Χαρίζεται η Νταϊάνα


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καταρχην περαστικα στη μαμα σου...αλλα τι σχεση εχει ο σκυλος?δεν συνηθίζω να κρινω ουτε να κραζω ουτε τιποτα.. αλλα τι φαση ? αν ειχες ενα παιδι π.χ. θα το εδινες επειδη αρρωστησε η μανα σου? επισης επειδη θα δωσεις 100ε στον επομενο ιδιοκτητη του ατυχου ζωου θα απαλύνεις τις τύψεις σου? η θα νιωσεις καλυτερα? απλα κοροιδευεις τον εαυτο σου, ολα αυτα επρεπε να τα σκεφτεις πριν την παρεις..απο αρρωστιες ,κακουχιες και οτιδηποτε αλλο..αυτο το μικρο κουκλι που ισως σε εχει συνηθίσει και σε εχει αγαπησει , μπορεις να σκεφτεις πως θα νιωσει οταν την παραδοσεις και της γυρισεις τη πλατη ? εμενα προσωπικα μου φαινεται αδιονοητο να εδινα τον Tyson και ας γυρναγε ο πλανητης τουμπα... σιγουρα δεν ξερω την κατασταση που επικρατει σπιτι αλλα δεν δικαιολογεί με τιποτα να την χαρισεις λες και ειναι παππουτσια που πηρες και επειδη σε χτυπησαν τα χαριζεις! ελπιζω να βρει σωστο ιδιοκτήτη αυτη τη φορα
 


