Ν. 4039/2012: Ζώα συντροφιάς: προστασία από την εκμετάλλευση,υποχρεώσεις ιδιοκτητών κλπ


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
:eek: Μηνυση για ποιο πραγμα;
Επειδη ακουμπησε το παιδι;
Επειδή ήταν ελεύθερος (χωρίς λουρί) υποθέτω και επίσης για πρόκληση ψυχικής οδύνης εάν το παιδάκι τρόμαξε ...Επίσης για ελαφρές σωματικές βλάβες εάν του έκανε έστω κ μια γρατζουνιά.
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@epial ο νόμος είναι ξεκάθαρος: σκύλος χωρίς λουρί είναι παράνομος. Πρόστιμο.
Σκυλί που ακουμπάει άνθρωπο χωρίς να έχει προκληθεί κάποια ενέργεια από τον τελευταίο είναι επίθεση. Ελαφρά, βαριά η οτιδήποτε άλλο είναι θέμα ερμηνείας και μόνο.
Αν σε κάποιον ιδιοκτήτη δεν αρέσει το παραπάνω είναι δικό του θέμα. Αυτά λέει ο νόμος.

Σκύλος με λουρί και ελεγχόμενος. Αν ο x ενήλικας ή παιδί έρθει με το έτσι θέλω να χαϊδεψει το σκύλο προειδοποιεις ο σκύλος είναι ευερέθιστος και δεν θέλει επαφή, αν συνεχίσεις θα σε δαγκώσω εγώ γι'αυτό ουστ! και λήγει εκεί το θέμα στο 99% των περιπτώσεων. Το 1% αντιμετωπίζεται με το γνωστό μπινελικομα και άμα λάχει με εντολή να γαυγισει.
 
  • Like
Reactions: kok and Mariosgs


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τα πράγματα είναι απλά. Όλα είναι θέμα παιδείας και πως έχουμε μάθει να λειτουργούμε γενικότερα. Να μάθουμε να σεβόμαστε και να μην είμαστε παρτακηδες. Γενικά μιλάω. Είτε πρόκειται για σκυλοιδιοκτητες που κάνουν ότι γουστάρουν, είτε για γονείς που έχουν τα κακομαθημένα τους ανεξέλεγκτα είτε οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κανείς.
Και εγώ σήμερα έζησα παρόμοιο περιστατικό όταν το πρωί ένας παπαρας είχε παρκάρει μπροστά στην πόρτα μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω την μηχανή μου για να πάω στην δουλειά και να καθυστερήσω πάνω από μισή ώρα. Δεν κάνω πλάκα. Παρόμοιο περιστατικό είναι. Ένας @&*~+@ που δεν σέβεται τίποτα και νομίζει ότι όλος ο κόσμος του ανήκει.
Το θέμα δεν είναι τι λέει ο κάθε νόμος ανάλογα την περίπτωση και ποιες είναι οι συνέπειες της εκάστοτε πράξης που έχουν γράφει εδώ και 4 σελίδες, αλλά να μάθουμε να σεβόμαστε τον συνάνθρωπο μας. Όλα τα άλλα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
:eek: Μηνυση για ποιο πραγμα;
Επειδη ακουμπησε το παιδι;
Επειδή ήταν ελεύθερος (χωρίς λουρί) υποθέτω
@epial ο νόμος είναι ξεκάθαρος: σκύλος χωρίς λουρί είναι παράνομος. Πρόστιμο.
Σκυλί που ακουμπάει άνθρωπο χωρίς να έχει προκληθεί κάποια ενέργεια από τον τελευταίο είναι επίθεση. Ελαφρά, βαριά η οτιδήποτε άλλο είναι θέμα ερμηνείας και μόνο.
Αν σε κάποιον ιδιοκτήτη δεν αρέσει το παραπάνω είναι δικό του θέμα. Αυτά λέει ο νόμος.

