, ροτι από σένα δεν πρόκειται να δω μέσα στην επόμενη εικοσαετία
Θα προτεινα να μην πονταρεις τα λεφτα σου :D
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Οκ, αφου υπαρχει τοση ζητηση :p για Μητσο Μονιο και Σπιντα... τα υπολοιπα στο θεμα τους


Θα προτεινα να μην πονταρεις τα λεφτα σου :D
Μ'αρεσει το avatar με το rottweiler loading χα0χα0χα0αχ0αχ0
 
  • Like
Reactions: GRDANE


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εγω προσωπικα, εχωντας διαβασει το ολο το θεμα και αλλα παρόμοια- που αναφέρουν οτι ενας σωστός εκτροφέας ειναι ιδεολογικα προσκολημένος στην βελτίωση της φυλής, εχω αρκετές απορίες (λιγοτερες απο οτι πριν 4 μηνες που αρχισα να το ψαχνω).

Μια απο αυτες ειναι: οταν αποσκοπείς στην βελτίωση της ράτσας, ηθική και ιδεολογική βάση, το χρηματικο ειναι το τελευταίο. Θελεις ΠΑΝΩ απ' ολα, τα κουτάβια σου να βρουνε σωστα σπίτια, να μεγαλώσουν σε υγιες περιβάλλον και αν ΤΥΧΕΙ (γιατι περι τύχης πρόκειται) να ειναι show potential/μελλοντικοι πρωταθλητές, τοτέ νιώθεις και μια υπερηφάνια και ικανοποίηση που προήλθε απο ΔΙΚΗ σου εκτροφικη προσπάθεια. Bλέπεις το μελλοντικο κουτάβι σαν κόστος απόκτησης σκυλου, επίβασης, εμβολίων και τρόφης;

Έχεις το θάρρος να πεις στον @@ρα που θα έρθει και θα σου σκάσει 5.000€ με στύλ ΕΓΩ θελώ ΑΥΤΟ και θα το κάνω οτι θέλω ΕΓΩ!, ρε αι και μπιπ ρε μυδι!;
Απο την άλλη οταν θα έρθει κάποιος που θα σου πεί στα ισια, ξέρεις εχω -100 απο το μινιμουμ που ζητάς αλλα το σκυλί θα τρώει καλυτερα απο εμενα και θα εχεις ενημέρωση σε τακτα διαστήματα πως ειναι, πως ζει και πως μεγαλώνει και τον κοψεις για ατομο ντομπρο λες πάρτο φιλε στο εμπιστευομαι χεστηκα για τα 100€;

Υπάρχουν τέτοιοι εκτροφεις; Σιγουρα ναι. Ελάχιστοι, αλλα υπάρχουν. Η πλειονότητα ειναι ομως κυριλέ επιχειρηματίες. Το χρηματικο ειναι σημαντικο συστατικο της εκτροφικής τους ιδεολόγιας. Το αν αυτο ειναι σωστό ή οχι μπορει να το κρινει ο καθένας προσωπικα.

Τουλάχιστον δεν ειναι πρεζέμποροι παππυμιλάδες βέβαια. Οι τελευταίοι ειναι κατακάθια για εμενα.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θελεις ΠΑΝΩ απ' ολα, τα κουτάβια σου να βρουνε σωστα σπίτια, να μεγαλώσουν σε υγιες περιβάλλον και αν ΤΥΧΕΙ (γιατι περι τύχης πρόκειται) να ειναι show potential/μελλοντικοι πρωταθλητές, τοτέ νιώθεις και μια υπερηφάνια και ικανοποίηση που προήλθε απο ΔΙΚΗ σου εκτροφικη προσπάθεια.
Δεν πρόκειται τόσο περί τύχης, αλλά περί στοχευμένων επιλογών που βασίζονται αφενός στην κατανόηση του προτύπου και αφετέρου στην γνώση.
Να θυμίσω πως στις εκθέσεις κρίνεται το πόσο κοντά ή μακρυά βρίσκεται ένας σκύλος στον ιδεατό σκύλο που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής του. Αυτό το ιδεατό προσδοκάς σε κάθε γέννα που κάνεις και φροντίζεις μέσω των επιλογών σου να αυξήσεις όσο μπορείς τις πιθανότητες να πάρεις αυτό που θες. Αλίμονο αν το αφήνεις ΜΟΝΟ στην τύχη. Σαφώς και την χρειάζεσαι, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό.

Όσες δεήσεις και να κάνεις στον Ύψιστο δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις όρθια αυτιά από δυο σκύλους με πεσμένα. Αντίστοιχα υπάρχουν δεκάδες άλλα παραδείγματα χαρακτηριστικών που βλακωδώς συνδυάστηκαν μεταξύ τους ελπίζοντας πως θα δώσουν κάτι άλλο από αυτό που έχουν την δυνατότητα να δώσουν. Οπως φυσικά υπάρχουν και αυτοί που όλα τα αφήνουν στην τύχη και ζευγαρώνουν ό,τι έχουν με ό,τι βρουν γιατί το μόνο που τους νοιάζει είναι η κάλυψη της ζήτησης ή αλλιώς τα €€€€€ που θα βάλουν στην τσέπη τους.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δεν πρόκειται τόσο περί τύχης, αλλά περί στοχευμένων επιλογών που βασίζονται αφενός στην κατανόηση του προτύπου και αφετέρου στην γνώση.
Να θυμίσω πως στις εκθέσεις κρίνεται το πόσο κοντά ή μακρυά βρίσκεται ένας σκύλος στον ιδεατό σκύλο που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής του. Αυτό το ιδεατό προσδοκάς σε κάθε γέννα που κάνεις και φροντίζεις μέσω των επιλογών σου να αυξήσεις όσο μπορείς τις πιθανότητες να πάρεις αυτό που θες. Αλίμονο αν το αφήνεις ΜΟΝΟ στην τύχη. Σαφώς και την χρειάζεσαι, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό.

Όσες δεήσεις και να κάνεις στον Ύψιστο δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις όρθια αυτιά από δυο σκύλους με πεσμένα. Αντίστοιχα υπάρχουν δεκάδες άλλα παραδείγματα χαρακτηριστικών που βλακωδώς συνδυάστηκαν μεταξύ τους ελπίζοντας πως θα δώσουν κάτι άλλο από αυτό που έχουν την δυνατότητα να δώσουν. Οπως φυσικά υπάρχουν και αυτοί που όλα τα αφήνουν στην τύχη και ζευγαρώνουν ό,τι έχουν με ό,τι βρουν γιατί το μόνο που τους νοιάζει είναι η κάλυψη της ζήτησης ή αλλιώς τα €€€€€ που θα βάλουν στην τσέπη τους.
Θέλεις να μου πεις οτι στόχους που δεν εχουν πετυχει γενετιστες με εργαστηρια ευγονικης και budget μεγαλύτερα απο αυτο της μέσης ελληνικης βιομηχανίας θα το πετυχει ο εκτροφέας με το ματι; Και οτι σε ενα ζωντανο οργανισμο δεν παιζει τον πρώτιστο ρόλο η τύχη;

Μην με παρεξηγησεις δεν εννοω τύχη οταν ξέρεις οτι 2 σκυλια ειναι φορείς του γωνιδίου αταξιας ή κάποιας αλλης κληρονομικης πάθησης (δυσπλασία ισχυων-αγκωνων, εκλφυλιστικης καρδιομυοπάθειας κοκ) και δεν τα ζευγαρώσεις. Αυτο είναι επιλεκτικη εκτροφή. Το αν ομως το κουτάβι θα ειναι ή δεν ειναι show quality, show potential ή pet είναι θεμα ΤΥΧΗΣ

Και οσον αφορά τις εκθέσεις, σορρυ αλλα αν μιλαμε για μορφολογικές καθαρα, ειναι η υποκειμενικη άποψη κάποιου και οχι κατι μαθηματικα μετρησιμο αρα, οχι απόλυτο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θέλεις να μου πεις οτι στόχους που δεν εχουν πετυχει γενετιστες με εργαστηρια ευγονικης και budget μεγαλύτερα απο αυτο της μέσης ελληνικης βιομηχανίας θα το πετυχει ο εκτροφέας με το ματι; Και οτι σε ενα ζωντανο οργανισμο δεν παιζει τον πρώτιστο ρόλο η τύχη;
Μην με παρεξηγησεις δεν εννοω τύχη οταν ξέρεις οτι 2 σκυλια ειναι φορείς του γωνιδίου αταξιας ή κάποιας αλλης κληρονομικης πάθησης (δυσπλασία ισχυων-αγκωνων, εκλφυλιστικης καρδιομυοπάθειας κοκ) και δεν τα ζευγαρώσεις. Αυτο είναι επιλεκτικη εκτροφή. Το αν ομως το κουτάβι θα ειναι ή δεν ειναι show quality, show potential ή pet είναι θεμα ΤΥΧΗΣ
Οπως μάθαμε τον τρόπο κληρονομικότητας κάποιων παθήσεων, με τον ίδιο τρόπο σιγά σιγά ανακαλύπταμε και τον τρόπο που κληρονομούνται κάποια μορφολογικά χαρακτηριστικά.
Αρχικά και μέσω παρατηρήσεων ετών ωθούμασταν στο συμπέρασμα (εκτροφείς και γενετιστές) πως η έκφραση στον φαινότυπο του μακριού τρίχωμα πχ ευθύνεται σε υποτελή γονίδια.
Για παράδειγμα παρατηρούσαν πως 2 σκύλοι με μακρύ τρίχωμα δεν μπορούσαν να δώσουν απογόνους με κοντό τρίχωμα.
Αντίθετα όμως 2 σκύλοι με κοντό τρίχωμα ενίοτε μπορούσαν να δώσουν κουτάβια κοντότριχα και μακρύτριχα. Αυτό τους έβαλε σε υποψίες πως κάποιοι σκύλοι με κοντό τρίχωμα φέρουν κάποιο υποτελές γονίδιο που για να εκφραστεί θέλει άλλο ένα ίδιο (κοινώς ομοζυγωτία).
Ολη αυτή η παρατήρηση επισφραγίστηκε με την ανακάλυψη του FGF5 υποτελούς γονιδίου του μακριού τριχώματος, που πλέον υπάρχει dna test για να ανακαλύψεις τους φορείς.

Κάτι αντίστοιχο - αλλά κάπως πιο πολύπλοκο - συμβαίνει με τα σηκωμένα και τα πεσμένα αυτιά
Παρατηρήσεις ετών υποδεικνύουν πως τα πεσμένα αυτιά οφείλονται σε υποτελή γονίδια, ενώ τα σηκωμένα αυτιά σε κυρίαρχα γονίδια που για να εκφραστούν αρκεί μόνο ένα (ετεροζυγωτία κοινώς).
Στην πράξη αυτό σημαίνει πως δυο σκύλοι με πεσμένα αυτιά δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση να δώσουν σκύλους με σηκωμένα και αντίστοιχα πως 2 σκύλοι με σηκωμένα ΜΠΟΡΕΙ να δώσουν σκύλους με πεσμένα αυτιά.
Ήδη οι γενετιστές προσπαθούν να βρουν το / τα γονίδια που ευθύνονται ώστε στο προσεχές μέλλον να υπάρξει τεστ που να ανιχνεύει τους φορείς του υποτελούς πεσμένου αυτιού - πολύ χρήσιμο για φυλές που το πρότυπο ζητάει σηκωμένο αυτί και στην γενετική δεξαμενή υπάρχει ΚΑΙ το πεσμένο.

Υπάρχουν και άλλα μορφολογικά χαρακτηριστικά στον παρακάτω πίνακα που θεωρούνται από εκτροφείς και γενετιστές πως κοντρολάρονται είτε από κυρίαρχα, είτε από υποτελή γονίδια. Ανάμεσά τους και χαρακτηριστικά με αρκετά πιο σύνθετο τρόπο κληρονομικότητας



Αρα δεν είναι ΜΟΝΟ θέμα τύχης, αλλά και γνώσης που θα σε βοηθήσει στο να κάνεις τις κατάλληλες επιλογές ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες να πάρεις αυτό που θες.

Και οσον αφορά τις εκθέσεις, σορρυ αλλα αν μιλαμε για μορφολογικές καθαρα, ειναι η υποκειμενικη άποψη κάποιου και οχι κατι μαθηματικα μετρησιμο αρα, οχι απόλυτο.
Οι εκθέσεις είναι μόνο μορφολογικές, δεν είναι κάτι άλλο. Για αυτό και ονομάζονται εκθέσεις ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ.
Συμφωνώ πως υπάρχουν σημεία στα πρότυπα που αφήνουν περιθώρια υποκειμενικής ερμηνείας όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που το άσπρο να ερμηνεύεται ως μαύρο.
Σε αυτό συντελεί και η μελέτη της ιστορίας κάθε φυλής που μας βοηθάει να κατανοήσουμε σε πολύ μεγάλο βαθμό αυτό που ζητείται.