E

Emma89

Guest
καταρχην περαστικα στη μαμα σου...αλλα τι σχεση εχει ο σκυλος?δεν συνηθίζω να κρινω ουτε να κραζω ουτε τιποτα.. αλλα τι φαση ? αν ειχες ενα παιδι π.χ. θα το εδινες επειδη αρρωστησε η μανα σου? επισης επειδη θα δωσεις 100ε στον επομενο ιδιοκτητη του ατυχου ζωου θα απαλύνεις τις τύψεις σου? η θα νιωσεις καλυτερα? απλα κοροιδευεις τον εαυτο σου, ολα αυτα επρεπε να τα σκεφτεις πριν την παρεις..απο αρρωστιες ,κακουχιες και οτιδηποτε αλλο..αυτο το μικρο κουκλι που ισως σε εχει συνηθίσει και σε εχει αγαπησει , μπορεις να σκεφτεις πως θα νιωσει οταν την παραδοσεις και της γυρισεις τη πλατη ? εμενα προσωπικα μου φαινεται αδιονοητο να εδινα τον Tyson και ας γυρναγε ο πλανητης τουμπα... σιγουρα δεν ξερω την κατασταση που επικρατει σπιτι αλλα δεν δικαιολογεί με τιποτα να την χαρισεις λες και ειναι παππουτσια που πηρες και επειδη σε χτυπησαν τα χαριζεις! ελπιζω να βρει σωστο ιδιοκτήτη αυτη τη φορα
Δεν θα δώσω λεφτά για να απαλύνω τις τύψεις μου, είπα γενικά σε ότι χρειαστεί κ όσα είναι. Η μητέρα μου είναι στο κρεβάτι κ εγώ με τον πατέρα μου δουλεύω μέχρι τις σίγουρα. Προσπαθώ όσο μπορώ να τα φέρω όλα βόλτα κ δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό να την δώσω. Για καλύτερες συνθήκες το λεω. Αυτή είναι η γνώμη μου, κ χωρίς να ξέρετε σας παρακαλώ..
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
καταρχην περαστικα στη μαμα σου...αλλα τι σχεση εχει ο σκυλος?δεν συνηθίζω να κρινω ουτε να κραζω ουτε τιποτα.. αλλα τι φαση ? αν ειχες ενα παιδι π.χ. θα το εδινες επειδη αρρωστησε η μανα σου? επισης επειδη θα δωσεις 100ε στον επομενο ιδιοκτητη του ατυχου ζωου θα απαλύνεις τις τύψεις σου? η θα νιωσεις καλυτερα? απλα κοροιδευεις τον εαυτο σου, ολα αυτα επρεπε να τα σκεφτεις πριν την παρεις..απο αρρωστιες ,κακουχιες και οτιδηποτε αλλο..αυτο το μικρο κουκλι που ισως σε εχει συνηθίσει και σε εχει αγαπησει , μπορεις να σκεφτεις πως θα νιωσει οταν την παραδοσεις και της γυρισεις τη πλατη ? εμενα προσωπικα μου φαινεται αδιονοητο να εδινα τον Tyson και ας γυρναγε ο πλανητης τουμπα... σιγουρα δεν ξερω την κατασταση που επικρατει σπιτι αλλα δεν δικαιολογεί με τιποτα να την χαρισεις λες και ειναι παππουτσια που πηρες και επειδη σε χτυπησαν τα χαριζεις! ελπιζω να βρει σωστο ιδιοκτήτη αυτη τη φορα
Μαζί σου αλλά δεν ξέρουμε το πρόβλημα ούτε είναι υποχρεωμένη να μας πει τι και πως. Υπάρχουν και ασθένειες (όπως στη δική μου περίπτωση) που ο ασθενής έχει ανοσοποιητικό επιβαρυμένο και λευκά αιμοσφαίρια ανύπαρκτα. Δεν μπορείς ν αποστειρώσεις το σκύλο και στο νοσοκομείο δεν τον δέχονται τον ασθενή διότι θεωρούν ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορούν να κάνουν. Η αν η μητέρα της είναι στο νοσοκομείο και πρέπει να είναι εκεί η κοπέλα 24/7. Δεν ξέρουμε την περίπτωση. Καλό είναι να μην προδικάζουμε διότι στην τελική ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και σε μας. Καλό θα ήταν να κάνει μια προσπάθεια όπως και να χει. Όλα τ άλλα είναι περιττά.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ειμαι ανθρωπος που πιστευει οτι οταν καποιος θελει κατι, το κανει!!! (και αυτο ισχυει για τα παντα) αν λοιπον ηθελες και δεν θΑ εβρισκες διακιολογιες , τελος παντων, η νοοτροπια του ανθρωπου δεν αλλαζει και σιγουρα οχι απο ενα random τυπο μεσα απο το internet
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
ειμαι ανθρωπος που πιστευει οτι οταν καποιος θελει κατι, το κανει!!! (και αυτο ισχυει για τα παντα) αν λοιπον ηθελες και δεν θΑ εβρισκες διακιολογιες , τελος παντων, η νοοτροπια του ανθρωπου δεν αλλαζει και σιγουρα οχι απο ενα random τυπο μεσα απο το internet
Όταν πλέον μιλάμε για ανοσοκαταστολή ή για επιβαρυμένο ανοσοποιητικό και ανύπαρκτα λευκά αιμοσφαίρια μπορεί να θες να κάνεις κάτι και να μην επιτρέπεται γιατί υπάρχει κίνδυνος να πεθάνεις. Ορισμένες αρώστιες δεν αποτελούν δικαιολογία και σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιας μου να μην χρειαστεί να το συνειδητοποιήσεις ποτέ.

@Emma89 Περαστικα ευχομαι στην μητέρα σου (ή έστω καλύτερα), και κάνε ότι καλύτερο περνάει από το χέρι σου για την σκυλίτσα.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
ειμαι ανθρωπος που πιστευει οτι οταν καποιος θελει κατι, το κανει!!! (και αυτο ισχυει για τα παντα) αν λοιπον ηθελες και δεν θΑ εβρισκες διακιολογιες , τελος παντων, η νοοτροπια του ανθρωπου δεν αλλαζει και σιγουρα οχι απο ενα random τυπο μεσα απο το internet


Βρε sake ο σκυλος σου έβγαλε φουσκάλες στο πετσί και έπαθες
πανικό τι να πουμε στην κοπέλα που εχει κρεβατωμένη μανα;
 


E

Emma89

Guest
Όταν πλέον μιλάμε για ανοσοκαταστολή ή για επιβαρυμένο ανοσοποιητικό και ανύπαρκτα λευκά αιμοσφαίρια μπορεί να θες να κάνεις κάτι και να μην επιτρέπεται γιατί υπάρχει κίνδυνος να πεθάνεις. Ορισμένες αρώστιες δεν αποτελούν δικαιολογία και σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιας μου να μην χρειαστεί να το συνειδητοποιήσεις ποτέ.

@Emma89 Περαστικα ευχομαι στην μητέρα σου (ή έστω καλύτερα), και κάνε ότι καλύτερο περνάει από το χέρι σου για την σκυλίτσα.
Αυτό προσπαθώ για αυτό μέχρι να είμαι σίγουρη για κάποιον δεν την αφήνω εννοείται.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Εύχομαι περαστικά μέσα από την καρδιά μου.
Αν η Νταϊάνα δεν επηρεάζει την υγεία της μητέρας σου και απλώς έχεις επιβαρυνθεί πολύ με όλες τις υποχρεώσεις και αισθάνεσαι ότι δεν είσαι όσο καλή χρειάζεται για τον σκύλο αυτή την εποχή θα σου έλεγα να μην την δώσεις. Δεν πειράζει αν θα μείνει λίγο μέσα, αν θα εκτονωθεί λίγο λιγότερο, αν δεν εκτονωθεί κάποιες ημέρες, είναι καλύτερο να είναι με την αγέλη και οικογένεια της ακόμα και σε όχι ιδανικές συνθήκες. Άλλωστε δεν θα είστε πάντα τόσο πιεσμένοι οι καταστάσεις αλλάζουν και γυρίζουν. Πολύ φιλικά στο λέω, νομίζω και για την δική σου ψυχολογία θα είναι καλύτερο να μην την δώσεις. Ακόμη και μια βόλτα την ημέρα να προλαβαίνεις αυτή η βόλτα θα σου προσφέρει και εσένα εκτόνωση.
Εύχομαι το καλύτερο.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
εγραψα στην αρχη οτι δεν ξερω 100% την κατασταση που επικτρατει σπιτι αλλα μπεσα τωρα τι ακριβως λεμε? εσεις θα τον δινατε ετσι απλα? να ξερω ...το οτι εβγαλε φουσκαλες και επαθα πανικο ειναι γιατι νοιαζομαι , δεν τον εδωσα στο 1ο προβλημα ...τεσπα κραζετε ανρθωπους που παιρνουν σκυλια απο BYB (και εγω αυτο εκανα, δεν ηξερα βεβαια καν οτι υπαρχουν εκτροφεια σκυλων και ουτε θα ξανα επαιρνα ποτε για πολλους λογους που μου μαθατε) και τα υπεραγαπανε(θυμαμαι ενα παραδειγμα ποστ ενος τυπου που αγορασε ενα πιτμπουλ απο βουλγαρια) αλλα δεν εχετε να πειτε τιποτα σε αυτον τον ανθρωπο που χαριζει το συλι του? ειμαστε εδω για να το παιξουμε κυνολογικα ηθικοι και politicaly correct? τεσπα αληθεια δεν ωγαζω νοημα !
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Όταν πλέον μιλάμε για ανοσοκαταστολή ή για επιβαρυμένο ανοσοποιητικό και ανύπαρκτα λευκά αιμοσφαίρια μπορεί να θες να κάνεις κάτι και να μην επιτρέπεται γιατί υπάρχει κίνδυνος να πεθάνεις. Ορισμένες αρώστιες δεν αποτελούν δικαιολογία και σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιας μου να μην χρειαστεί να το συνειδητοποιήσεις ποτέ.

@Emma89 Περαστικα ευχομαι στην μητέρα σου (ή έστω καλύτερα), και κάνε ότι καλύτερο περνάει από το χέρι σου για την σκυλίτσα.

που τα γραφει αυτα χρυση μου? δεν εγραψε πουθενα τι εχει η μητερα της(ελπιζω να μην ειναι σοβαρο εννοειται)
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
εγραψα στην αρχη οτι δεν ξερω 100% την κατασταση που επικτρατει σπιτι αλλα μπεσα τωρα τι ακριβως λεμε? εσεις θα τον δινατε ετσι απλα? να ξερω ...το οτι εβγαλε φουσκαλες και επαθα πανικο ειναι γιατι νοιαζομαι , δεν τον εδωσα στο 1ο προβλημα ...τεσπα κραζετε ανρθωπους που παιρνουν σκυλια απο BYB (και εγω αυτο εκανα, δεν ηξερα βεβαια καν οτι υπαρχουν εκτροφεια σκυλων και ουτε θα ξανα επαιρνα ποτε για πολλους λογους που μου μαθατε) και τα υπεραγαπανε(θυμαμαι ενα παραδειγμα ποστ ενος τυπου που αγορασε ενα πιτμπουλ απο βουλγαρια) αλλα δεν εχετε να πειτε τιποτα σε αυτον τον ανθρωπο που χαριζει το συλι του? ειμαστε εδω για να το παιξουμε κυνολογικα ηθικοι και politicaly correct? τεσπα αληθεια δεν ωγαζω νοημα !
Δεν ξέρεις πόσο "απλά" παίρνει την απόφαση, δεν ξέρεις όπως λες 100% την κατάσταση. Με το να κράζεις δεν κάνεις κάτι, δεν βοηθάς.
 
  • Like
Reactions: barouf and sake


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
σκοπος μου δεν ηταν να κραξω ... τεσπα καλη αναρωση να εχει η μαμα σου και ευχομαι τα καλυτερα στο σκυλακι
 
  • Like
Reactions: Emma89 and alexouli


E

Emma89

Guest
που τα γραφει αυτα χρυση μου? δεν εγραψε πουθενα τι εχει η μητερα της(ελπιζω να μην ειναι σοβαρο εννοειται)
Sake συγγνώμη αλλά επειδή δεν ξέρεις καλό θα ήταν να προσέχεις τις απαντήσεις σου, όχι μόνο προς εμένα αλλά και ως προς τους άλλους. Μακάρι να μην σου τύχει πότε κάτι παρόμοιο, και σου εύχομαι να προσέχεις το σκυλάκι σου καλύτερα απ' ότι προσέχεις τον εαυτό σου γιατί αξίζουν πάρα πολλά!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@sake Πουθένα δεν τα γράφει η κοπέλα, απαντάω στο δικό σου γενικό και αόριστο "ειμαι ανθρωπος που πιστευει οτι οταν καποιος θελει κατι, το κανει!!! (και αυτο ισχυει για τα παντα)". Όχι, δεν ισχύει για τα πάντα. Και εμένα σαν άτομο στην οικογένεια του όποιου οι χρόνιες ασθένειες για κάποιον λόγο μας αγαπάν βαθύτατα και κάνουν θραύση με προσβάλει αφάνταστα. Στην αρρώστια κάνεις πράγματα που δεν θέλεις, και αλλά που θέλεις δεν τα κάνεις. Τόσο απλά.
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
....Πολύ φιλικά στο λέω, νομίζω και για την δική σου ψυχολογία θα είναι καλύτερο να μην την δώσεις. Ακόμη και μια βόλτα την ημέρα να προλαβαίνεις αυτή η βόλτα θα σου προσφέρει και εσένα εκτόνωση.
Εύχομαι το καλύτερο.
Αυτό περαστικά στην μητέρα σου και καλή δύναμη.
 
  • Like
Reactions: Emma89 and bat-iris


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Λοιπόν, η Έμμα και η κάθε Έμμα έχει το δικαίωμα και ελπίζουμε και το μυαλό να αποφασίσει μονή της μέχρι που και τι αντέχει. Αν νομίζει οτι δεν μπορεί να αντεπεξέλθει κάτι ξέρει. Την παρακινήτε έντονα να κρατήσει το σκυλί. Ένα σκυλί που σήμερα είναι 7 μηνών, κουτάβι ακόμα, και εύκολα θα βρει μια οικογένεια. Αν το κρατήσει τελικά και σε ένα χρόνο, το οποίο φυσικά το απεύχομαι, τα πράγματα γίνουν χειρότερα, τότε ποιος θα το πάρει το σκυλί 2 χρονών σχεδόν???? και τότε τι θα κάνει η Έμμα και η κάθε Έμμα που δεν ξέρετε πόσο μπορεί να υποφέρει τώρα που το δίνει, αλλά ξέρει ότι το κάνει για το καλό του??
Την παρακινήτε να κρατήσει ένα σκύλο έστω και αν δεν έχει χρόνο να του αφιερώσει. Ποιος θα μάθει σε αυτό το νεαρό σκυλί τα βασικά? Πως θα μάθει αυτό το σκυλί όσα χρειάζοντε για μια αρμονική συμβίωση? Το σκυλί είναι στην πιο απαιτητική του φάση αυτή τη στιγμή. Αν το κρατήσει και δεν μπορέσει να το διδάξει σωστά, αύριο θα έχει ένα μεγαλύτερο πρόβλημα.
Ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος μετάνοιωσε για την απόκτηση ενός σκύλου, κατάλαβε οτι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, τι πρέπει να κάνει? Να ζήσει με το λάθος του και να το φορτώσει και σε ένα άλλο αθώο πλάσμα? Το ότι ψάχνει να του βρει ένα καλό σπιτικό και είναι πρόθυμη να συμμετέχει και στα έξοδά του, αντί να μας λέει οτι νοιάζεται μας λέει οτι σκεπάζει τις τύψεις της???

Τα περί αγέλης και συνήθειας του σκύλου, αν θέλουμε να τα σεβαστούμε τότε να μην κάνουμε και φιλοξενίες σε αδέσποτα, γιατί μετά πως θα αλλάξουν αγέλη?

Όσο για τη σύγκριση με το παιδί, την βρίσκω εντελώς άτοπη. Το παιδί πάει στον παιδικό, το παιδί στο κρατάει και μια ξαδέρφη, θεία, φίλη για δυο ώρες. Στο παιδί, καλώς η κακώς, επειδή η κοινωνία το θεωρεί αναγκαίο σε στηρίζει κιόλας. Στο σκύλο δεν θα βρεθεί κανείς να σε βοηθήσει. Ισα ίσα θα σε κράξουν και από πάνω....

Έμμα, θέλω να πιστεύω οτι πραγματικά ζύγισες δίκαια τα πράγματα και πήρες την απόφαση σου. Εύχομαι να βρεθεί μια οικογένεια για το σκυλάκι, σύντομα, κάπου κοντά σου να μπορείς να τη βλέπεις και να ελέγχεις το αν ζει καλά.
Εύχομαι ακόμα το πρόβλημα της μητέρας σου σύντομα να ξεπεραστεί και σε εσένα και στην οικογένειά σου καλή δύναμη, κορίτσι μου.
 


E

Emma89

Guest
Λοιπόν, η Έμμα και η κάθε Έμμα έχει το δικαίωμα και ελπίζουμε και το μυαλό να αποφασίσει μονή της μέχρι που και τι αντέχει. Αν νομίζει οτι δεν μπορεί να αντεπεξέλθει κάτι ξέρει. Την παρακινήτε έντονα να κρατήσει το σκυλί. Ένα σκυλί που σήμερα είναι 7 μηνών, κουτάβι ακόμα, και εύκολα θα βρει μια οικογένεια. Αν το κρατήσει τελικά και σε ένα χρόνο, το οποίο φυσικά το απεύχομαι, τα πράγματα γίνουν χειρότερα, τότε ποιος θα το πάρει το σκυλί 2 χρονών σχεδόν???? και τότε τι θα κάνει η Έμμα και η κάθε Έμμα που δεν ξέρετε πόσο μπορεί να υποφέρει τώρα που το δίνει, αλλά ξέρει ότι το κάνει για το καλό του??
Την παρακινήτε να κρατήσει ένα σκύλο έστω και αν δεν έχει χρόνο να του αφιερώσει. Ποιος θα μάθει σε αυτό το νεαρό σκυλί τα βασικά? Πως θα μάθει αυτό το σκυλί όσα χρειάζοντε για μια αρμονική συμβίωση? Το σκυλί είναι στην πιο απαιτητική του φάση αυτή τη στιγμή. Αν το κρατήσει και δεν μπορέσει να το διδάξει σωστά, αύριο θα έχει ένα μεγαλύτερο πρόβλημα.
Ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος μετάνοιωσε για την απόκτηση ενός σκύλου, κατάλαβε οτι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, τι πρέπει να κάνει? Να ζήσει με το λάθος του και να το φορτώσει και σε ένα άλλο αθώο πλάσμα? Το ότι ψάχνει να του βρει ένα καλό σπιτικό και είναι πρόθυμη να συμμετέχει και στα έξοδά του, αντί να μας λέει οτι νοιάζεται μας λέει οτι σκεπάζει τις τύψεις της???

Τα περί αγέλης και συνήθειας του σκύλου, αν θέλουμε να τα σεβαστούμε τότε να μην κάνουμε και φιλοξενίες σε αδέσποτα, γιατί μετά πως θα αλλάξουν αγέλη?

Όσο για τη σύγκριση με το παιδί, την βρίσκω εντελώς άτοπη. Το παιδί πάει στον παιδικό, το παιδί στο κρατάει και μια ξαδέρφη, θεία, φίλη για δυο ώρες. Στο παιδί, καλώς η κακώς, επειδή η κοινωνία το θεωρεί αναγκαίο σε στηρίζει κιόλας. Στο σκύλο δεν θα βρεθεί κανείς να σε βοηθήσει. Ισα ίσα θα σε κράξουν και από πάνω....

Έμμα, θέλω να πιστεύω οτι πραγματικά ζύγισες δίκαια τα πράγματα και πήρες την απόφαση σου. Εύχομαι να βρεθεί μια οικογένεια για το σκυλάκι, σύντομα, κάπου κοντά σου να μπορείς να τη βλέπεις και να ελέγχεις το αν ζει καλά.
Εύχομαι ακόμα το πρόβλημα της μητέρας σου σύντομα να ξεπεραστεί και σε εσένα και στην οικογένειά σου καλή δύναμη, κορίτσι μου.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση κ εννοείται πως θα κάνω το καλύτερο για την Νταϊάνα! Εάν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται εγώ εδώ είμαι. Μακάρι να βρεθεί η καλύτερη οικογένεια κ να της αφιερώνουν χρόνο γιατί είναι πανέξυπνη και παιχνιδιάρα πολύ. Σας ευχαριστώ.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Καλή ανάρρωση στην μητέρα σου και καλό κουράγιο σε εσένα που την φροντίζεις. Πιστεύω ότι η απόφαση να χαρίσεις την Νταϊάνα ήρθε μετά από σκέψη και χωρίς παρορμητικό συναίσθημα. Εύχομαι να βρεθεί η κατάλληλη οικογένεια για να την δώσεις.
 
  • Like
Reactions: Emma89


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Τα περί αγέλης και συνήθειας του σκύλου, αν θέλουμε να τα σεβαστούμε τότε να μην κάνουμε και φιλοξενίες σε αδέσποτα, γιατί μετά πως θα αλλάξουν αγέλη?
Όπως παροτρύνεις κάποιους, και πολύ σωστά, να μην συγκρίνουν πράγματα ασύγκριτα, όπως παιδί και σκύλο, έτσι συγκρίνεις κι εσύ αδέσποτα με δεσποζόμενα...
Επειδή ο ιδρυματισμός είναι ότι χειρότερο και για τους σκύλους είναι προτιμότερη χίλιες φορές η φιλοξενία σε σπίτι και ας εμπεριέχει την αναγκαστική κι επώδυνη αλλαγή αγέλης. Το μη χείρον βέλτιστον.

Με τόσα αδέσποτα που ψάχνουν σπίτι, νομίζεις ότι θα είναι εύκολο να βρεθεί ένα καλύτερο από αυτό που έχει τώρα ο σκύλος;
Μακάρι να συμβεί.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Κυβέλη δεν τα συνέκρινα. Απλά παρατήρησα οτι ο αποχωρισμός από την αγέλη συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις.
Και όπως είπες και εσύ "Το μη χείρον βέλτιστο". Αυτό όμως δεν μπορεί να εφαρμόζεται μόνο στην ευζωία του σκύλου, αλλά και στην ευζωία της οικογένειας του. Οπότε στην περίπτωσή μας, όπως τουλάχιστον το βλέπω εγώ, "το μη χείρον" είναι η νέα υιοθεσία του σκύλου, γιατί το "χείρον" είναι να μείνει σε μια οικογένεια η οποία λόγο νέων συνθηκών δεν μπορεί να του προσφέρει και μπορεί και η ίδια να επιβαρυνθεί πρακτικά και ψυχολογικά.
 
  • Like
Reactions: Emma89 and vek