ξυσιμο μεχρι να βγαλει τα νυχια του


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
παιδια καλησπερα

συμφωνα με 5 εκπαιδευτες εχουμε αγχος αποχωρισμου,εδω κ 7 χρονια κ οσο κι ανε χω προσπαθησει δεν καταφερα ακομη να βρω καποια λυση.
πρωτα ειχαμε το ασταματητο γαυγισμα καθως κ προβλημα με τους γειτονες.
εδω κ λιγους μηνες μενουμε σε σπιτι που οι γειτονες δεν εχουν κανενα προβλημα. ξερω πως γαυγιζει πολυ γιατι καποιες φορες τον ηχογραφω ή του βαζω καμερα. βλεπω πως το κανει με πεισμα πια,ενω παλια εδειχνε απελπισμενος. τους τελευταιους μηνες εγλυφε τα ποδια του οσο λειπαμε απ το σπιτι ετσι τον αφηναμε λιγοτερο μονο κ αυτο παντα με καλτσες.
πριν 2 εβδομαδες ομως, κ ηταν η δευτερη φορα που εγινε αυτο, εμεινε μονος 2 ωρες κ οταν γυρισα τον βρηκα μεσα στα αιματα. ειχε ξυσει τοσο πολυ το πατωμα που εβγαλε 2 νυχια. τον πηγα στον κτηνιατρο, ο καλυτερος της πολης μας κ δεν μπορουσε να μου προτεινει τιποτα απολυτως. δοκιμασαμε καλτσες, παπουτσακια κ παλι τιποτα. τα βγαζει ολα κ μετα ασχολειται μονο με τα ποδια του.

απο τοτε τον αφηνουμε μονο για 20-30 λεπτα κ αυτο μονο με καμερα ενω εμεις περιμενουμε στην εισοδο κ τον παρακολουθουμε. βγαινει βολτα συνολο μια ωρα την ημερα, για ενα μαλτεζ 3κιλα φανταζομαι φτανει.
μπαινουμε στο σπιτι μονο οταν κατσει, ξαπλωσει κ σταματησει να γαυγιζει. φοβαμαι να τον αφησω παλι μονο του κ να τον βρω παλι μεσα στα αιματα.

οτιδηποτε εχετε να προτεινετε, καλοδεχουμενο!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλησπέρα!
Μία ώρα βόλτα την ημέρα όντως μπορεί να μη φτάνει. Συχνά, η ενέργεια του κάθε σκύλου δεν έχει να κάνει με το μέγεθος. Ο σκύλος κουράζεται σωματικά και πνευματικά;
Εγώ θα μεγάλωνα την διάρκεια της βόλτας, αρχικά, και την ποιότητα της. Δηλαδή θα έπαιζα με μπαλάκι, θα πήγαινα για τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι, εντολές, τρικ, αλλαγές στον ρυθμό του περπατήματος και ότι άλλο μπορεί να κουράσει τον σκύλο.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τον ξεπατωνεις στο παιχνιδι,αυξανεις και τις βολτες για ενα διαστημα ετσι ωστε να επιβεβαιωσεις εαν 1) εχει πολλη ενεργεια που την εκτονωνει τρωγωντας τα κρεατα του η 2) εχει αγχος αποχωρισμου...

εαν ισχυει το 1 λυθηκε το προβλημα...εαν ισχυει το 2 υπαρχουν οι εξης λυσεις...

α)τον αφηνεις προοδευτικα,μα πολυ προοδευτικα ομως,ολο και περισσοτερο μονον του...

β) σε περιπτωση που δεν δουλεψει το α ,απλως παιρνεις ενα ακομη ζωντανο να του κανει παρεα,διοτι πολυ απλα ορισμενα σκυλια απλα δεν μπορουν μονα τους, ανεξαρτητως συνθηκων...

υ.γ. θεωρω ως δεδομενο οτι μετα απο 7 χρονια συμβιωσης εχετε ελεγξει οτι το ζωο δεν ειναι αλλεργικο,η εχει οτιδηποτε αλλο παθολογικο...
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
αλλεργικος ειναι σχεδον σε ολες τις τροφες,εκτος απ το αλογο.
μετα απο 7 χρονια δεν ξερω ποσους γιατρους εχω αλλαξει αλλα κανεις δεν μου ειπε κατι που δεν ξερω. αυτη την εβδομαδα θα κανουμε εξαιταση αιματος μηπως κ βρουν κατι αλλο.

προσπαθω να τον ξεπατωσω με παιχνιδια κ βολτες κλπ αλλα δεν κουραζεται με τιποτα,3κιλα σκυλι! προσπαθω να κρατησω αποστασεις, κλεινω πορτες κτλπ.

τον βλεπω σιγουρα καλυτερα απο πριν, εχει μαθει να ηρεμει λίγο απο μονος του οταν τον αφηνω. εχουμε καταφερει τα 20 λεπτα κ συνεχιζουμε,αλλα εχω απελπιστει.

ευχαριστω για την απαντηση:)
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Καλησπέρα!
Μία ώρα βόλτα την ημέρα όντως μπορεί να μη φτάνει. Συχνά, η ενέργεια του κάθε σκύλου δεν έχει να κάνει με το μέγεθος. Ο σκύλος κουράζεται σωματικά και πνευματικά;
Εγώ θα μεγάλωνα την διάρκεια της βόλτας, αρχικά, και την ποιότητα της. Δηλαδή θα έπαιζα με μπαλάκι, θα πήγαινα για τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι, εντολές, τρικ, αλλαγές στον ρυθμό του περπατήματος και ότι άλλο μπορεί να κουράσει τον σκύλο.

οταν ειμαστε εξω δεν εχει μυαλο για τιποτα, δεν φερνει μπαλες, δεν κανει οτι του λεω απλα τρεχει απο εδω κ απο κει. τις τελευταιες μερες εμαθε να ειναι διπλα μου κ οταν του λεω "μαζι" να μου δινει λιγη σημασια
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Γεια
Απο την περιγραφη σου μου φαινεται οτι ο σκυλακος εχει αγχος γενικοτερα. Ισως και απο παθολογικα αιτια.

Οσο πιο νωρις αναγνωριζονται και αντιμετωπιζονται τα προβληματα ειναι καλυτερη και ευκολοτερη η συμβιωση.

Αν ειναι λιχουδης, υπαρχουν παιχνιδια που δεχονται μικρη ποσοτητα τροφης η λιχουδιας μεσα.Ο σκυλος απασχολειτε καποια ωρα καθως δεν ειναι ευκολο να την φαει ολη πολυ γρηγορα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Κουρασε τον και σωματικα και πνευματικα. Παιχνιδια, food puzzles, εκπαιδευση. Απ' οτι φαινεται δεν εχει ουτε βασικη υπακοη αν εξω κανει οτι θελει και δεν ακουει. Back to the basics.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
αυτο προσπαθω τον τελευταιο καιρο, να τον κουραζω οσο περισσοτερο γινεται. Λογο δουλειας τις 2 τελευταιες μερες ο μικρος πρεπει να μενει μονος του για τουλαχιστον 40 λεπτα. κ τις 2 μερες με καμερα εχω δει διαφορα συμφωνα με την εκπαιδευση που του κανω τον τελευταιο καιρο. οχι μονο δεν ξυνει,αλλα μετα απο 5-10 λεπτα γαυγισματος ηρεμει απο μονος του κ τα διαστηματα αυξανονται.
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3