Το παιδί μου ο ΠΟΝΓΚΟ (;)


Kounela

Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
11
5
33
καλημέρα!
Το παιδί μου είναι ένα καβαλιερακι, 3 μηνών, είναι σχεδόν 3 κιλά και είναι Άγγλος! Είναι το πιο έξυπνο παιδί στον κόσμο, είναι τρομερά δραστήριος και με βγάζει οφ μέχρι το μεσημέρι...
Είμαι πολύ χαρούμενη που τον έχω, αν και ίσως γίνομαι υστερική πολλές φορές...
Έχω ένα θέμα το οποίο θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας...
Πριν λίγες μέρες που ήρθε σπίτι του άλλαξα τροφη...του έδωσα την canagan στην οποία παρουσίασε πρόβλημα πέψης. Έκανε διάρροια κλπ, τώρα τον έχω με Id, τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι ξύνεται, τον έψαξα για ψύλλους αλλά δεν είχε τίποτα (δεν έχει βγει από το σπίτι ακόμα το μωρό), αλλά είδα κάτι σαν ξηροδερμία. Ίσως τον πείραξε η τροφη, θα πάμε κτηνίατρο Παρασκευή να δούμε. Με αυτά, ήθελα να καταλήξω, πως με όλα αυτά λυπάμαι να τον βάζω στο Κενέλ με αποτέλεσμα σε ότι κάνει να είμαι από πίσω του με "μη". Έχω φτάσει στο σημείο να πηγαίνω να κάθομαι πάνω σε αυτά που μασάει ή να βάζω τα χέρια μου για να μην χαλάσει όλο το σπίτι (του έχω πάρει πέρα πολλά παιχνίδια για δόντια κλπ). Δεν μου δίνει καμία σημασία όταν του λέω μη...στο μεταξυ είναι ένα μωρό που από την αρχή πήγε στην πανα, που δεν κλαίει για να ανεβεί στο κρεβάτι το βράδυ, όταν τον έχω στο υπνοδωμάτιο το βράδυ είναι υπέροχος, θα σκαλίσει λιγάκι, θα μυρίσει, θα δαγκώσει αλλά όχι αυτός ο χαμός της ημέρας. Τι μου προτείνετε; να τον βάλω πχ καμία τιμωρία στο Κενέλ; αλλά στον Κενέλ θέλω να κοιμάται και να αισθάνεται καλά, όχι να το δει σαν κάτι κακό...ειναι μικρός ακόμα για να καταλάβει το μη; όλο διαβάζω διαβάζω και άκρη δεν βγάζω με το τι πρέπει να κάνω...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Γιατι του αλλαξες τροφη; Κανονας, αμα κατι δουλευει δεν το πειραζουμε. Αυτα που περιγραφεις θα μπορουσε να ειναι καποια αλεργικη αντιδραση στην τροφη. Σε καμοια περιπτωση δεν πρεπει να συνδιασει το crate, φανταζομαι αυτο εννοεις κενελ, με τιμωρια
 


Kounela

Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
11
5
33
Γιατι του αλλαξες τροφη; Κανονας, αμα κατι δουλευει δεν το πειραζουμε. Αυτα που περιγραφεις θα μπορουσε να ειναι καποια αλεργικη αντιδραση στην τροφη. Σε καμοια περιπτωση δεν πρεπει να συνδιασει το crate, φανταζομαι αυτο εννοεις κενελ, με τιμωρια
Αυτό εννοώ ναι, απλά το διάβασα σε άρθρα αυτό...το έκανε μια φίλη μου σε ένα Τζακ το οποίο σκυλάκι έμαθε πολύ γρήγορα και δεν μίσησε το crate, αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως είναι πιο λογικό να το μισήσει έτσι και ότι απλά το τζακ ήταν περίπτωση...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλώς ήρθες στο φόρουμ (y)

Να τον χαίρεσαι τον μικρούλη!
Οταν λες "είναι Αγγλος", τι εννοείς;
 


Kounela

Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
11
5
33
Καλώς ήρθες στο φόρουμ (y)

Να τον χαίρεσαι τον μικρούλη!
Οταν λες "είναι Αγγλος", τι εννοείς;
Σε ευχαριστώ!!
Μου τον φέρανε οι γονείς μου από την Αγγλία!!! Ήθελα από δέκα χρόνων αυτήν την ράτσα, δεν μπορούσα να αγοράσω μόνη μου λόγω οικονομικών, όποτε μου τον κάνανε δώρο
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Οχι, δεν γίνεται.
Οπότε να προσέχεις πάρα πολύ, την πορεία της υγείας του, και να διαβάσεις με μεγάλη προσοχή, τι κληρονομικά προβλήματα έχει η φυλή.

Να διαβάσεις γενικώς, γιατί δεν πρέπει να παίρνουμε έτσι σκύλο. Οχι κυρίως, για τα ιατρικά τους προβλήματα. Για άλλους λόγους, πολύ πιο σημαντικούς.
 




Kounela

Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
11
5
33
Οχι, δεν γίνεται.
Οπότε να προσέχεις πάρα πολύ, την πορεία της υγείας του, και να διαβάσεις με μεγάλη προσοχή, τι κληρονομικά προβλήματα έχει η φυλή.

Να διαβάσεις γενικώς, γιατί δεν πρέπει να παίρνουμε έτσι σκύλο. Οχι κυρίως, για τα ιατρικά τους προβλήματα. Για άλλους λόγους, πολύ πιο σημαντικούς.
Έχω διαβάσει για την φυλή παρά πολύ καλά, είμαι ικανοποιητικά ενημερωμένη και θα ενημερωθώ ακόμα καλύτερα! Πάντως εμένα δεν με πειράζει αν δεν έχει πε ντι γκρι...είναι πανέμορφος και πολύ καλός, θα στηρωθει το παιδί (δεν έχω σκοπό να τον ζευγαρώσω), ούτε θα με ενδιέφεραν ποτέ οι διαγωνισμοί κλπ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πάντως εμένα δεν με πειράζει αν δεν έχει πε ντι γκρι...είναι πανέμορφος και πολύ καλός...
Αν ο σκύλος σου προέρχεται από puppy mill [googlαρέ το], θα έπρεπε να σε πειράζει. Γιατί για να αποκτήσεις εσύ, τον..πανέμορφο σκύλο σου, κάποια σκύλα κάπου, υποφέρει.

...θα στηρωθει το παιδί (δεν έχω σκοπό να τον ζευγαρώσω)...
Το ότι δεν έχεις σκοπό να τον ζευγαρώσεις, είναι όντως παρήγορο. Την στείρωση, γιατί θα την κάνεις;

...ούτε θα με ενδιέφεραν ποτέ οι διαγωνισμοί κλπ...
Αν εννοείς τις εκθέσεις μορφολογίας, και να σε ενδιέφεραν, δεν θα μπορούσες να συμμετέχεις. Στις εκθέσεις μορφολογίας, συμμετέχουν καθαρόαιμοι σκύλοι, προκειμένου να κριθεί από έμπειρους κριτές, πόσο κοντά στο πρότυπο εμφάνισης και χαρακτήρα, είναι τα σκυλιά που περνάνε από τα χέρια τους. Καλό θα ήταν δηλαδή, να σε ενδιαφέρει, αν και δεν είναι πράγματι απαραίτητο, όταν όμως, έχεις απόλυτη και σωστή γνώση, της φυλής και της πηγής απόκτησής του.
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ενημερωσου λιγο ακομη και διαβασε οσο μπορεις γιατι η φυλη ειναι μια απο τις πιο ευπαθείς....τα προβλημστα υγειας που παρουσιαζουν ειναι αρκετα...

Επιπροσθετα, διαβασε γιατι τα ζωα δεν ειναι δωρα και γιατί δεν παιρνουμε σκυλο απο αγνωστες πηγές... οι γονεις σου εκαναν ενα μεγαλο λαθος, που θα ηταν καλο να γνωρίζεις για να αποτρεψεις απο δω κ περα άλλους να κάνουν....

Και τελος, καταλαβαινω ποσο γλυκουλι ειναι το μικρο σου κ ποσο τρυφερα συναισθηματα σου βγαζει ομως....δεν ειναι μωρο...ελπιζω να χρησιμοποιεις τις εκφρασεις αυτές χαριτολογωντας και να σντιμετωπιζεις το σκυλακι σου ως τετοιο και να ζησει ως τετοιο...με τις χαρές και τους περιορισμους που απαιτεί η φυση του.

Να το χαιρεσαι
 


Kounela

Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
11
5
33
Ενημερωσου λιγο ακομη και διαβασε οσο μπορεις γιατι η φυλη ειναι μια απο τις πιο ευπαθείς....τα προβλημστα υγειας που παρουσιαζουν ειναι αρκετα...

Επιπροσθετα, διαβασε γιατι τα ζωα δεν ειναι δωρα και γιατί δεν παιρνουμε σκυλο απο αγνωστες πηγές... οι γονεις σου εκαναν ενα μεγαλο λαθος, που θα ηταν καλο να γνωρίζεις για να αποτρεψεις απο δω κ περα άλλους να κάνουν....

Και τελος, καταλαβαινω ποσο γλυκουλι ειναι το μικρο σου κ ποσο τρυφερα συναισθηματα σου βγαζει ομως....δεν ειναι μωρο...ελπιζω να χρησιμοποιεις τις εκφρασεις αυτές χαριτολογωντας και να σντιμετωπιζεις το σκυλακι σου ως τετοιο και να ζησει ως τετοιο...με τις χαρές και τους περιορισμους που απαιτεί η φυση του.

Να το χαιρεσαι
Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί το ότι το είπα μωρό;
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Kounela

Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
11
5
33
Καλώς ήρθες!
Nα σου ζήσει ο Πόγκο!

Είμαι σίγουρος πως θα σου φανεί πολύ χρήσιμο αυτό το site
Ενημερωσου λιγο ακομη και διαβασε οσο μπορεις γιατι η φυλη ειναι μια απο τις πιο ευπαθείς....τα προβλημστα υγειας που παρουσιαζουν ειναι αρκετα...

Επιπροσθετα, διαβασε γιατι τα ζωα δεν ειναι δωρα και γιατί δεν παιρνουμε σκυλο απο αγνωστες πηγές... οι γονεις σου εκαναν ενα μεγαλο λαθος, που θα ηταν καλο να γνωρίζεις για να αποτρεψεις απο δω κ περα άλλους να κάνουν....

Και τελος, καταλαβαινω ποσο γλυκουλι ειναι το μικρο σου κ ποσο τρυφερα συναισθηματα σου βγαζει ομως....δεν ειναι μωρο...ελπιζω να χρησιμοποιεις τις εκφρασεις αυτές χαριτολογωντας και να σντιμετωπιζεις το σκυλακι σου ως τετοιο και να ζησει ως τετοιο...με τις χαρές και τους περιορισμους που απαιτεί η φυση του.

Να το χαιρεσαι[/QUOTE
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση! Παρόλα αυτά βέβαια δεν μου απαντήσατε στις δικές μου απορίες...να είστε καλά!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Παρόλα αυτά βέβαια δεν μου απαντήσατε στις δικές μου απορίες...να είστε καλά!!!
Γιατι του αλλαξες τροφη; Κανονας, αμα κατι δουλευει δεν το πειραζουμε. Αυτα που περιγραφεις θα μπορουσε να ειναι καποια αλεργικη αντιδραση στην τροφη. Σε καμοια περιπτωση δεν πρεπει να συνδιασει το crate, φανταζομαι αυτο εννοεις κενελ, με τιμωρια
Αλλο τιμωρια, αλλο εκπαιδευση. Το crate μια χαρα λειτουργει σαν εκπαιδευτικο εργαλειο.
:rolleyes:
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί το ότι το είπα μωρό;
παρεξηγηση δεν ειπα οτι ενοχλει προς θεου.... κ εγω κατι τετοια λεω για τη δικια μου.... Όπως σου προειπα χαριτολογωντας τα λεμε αυτα κ αλλα χειροτερα μη σου πω. Το θεμα ειναι κ εκει ηθελα να εστιασωαλλα δεν έγινα σαφης οτι αν κ μωρο ειναι ηδη σκυλος οπότε πρεπει να αρχίσεις να τον εκπαιδευεις ως τετοιον. Εξου κ η αναφορα στη φυση του και τους περιορισμούς.... το κουταβι εκπαιδευεται απο τη πρώτη μερα που μενει μαζί μας και μαθαινει τα ορια κ τους κανονες του σπιτιου. Τωρα πρεπει να ημουν πιο σαφης....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με αυτά, ήθελα να καταλήξω, πως με όλα αυτά λυπάμαι να τον βάζω στο Κενέλ με αποτέλεσμα σε ότι κάνει να είμαι από πίσω του με "μη". Έχω φτάσει στο σημείο να πηγαίνω να κάθομαι πάνω σε αυτά που μασάει ή να βάζω τα χέρια μου για να μην χαλάσει όλο το σπίτι (του έχω πάρει πέρα πολλά παιχνίδια για δόντια κλπ).
Κατ'αρχήν το κουτάβι χρειάζεται καθοδήγηση από την μεριά σου. Πρέπει να του δείξεις τι επιτρέπεται και τι όχι.
Αυτό σημαίνει διαρκή επίβλεψη.
Όταν δεν μπορείς να το επιβλέπεις, τότε το περιορίζεις (σε playpen ή crate) για να μην αναπτύσσει συμπεριφορές που δεν θες.

Δεν μου δίνει καμία σημασία όταν του λέω μη....
Λογικό να μη σου δίνει σημασία από τη στιγμή που δεν το έχει διδαχθεί.
Το "μη" είναι μια εντολή που διδάσκεται και τον τρόπο θα τον βρεις εδω

Τι μου προτείνετε; να τον βάλω πχ καμία τιμωρία στο Κενέλ;
Η τιμωρία δεν πρόκειται να προσφέρει απολύτως τίποτα. Ίσα ίσα θα χαλάσετε τις καρδιές σας.

Θα σε βοηθήσει πολύ πιστεύω να διαβάσεις αυτό, όπως επίσης και αυτο
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf