Κτηνίατρος Πειραιά...




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και τι ειναι το ιατρειο βρε reinmeister2;
Εργοστασιο συναρμολογησης καποιου προιόντος κατα ISO ώστε να γνωριζει με ακριβεια τον χρονο καθε ενεργειας;
Ο καθε γιατρος μπορει να οριζει μεν εμπειρικα τον χρονο των ραντεβου, για να βαλει μια στοιχειώδη ταξη και να μην τυχει να συμπεσει το συμπαν, αλλα εκ τοις πραγμασι ειναι βεβαιο ότι θα υπαρχουν επικαλύψεις που αρκετες φορες ίσως να δημιουργουν μεχρι και συνωστισμο.
Τι σημαινει «ζητησα την ωρα του τελευταιου ραντεβου»; Τι να κανει δηλαδη στις προηγούμενες περιπτωσεις που απαιτηθηκε περισσοτερος χρόνος; Να τις ξεπεταξει ταχιστα για να τηρησει τις ώρες των ραντεβου, ώστε να μην τον πει αυτος που ζήτησε το τελευταιο ραντεβου «αντιεπαγγελματία»; Θα προτιμουσες εσυ εναν τετοιον; Η καποιον που κραταει τον «ασθενη»και τον συνοδό του όση ωρα χρειαστει κι ας τα κανει σκατα με τα ωραρια των ραντεβου;
Ο μονος τροπος, καποιος, να μην εχει επικαλύψεις στα ραντεβου του, ειναι να εχει κενα γιατι του λειπει η «πελατεία».
Ομως δεν θα ήσουν αρκετα επιφυλακτικος τοτε ως προς το βελτιστο προσδοκώμενο αποτελεσμα διαγνωσης και θεραπειας;

Για το άλλο θεμα περι κοινωνικοποίησης ή μη, δεν θα επεκταθω, διοτι ειμαι βεβαιος οτι θα βρουμε χρονο και προσφορότερο θεμα να ανταλλαξουμε αποψεις.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εγώ πάντως δεν θα ζητούσα το τελευταίο ραντεβού της Παρασκευής. Θα ζητούσα το 1ο & το 2ο της Δευτέρας. Δεν θα περίμενε κανείς πριν από μένα και ο επόμενος θα ερχόταν πολύ αργότερα.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Και τι ειναι το ιατρειο βρε reinmeister2;
Εργοστασιο συναρμολογησης καποιου προιόντος κατα ISO ώστε να γνωριζει με ακριβεια τον χρονο καθε ενεργειας;
Ο καθε γιατρος μπορει να οριζει μεν εμπειρικα τον χρονο των ραντεβου, για να βαλει μια στοιχειώδη ταξη και να μην τυχει να συμπεσει το συμπαν, αλλα εκ τοις πραγμασι ειναι βεβαιο ότι θα υπαρχουν επικαλύψεις που αρκετες φορες ίσως να δημιουργουν μεχρι και συνωστισμο.
Τι σημαινει «ζητησα την ωρα του τελευταιου ραντεβου»; Τι να κανει δηλαδη στις προηγούμενες περιπτωσεις που απαιτηθηκε περισσοτερος χρόνος; Να τις ξεπεταξει ταχιστα για να τηρησει τις ώρες των ραντεβου, ώστε να μην τον πει αυτος που ζήτησε το τελευταιο ραντεβου «αντιεπαγγελματία»; Θα προτιμουσες εσυ εναν τετοιον; Η καποιον που κραταει τον «ασθενη»και τον συνοδό του όση ωρα χρειαστει κι ας τα κανει σκατα με τα ωραρια των ραντεβου;
Ο μονος τροπος, καποιος, να μην εχει επικαλύψεις στα ραντεβου του, ειναι να εχει κενα γιατι του λειπει η «πελατεία».
Ομως δεν θα ήσουν αρκετα επιφυλακτικος τοτε ως προς το βελτιστο προσδοκώμενο αποτελεσμα διαγνωσης και θεραπειας;

Για το άλλο θεμα περι κοινωνικοποίησης ή μη, δεν θα επεκταθω, διοτι ειμαι βεβαιος οτι θα βρουμε χρονο και προσφορότερο θεμα να ανταλλαξουμε αποψεις.
γενικα μιλωντας και οχι ειδικα για την περιπτωση του @reinmeister2 .

sorry, αλλα διαφωνω τελειως μαζι σου.
αν θελεις να εισαι σωστος πρεπει να προβλεπεις και να αφηνεις ενα χρονικο περιθωριο.
οπως λες και μονος σου, ο γιατρος γνωριζει εμπειρικα το χρονο των ραντεβου. αρα ποια ειναι η δικαιολογια οταν πας για ενα απλο εμβολιο και βλεπεις οτι υπαρχουν καθυστερησεις??

επισης, οι περισσοτεροι πραγματοποιουν επισκεψεις ρουτινας. αρα και παλι δεν δικαιολογουνται οι καθυστερησεις και οι επικαλυψεις.

επισης, γιατι ο ασθενης που καθυστερησε να προσελθει στο ραντεβου του, να μην χασει την σειρα του αντι να παει πισω ολο το χρονοπρογραμματισμο??

για να κλεισω ραντεβου μια συγκεκριμενη ωρα καποιο λογο θα εχω. θα εχω κανει κ εγω τον χρονοπρογραμματισμο των υποχρεωσεων μου και τις δουλειες που πρεπει να κανω. γιατι λοιπον να χαλασω το προγραμμα μου επειδη "εσυ" δεν μπορεις να δινεις λιγο αερα στα ραντεβου ή λογω του ασθενη που προτιμα να κοιταει "τι ωραια που κουνιουνται οι βαρκες" παρα να ειναι στην ωρα του??

η πραγματικοτητα ειναι οτι οχι οτι δεν μπορεις να κανεις σωστο χρονοπρογραμματισμο αλλα δεν θελεις. και δεν θελεις γιατι αν δωσεις την καταλληλη χρονικη διαρκεια στο καθε ραντεβου αυτο θα σημαινει λιγοτερα ραντεβου μεσα στη μερα αρα κ λιγοτερα εσοδα.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Και τι ειναι το ιατρειο βρε reinmeister2;
Εργοστασιο συναρμολογησης καποιου προιόντος κατα ISO ώστε να γνωριζει με ακριβεια τον χρονο καθε ενεργειας;
Ο καθε γιατρος μπορει να οριζει μεν εμπειρικα τον χρονο των ραντεβου, για να βαλει μια στοιχειώδη ταξη και να μην τυχει να συμπεσει το συμπαν, αλλα εκ τοις πραγμασι ειναι βεβαιο ότι θα υπαρχουν επικαλύψεις που αρκετες φορες ίσως να δημιουργουν μεχρι και συνωστισμο.
Τι σημαινει «ζητησα την ωρα του τελευταιου ραντεβου»; Τι να κανει δηλαδη στις προηγούμενες περιπτωσεις που απαιτηθηκε περισσοτερος χρόνος; Να τις ξεπεταξει ταχιστα για να τηρησει τις ώρες των ραντεβου, ώστε να μην τον πει αυτος που ζήτησε το τελευταιο ραντεβου «αντιεπαγγελματία»; Θα προτιμουσες εσυ εναν τετοιον; Η καποιον που κραταει τον «ασθενη»και τον συνοδό του όση ωρα χρειαστει κι ας τα κανει σκατα με τα ωραρια των ραντεβου;
Ο μονος τροπος, καποιος, να μην εχει επικαλύψεις στα ραντεβου του, ειναι να εχει κενα γιατι του λειπει η «πελατεία».
Ομως δεν θα ήσουν αρκετα επιφυλακτικος τοτε ως προς το βελτιστο προσδοκώμενο αποτελεσμα διαγνωσης και θεραπειας;

Για το άλλο θεμα περι κοινωνικοποίησης ή μη, δεν θα επεκταθω, διοτι ειμαι βεβαιος οτι θα βρουμε χρονο και προσφορότερο θεμα να ανταλλαξουμε αποψεις.
αντε παλι...δεν εχω προβλημα να περιμενω εφ οσον ειμαι το τελευταιο ραντεβου σε γιατρο,που το ξανατονιζω,κατα δηλωση του,δεχεται ΜΟΝΟ με ραντεβου...εχω προβλημα να πηγαινω 10 λεπτα πριν την προκαθορισμενη ωρα για να ειμαι τυπικος και να καλει αλλον ασθενη την ΙΔΙΑ ωρα με εμενα...

αυτο ειναι αντιεπαγγελματισμος...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Και τι ειναι το ιατρειο βρε reinmeister2;
Εργοστασιο συναρμολογησης καποιου προιόντος κατα ISO ώστε να γνωριζει με ακριβεια τον χρονο καθε ενεργειας;
για να ειμαστε δικαιοι,ασχετα αν συμφωνουμε με τον ρεην η οχι σε καποια θεμματα, ο καθενας κανει τις επιλογες του και αναλογως πορευετε.

ο ανθρωπος αφου γραφει εδω σε πιο πολυ κοσμο και λεει τις χ σκεψεις του αναλογα θα ειπε και στον κτηνιατρο τους λογους που θελει το τελευταιο ραντεβου.δεν μπορουμε πιστευω να το αμφισβητησουμε αυτο.

αφου οπως λεει πηγε 10 λεπτα νωριτερα ηξερε οτι ηδη θα υπαρχει ενας σκυλος στο ιατριο,αυτος που εξεταζετε και αναλογα θα εχει κανει τα κουμαντα του για την συναντηση.
επισης αναφερε οτι οντως δεν θα ειχε προβλημα με καποιο εκτακτο.

αρα εφοσον πλερω,κανει ξηγα το θεμα που εχει και λεει οτι αυτες ειναι οι προυποθεσεις του για να παει γιατι να μην εχει το δικαιωμα να τον πει οχι καλο επαγγελματια;

οταν ζηταω συγκεκριμενα πραγματα και μου λες οκ και μου τα δινεις
οταν ζηταω συγκεκριμενα πραγματα και μου λες οκ και δεν μου τα δινεις
μου δινεις και το δικαιωμα να σε κρινω,θετικα η αρνητικα


αν το εγραφε καποιος αλλος,που ειχε ενα 5κιλο και ηθελε να παει τελευταιος επειδη ο σκυλος του ειχε δαγκωθει απο αλλο σκλι και δεν θα ηθελε να ερθει ουτε καν σε οπτικη επαφη με αλλο σκλι το δικο του και εκεινη την ωρα εμπαινε μεσα ο ρεην γιατι τους εκλεισε τηνιδια ωρα ραντεβου και γινοταν το ελα να δεις ξερω εγω γιατι θα κριναμε πιο ευκολα τον γιατρουλι σαν μαλεα;
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
αν το εγραφε καποιος αλλος,που ειχε ενα 5κιλο και ηθελε να παει τελευταιος επειδη ο σκυλος του ειχε δαγκωθει απο αλλο σκλι και δεν θα ηθελε να ερθει ουτε καν σε οπτικη επαφη με αλλο σκλι το δικο του και εκεινη την ωρα εμπαινε μεσα ο ρεην γιατι τους εκλεισε τηνιδια ωρα ραντεβου και γινοταν το ελα να δεις ξερω εγω γιατι θα κριναμε πιο ευκολα τον γιατρουλι σαν μαλεα;
γιατι μας εχει φαει το politically correct.
γιατι ολα τα σκυλακια πρεπει να ειναι γουτσου γουτσου κ να κανουν αγαπουλες με τα παντα και τους παντες.
γιατι το 5κιλο που τρελαινεται στην ακρη του λουριου ειναι γλυκο κ ακακο, και ας μην μπορει ο ιδιοκτητης του να το κανει καλα, αλλα απο την αλλη μολις ενα μεγαλοσωμο κανει κιχ ειναι εν δυναμει serial killer, και ας το "πνιγει" το αφεντικο του και δεν κανει ρουπι διπλα απο το ποδι του.
τελος, καποιες φορες θυμομαστε οτι καθε σκυλος εχει την δικη του προσωπικοτητα, καθε ρατσα εχει τον δικο της χαρακτηρα, και δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε ριζικα απλως αν επιθυμουμε να τα περιορισουμε/ελεγξουμε στα πλαισια του δυνατου.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Βρε θα με τρελάνετε; Τι σχεση εχει το πολιτικαλι κορεκτ με ολα αυτα;
Εγω θεωρω αδυνατον ενα ιατρειο με φορτο εργασιας, να κρατησει τα time tables και ταυτοχρονως να καλύψει και τις αναγκες των πελατων του, όσο και να προσπαθησει. Και ολα αυτα συσσωρευονται προς τα τελευταια ραντεβου. Εκτος αν δεν ειναι ιατρειο και ειναι κεντρο εμβολιασμων και μονο. Aυτο και είπα.
Φανταστειτε καθυστερηση 3 λεπτων, για ενα επιπλεον ερωτημα στο γιατρο (που ο καθενας πελατης ειναι φυσιολογικο να θεωρησει αμελητεα γιατι ειναι σχεδον σαν να ανοιγοκλεισεις τα ματια) σε 30 ασθενεις, δημιουργει στο τελος 1 1/2 ωρα επικαλύψεις. Αν βαλεις και γυρω στους τεσσερις που θα καθυστερησουν κατα μεσο όρο 6 λεπτα ( Τι θα τους πει; Αργησες εξι λεπτα και δεν σε δέχομαι; Να ενα μισαωρο ακομα.) Μετακυλίεται η καθυστερηση στο διωρο στους τελευταιους!
Δεν κατηγορεις τον γιατρο για αντιεπαγγελματισμο. Η καθεσαι εξω με το ρεμαλι σου μεχρι να ερθει η σειρά σου όπως κανω εγω, ή πας στο πρωτο ραντεβου αλλα ευχεσαι τα επομενα ραντεβου να μην ερθουν νωριτερα, ή ψαχνεις για γιατρο που κανει επισκεψεις κατ οικον αλλα και παλι αν χρειαζεται εξεταση με μηχανημα τι θα κανεις; Θα βριζεις το γιατρο γιατι εσυ θελεις να ειναι οι δρομοι ανοιχτοι και τα σκυλια δεμένα, οπως απαιτει όταν μας επισκεπτεται ο προεδρος των ΗΠΑ;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Βρε θα με τρελάνετε; Τι σχεση εχει το πολιτικαλι κορεκτ με ολα αυτα;
Εγω θεωρω αδυνατον ενα ιατρειο με φορτο εργασιας, να κρατησει τα time tables και ταυτοχρονως να καλύψει και τις αναγκες των πελατων του, όσο και να προσπαθησει. Και ολα αυτα συσσωρευονται προς τα τελευταια ραντεβου. Εκτος αν δεν ειναι ιατρειο και ειναι κεντρο εμβολιασμων και μονο. Aυτο και είπα.
Φανταστειτε καθυστερηση 3 λεπτων, για ενα επιπλεον ερωτημα στο γιατρο (που ο καθενας πελατης ειναι φυσιολογικο να θεωρησει αμελητεα γιατι ειναι σχεδον σαν να ανοιγοκλεισεις τα ματια) σε 30 ασθενεις, δημιουργει στο τελος 1 1/2 ωρα επικαλύψεις. Αν βαλεις και γυρω στους τεσσερις που θα καθυστερησουν κατα μεσο όρο 6 λεπτα ( Τι θα τους πει; Αργησες εξι λεπτα και δεν σε δέχομαι; Να ενα μισαωρο ακομα.) Μετακυλίεται η καθυστερηση στο διωρο στους τελευταιους!
Δεν κατηγορεις τον γιατρο για αντιεπαγγελματισμο. Η καθεσαι εξω με το ρεμαλι σου μεχρι να ερθει η σειρά σου όπως κανω εγω, ή πας στο πρωτο ραντεβου αλλα ευχεσαι τα επομενα ραντεβου να μην ερθουν νωριτερα, ή ψαχνεις για γιατρο που κανει επισκεψεις κατ οικον αλλα και παλι αν χρειαζεται εξεταση με μηχανημα τι θα κανεις; Θα βριζεις το γιατρο γιατι εσυ θελεις να ειναι οι δρομοι ανοιχτοι και τα σκυλια δεμένα, οπως απαιτει όταν μας επισκεπτεται ο προεδρος των ΗΠΑ;
ακριβως εδω ειναι που διαφωνουμε.
γιατι κυριε να μην αφησεις μεγαλυτερο χρονικο παραθυρο παρα να βαζεις οριακα τα ραντεβου??
κ αφου δουλευεις με ραντεβου ρωτας τον πελατη για ποιο λογο ερχεται και υπολογιζεις.


φυσικα κ κατηγορεις τον γιατρο, και οποιαδηποτε αλλη ειδικοτητα, για αντιεπαγγελματισμο οταν εχεις ραντεβου π.χ. στις 8 και σε παιρνει στις 8:30.
αν ηθελα να περιμενω μιση ωρα, sorry κιολας αλλα δεν θα εκλεινα ραντεβου.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μα βρε επιαλ ο ανθρωπος δεν ειπε οτι αργησαν 2 ραντεβου και ηρθαν πισω ολα

αν υποθεσουμε οτι κλεινει το ιατριο της 9 και θελει μιση ωρα το καθε σκλι θα του ειπε 8-30.λογικο ειναι
ο ανθρωπος ειπε οτι ενω ειχε συνενοηθει για τους λογους που θελει το τελευταιο ραντεβου ο ντοκτωρας ειχε κλεισει την ιδια ωρα με αυτον αλλο ραντεβου
ε δεν ειναι μακακια αυτο;;

ουτε πρωτο ραντεβου ουτε τελευταιο
μαγκας θα ηταν ο γιατρος αν ελεγε.οκ φιλε εχουμε θεμα,της 9 κλεινω ελα εσυ 9-15
και ας τον χρεωνε και παραπανω,σιγα μην ελεγε οχι.
εγω τουλαχιστον οταν ειχα τετοιο θεμα ετσι εκανα,δεν μπορουσα να μου σπανε τα παπακια.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δικιο εχετε βρε Τασο και reinmeister2! Συγγνωμη!

Ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ και τωρα ειδα οτι το παρερμηνευσα και απαντουσα ότι να ναι!
Μ' αρεσει που ημουν σιγουρος το τι ειχα διαβασει και χωρις να το ξαναδιαβαζω, επέμενα!




Φυσικα με τον george_gs εξακολουθω να διαφωνω!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Δικιο εχετε βρε Τασο και reinmeister2! Συγγνωμη!

Ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ και τωρα ειδα οτι το παρερμηνευσα και απαντουσα ότι να ναι!
Μ' αρεσει που ημουν σιγουρος το τι ειχα διαβασει και χωρις να το ξαναδιαβαζω, επέμενα!




Φυσικα με τον george_gs εξακολουθω να διαφωνω!
δεν πειραζει φιλε μου.

εμμεσα ομως συμφωνουμε, αφου κ οι δυο συμφωνουμε με τα λεγομενα του Τασου.:D
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
xa και τωρα που τα βρηκατε να σας τα γυρισω λιγο..
ο ρειν ειχε το τελευταιο ραντεβου...
πηγε δεκα λεπτα νωριτερα
ο αλλος ηθελε ενα εμβολιακι...
του ειχε πει δεκα λεπτα πριν τον ρειν...
πεσανε ταυτοχρονα...
ο γιατρος τι φταιει...

ειτε, βαλτε το αλλοιως, ο ρειν πηγε δεκα λεπτα νωριτερα
ο αλλος δεκα λεπτα αργοτερα
το προηγουμενο ραντεβου, του ειχε απο τα συνολικα ραντεβου της ημερας δεκα λεπτα καθυστερηση,
πεσανε ολοι μαζι...
ο γιατρος τι φταιει...

χαχαχαχαχα

αστειευομαι αλλα ταυτοχρονα τα εννοω κιολας
δυσκολο μερικες φορες να τα προγραμματισεις τοσο καλα...
εχω δυο διαφορετικους γιατρους που χρησιμοποιω στην πατρα...
ο ενας τυπικος οπως τον θελει ο ρειν...
(του πεφτει λιγο μακρυα η αληθεια ειναι...)
η αλλη ειναι παντα τιγκα και περιμενεις, εκει δεν μιλαμε για ραντεβου...
περνανε αδεσποτα, φιλοζωικες, εκτακτα, χειρουργεια στειρωσεις, ατυχηματα..
εμβολια...τα παντα ολα... κι οχι ολα με φραγκα...
και οι δυο πολυ αξιόλογοι...
σε αυτην την μια τι ραντεβου να κλεισεις αφου δεν ξερει τι της ξημερωνει...
μου θυμιζει σαν να θελω να κλεισω ραντεβου βραδιατικα σε εφημερευων νοσοκομειο.....
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
xa και τωρα που τα βρηκατε να σας τα γυρισω λιγο..
ο ρειν ειχε το τελευταιο ραντεβου...
πηγε δεκα λεπτα νωριτερα
ο αλλος ηθελε ενα εμβολιακι...
του ειχε πει δεκα λεπτα πριν τον ρειν...
πεσανε ταυτοχρονα...
ο γιατρος τι φταιει...

ειτε, βαλτε το αλλοιως, ο ρειν πηγε δεκα λεπτα νωριτερα
ο αλλος δεκα λεπτα αργοτερα
το προηγουμενο ραντεβου, του ειχε απο τα συνολικα ραντεβου της ημερας δεκα λεπτα καθυστερηση,
πεσανε ολοι μαζι...
ο γιατρος τι φταιει...

χαχαχαχαχα

αστειευομαι αλλα ταυτοχρονα τα εννοω κιολας
δυσκολο μερικες φορες να τα προγραμματισεις τοσο καλα...
εχω δυο διαφορετικους γιατρους που χρησιμοποιω στην πατρα...
ο ενας τυπικος οπως τον θελει ο ρειν...
(του πεφτει λιγο μακρυα η αληθεια ειναι...)
η αλλη ειναι παντα τιγκα και περιμενεις, εκει δεν μιλαμε για ραντεβου...
περνανε αδεσποτα, φιλοζωικες, εκτακτα, χειρουργεια στειρωσεις, ατυχηματα..
εμβολια...τα παντα ολα... κι οχι ολα με φραγκα...
και οι δυο πολυ αξιόλογοι...
σε αυτην την μια τι ραντεβου να κλεισεις αφου δεν ξερει τι της ξημερωνει...
μου θυμιζει σαν να θελω να κλεισω ραντεβου βραδιατικα σε εφημερευων νοσοκομειο.....
γι αυτο οπως σου εγραψα και στο αλλο...πληρωσει και ερθει σπιτι...γιατι να το ζοριζουμε...?:)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf