αυτακια..


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
τα pit bull είναι μια ΜΗ αναγνωρισμένη ράτσα
Δεν τα αναγνωρίζει η FCI (ευτυχώς) και ο AKC (αδιάφορο). Τα αναγνωρίζει ο UKC, η ADBA και άλλοι οργανισμοί. Είναι τουλάχιστον υπερβολικό να λες οτι δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή.

@sake μην αγχώνεσαι και μη στενοχωριέσαι με τα αυτιά, ειδικά στα πιτ. Δεν έχουν καμία σημασία και ουσία, εφ' όσον δεν υπάρχει θέμα υγείας (που στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει). Η αξία του πιτ δεν είναι στα αυτιά ή στην εμφάνιση γενικότερα, αλλά στην ψυχή και στον χαρακτήρα. Ειδικά με τα αυτιά πάντως, είναι γεγονός οτι έχουν θέμα ....
 
  • Like
Reactions: sake


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
αα δεν ξερω τι εννοει η κοπελα, απλα αν δεις τους γονεις του tyson θα καταλαβεις τι εννοω!
το οτι δεν ειναι αναγνωρισμενα ναι οκ το ξερω
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Δεν τα αναγνωρίζει η FCI (ευτυχώς) και ο AKC (αδιάφορο). Τα αναγνωρίζει ο UKC, η ADBA και άλλοι οργανισμοί. Είναι τουλάχιστον υπερβολικό να λες οτι δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή.

@sake μην αγχώνεσαι και μη στενοχωριέσαι με τα αυτιά, ειδικά στα πιτ. Δεν έχουν καμία σημασία και ουσία, εφ' όσον δεν υπάρχει θέμα υγείας (που στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει). Η αξία του πιτ δεν είναι στα αυτιά ή στην εμφάνιση γενικότερα, αλλά στην ψυχή και στον χαρακτήρα. Ειδικά με τα αυτιά πάντως, είναι γεγονός οτι έχουν θέμα ....[/user]
Δεν το ειπα θέλοντας να θίξω την φυλή πάντως. Το είπα γιατί,ως γνωστόν, ο φιανοτυπος 2 γονέων δεν σημαίνει ότι πρόκειται για καθαρόαιμους. Έτσι,εαν ο φίλος πήρε σκύλο από ιδιώτη που ζευγαρωσε τα σκυλιά του,Δεν ξέρω κατά πόσο % ανταποκρίνεται στο πρότυπο. Ελπίζω να έγινε αντιληπτή η πρόσθεση μου.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ρε παιδια εχω διαβασει απο πολλους, οτι δεν ειναι φυλακες... θα βγαλω μια μερα βιντεο να δειτε αντιδραση οταν ακουει θορυβο η οταν παειι να μπει ξενος στο σπιτι! δεν κανει επιθεση αλλα σε λιγο καιρο παιζει και να κανει! να ανησυχω?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μπορεί να σου φανώ κακιούλα αλλα εχοντας ζήσει 6 χρόνια με σκυλάκι που είχε μια αναπηρία και αρκετά σοβαρά θέματα υγείας θεωρω οτι πραγματικά είναι κρίμα να στεναχωριέσαι για εξωτερικές μικροατέλειες που δεν επηρεάζουν την ευζωία του μικρού σου απο τη στιγμη ειδικά που δεν εχεις σκυλο να κατεβαινεις σε εκθεσεις κ.τ.λ.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Δεν το ειπα θέλοντας να θίξω την φυλή πάντως. Το είπα γιατί,ως γνωστόν, ο φιανοτυπος 2 γονέων δεν σημαίνει ότι πρόκειται για καθαρόαιμους. Έτσι,εαν ο φίλος πήρε σκύλο από ιδιώτη που ζευγαρωσε τα σκυλιά του,Δεν ξέρω κατά πόσο % ανταποκρίνεται στο πρότυπο. Ελπίζω να έγινε αντιληπτή η πρόσθεση μου.
Καθόλου δεν παρεξήγησα το μνμ σου ούτε διαφωνώ με αυτά που γράφεις τώρα για το σκύλο του φίλου ή οποιουδήποτε πάρει/αγοράσει/υιοθετήσει σκύλο που δεν γνωρίζει επακριβώς το γενεαλόγιό του. Είναι δεδομένο οτι με τη δημοφιλία των πιτ στην Ελλάδα (και όχι μόνο) κυκλοφορούν πολλά "πιτ" που δεν είναι πιτ. Τα συναντάμε καθημερινά.

Η δική μου παρατήρηση ήταν γενικότερη και αφορά στην αναγνώριση ή όχι της φυλής, παραθέτοντας ποιοί οργανισμοί την αναγνωρίζουν και ποιοί όχι. Αντικειμενικά είναι μια ιστορική και αναγνωρισμένη φυλή, με πρότυπα και όλα τα σχετικά συμπαρομαρτούντα. Τώρα τι είδους σκύλο αποκτήσει ο Χ ενδιαφερόμενος, εξαρτάται κυρίως από τον ίδιο, τα θέλω και τις δυνατότητές του.

Ελπίζω να έγινε αντιληπτή και αποδεκτή και η διόρθωσή μου.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Μπορεί να σου φανώ κακιούλα αλλα εχοντας ζήσει 6 χρόνια με σκυλάκι που είχε μια αναπηρία και αρκετά σοβαρά θέματα υγείας θεωρω οτι πραγματικά είναι κρίμα να στεναχωριέσαι για εξωτερικές μικροατέλειες που δεν επηρεάζουν την ευζωία του μικρού σου απο τη στιγμη ειδικά που δεν εχεις σκυλο να κατεβαινεις σε εκθεσεις κ.τ.λ.
καθολου κακια αλλα ειναι ενας προβληματισμος και να με ενοχλει (δεν ειπα θα του τα κοψω μονο κ μονο επειδη το ενα ειναι λιγο στραβο)
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καθόλου δεν παρεξήγησα το μνμ σου ούτε διαφωνώ με αυτά που γράφεις τώρα για το σκύλο του φίλου ή οποιουδήποτε πάρει/αγοράσει/υιοθετήσει σκύλο που δεν γνωρίζει επακριβώς το γενεαλόγιό του. Είναι δεδομένο οτι με τη δημοφιλία των πιτ στην Ελλάδα (και όχι μόνο) κυκλοφορούν πολλά "πιτ" που δεν είναι πιτ. Τα συναντάμε καθημερινά.

Η δική μου παρατήρηση ήταν γενικότερη και αφορά στην αναγνώριση ή όχι της φυλής, παραθέτοντας ποιοί οργανισμοί την αναγνωρίζουν και ποιοί όχι. Αντικειμενικά είναι μια ιστορική και αναγνωρισμένη φυλή, με πρότυπα και όλα τα σχετικά συμπαρομαρτούντα. Τώρα τι είδους σκύλο αποκτήσει ο Χ ενδιαφερόμενος, εξαρτάται κυρίως από τον ίδιο, τα θέλω και τις δυνατότητές του.

Ελπίζω να έγινε αντιληπτή και αποδεκτή και η διόρθωσή μου.
εγινε αντιληπτη και σε ευχαριστω για την απαντηση!!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Όπως έχω ξαναπεί έχω γνωστό με APBT με χαρτιά από Ηνωμένες Πολιτείες. Ο σκύλος του κόστισε πάνω από 3.000 με τα μεταφορικά και έχει πολλές διαφορές από τα πιτ που ξέρουμε και παράλληλα έχει και πολλές ομοιότητες δε λέω. Δεν ξέρω τι εννοεί ο φίλος sake όταν λέει ότι οι γονείς του είναι καθαροί. Ο μόνος τρόπος να ξέρεις τι γονίδια έχει ο σκύλος σου είναι να έχεις χαρτιά που ν αναφέρουν λεπτομερώς το γενεαλογικό του δέντρο. Αν δεν ισχύσει αυτό, μην περιμένεις να "πατήσει" το σκυλί πάνω σε κανένα πρότυπο απόλυτα, είτε έχει να κάνει με συμπεριφορά είτε με μορφολογία. Αν δε μπορείς να δείς 6-7 γενιές πίσω λοιπόν δε ξέρεις πως μπορεί να βγουν τα αυτιά, τα δόντια, τα φρύδια κοκ.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Μια Ερωτηση ρε παιδια οσο αναφορα το πεντιγρι...δηλαση το πεντιγκρι γραφει πανω ποσες γεννιες πισω? Για να καταλαβω! Οσο αναφορα τους γονεις του δεν.ξερω να.εχουν.πεντιγκρι κ δν με νοιαζει κιολας!αλλα μπορω να.σ δειξω ημιαιμο πιτ μπουτλ και καθαρο πιτ μπουλ(με η χωρις χαρτια) η διαφορα φαινεται απο χιλιομετρα!
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
........Ο μόνος τρόπος να ξέρεις τι γονίδια έχει ο σκύλος σου είναι να έχεις χαρτιά που ν αναφέρουν λεπτομερώς το γενεαλογικό του δέντρο. .................Αν δε μπορείς να δείς 6-7 γενιές πίσω λοιπόν δε ξέρεις πως μπορεί να βγουν τα αυτιά, τα δόντια, τα φρύδια κοκ.
Στο πρώτο συμφωνώ απολύτως. Έτσι είναι.

Στο δεύτερο επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Στον δικό μου - για παράδειγμα στο αναφέρω - έχω pedigree οχτώ (8) γενιές πίσω, με πολύ γνωστά και επώνυμα σκυλιά, τα αυτιά του όμως δεν ήξερα πώς θα βγουν. Βγήκαν τέλεια, αλλά της αδερφής του από την ίδια γέννα, με τους ίδιους γενήτορες ακριβώς είναι σαν πλατανόφυλλα, μεγάλα και όρθια. Άντε βρες άκρη ....
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Στο πρώτο συμφωνώ απολύτως. Έτσι είναι.

Στο δεύτερο επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Στον δικό μου - για παράδειγμα στο αναφέρω - έχω pedigree οχτώ (8) γενιές πίσω, με πολύ γνωστά και επώνυμα σκυλιά, τα αυτιά του όμως δεν ήξερα πώς θα βγουν. Βγήκαν τέλεια, αλλά της αδερφής του από την ίδια γέννα, με τους ίδιους γενήτορες ακριβώς είναι σαν πλατανόφυλλα, μεγάλα και όρθια. Άντε βρες άκρη ....
Εκτός απο τα γονίδια παίζει ρόλο και η διατροφή...
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Παίζει ρόλο η διατροφή στα αυτιά..?! Η Δεν κατάλαβα Καλά?! Εαν Ναι,θα μπορούσες να το εξηγήσεις?? @ProudtobeGreek
 




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Εκτός απο τα γονίδια παίζει ρόλο και η διατροφή...
Στη δική μου περίπτωση είχαν και έχουν και τα δύο αδέρφια ακριβώς την ίδια διατροφή. Πίστεψέ με, ήταν καθαρά θέμα γονιδίων (και μάλιστα σε κλειστή εκτροφή). Επειδή εκτρέφεις και θα τα γνωρίζεις, στις 8 γενιές έχουν :
Coeficient of inbreeding (COI): 0.488 %
Ancestor loss (AVK): 22.941 %
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek








reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
O δικός σου σε αυτή τη φωτό (γιατί στις άλλες είναι κούκλος) είναι κάτι μεταξύ ελικοφόρου και ανεμόπτερου ... Επαγγελματικό μηχάνημα όντως :p:D
εισαι πολυ επιεικης...αν μπορουσε να ζευγαρωσει νυχτεριδα με ελεφαντα, κατι σαν το σκυλο μου θα βγαζαν...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Στο πρώτο συμφωνώ απολύτως. Έτσι είναι.

Στο δεύτερο επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Στον δικό μου - για παράδειγμα στο αναφέρω - έχω pedigree οχτώ (8) γενιές πίσω, με πολύ γνωστά και επώνυμα σκυλιά, τα αυτιά του όμως δεν ήξερα πώς θα βγουν. Βγήκαν τέλεια, αλλά της αδερφής του από την ίδια γέννα, με τους ίδιους γενήτορες ακριβώς είναι σαν πλατανόφυλλα, μεγάλα και όρθια. Άντε βρες άκρη ....
Γι αυτό το δικό μου εκτροφείο είναι και το καλύτερο. Λέγεται CHARTOKOUTA KENNEL. Το ξέρεις ; :ROFLMAO: Αγοράζεις απο κει και ξενοιάζεις :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3