Επίσης δεν χρειάζεται πάντα κάτι να είναι μαθηματικά μετρήσιμο για να είναι αντιληπτό τί ζητείται. Ενα πεσμένο κρουπ φαίνεται, ένας ευθύς ώμος επίσης φαίνεται, το ίδιο και μια χαμηλά τοποθετημένη ουρά και ένα σωρό άλλα μορφολογικά χαρακτηριστικά. Αρκεί να έχεις ψαχτεί τόσο ώστε να είσαι σε θέση να τα ξεχωρίσεις!
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@Yorkaddict συμφωνω με την πλειονοτητα αυτων που αναφέρεις. Αλλα επιμενω στο εξης: ενας αναγνωρισμένος εκτροφέας συγκεκριμένης φυλής εχει γέννα με τοκετοομαδα 8 κουταβιών εστω. Μεσα σε 8 εβδομάδες πως μπορει να πει οτι το Χ κουταβι ειναι show quality και το Υ ειναι pet; Εκτος αν εχει μαντικες ικανότητες και τοτε θα επρεπε να κανει trading options στο χρηματηστηριο και οχι να ασχολειται με κουτάβια. Αυτο που θέλω να πω με απλα λόγια, ειναι οτι οι πλειονότητα των εκτροφέων αξιολογεί ολες τις γέννες επι το πλειστον σαν κορυφαια κουταβια, best of the best, και ζητάει και αναμενει υψηλό χρηματικο αντιτιμο για αυτο. Εχω δει ελάχιστους να χαρίζουν εκτροφικα κουταβια που εχουν φτάσει εως και 6-9 μηνων και δεν εχουν πωληθει, απεναντιας ζητανε ποσά που προσεγγιζουν και τιμες νεογέννητων.

Που στην τελικη, ειναι σεβαστο να ζητάς ενα αντιτιμο εστω για τροφες, εμβολιασμους, chip, αποπαρασιτώσεις κοκ, αλλα μην πουλας και potential σε κουταβι που σου εμεινε απλα. Αν εισαι λάτρης της φυλης και ιδεολογικος εκτροφέας που ζητας βελτιώση της φυλης, εξασφάλισε στα κουτάβια σου ενα σωστο και υγιες περιβαλλον και σχεδίασε την επομενη προσπαθεια, μην κοιτας μονο το μαρουλι ΠΑΝΤΑ.

Φυσικα οπως ειπα και πριν υπάρχουν φωτεινες εξαιρέσεις στα παραπανω.

Ολα αυτα, παντα σε σχεση με το θεμα του topic σχετικα με τα Υψηλά Κόστη των εκτροφείων. Αν τα εκτροφεία ειχαν τιμές pet-προσγειωμένες και οχι να ξεκινανε απο 8xx€ στην πλειονοτητα δεν θα μιλουσε κανενας για υωηλό κοστος. Θα ηταν προτιμότερο ενας εκτροφέας να μου πει, παρε το κουταβι με τιμη κόστος -πραγματικο οχι θεωρητικο και αν δουμε σε Χ χρονικο διάστημα οτι εχει potential μου το δίνεις να το βαλω στο εκτροφικο μου πλάνο 1 φορά. Εκει πιστευώ, αν ολα αυτα γινοταν με συμφωνια κυρίων ΚΑΙ γραπτα ΚΑΙ απο αντρες που φοράνε παντελονια που λεμε στο χωριό μου (δηλαδη δεν γυρνουσε ο Χ πλεον ιδιοκτητης να ζητησει οποιοδηποτε ειδους εξτρα αμοιβης περαν της συμφωνημενης πχ ενα κουταβι) τοτε θα βλέπαμε τελειως διαφορετικη κατασταση και ισως τα περισσοτερα puppy mills να ηταν απλα μια φρικτη αναμνηση

Πολλα θελω ε;
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μεσα σε 8 εβδομάδες πως μπορει να πει οτι το Χ κουταβι ειναι show quality και το Υ ειναι pet; Εκτος αν εχει μαντικες ικανότητες και τοτε θα επρεπε να κανει trading options στο χρηματηστηριο και οχι να ασχολειται με κουτάβια.

Η πρώτη αξιολόγηση της τοκετοομάδας γίνεται ΤΗΝ 8η εβδομάδα (+- κάποιες μέρες) και όχι κατά τη διάρκεια 8 εβδομάδων.
Αυτή η συγκεκριμένη εβδομάδα έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί τα οστά είναι πάρα πολύ κοντά σε αναλογίες με του ενήλικου σκύλου και ταυτόχρονα δεν έχουν ακόμα αναπτυχθεί οι μυς ώστε να αντισταθμίσουν τα όποια σωματικά ελαττώματα. Είναι η ηλικία που βλέπεις μια μικρογραφία του ενήλικου σκύλου όσον αφορά το κορμί του.
Σε αυτή την αξιολόγηση βλέπεις χαρακτηριστικά που δεν βελτιώνονται όπως για παράδειγμα η χαμηλή θέση ουράς, το ευθύ μπροστινό σύστημα, το στενό πίσω σύστημα και αρκετά άλλα, όπως βλέπεις και χαρακτηριστικά που μπορεί να βελτιωθούν.
Συνεπώς μπορείς να κάνεις μια πρώτη επιλογή των κουταβιών που φαίνονται να έχουν καλές προοπτικές σωματικής εξέλιξης. Δεν πρόκειται δηλαδή για κάποιο κληρονομικό χάρισμα μελλοντολογίας, απλά κάνεις το homework που απαιτείται.
Για περισσότερες πληροφορίες θα πρότεινα να δείτε το Puppy Puzzle της Pat Hastings και να διαβάσετε το Another Piece Of The Puzzle - Puppy Development της ίδιας.

Οσον αφορά τα υπόλοιπα, υπάρχει αυτό που λέμε kennel blindness - η ανικανότητα δηλαδή κάποιων εκτροφέων να αναγνωρίσουν ελαττώματα στους σκύλους τους και κατ'επέκταση όλοι τους είναι καταπληκτικοί, μοναδικοί και άριστοι μορφολογικά.
Υπάρχει βέβαια και μια άλλη κατηγορία η "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" που ένα pedigree τους είναι ΥΠΕΡαρκετό για να βάλουν έναν σκύλο στην αναπαραγωγή, αδιαφορώντας και έχοντας πλήρη άγνοια για όλα τα υπόλοιπα. Άλλωστε αυτό που προέχει για αυτούς είναι η απόσβεση των όποιων εξόδων έκαναν και το όσο δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος.
Από όλα έχει ο μπαξές.

Καλό όμως είναι να γνωρίζουμε πως άλλο είναι ΕΚΤΡΟΦΗ και άλλο παραγωγή καθαρόαιμων κουταβιών. Δυστυχώς όλους όσους φέρνουν στον κόσμο καθαρόαιμα κουτάβια τους αποκαλούμε "εκτροφείς" ανεξάρτητα από το κίνητρο που οδηγεί τον καθένα.
Σε άλλους είναι η σφυριά και ο "κάλος" στον εγκέφαλο, σε άλλους η κάλυψη της ζήτησης και τα ευρώπουλα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Σαν εκτροφέας λοιπόν πόσοι πιστεύεις ότι έχουν kennel blindness που ανέφερες; Πολλοί, λίγοι, κανένας, όλοι;

Πώς γίνεται ένα από τα κορυφαία kennel συγκεκριμένης φυλης στην Ευρώπη (φυλή που μου αρέσει προσωπικά) να δίνει show quality puppy στο χιλιάρικο και να ζητάει σχεδόν τα ίδια ημεδαπό kennel που τώρα προγραμματίζει 1η 2η 3η γεννά;
Το βλέπεις λογικό;

Η ερώτηση ανοιχτή σε όλους τους εκτροφείς του φόρουμ.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Πώς γίνεται ένα από τα κορυφαία kennel συγκεκριμένης φυλης στην Ευρώπη (φυλή που μου αρέσει προσωπικά) να δίνει show quality puppy στο χιλιάρικο και να ζητάει σχεδόν τα ίδια ημεδαπό kennel που τώρα προγραμματίζει 1η 2η 3η γεννά;
θες να γινεις πιο συγκεκριμενος;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είμαι εκτροφέας, παρόλα αυτά από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου με τον σκυλοκοσμο των εκθέσεων και κατά κάποιο τρόπο της εκτροφής, υπάρχουν όλων των ειδών άνθρωποι, όπως υπάρχουν σε όλους τους τομείς.

Υπάρχουν άσχετοι ισχυρογνώμονες ανεπίδεκτοι μαθήσεως, υπάρχουν καθαροί έμποροι με τον μανδύα του εκτροφέα, υπάρχουν όμως και άνθρωποι σοβαροί με ήθος, αγάπη και μεράκι για αυτό που κάνουν.

Η τιμή κατά την γνώμη μου είναι το τελευταίο που πρέπει να απασχολεί έναν μελλοντικό σκυλογονιο, δεδομένου πως ο ίδιος επιλέγει συνειδητά την ράτσα από την φάτσα. Όπου φάτσα είναι το αδέσποτο που συνειδητά επιλέγουμε να αγνοήσουμε και χωρίς ένα cent γίνεται άμεσα μέλος της οικογένειάς μας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η τιμή κατά την γνώμη μου είναι το τελευταίο που πρέπει να απασχολεί έναν μελλοντικό σκυλογονιο, δεδομένου πως ο ίδιος επιλέγει συνειδητά την ράτσα από την φάτσα.
Εδώ διαφωνώ. O ένας ζητάει 800 και ο άλλος π.χ. 1500. Θέλω να ξέρω τι αγοράζω στα 800 και τι στα 1500. Με χαρτιά, εξετάσεις κλπ. Θέλω να μου πει τι έχει κάνει αυτός, που να δικαιολογεί τα ποσά αυτά.
 
  • Like
Reactions: zenio


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η πορεία του εκτροφέα σε συνδυασμό με τα υλικά - γονίδια που έχει στα χέρια του μπορεί να κάνουν την διαφορά.
Το ερώτημα είναι πόσοι είναι σε θέση να τα αναγνωρίσουν όλα αυτά και πόσοι μένουν στην τιμή ή την ΑΜΕΣΗ διαθεσιμότητα.
Έτσι όπως πάει το πράγμα δεν το θεωρώ απίθανο να ψάχνουν τα καλύτερα και φθηνότερα καθαρόαιμα κουτάβια από γονείς πολυπρωταθλητες και άριστης μορφολογίας.... στο skroutz...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σαν εκτροφέας λοιπόν πόσοι πιστεύεις ότι έχουν kennel blindness που ανέφερες; Πολλοί, λίγοι, κανένας, όλοι;

Πώς γίνεται ένα από τα κορυφαία kennel συγκεκριμένης φυλης στην Ευρώπη (φυλή που μου αρέσει προσωπικά) να δίνει show quality puppy στο χιλιάρικο και να ζητάει σχεδόν τα ίδια ημεδαπό kennel που τώρα προγραμματίζει 1η 2η 3η γεννά;
Το βλέπεις λογικό;

Η ερώτηση ανοιχτή σε όλους τους εκτροφείς του φόρουμ.
Απαντώ χωρίς να είμαι εκτροφέας:

Και στις δύο περιπτώσεις (και στο αλλοδαπό και στο τοπικό kennel) πρέπει να ζητήσεις να μάθεις τι ακριβώς παίρνεις: μορφολογικά, χαρακτήρα, εξετάσεις υγείας. Τα βάζεις στη ζυγαριά και το βλέπεις. Eάν όλα τα άλλα είναι ίδια, προφανώς το show quality δικαιολογείται να είναι πιο ακριβό. Εκτός αν στο "non-show quality" πέτυχες τον τρελό, που έχει κάνει ότι υπάρχει και ότι δεν υπάρχει σε εξετάσεις υγείας, που εκπαιδεύει τα κουτάβια, που-που-που αλλά δεν του βγήκε show. Εγώ θα πήγαινα στον τρελό.

Από εκεί και πέρα το κόστος εξαρτάται και από άλλα. Τι είναι το κόστος συντήρησης των σκύλων στην άλλη χώρα και τι εδώ? Αν ενδιαφέρεσαι για κουτάβι από χώρα με μέσο μισθό 200 ευρώ τότε θα πρέπει να υπολογίσεις διαφορετικά τα πράγματα. Αν σε κάποια φυλή πρέπει πάλι να κάνεις μια εξέταση που δεν γίνεται στην ελλάδα ή στη ρουμανία κλπ αλλά πρέπει να στέλνονται τα δείγματα σε αγγλία κλπ. είναι πάλι κάτι που πρέπει να συνυπολογιστεί.
 
  • Like
Reactions: zenio


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Και εδώ τίθεται το ερώτημα: ποιο είναι το πραγματικό κόστος των 8 εβδομάδων;
Γιατί μέχρι στιγμής μιλάμε γενικά και αόριστα. Ελληνικές πραγματικές τιμές δεν εχω δει πουθενά.
Αυτά που έχω δει είναι κόστος αγοράς γεννητόρων, κόστος για έκθεση, κόστος whelping box και γενικά κόστη που είναι μη επαναλαμβανόμενα να συνυπολογίζονται σε κάθε γεννά.
Θα κάνει 3 max 4 γέννες ένα θηλυκό; Θα πρέπει να αποσβεστει και τις 3 φορές επαναλαμβανόμενα το κόστος απόκτησης της; Το κόστος του box το ίδιο ή θα αγοράζει καινούριο κάθε φορά;
Γιατί κακά τα ψέματα τροφή, εμβολια, υπέρηχος, επιβαση, τσιπακια, δήλωση γέννας και διάφορα έξοδα -πραγματικα, ε δεν είναι 4-5-7 χιλιάρικα κάθε φορα και ειδικά με τιμές εκτροφέα...

@spyv lamasko vs ημεδαπό kennel

@Yorkaddict φυσικά και με ενδιαφέρει η τιμή απόκτησης. Όμως με ενδιαφέρει η τιμή της τροφής σε σχέση με την ποιότητα της, η τιμή της αμπουλας και γενικά το vfm. Γιατί να ΜΗΝ με ενδιαφέρει; Γιατί να μην πάρω 300 ευρα περισσότερα παιχνίδια στο κουτάβι; Και δεν λέω τιμή σαν απόλυτο νούμερο αλλά σε σχέση με ποιότητα (φήμη kennel, αίματα, διακρίσεις, μορφολογία)

@vrmode στο μόνο που διαφωνώ είναι η σχέση μισθού και κόστος απόκτησης. Με αυτήν την λογική μια Mercedes θα έπρεπε να κάνει 250 χιλιάρικα στην Γερμανία και 100 στην Ελλάδα. Nope 120 κάνει εδώ και 118 στην Γερμανία λόγο μικρότερου συντελεστή ΦΠΑ.
 
  • Like
Reactions: kok


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Είναι απλό...πάς στον εκτροφέα στην Ελλάδα(εν προκειμένω) και ζητάς να σου δείξει όλες τις αποδείξεις κλπ για να καταλάβεις τα κόστη...Μην πιστεύεις οτι οι κτηνίατροι κάνουν καλύτερες τιμές σε όλους,συνήθως σε χομπίστες εκτροφείς με 1-2 σκυλιά δεν παίζει αυτό.Επίσης πρέπει να δείς τα κόστη των εξετάσεων που ίσως έχουν γίνει στο εξωτερικό(Ανάλογα τη φυλή πάντα) και αν τις έχουν κάνει.Προφανώς δεν κάνουν όλοι,όλες τις εξετάσεις.Άλλο κόστος πχ να κάνω δυσπλασίες και να πώ οτι είναι καθαρό Αταξίας λόγω κληρονομικότητας και άλλο να κάνω όλες τις εξετάσεις(Αταξίας,δυσπλασίες,μυελοπάθιας,HUU κλπ) σε εργαστήρια του εξωτερικού.Αν μιλήσεις μαζί με τον άνθρωπο που ζητάει 1000€ και θεωρείς οτι δεν δικαιολογούνται ψάχνεις αλλού...Προσοχή όμως στους "μεγάλους" και γνωστούς εκτροφείς μιας και οτι λάμπει δεν ειναι πάντα χρυσός....καλό ψάξιμο γενικά!
 
  • Like
Reactions: Vania


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf