Βritt Premium junior large breed -δεν παίρνει βάρος το μαλινουά


Ηλίας Σ

New Member
25 Ιουνίου 2017
3
0
47
Καλαμάτα
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με προβληματίζει τελευταία. Έχω ένα αρσενικό μαλινουά 13 μηνών. Μέχρι 11 μηνών του έδινα Arden Grange puppy junior (super premium) με εξαιρετικές εντυπώσεις, σε όλους τους τομείς! Τους τελευταίους 2 μήνες, για λόγους οικονομίας και μετά από αρκετό ψάξιμο, τον "γύρισα" στην Britt premium junior large breed, την οποία επίσης τρώει με μεγάλη όρεξη από την πρώτη στιγμή. Μετά από 2 μήνες με την Britt έχω διαπιστώσει ότι το σκυλί έχει, καθημερινά σχεδόν, τσίμπλες σε μορφή δακρύων (όχι κάτι φοβερό αλλά πριν δεν υπήρχαν) αλλά εκείνο που με έχει προβληματίσει περισσότερο είναι το ότι το σκυλί δείχνει αρκετά αδύνατο (έχει κολλήσει στα 23-24 κιλά) με τα πλευρά και τα οστά της λεκάνης να φαίνονται, ίσως περισσότερο από όσο θα πρέπει...Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι στο διάστημα αυτό έχει ψηλώσει αρκετά και επίσης η δραστηριότητά του είναι αυξημένη. Η όρεξη, η διάθεσή του για παιχνίδι και η αντοχή του εξακολουθούν να είναι στα ίδια υψηλά επίπεδα με πριν (μαλινουά, γαρ). Εδώ και 20 μέρες, του έχω αυξήσει αρκετά την ποσότητα τροφής (από 380γραμ που προτείνει η εταιρία σε 250γραμ×2=500γραμ τουλάχιστον, ημερησίως) χωρίς, όμως, εμφανή διαφορά. Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν σε αυτή τη φάση ανάπτυξης του σκύλου (που λογικά θα επρεπε να αρχίσει να "γεμίζει" μυϊκά) υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να τον πάω στον κτηνίατρο για εξετάσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από το forum έχει ανάλογη εμπειρία. Μήπως δεν τον "πιάνει" η συγκεκριμένη κροκέτα; Μήπως έχει θέμα με το καλαμπόκι της britt, ενώ με την grain free Arden ήταν ok; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με προβληματίζει τελευταία. Έχω ένα αρσενικό μαλινουά 13 μηνών. Μέχρι 11 μηνών του έδινα Arden Grange puppy junior (super premium) με εξαιρετικές εντυπώσεις, σε όλους τους τομείς! Τους τελευταίους 2 μήνες, για λόγους οικονομίας και μετά από αρκετό ψάξιμο, τον "γύρισα" στην Britt premium junior large breed, την οποία επίσης τρώει με μεγάλη όρεξη από την πρώτη στιγμή. Μετά από 2 μήνες με την Britt έχω διαπιστώσει ότι το σκυλί έχει, καθημερινά σχεδόν, τσίμπλες σε μορφή δακρύων (όχι κάτι φοβερό αλλά πριν δεν υπήρχαν) αλλά εκείνο που με έχει προβληματίσει περισσότερο είναι το ότι το σκυλί δείχνει αρκετά αδύνατο (έχει κολλήσει στα 23-24 κιλά) με τα πλευρά και τα οστά της λεκάνης να φαίνονται, ίσως περισσότερο από όσο θα πρέπει...Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι στο διάστημα αυτό έχει ψηλώσει αρκετά και επίσης η δραστηριότητά του είναι αυξημένη. Η όρεξη, η διάθεσή του για παιχνίδι και η αντοχή του εξακολουθούν να είναι στα ίδια υψηλά επίπεδα με πριν (μαλινουά, γαρ). Εδώ και 20 μέρες, του έχω αυξήσει αρκετά την ποσότητα τροφής (από 380γραμ που προτείνει η εταιρία σε 250γραμ×2=500γραμ τουλάχιστον, ημερησίως) χωρίς, όμως, εμφανή διαφορά. Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν σε αυτή τη φάση ανάπτυξης του σκύλου (που λογικά θα επρεπε να αρχίσει να "γεμίζει" μυϊκά) υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να τον πάω στον κτηνίατρο για εξετάσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από το forum έχει ανάλογη εμπειρία. Μήπως δεν τον "πιάνει" η συγκεκριμένη κροκέτα; Μήπως έχει θέμα με το καλαμπόκι της britt, ενώ με την grain free Arden ήταν ok; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλημέρα..από μαλινουα δεν έχω καμία εμπειρία αλλά νομίζω το πρότυπο είναι από 25-30 κιλά οπότε καλά είσαι.. Αυτό με τα δάκρυα το είχα και εγώ με αυτόν το κωδικό της brit.. προφανώς ναι κάτι δεν του κάθεται καλά...
 




Ηλίας Σ

New Member
25 Ιουνίου 2017
3
0
47
Καλαμάτα
Αποπαρασίτωση για σκουλικια ολα οκ;
Ναι, από θέμα υγιεινής είμαστε, θεωρώ, οκ. Χάπι αποπαρασιτωσης, αμπουλες, scalibor, σιτρονέλα με θρησκευτική ευλάβεια. τα κόπρανα δείχνουν οκ.
 
Last edited:


Ηλίας Σ

New Member
25 Ιουνίου 2017
3
0
47
Καλαμάτα
Καλημέρα..από μαλινουα δεν έχω καμία εμπειρία αλλά νομίζω το πρότυπο είναι από 25-30 κιλά οπότε καλά είσαι.. Αυτό με τα δάκρυα το είχα και εγώ με αυτόν το κωδικό της brit.. προφανώς ναι κάτι δεν του κάθεται καλά...
Μαριε, όντως εκεί είναι το πρότυπο και ο μικρός είναι ακόμη 13 μηνών. εκείνο που με προβληματίζει είναι κυρίως η εικόνα του και ότι δείχνει να μην χορταίνει, να μην τον "πιάνει", παρόλο που έχω αυξήσει τις ποσότητες. Εσύ έμεινες σε αυτό τον κωδικό ή άλλαξες σε britt care με αρνί-ριζι; Αυτό σκέφτομαι εγώ...
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Αφού ήδη δίνεις brit care, δοκίμασε την http://www.ktiniatriki.gr/product/1448/brit-care-174-show-champion.html - είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Εγώ την έδινα στο γουέστι κατόπιν σύστασης κτηνιάτρου μιας και είχε διάφορα προβλήματα υγείας και τώρα τη δίνω και στο πιτ. Πλέον είναι και τα δύο χοντρά και τα λέω πατατούκες :ROFLMAO: (Και η τιμή δεν είναι απαγορευτική).
 




val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
Καλημέρα.....και εγω εχω το ιδιο θεμα....
Ο δικος μου ειναι 7 μηνων, μεχρι 6 μηνων του εδινα profine παραπανω ποσοτητα απο την συνηστωμενη δηλαδη απο 380 γρ. του εδινα 450γρ. και ηταν μια χαρα. Τον τελευταιο μηνα του δινω barf 500γρ που μου ειπε ο εκπαιδευτης (2,5% του βαρους του μιας κ το σκυλι δεν κανει πολυ εντονη δραστηριοτητα) και τα κοκκαλα του στα πλευρα και στη λεκανη φαινονται πολυ. τις τελευταιες 8 μερες του αυξησα την ποσοτητα στα 700 γρ. και προσθεσα και ρυζι ( σε συννενοηση παλι με τον εκπαιδετη) αλλα τιποτα......
Ποια ειναι η γνωμη σας? επειδη ειναι στην αναπτυξη δεν θελω να μην καλυπτεται ο σκυλος αλλα επισης αν του δινω περισσοτερο φοβαμαι μην εχει ακομα παραπανω ενεργεια.....εχουμε ηδη παρα πολυ.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf