Εκτροφεία και υψηλά κόστη


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Παιδιά, ίσως δεν ταιριάζει εδώ το post μου αλλά πρέπει να καταλάβετε ότι η διαφορά τιμής σε διάφορους εκτροφείς σημαίνει κάτι.
Πήρα 2 σκυλιά τις ίδιας φυλής από εκτροφεία εξωτερικού με διαφορά τιμής 800€.
Μεγαλωμένα το ίδιο, στο ίδιο περιβάλλον, με την ίδια τροφή.
Το πρώτο κάθε μήνα σχεδόν είχε ωτίτιδα, μυκητιάσεις, διάφορα δερματικά, ξηροθφαλμία, διαγνωσμένο με patellar luxation 1/1, δημιουργούσε στρουβίτες στην ουροδόχο κύστη (2 επεμβάσεις), πριν πεθάνει (δεν ήταν ούτε 7 ετών) διαγνώστηκε καρδιακή ανεπάρκεια και καρκίνος του ήπατος.
Αλλά κατά τα άλλα σχεδόν τέλειο μορφολογικά (interchampion).
Το άλλο πήγα μόνο μια φορά έκτακτα στον κτηνίατρο όταν της μπήκε άγανο στο αφτί.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Εγώ ακόμα κλαίω το σκυλί μου επειδή βρήκα έναν φθηνό εκτροφέα...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@ProudtobeGreek
Επιβήτορες αξιοι εντος ελληνικης επικράτειας δεν υπάρχουν; Γιατι παντού βλέπω κοστος ταξιδιων κοκ...


@haviharakennel
Η διαφορά ηταν 800€ οπως λεμε 1000€-200€; Γιατι ενταξει ενα μινιμουμ ποσο βγαίνει αλλα μετα απο εκει και περα και μετα την πρόσθεση ενος θεμιτου κέρδους, μιλαμε για χρηματα που ειναι απλα οτι καπνισει και φαντασιώνεται ο καθενας γιατι τα κουτάβια του ειναι μελλοντικοι ΒΟΒ Crufts ολα τους...


 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
@d3ac0n ανάλογα τι θέλει να κάνει κανεις...για τη δικιά μου θηλυκιά όχι δεν υπάρχουν....Φτιάχνεις το εκτροφικό σου πλάνο και πράττεις ανάλογα...Φυσικά και θα συνέφερε να ταιριάζεις με το πιο κοντινό αρσενικό αλλά δεν πάει έτσι.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ρωταω εγω τωρα το εξης:
Εχω μια σκυλα καθ ολα αξια αναπαραγωγης (με τους τιτλους της τις εξετασεις υγειας της χαρακτηρα τα παντα ολα) ετων 4.5 κ ειναι το pet μου, μιας κ ολα τα παραπανω τα εκανα για την πλακα μου για να εχω ενα σκυλο κ οχι να αποσβεσω το κοστος της στο μελλον.
Αρα αρχικο κοστος ΜΗΔΕΝ, μιας κ αν δεν ζευγαρωθει ποτε θα παραμεινει απλα το pet μου.
Εστω οτι την ζευγαρωνω με ενα κοστος επιβασης (ας πουμε) 1000ευρω κ λιγο η τσιγκουνια μου λιγο οι παραδοσιακες μεθοδοι που μου αρεσουν ιδεολογικα, ολη η υπολοιπη γεννα κοστισει ενα 500αρικο ΜΑΖΙ με την δηλωση των κουταβιων.
Ετσι οπως τα υπολογιζεις δλδ το κοστος προς αποσβεση ειναι 1500ευρω, σε μια 8αρα τοκετοομαδα πες 200ευρω το κουταβι.
Πες μου ενα λογο να το δωσω σε αυτη την τιμη κ οχι στα 1000ευρω που θα αναλογει στην "ποιοτητα" του, βαση της υπολοιπης προσφορας της αγορας.
 
  • Like
Reactions: Vania and noni_papa


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Ρωταω εγω τωρα το εξης:
Εχω μια σκυλα καθ ολα αξια αναπαραγωγης (με τους τιτλους της τις εξετασεις υγειας της χαρακτηρα τα παντα ολα) ετων 4.5 κ ειναι το pet μου, μιας κ ολα τα παραπανω τα εκανα για την πλακα μου για να εχω ενα σκυλο κ οχι να αποσβεσω το κοστος της στο μελλον.
Αρα αρχικο κοστος ΜΗΔΕΝ, μιας κ αν δεν ζευγαρωθει ποτε θα παραμεινει απλα το pet μου.
Εστω οτι την ζευγαρωνω με ενα κοστος επιβασης (ας πουμε) 1000ευρω κ λιγο η τσιγκουνια μου λιγο οι παραδοσιακες μεθοδοι που μου αρεσουν ιδεολογικα, ολη η υπολοιπη γεννα κοστισει ενα 500αρικο ΜΑΖΙ με την δηλωση των κουταβιων.
Ετσι οπως τα υπολογιζεις δλδ το κοστος προς αποσβεση ειναι 1500ευρω, σε μια 8αρα τοκετοομαδα πες 200ευρω το κουταβι.
Πες μου ενα λογο να το δωσω σε αυτη την τιμη κ οχι στα 1000ευρω που θα αναλογει στην "ποιοτητα" του, βαση της υπολοιπης προσφορας της αγορας.
Με μεγάλες δόσεις χιούμορ, παραθέτω λόγους :

1. Γιατί είσαι εραστής της τέχνης (ερασιτέχνης) και όχι επαγγελματίας, άρα δεν σε ενδιαφέρουν τα χρήματα αλλά η πρόοδος της φυλής.
2. Γιατί είσαι byb και θέλεις να φύγουν γρήγορα τα κουτάβια.
3. Γιατί επώνυμα εκτροφεία πουλάνε κουτάβια εκθεσιακά/εργασιακά πρωταθλητών γονέων 800 € το ένα, άρα εσένα δεν θα τα πάρει κανένας.
4. Γιατί στην Ελλάδα της κρίσης 200 € είναι για πολλούς μισό μηνιάτικο κι αυτοί θα αποτελέσουν για σενα το target grop σου, όντας χωρίς διαφήμιση/προβολή.
5. Γιατί είναι η πρώτη γέννα σου και δεν ξέρεις τι θα βγουν / δεν έχεις προϊστορία.
6. Γιατί δεν ξέρουμε τον αρσενικό και τι παράγει.

Μπορώ να βρω κι άλλους.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ρωταω εγω τωρα το εξης:
Εχω μια σκυλα καθ ολα αξια αναπαραγωγης (με τους τιτλους της τις εξετασεις υγειας της χαρακτηρα τα παντα ολα) ετων 4.5 κ ειναι το pet μου, μιας κ ολα τα παραπανω τα εκανα για την πλακα μου για να εχω ενα σκυλο κ οχι να αποσβεσω το κοστος της στο μελλον.
Αρα αρχικο κοστος ΜΗΔΕΝ, μιας κ αν δεν ζευγαρωθει ποτε θα παραμεινει απλα το pet μου.
Εστω οτι την ζευγαρωνω με ενα κοστος επιβασης (ας πουμε) 1000ευρω κ λιγο η τσιγκουνια μου λιγο οι παραδοσιακες μεθοδοι που μου αρεσουν ιδεολογικα, ολη η υπολοιπη γεννα κοστισει ενα 500αρικο ΜΑΖΙ με την δηλωση των κουταβιων.
Ετσι οπως τα υπολογιζεις δλδ το κοστος προς αποσβεση ειναι 1500ευρω, σε μια 8αρα τοκετοομαδα πες 200ευρω το κουταβι.
Πες μου ενα λογο να το δωσω σε αυτη την τιμη κ οχι στα 1000ευρω που θα αναλογει στην "ποιοτητα" του, βαση της υπολοιπης προσφορας της αγορας.
Υπάρχουν και ενδιάμεσες τιμές. Υπάρχουν και 600€ και 700€. Και στην τελική εισαι άγνωστος. Και εσύ και τα κουτάβια σου.
Με την λογική σου σαντιγί αλευρι και ζάχαρη σε κάνουν master baker
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με οχι τοσο μεγαλες δοσεις χιουμορ σου απαντω:

1. Η συμβολη μου στην φυλη θα φτασει μονο στο σημειο του να φερω στον κοσμο αξιους εκπροσωπους της. Αν αποφασισω να τα πουλησω η οχι δεν σημαινει οτι αγαπω την φυλη λιγοτερο η περισσοτερο.

2. Μακαρι οι ανα τον κοσμο byb να εκαναν τοσο ποιοτικες γεννες. Πιστεψε με δεν θα ειχα προβλημα διαθεσης των κουταβιων στην τιμη που σου ανεφερα.

3. Ομοιως οπως παραπανω.

4. Δεν νομιζω κανεις κ σιγουρα οχι εγω, να υποχρεωνει κανεναν η να θελει να παρει κουταβι του καποιος που δεν εχει να δωσει εφ απαξ το ποσο των 1000ευρω. Αρα οχι για μενα αυτο ειναι το group προς αποφυγη.

5. Εχω την γνωση της γενεολογιας τους. Φυσικα αν ειχα προιστορια θα μπορουσα να ζητησω κ περισσοτερα.

6. Ομοιως οπως παραπανω, αλλα μπορει κ να εχει δοκιμαστει πολλες φορες κ να εχει κριθει καταλληλος κ σε αναπαραγωγη.

Εξακολουθω να μην βρισκω ουτε ενα λογο να δωσω το κουταβι σε τιμη κοστους σε εναν αγνωστο.

Αν εχεις κι αλλους λογους με χαρα να μου τους παραθεσεις.
 
  • Like
Reactions: Vania and zenio


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Υπάρχουν και ενδιάμεσες τιμές. Υπάρχουν και 600€ και 700€. Και στην τελική εισαι άγνωστος. Και εσύ και τα κουτάβια σου.
Με την λογική σου σαντιγί αλευρι και ζάχαρη σε κάνουν master baker
Υπαρχει αντικειμενικο συστημα μετρησης ποιοτητας κουταβιου; Στο συγκεκριμενο παραδειγμα ας θεωρησουμε οτι θα δωθουν μεσω εκτροφειου με την αντιστοιχη επωνυμια. Θα αλλαζε αυτο κατι στην ποιοτητα τους η θα αλλαζε απλα το ονομα τους; θα αλλαζε κατι στο πραγματικο τους προς αποσβεση κοστος;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για μένα ο σκύλος δεν είναι ένα "προϊόν" που θα το πουλήσεις με βάση τα έξοδά σου. Κατά την γνώμη μου κακώς μπαίνουμε σε αυτό το τριπάκι, γιατί μπαίνουμε στην λογική του εμπορίου : ΕΣΟΔΑ - ΕΞΟΔΑ.

Η τιμή κατά τη γνώμη μου και όπως έχω ξαναγράψει είναι τέτοια ώστε να αποκλειστούν όσοι επιπόλαια αποφάσισαν στο ξεκούδουνο να αποκτήσουν έναν Ρεξ, έναν Χάτσικο ή μια Λαίδη, όπως επίσης και όσοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες ενός κουταβιού. Ταυτόχρονα όμως είναι τέτοια που να είναι προσιτή - έστω και με στερήσεις - σε ανθρώπους που πραγματικά ξέρουν τι θέλουν και που είναι σε θέση να εκτιμήσουν όλα όσα έχουν προηγηθεί μιας γέννας.

Το αγχος ενός εκτροφέα είναι το που και σε ποιον θα καταλήξουν τα κουτάβια του και όχι η τιμή που θα τα δώσει. Για αυτό και ο υποψήφιος σκυλογονιος περνάει από ιερά εξέταση πριν ο εκτροφέας αποφασίσει να του εμπιστευτεί το "παιδί του". Και δεν είναι λίγες οι φορές που αν ο εκτροφέας θεωρήσει πως ο σκύλος του θα πέσει σε καλά χέρια, μπορεί και να μην ζητήσει καν χρήματα.
Όπως βέβαια και να αρνηθεί να δώσει σκύλο του αν ο άλλος δεν του εμπνέει εμπιστοσύνη όσα χρήματα και να δίνει.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@haviharakennel
Η διαφορά ηταν 800€ οπως λεμε 1000€-200€; Γιατι ενταξει ενα μινιμουμ ποσο βγαίνει αλλα μετα απο εκει και περα και μετα την πρόσθεση ενος θεμιτου κέρδους, μιλαμε για χρηματα που ειναι απλα οτι καπνισει και φαντασιώνεται ο καθενας γιατι τα κουτάβια του ειναι μελλοντικοι ΒΟΒ Crufts ολα τους...
όχι καλέ μου, το ένα το πήρα 1000€ και το άλλο 1800€
edit: κανένας εκτροφέας δεν θα πουλούσε κουτάβι 200€ αφού στα pet shops κοστίζουν 500€
 
Last edited:


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Με οχι τοσο μεγαλες δοσεις χιουμορ σου απαντω:

1. Η συμβολη μου στην φυλη θα φτασει μονο στο σημειο του να φερω στον κοσμο αξιους εκπροσωπους της. Αν αποφασισω να τα πουλησω η οχι δεν σημαινει οτι αγαπω την φυλη λιγοτερο η περισσοτερο.

2. Μακαρι οι ανα τον κοσμο byb να εκαναν τοσο ποιοτικες γεννες. Πιστεψε με δεν θα ειχα προβλημα διαθεσης των κουταβιων στην τιμη που σου ανεφερα.

3. Ομοιως οπως παραπανω.

4. Δεν νομιζω κανεις κ σιγουρα οχι εγω, να υποχρεωνει κανεναν η να θελει να παρει κουταβι του καποιος που δεν εχει να δωσει εφ απαξ το ποσο των 1000ευρω. Αρα οχι για μενα αυτο ειναι το group προς αποφυγη.

5. Εχω την γνωση της γενεολογιας τους. Φυσικα αν ειχα προιστορια θα μπορουσα να ζητησω κ περισσοτερα.

6. Ομοιως οπως παραπανω, αλλα μπορει κ να εχει δοκιμαστει πολλες φορες κ να εχει κριθει καταλληλος κ σε αναπαραγωγη.

Εξακολουθω να μην βρισκω ουτε ενα λογο να δωσω το κουταβι σε τιμη κοστους σε εναν αγνωστο.

Αν εχεις κι αλλους λογους με χαρα να μου τους παραθεσεις.
Στην υποθετική σου ερώτηση απάντησα υποθετικά, εξ ου και η πλήρης διάσταση μεταξύ 1 και 2 των λόγων που ανέφερα. Επίσης, στην αρχική σου τοποθέτηση δεν έβαλες τον παράγοντα "άγνωστος" που έβαλες στην απάντησή σου.

Επειδή πραγματικά είχα χιουμοριστική κυρίως διάθεση, δεν θα αντιλέξω στην απάντησή σου, αν και θα μπορούσα. Όπως π.χ. πως θα κρίνεις τους "άξιους εκπροσώπους" όταν είναι κουτάβια, τι είναι η "ποιοτική γέννα", αν αρκεί η γνώση της γενεαλογίας κλπ. Μην μου απαντάς, δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε και σε υποθετικά ερωτήματα. ΑΝ αποφασίσεις να ζευγαρώσεις τέτοια σκύλα, πες το μας :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απανταω οχι σε σενα αλλα σε οποιον πιστευει οτι η τελικη τιμη πρεπει να εξαρταται αποκλειστικα απο το κοστος "παραγωγης".

Ξαναλεω λοιπον σε μια γεννα, που το κοστος προς αποσβεση του καθε κουταβιου ειναι 200 ευρω, γιατι εγω να το δωσω σε αυτη την τιμη στον καθε υποψηφιο αγοραστη κ να μην το κοστολογισω οσο νομιζω;;

Οποιος θελει αγοραζει. Κανεις δεν αναγκασε ουτε υποχρεωσε κανενα απ οσο ξερω να αγορασει με το ζορι σε υψηλη τιμη!
 
  • Like
Reactions: sis, TARA and Vania


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Άρα ποιο είναι το συμπέρασμα στην αρχική ερώτηση;

Είναι το κόστος απόκτησης εκτροφικου σκύλου αποτέλεσμα υψηλού κόστους γέννας; -} @ProudtobeGreek @haviharakennel @Venia

Αποτέλεσμα της θέλησης του εκτροφέα να αποτρέψει την αγορά του από κάποιον ανίκανο; -} @Yorkaddict

Αποτέλεσμα αυθαίρετης υποκειμενικής κοστολόγησης; -} @east49
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Αναλογα με την περιπτωση ειναι και τα τρια η 2 απο τα τρια, η μονο το 1 η και κανενα, αναλογα τον [εκτροφεα] και τον εκαστοτε [ενδιαφερομενο] για συγκεκριμενο κουταβι συκεκριμενης φυλης.
Μονο που για την πρωτη περιπτωση εγω αναφερομαι σε κοστος εκτροφης (οχι μιας μονο γεννας)

Θα ξαναβαλω το λινκ που ανεφερε ο zenio

http://www.hellastar.com/starkennel/Times.html

Το οποιο δεν ισχυει για ολες τις φυλες. Ομως εξηγει περιπου τη λογικη της εκτροφης. Οχι της μιας γεννας. Καποια ειναι περιττα για πολλες φυλες πχ εξετασεις εργασιας για maltese, yorkshire, poodle. Και αλλα λειπουν πχ. κοστος συντηρησης μανδυα(τριχωματος) για τις 3 παραπανω φυλες.

Συμφωνω σαφως με τον east49:

Οποιος θελει αγοραζει. Κανεις δεν αναγκασε ουτε υποχρεωσε κανενα απ οσο ξερω να αγορασει με το ζορι σε υψηλη τιμη!

Και να σου πω, παρακαλαω να κερδισω μεγαλο ποσο στο λαχειο, ωστε να μη χρειαζεται να δωσω κανενα κουταβι μου ξανα, παρα μονο σε επιλεγμενους φιλους.

Αν καποιος ενδιαφερεται για τη φυλη που ασχολουμαι ευχαριστως να του δωσω περισσοτερες πληροφοριες.
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αποτέλεσμα αυθαίρετης υποκειμενικής κοστολόγησης; -} @east49
Αποτελεσμα υποκειμενικης κοστολογισης σε αντικειμενικη βαση.

Αν σου δειξω πιστοποιητικο πρωταθλητη μορφολογιας, αριστες εξετασεις υγειας για την φυλη, δεις τον χαρακτηρα κ τα ζωα απο κοντα, σου εξηγησω τις γραμμες προσδοκιμα ζωης κ ασθενιων που εμφανιστηκαν, θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχει κατι αλλο να ζητηθει για να διασφαλιστει η ποιοτητα της γεννας κ να εχεις οσες περισσοτερες πιθανοτητες ειναι δυνατον για να διασφαλιστει κ η ποιοτητα του κουταβιου σου.

Για ολα αυτα λοιπον εγω κοστολογω το κουταβι 5000 ευρω. Μενει να με δικαιωσει η αγορα κ αν οντως το κανει σημαινει οτι καλα επραξα.

Υ. Γ οι τιμες ειναι υποθετικες κ το β'ενικο δεν απευθυνεται προσωπικα σε εσενα αλλα στον υποψηφιο αγοραστη.
 
  • Like
Reactions: Vania


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Κανεις δεν αναγκασε ουτε υποχρεωσε κανενα απ οσο ξερω να αγορασει με το ζορι σε υψηλη τιμη!
Και κάπου εδώ τρίβουν τα χέρια τους τα πετσοπ και οι ιδιώτες κουταβέμποροι. Δκαίωμα του καθενός να λέει "όσο γουστάρω τα δίνω", παρόλα αυτά η άποψη αυτή κάθε άλλο παρά προάγει την κυνοφιλική εκπαίδευση. Μην κλαιγόμαστε λοιπόν γιατί πάει ο κόσμος στα πετσοπ.

Και για να τα ξαναπώ λίγο πιο απλά: Τα ευρώ δεν περισσεύουν από την τσέπη κανενός. Και επειδή τα δίνουμε θέλουμε να ξέρουμε τι παίρνουμε και γιατί το πληρώνουμε τόσο. Δεν λέω να μου προσκομίσει ο εκτροφέας αποδείξεις και έξοδα αλλά απαιτώ να δικαιολογείται στοιχειωδώς το κόστος του, εάν αυτό είναι υψηλότερο από το μέσο όρο της φυλής. Αλλιώς να πάω με τη λογική ότι το πιο ακριβό και το "πιο μεγάλο όνομα" είναι και πιο καλό? Εγώ τουλάχιστον για 1-2 φυλές στην Ελλάδα ξέρω ότι δεν ισχύει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Παιδιά, ίσως δεν ταιριάζει εδώ το post μου αλλά πρέπει να καταλάβετε ότι η διαφορά τιμής σε διάφορους εκτροφείς σημαίνει κάτι.
Πήρα 2 σκυλιά τις ίδιας φυλής από εκτροφεία εξωτερικού με διαφορά τιμής 800€.
Μεγαλωμένα το ίδιο, στο ίδιο περιβάλλον, με την ίδια τροφή.
Το πρώτο κάθε μήνα σχεδόν είχε ωτίτιδα, μυκητιάσεις, διάφορα δερματικά, ξηροθφαλμία, διαγνωσμένο με patellar luxation 1/1, δημιουργούσε στρουβίτες στην ουροδόχο κύστη (2 επεμβάσεις), πριν πεθάνει (δεν ήταν ούτε 7 ετών) διαγνώστηκε καρδιακή ανεπάρκεια και καρκίνος του ήπατος.
Αλλά κατά τα άλλα σχεδόν τέλειο μορφολογικά (interchampion).
Το άλλο πήγα μόνο μια φορά έκτακτα στον κτηνίατρο όταν της μπήκε άγανο στο αφτί.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Εγώ ακόμα κλαίω το σκυλί μου επειδή βρήκα έναν φθηνό εκτροφέα...
Από τα παραπάνω προβλήματα να υποθέσω ότι το patellar και τα δερματικά θα μπορούσαν να έχουν κληρονομικότητα. Τα άλλα ήταν μάλλον κακό λαχείο?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Από τα παραπάνω προβλήματα να υποθέσω ότι το patellar και τα δερματικά θα μπορούσαν να έχουν κληρονομικότητα. Τα άλλα ήταν μάλλον κακό λαχείο?
Όπως τα λες είναι, αλλά όταν η Barbie τα είχε σχεδόν όλα (ξέχασα να αναφέρω και συχνά γαστρεντερικά) και η Χαρά και ο Μάρκο ούτε καν μια διάρροια, ε κάθεσαι και λες: τι θα γινόταν αν...
Μα τόσο κακό λαχείο?
Υ.Γ. και οι παθήσεις του ήπατος και της καρδιάς συχνά είναι κληρονομικές
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Συμφωνω σαφως με τον east49:

Οποιος θελει αγοραζει. Κανεις δεν αναγκασε ουτε υποχρεωσε κανενα απ οσο ξερω να αγορασει με το ζορι σε υψηλη τιμη!
Για ολα αυτα λοιπον εγω κοστολογω το κουταβι 5000 ευρω. Μενει να με δικαιωσει η αγορα κ αν οντως το κανει σημαινει οτι καλα επραξα.
H παρακατω απάντηση με βρισκει 100% σύμφωνο ειδικα το πρωτο bold 150%

Και κάπου εδώ τρίβουν τα χέρια τους τα πετσοπ και οι ιδιώτες κουταβέμποροι. Δκαίωμα του καθενός να λέει "όσο γουστάρω τα δίνω", παρόλα αυτά η άποψη αυτή κάθε άλλο παρά προάγει την κυνοφιλική εκπαίδευση. Μην κλαιγόμαστε λοιπόν γιατί πάει ο κόσμος στα πετσοπ.

Και για να τα ξαναπώ λίγο πιο απλά: Τα ευρώ δεν περισσεύουν από την τσέπη κανενός. Και επειδή τα δίνουμε θέλουμε να ξέρουμε τι παίρνουμε και γιατί το πληρώνουμε τόσο. Δεν λέω να μου προσκομίσει ο εκτροφέας αποδείξεις και έξοδα αλλά απαιτώ να δικαιολογείται στοιχειωδώς το κόστος του, εάν αυτό είναι υψηλότερο από το μέσο όρο της φυλής. Αλλιώς να πάω με τη λογική ότι το πιο ακριβό και το "πιο μεγάλο όνομα" είναι και πιο καλό? Εγώ τουλάχιστον για 1-2 φυλές στην Ελλάδα ξέρω ότι δεν ισχύει.
Οταν πρωτοασχολήθηκα με την ιδεα αποκτησης σκυλου πριν απο 1 και χρονο και εντατικοτερα το τελυταιο 6μηνο και επεσα στο παρον φόρουμ, μου εκανε τρομερη εντυπωση το κραξιμο που επεφτε αν εμφανιζοταν καποιος που πηρε κουταβι συγκεκριμενης φυλης οπουδηποτε εκτος απο εκτροφεα ή αδεσποτο. Αν και ηξερα τι εστι byb και puppy mill, το μενος και οι χαρακτηρισμοι που δεχοταν μερικα ατομα απο μελη του φορουμ μου εκανε εντυπωση. Γιατι ειχα στο μικρο μου μυαλουδακι οτι σε ενα φορουμ κυνοφιλίας το λιγοτερο που περιμενεις ειναι βοηθεια και κατευθυνση.

Αλλα φευ... Ιδεολογια, ηθική και προτυπα με αντιτιμο στην συντρηπτικη πλειονοτητα. Βεβαια το δικαιωμα γνωμης και πραξης το εχει ο καθενας και ειναι ανφαιρετο αν δεν ειναι ποινικα κολασιμο. Αρα καλα κανει ο @east49 και κοστολογει 10.000€ το Χ κουταβι του, αλλα ας μην κραζει τον Κωστα που πηρε με 400€ απο byb. Δικαιωμα του να κοστολογει και οπως ο ιδιος ειπε η αγορα θα τον κρινει. Παντα θα υπάρχει ο ευκαταστατος που θα σκασει το ποσο που ζηταει για να παρει το κουταβι του. Αλλα θα υπάρχουν και αλλοι 10, που μπορει να επερναν κουταβι του και να το ειχαν Πασα στα Γιαννενα (το πιθανοτερο ο Χ ευκαταστατος αν το βαρεθει να το πεταξει σε καμια αυλη μιας και easy come easy go) αλλα επειδη δεν μπορουν να τα χωσουν εφαπαξ, θα πανε να παρουν byb ή πετσοπαδικο με το 1/4 των χρηματων και θα ειναι Πασας στα Γιαννενα το παπυμιλαδικο ανακυκλωνοντας μια αρωστημενη κατασταση.

Anyway, οποιος στο μελλον καθησει να διαβασει το παρον θεμα και εχει μισο δραμι μυαλο μπορει να βγαλει τα συμπερασμα του
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@d3ac0n κανεις λαθος....Δεν παει α ειναι ακριβα απο εκτροφεα αρα περνω απο οπου βρω...
Γιατι δεν κανεις κακο στο εκτροφεα...αλλα σε εσενα τον ιδιο και συνεχιζεις ενα ΤΡΑΓΙΚΟ εμποριο,και γεμιζεις τσεπες που δεν πρεπει...