Σκύλος με λουρί και ελεγχόμενος. Αν ο x ενήλικας ή παιδί έρθει με το έτσι θέλω να χαϊδεψει το σκύλο προειδοποιεις ο σκύλος είναι ευερέθιστος και δεν θέλει επαφή, αν συνεχίσεις θα σε δαγκώσω εγώ γι'αυτό ουστ! και λήγει εκεί το θέμα στο 99% των περιπτώσεων. Το 1% αντιμετωπίζεται με το γνωστό μπινελικομα και άμα λάχει με εντολή να γαυγισει.
Στα τέτοια μας οι νόμοι ρε φιλαράκι...Άμα δε μας συμφέρουν βέβαια..Εκεί ζητάμε κοινή λογική ,ανθρωπιά, ευαισθησία και love peace freedom...Όταν πάλι οι νόμοι μας συμφέρουν ωρυομαστε που δεν εφαρμόζονται,ζητάμε να παρέμβουν οι κρατικοί μηχανισμοί κ να δώσουμε ένα τέλος στον ωχαδερφισμό...
Εν ολίγοις άμα το σκυλί σ τη πέσει στο παιδί μ,εντάξει δεν έγινε τπτ είναι παιχνιδιάρικο το χρυσό μ,να κοίτα τι ωραία που μασουλαει το χέρι του Γιωργάκη αλλά το κάνει απαλά..
Αν πάλι ο δικός μ σκύλος γρατζουνισει το δικό σ παιδί είναι επιθετικός με προβλήματα συμπεριφοράς χωρίς ίχνος κοινωνικοποησης και εγώ διοργανώνω κυνομαχιες και που είναι η αστυνομία...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@d3ac0n
Ευερεθιστος ο σκυλος και μαλιστα κατα τη δικη σου παραδοχη ;
Να γαυγισει σε ανθρωπο;

Μια και εχειs τοση μανια με την τηρηση των νομων με το παραμικρο, για ψαξτο λιγο γιατι ξερεις μονο οσα σε συμφερουν...
Μηπως πρεπει να στον κατασχουν και να περασει απο επιτροπη;
Και φαντασου να υπαρχει και μηνυση...αντε βγαλε ακρη!


Στο θεμα μας τωρα.
Τα παντου και παντα δεμενα σκυλια, ακομα κι αν ειναι μικροσωμα και δεν προκαλουν προβλημα αλλα μονο φοβια σε καποιους, ειναι το προηγουμενο βημα για την απαιτηση να μην υπαρχει επανατοποθετηση των αδεσποτων!
 
  • Like
Reactions: vasgial


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ωραια πραγματα...
κατσε βρε επιαλ
γιατι θα πρεπει να δεχτω οτι ενας δεσποζομενος σκυλος μπορει να ερθει,οχι να ακουμπηξει που εχεις κολησει,και να μυρισει απο πολυ κοντα το παιδι μου την στιγμη που δεν ειναι ελενχομενος;;;
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@epial
Είναιττο ίδιο πράγμα με την πινακίδα προσοχή σκύλος. Αν δεν την έχεις και μπει κλέφτης και τον δαγκώσει σου σκάει μήνυση και την πληρώνεις. Αν την έχεις και του κόψει κομμάτι σου πληρώνει τον κτηνίατρο για εξετάσεις μην κολλησε λύσσα το ζωντανό :ROFLMAO:
Μπορεί για εσένα οι νόμοι να είναι προαιρετικοί, αλλά όταν θα βρεθείς ενώπιον δικαστηρίου θα δεις ότι είναι εξαναγκαστικοί όσο και αν δεν σου αρέσει.
Τώρα αν το παντού και πάντα δεμένα σκυλιά μεγαλόσωμα ή μικρόσωμα (ποιος το καθορίζει άραγε αυτό; Για εμένα μέχρι 30 κιλά μικρόσωμα είναι :D) δεν σου αρέσει αλλά σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και ο σκύλος σου, ο μικρόσωμος πάει να παίξει με κανένα παιδάκι, το δει ο Ζαν Κλοντ Βαν Νταμ γονέας του και του τραβήξει κανένα κλωτσιδι (ήμουν μάρτυρας σε τέτοιο περιστατικό) τι θα κάνεις;
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@d3ac0n
!
Στο θεμα μας τωρα.
Τα παντου και παντα δεμενα σκυλια, ακομα κι αν ειναι μικροσωμα και δεν προκαλουν προβλημα αλλα μονο φοβια σε καποιους, ειναι το προηγουμενο βημα για την απαιτηση να μην υπαρχει επανατοποθετηση των αδεσποτων!
Το μικρόσωμο και δε προκαλούν πρόβλημα κατά ποια έννοια??
Ως μικρόσωμο ας πούμε μπορεί να εννοηθεί κ ένα σκυλί δώδεκα- δεκατριών κιλών αλλά εάν πέσει επάνω σε ένα παιδάκι που ζυγίζει κ αυτό δέκα κιλά σίγουρα θα δημιουργήσει προβλήμα..
Επίσης οι μικρόσωμες φυλές δεν έχουν δόντια??Θεωρείς ότι χρειάζεται μαστιφ για να προκαλέσει τραυματισμο σε ένα παιδάκι η σε έναν ηλικιωμένο??
Το δεν δημιουργούν πρόβλημα δε μπορείς να το ξέρεις ποτέ εκατό τοις εκατό σίγουρα..Ναι το σκυλάκι μπορεί να είναι φιλικό με όλους κοινωνικό και τα λοιπά αλλά μπορει για χίλιους διαφορετικούς λόγους να αντιδράσει άσχημα κάποια στιγμή κ εκεί να την πληρώσει άσχημα κάποιος...
Τον να μην υπάρχει επανατοποθέτηση αδέσποτων με το λουρί ουδεμία σχέση έχει...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δυστυχως ο γραπτος λογος σε ενα φορουμ, δινει δινατοτητα για παρεξηγησεις ή παρερμηνειες αλλα και εντασεις, που πιθανοτατα να λυνονταν σε μια συζητηση δια ζωσης.
Και επειδη στο θεμα των νομων και της τηρησης τους χρειαζεται ολοκληρο δοκιμιο γιατι ειναι πολυπλοκοτατο, δεν θα επεκταθω.
Θα πω ομως τουτο μπας και γινει πιο κατανοητη η σταση μου και η θεση μου στο συγκεκριμενο και οχι μονο θεμα.
Σαφως και χρειαζονται νομοι οταν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι μαζι. Δεν μπορει να γινει αλλιώς.
Ομως παντα πρεπει απαιτηται να τηρουνται με λογικη και οχι με εκδικητικη διαθεση ή με υπερβαση των οριων και παντα κατα περιπτωση.
Στο συγκεκριμενο θεμα, επειδη η θεματοθετρια ειναι σαφες ότι κατεχει πολύ καλά την Ελληνικη γλωσσα, διαβαζοντας προεκτικα τα ποστ της σχηματισα την εικονα ότι φοβαται ολα τα σκυλια.
Θα μου πείτε δεν ειναι δικαιωμα της; Σαφεστατα και ειναι!
Που θεωρω ότι κανει λαθος και γι αυτο αντεδρασα; Στο οτι τον φοβο της αυτον (τον οποιο εχει μεταφερει και στο παιδι), προσπαθει να τον λυσει όχι μονο με λαθος τροπο, αλλα βασιζομενη παντα στο ότι εχει τον νομο με το μερος της, τον χρησιμοποιει σε τελειως ακινδυνο συμβαν, με εκδικητικο ή τιμωρητικο αν θελετε, γιατι νομιζει οτι ετσι θα απαλλαγει απο αυτο που την φοβιζει.
Πιθανοτατα θα ειναι και η ιδια* που αργοτερα αν ολα τα σκυλια θα ειναι δεμενα, θα απαιτει να παει ο νομος ενα βημα παρα κατω και να μην υπαρχουν στο διαβα της αδεσποτα. Διοτι τον φοβο της οτι όλα τα σκυλια ειναι απροβλεπτα και επικινδυνα, δεν θα τον εχει λύσει. Μετα θα υπαρξει απαιτηση για φιμωτρα, μετα να μην υπαρχουν «επικινδυνες» φυλες κλπ κλπ.
Θελω να διευκρινισω ότι ποτε δεν εχω τον σκυλο μου λυτο. Μαλιστα με αγχωνει να βλεπω αλλα λυτα, γιατι αν ερθουν κοντα του και ειναι αρσενικα και «ασεβη», ξερω τι θα γινει.
Ταυτοχρονα ομως κι ας μενω αγχωμενος, θελω ο κοσμος που «φοβαται», να συνηθησει να βλεπει αλλα και να θεωρει ως μη προβληματικο, σκυλια που μπορει να τον ζυγωσουν χωρις να τον «φανε».
Και στα παρκα τα περισσοτερα σκυλια ειναι σε κουταβοηλικια ή κοντα εκει ή σκυλια που δεν εχουν προβλημα συναναστροφης με τα ομοια τους. Θα μου πήτε δεν μπορει να τυχει να πλακωθουν; Σαφως και μπορει, αλλα και τα παιδια τυχαινει και πλακωνονται παιζοντας ποδοσφαιρο αλλα δεν τους το κοβουμε μπας και...
Οσο αναισθητοι και κατακριτεοι ειναι οσοι εχουν επικινδυνα σκυλια και τα αφηνουν ελευθερα (παραβαινοντας τον σημερινο νομο), αλλο τοσο ήταν και οσοι με τετοια σκυλια τα ειχαν λυτα με τον προηγουμενο που δεν ζητουσε να ειναι τα...σκυλια δεμενα και φερομενοι εκδικητικα σε οποιον τους ζητουσε να τα μαζεψουν, βασιζονταν στα εννομα δικαιωματα τους και όχι στη λογικη.
Γι αυτο ζηταω λογικη κατα περιπτωση και οχι απαιτηση για την τυφλη τηρηση τους.

*Επειδη δεν θελω να νοιωσει κατηγορουμενη η θεματοθετρια (την οποια εκτιμω ιδιεταιρως για την ηπιοτητα του λογου της) για πραξεις που δεν εχει κανει ή ουτε καν προτιθεται να κανει, το ότι την ανεφερα στο σημειο αυτό, ήταν ρητορική αδεια και τιποτα άλλο.
 


19 Σεπτεμβρίου 2017
13
23
46
Καλησπέρα σε όλους σας.Μόλις μου δόθηκε η ευκαιρία να διαβάσω τα μηνύματά σας και σας ευχαριστώ όλους για τον κόπο και χρόνο που διαθέσατε για αυτό. Η παρέμβασή μου στο forum σας είχε κύριο σκοπό να σας δείξω και την άλλη πλευρά, αυτή του ενήλικα που ο ίδιος τυχόν δεν θέλει να έλθει σε επαφή με τον ίδιο το σκυλί σας ή πολύ περισσότερο με το παιδί του. Όσον αφορά την "επίθεση", αν και ενόχλησε αρκετούς από τους συμμετέχοντες η λέξη, θα ήθελα να σας πω, πως οτιδήποτε - ακόμη και το άγγιγμα- εφόσον προσβάλλει την προσωπικότητά μου λογίζεται ως επίθεση.
Στο δια ταύτα. Μίλησα με το παιδί μου το βράδυ. Μου ανέλυσε το περιστατικό. Εννοείται δεν πλησίασε το ίδιο το σκύλο. Το αντίθετο. Προκειμένου να το αποφύγει μάλιστα σκαρφάλωσε σε πλευρικό τοιχίο της πλατείας ύψους, εκτιμώ, περίπου 1 μέτρου. Έστω ότι παραπατούσε, έστω ότι έπεφτε. Ποιος ο λόγος; Επειδή κάποιος ήθελε να παίξει με το σκύλο του. Θεμιτό. Αλλά εάν θέλετε μέσα στις αστικές περιοχές να κυκλοφορείτε με ελεύθερα σκυλιά, κατά παράβαση πάντα του νόμου, κάντε το σε ώρες που δεν κυκλοφορούν άλλοι. Ξυπνήστε το πρωί στις 6, πηγαίνετε στην παιδική χαρά μετά τις 9-9.30 το βράδυ που δεν υπάρχουν παιδιά. Δεν είναι δυνατό σε κατάμεστη παιδική χαρά - απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου κατά τις 7.30-8.00- να έχεις απαίτηση να είναι ελεύθερος ο σκύλος σου.
Ευτυχώς για εμάς δεν συνέβη κάτι χειρότερο. Όμως εστιάζω στην συμπεριφορά της ιδιοκτήτριας και σε αυτό θα ήθελα να σας προβληματίσω για την επόμενη φορά που θα βρεθεί στο δρόμο σας ένα παιδί. Δεν ζήτησε συγγνώμη, δεν προσπάθησε να καθησυχάσει το παιδί πρωτίστως και δευτερευόντως την ηλικιωμένη συνοδό του. Παρέμεινε στο σημείο όταν κλήθηκε η αστυνομία για τον απλό λόγο ότι είμαστε κάτοικοι της ίδιας γειτονιάς. Πολύ εύκολο να βρω που μένει. Υπήρχαν περαστικοί, μάρτυρες του περιστατικού, άρα λογικά δύσκολο να πάρει το σκυλί της και να φύγει. Όλο αυτό θα μπορούσε να αποφευχθεί εάν απλώς ζητούσε μια συγγνώμη στην έρημη γιαγιά που πήρε την λαχτάρα της ζωής της, αν προσπαθούσε να πλησιάσει ένα μικρό παιδάκι και του εξηγούσε όμορφα ότι το σκυλί απλώς ήθελε να παίξει, εάν ζητούσε τα τηλέφωνα των γονιών να εξηγήσει τι έγινε, όχι απολογούμενη, αλλά ανθρώπινα, με ενδιαφέρον για την αναστάτωση που προκάλεσε σε μια οικογένεια.
Αποτέλεσμα; Το παιδί σήμερα δεν ήθελε να γυρίσει σπίτι από τον ίδιο δρόμο και φοβόταν να περάσει από το πάρκο.
Όσο για το αν αγαπώ τα σκυλιά, που ενδεχομένως να γεννήθηκαν αμφιβολίες, το boxer που είχα αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση κοιμάται στα πόδια μου, όταν επισκέπτομαι το σπίτι του και είναι για μένα ένας από τους χάτσικο αυτού του κόσμου, ο σκύλος προσφιλούς μου προσώπου που μας άφησε και που για μήνες περίμενε στην πόρτα να γυρίσει.
Να σας ευαισθητοποιήσω ήθελα. Ειλικρινά. Να δείτε με μεγαλύτερη συμπάθεια τους γύρω σας όταν συνοδεύσετε απόψε τους σκύλους σας στην βόλτα τους.Να είστε οι πρώτοι που στο πάρκο με τα άλλα σκυλιά θα πείτε στον διπλανό σας : ήρθαν παιδιά, μαζεύουμε τα δικά μας και ερχόμαστε ξανά αργότερα, που θα κάνετε παρατήρηση στον άλλο που θα αφήσει τα κόπρανα αμάζευτα.Ευχαριστώ για τον χώρο και τον χρόνο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Σεβαστή η τοποθέτηση σας αλλά θα σας παρακαλούσα ιδιαίτερα να μην μας κάνετε μάθημα καθώς πολλοί από εμάς όχι απλώς σεβόμαστε τα δικαιώματα των ανθρώπων αλλά προσπαθούμε και με κάθε τρόπο να ευαισθητοποιήσουμε όλους του ιδιοκτήτες σκύλων να είναι σωστοί απέναντι στις υποχρεώσεις που απορέουν από την υιοθεσία ενός σκύλου. Και επίσης , και σαν γονείς κάποιοι από εμάς, σεβόμαστε και πάλι όλους τους ανθρώπους και δεν ενοχλούμε με τα παιδιά μας κανέναν, παρόλο που όπως πολύ σωστά επισημάνατε δεν υπάρχει νόμος για αυτό.

Δεν ήταν επίθεση το συμβάν ένα ατυχές περιστατικό ήταν αλλά καταλαβαίνω απόλυτα την ταραχή του παιδιού.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@ΜΑΡΙΝΑKON.

Ο λόγος που η αντιμετώπιση που έλαβες ήταν αυτή είναι γιατί εδώ που μπήκες είμαστε οι πρώτοι (οι πλειοψηφία μας έστω) που δεν αφήνουμε τους σκύλους ελεύθερους, μερικού από εμάς ούτε καν στα σκυλόπαρκα πόσο μάλλον σε παιδικές χαρές (αν τους πάμε κιόλας σε παιδικές χαρές), είμαστε αυτοί που κάνουμε παρατήρηση και είμαστε αυτοί που αντιλαμβανόμαστε ότι σαφώς και δεν θέλουν όλοι να έρθουν σε επαφή με τον σκύλο μου, ούτε αυτοί, ούτε τα παιδία τους. Δεν μας έδειξες την άλλη πλευρά, γιατί πολύ απλά είμαστε ήδη στην άλλη πλευρά.

Ενδεχομένως να μην διάβασες θέματα, παλαιότερες συζητήσεις, και να μην το ήξερες αυτό. Αλλά μιλάς με ανθρώπους που μπήκαν στον κόπο να γραφτούν σε ένα φόρουμ στο οποίο συζητάν από ασθενείς και τροφές, μέχρι χρώμα σκατών και παιχνίδια για σκύλων. Δεν είμαστε (οι περισσότεροι τουλάχιστον) ο μέσος ιδιοκτήτης που δίνει 10 ευρώ για 20kg σκυλοτροφή, που νομίζει ότι το καλαζάρ είναι ασιατικό γλυκό, που που που. Είμαστε άνθρωποι που μας νοιάζεις στον δρόμο και εσύ, και το παιδί σου, και ο παππούς με το μπαστούνι, γιατί μας νοιάζει τι και πως εσείς θα επηρεάσετε τον σκύλο μας.
 


19 Σεπτεμβρίου 2017
13
23
46
@ΜΑΡΙΝΑKON.

Ο λόγος που η αντιμετώπιση που έλαβες ήταν αυτή είναι γιατί εδώ που μπήκες είμαστε οι πρώτοι (οι πλειοψηφία μας έστω) που δεν αφήνουμε τους σκύλους ελεύθερους, μερικού από εμάς ούτε καν στα σκυλόπαρκα πόσο μάλλον σε παιδικές χαρές (αν τους πάμε κιόλας σε παιδικές χαρές), είμαστε αυτοί που κάνουμε παρατήρηση και είμαστε αυτοί που αντιλαμβανόμαστε ότι σαφώς και δεν θέλουν όλοι να έρθουν σε επαφή με τον σκύλο μου, ούτε αυτοί, ούτε τα παιδία τους. Δεν μας έδειξες την άλλη πλευρά, γιατί πολύ απλά είμαστε ήδη στην άλλη πλευρά.

Ενδεχομένως να μην διάβασες θέματα, παλαιότερες συζητήσεις, και να μην το ήξερες αυτό. Αλλά μιλάς με ανθρώπους που μπήκαν στον κόπο να γραφτούν σε ένα φόρουμ στο οποίο συζητάν από ασθενείς και τροφές, μέχρι χρώμα σκατών και παιχνίδια για σκύλων. Δεν είμαστε (οι περισσότεροι τουλάχιστον) ο μέσος ιδιοκτήτης που δίνει 10 ευρώ για 20kg σκυλοτροφή, που νομίζει ότι το καλαζάρ είναι ασιατικό γλυκό, που που που. Είμαστε άνθρωποι που μας νοιάζεις στον δρόμο και εσύ, και το παιδί σου, και ο παππούς με το μπαστούνι, γιατί μας νοιάζει τι και πως εσείς θα επηρεάσετε τον σκύλο μας.

Λυπάμαι αν άθελά μου προσέβαλα κάποιον. Πιστέψτε με δεν είχα πρόθεση. Όπως προείπα χθες βρήκα το forum σας και ασφαλώς δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις σας. Ευχαριστώ και πάλι για την "κατάχρηση" του καθ' όλα φιλόξενου χώρου σας.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγω που η δουλεια μου ειναι να κανω μαθηματα, τα δεχομαι κιολας ευκολα. :)

Ακομα κι αν δεν αφορα εμας, νομιζω οτι ολοι ξερουμε για ποια κατασταση μιλαει. Εγω τον αφηνω λυτο, το παραδεχομαι, αλλα συνηθως πρεπει να τον προστατεψω απο τα παιδια που τρεχουν κατα πανω του. :p

Ελπιζω να μην φοβηθηκε ο μικρος και να μην σχηματισες αρνητικη αποψη απο αυτο το περιστατικο για ολους τους σκυλαδες. Οχι πως δεν υπαρχουν τετοιοι! Πολλοι μαλιστα. Αν δεις αλλα θεματα, θα διαβασεις πολλα παραπονα που εχουμε και εμεις οι ιδιοι.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Συμφωνω με ολα τα τελευταια και επισης να προσθεσω οτι παιδι δεν εχω αλλα δεν θελω αγνωστοι σκυλοι να πλησιαζουν τον σκυλο μου:D. Περναω απο ενα παρκο λοιπον με λυτα σκυλια κυριακη μεσημερι κ ερχεται ενας σκυλος λυτος κ κυνηγαει τον δικο μου κ γαβγιζει! Ο δικος μ που δεν ειναι ποτε επιθετικος καθε φορα σκαλωνει σαν βλακας και τον κοιταει ετοιμος να παιξει και καθομαι εγω τωρα κ τραβαω 50 κιλα γομαρο μεχρι να ξεσκαλωσει. Πηγα στον μπαρμπα να του πω οτι ειναι παρανομος και μ κανει ναι ναι νταξ.. σαν να μ λεει μωρη τρελη ολοι ετσι ειναι εδω δεν βλεπεις; Εχουν ξανασυζητηθει εδω αυτα τα θεματα ποσες φορες.. στην ελλαδα δεν ειναι ο νομος ο σωστος αλλα η πλειοψηφια δε βαριεσαι..
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Έτσι είναι. Τις μ@@@ες του κάθε βλάκα τις πληρώνουμε όλοι. Ακόμα κι εμείς που μαζεύουμε όχι μόνο τα κόπρανα αλλά πολλοί ακόμα και τα ούρα. Γι αυτό και δίνεται το δικαίωμα στην κάθε θείτσα να κάθεται στο μπαλκόνι παραμονεύοντας πότε θα περάσει κάποιος με το σκύλο του και πριν τολμήσει καν να περάσει να τον αρχίσει στα "μάζεψε το κοπρόσκυλό σου που χέζει εδώ και τα πατάμε" κλπ κλπ. Γι αυτό κι εγώ τσακώνομαι με πολύ περισσότερα νεύρα με τους σκυλοϊδιοκτήτες που αδιαφορούν παρά με τις "θείτσες¨ αυτές.

Υ.Γ. Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι μέσα στις παιδικές χαρές απαγορεύονται τα σκυλιά.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
2 σκηνικά από τις βόλτες μας στην εξωτική Κυψέλη:
1) Πρωί πρωί στη Φωκίωνος 4 λυτά σκυλιά διαφόρων μεγεθών περικύκλωσαν μες στη χαρά καροτσάκι με μωρο γαβγίζοντας, ξαναλέω, μες στη χαρά. Η μαμά εγκεφαλικό και οι 4 ιδιοκτήτες να της τη λένε κιόλας ότι θα δημιουργήσει φοβία στο παιδί της.
2) Κοντά στο σπίτι μου υπάρχει πάρκο μεγαλούτσικο με παιδική χαρά στην οποία συχνότερα βλέπεις σκυλοκηδεμόνες παρά γονείς και παιδιά. Ένα απόγευμα έφτασε ένας παππούς με τα εγγόνια του να παίξουν και ζήτησε την άδεια των σκυλοκηδεμόνων για να μπει, ευγενέστατος. Εκείνοι τα μάζεψαν κι έφυγαν μεν, τον στραβοκοίταξαν δε...

Συμπέρασμα: υπάρχει κόσμος που έχει μπερδέψει το βόλλεϋ με το τρόλλεϋ και τα θέλει μονά ζυγά δικά του... Καμία κατανόηση σε τέτοιους τύπους, τί να κατανοήσεις;;; Όμως προσωπικά δεν έχω και κατανόηση για όλους όσους με κράζουν για πράγματα που εγώ δεν κάνω... Αφ ενός με προσβάλλει, αφ ετέρου βαριέμαι κιόλας να μου χαλάει η διάθεση επειδή κάποιος έτσι θέλει... Είναι σαν να σε εκνεύρισε κάποιος με κόκκινο αυτοκίνητο που πάρκαρε πχ παράνομα και γι' αυτό κράζεις οποιονδήποτε έχει κόκκινο αμάξι...

@Penguin well said!!! (y)(y)(y)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Ο σκύλος που ανέβηκε επάνω στο παιδάκι της ιστορίας δεν ήταν σε παιδική χαρά αλλά σε πάρκο και καθώς περνούσαν από εκεί γιαγιά και παιδάκι εκείνος ( ο σκύλος ) έψαχνε την μπάλα του είδε το παιδάκι κι ακολούθησε ότι ακολούθησε.
Δυστυχώς κάποιοι σκύλοι είναι ιδιαιτέρως ενθουσιώδεις και το δεν δαγκώνει δεν αρκεί σε έναν άνθρωπο που φοβάται ή σε ένα παιδάκι που εκείνη την στιγμή κατατρομοκρατείται.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ο σκύλος που ανέβηκε επάνω στο παιδάκι της ιστορίας δεν ήταν σε παιδική χαρά αλλά σε πάρκο και καθώς περνούσαν από εκεί γιαγιά και παιδάκι εκείνος ( ο σκύλος ) έψαχνε την μπάλα του είδε το παιδάκι κι ακολούθησε ότι ακολούθησε.
Δυστυχώς κάποιοι σκύλοι είναι ιδιαιτέρως ενθουσιώδεις και το δεν δαγκώνει δεν αρκεί σε έναν άνθρωπο που φοβάται ή σε ένα παιδάκι που εκείνη την στιγμή κατατρομοκρατείται.
Θέλω ν ρωτήσω ποιος ο λόγος ν καλλιεργείται φόβος προς τ ζώα (όχι ν είμαστε αφελείς κάθε περίπτωση εξετάζεται διαφορετικά); Εκεί υπάρχει η απομάκρυνση από τ φύση κτλ κτλ κτλ