Ζητώ Συμβουλές προς απόκτηση σκύλου


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
Καλησπέρα σε όλους, είναι η πρώτη μου επαφή με το φόρουμ, σας διαβάζω καιρό κ εχω εντυπωσιαστεί με τις γνώσεις κ τις συμβουλες που έχετε να δώσετε σε όποιον τις ζητά. Γι' αυτό το λόγο πήρα το θάρρος να ζητήσω κ εγω τη γνώμη σας. Προφανώς εχουμε αποφασίσει να αποκτήσουμε σκυλο, αυτο για αρχη...θα αναφέρω κάποιες παραμέτρους κ θα ήθελα τις ιδέες κ τις γνώμες σας ως προς το ποιος σκυλος θα ηταν κατάλληλος για εμάς.
1. Πρόκειται για οικογενεια με ενα μικρο παιδί το οποιο δεν είναι σε ηλικία για να μένει μόνο του με το σκυλο ουτε για να αναλαβει ευθύνη, την φροντιδα του σκυλου θα την εχω αποκλειστικά εγω (η μαμα) κ έχω χρόνο και όρεξη στη διαθεσή μου για αυτο. Εμπειρία με σκυλιά διαθετω κ μαλιστα με δύσκολους χαρακτήρες..απλα την τελευταία δεκαετια είχαμε μόνο γατες-αυτη τη στιγμη δεν υπάρχει αλλο κατοικίδιο στο σπιτι...
2. Ο σκυλος πρεπει να εχει χαρακτηρα καταλληλο για διαμερισμα, ιδανικα ηρεμος κ ησυχος στο σπιτι, στις βόλτες μπορει να είναι οσο παλαβούλι θέλει :)
3. Ιδανικά να μην μαδάει, εχω διαβάσει πχ τα μαλτέζ θεωρουνται "υποαλλεργικά" κατα μία έννοια διότι δεν μαδανε
4. Το να είναι ράτσας έχει ελαχιστη σημασία για εμάς εφόσον ο σκύλος δεν ξεπερνά τα 4,5-5 κιλά...ο λόγος που αναζητουμε τόσο μικρό σκύλο είναι διότι (και έρχομαι στο σημείο 5) μενουμε στην Γερμανία κ ταξιδευουμε συχνά αεροπορικώς οπότε θελω να τον έχω μαζί μου στην καμπίνα (οπότε μοιραία ενα σημείο 6 είναι σκυλο καταλληλο για ταξίδι με αεροπλάνο κ ενδεχομένως με ανοχή σε πιο κρύους χειμώνες απο της Ελλάδας)

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: εάν μιλάμε για σκυλο ράτσας ποιες ράτσες θα προτείνατε για την περίπτωση μας? και εάν προτείνετε καποιες ράτσες για τις οποιές γνωρίζετε κ εκτροφεις μήπως θα μπορουσατε να μου πείτε ποιοι είναι (εφόσον δεν παραβιαζονται κανόνες του φόρουμ)-καθώς είμαστε στη Γερμανία μπορουμε να έχουμε ευκολη οδική προσβαση και σε Σλοβενία, Κροατία, Σλοβακια, Πολωνία κλπ κλπ...και φυσικα στην Ελλάδα που ερχομαστε όσο πιο συχνα μπορουμε.
Τέλος το πιο σημαντικο ερώτημα: θα ήταν ευκολο να υιοθετήσουμε κάποιο αδέσποτο από Ελλάδα? γνωρίζετε κάποιο σωματείο που θα μπορουσε πχ να μας διευκολυνει? διότι για παραδειγμα οι αγγελιες που ανεβαινουν κατα καιρους στο facebook ή αλλού απαιτουν άμεση ανταποκριση κ παρουσία κάτι που για εμάς είναι δύσκολο. Είμαστε ανοιχτοι σε αγορά αλλα παντα θα ήταν προτιμοτερο για εμας το να υιοθετησουμε (ειτε κουταβι είτε ενήλικο)..
Ευχαριστώ που διαβάσατε το σεντόνι μου! και ανυπομωνω να διαβάσω τις απαντήσεις σας!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Που στην γερμανια μενεις?
Σε 2 εβδωμαδες εχει πολυ μεγαλη εκθεση στο Dortmund.
Δεν πας και απο κει μια βολτα- κατα προτιμιση τις μερες που εχει την ομαδα 9 - για να δεις και απο κοντα?

Σκυλος για να μεταφερεται σε αεροπλανο στην καμπινα μπορει να ζυγησει μαζι με την τσαντα 8 Κιλα- σε σχεδον ολες τις εταιριες.

Ριξε μια ματια στα Griffon Bruxellois. ( Βελγικα Γριφον- Βρυξελλων, Βελγιου και Μπραμπρακον- ειναι "ιδια"- διαφερουν μονο στο τριχωμα!).
Ανεβαινουν ολο και πιο πολυ σε δημοτηκοτητα και υπαρχουν πια αρκετα εκτροφεια στην γερμανια.
Τα σκληροτριχα δεν μαδανε πολυ- θελουν οστοσο stripping.
Ειναι πολυ χαρουμενα και "ευκολα" σκυλακια ( μια φιλη μου στην γερμανια εχει 5).

Απο βαρος ειναι στα πλαισια που ζητας.
 
  • Like
Reactions: Orilis


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα μπορούσατε να δείτε και την ελληνική φυλή "Κοκόνι" σε τέτοιο μέγεθος, εξαιρετικό για σπίτι και καλό με τα παιδιά. Ίσως να βρίσκατε και κάποιο που είναι αυτή την στιγμή στον δρόμο. Είναι όμως σκυλί που μαδάει. Το καλό είναι ότι δεν έχει την κοντή τρίχα που καρφώνεται στους καναπέδες και τα υφάσματα, αλλά την μακρυά που μαζεύεται πιο εύκολα.
http://www.koe.gr/index.php/el/greekbreeds/kokoni
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Θα μπορούσατε να δείτε και την ελληνική φυλή "Κοκόνι" σε τέτοιο μέγεθος, εξαιρετικό για σπίτι και καλό με τα παιδιά. Ίσως να βρίσκατε και κάποιο που είναι αυτή την στιγμή στον δρόμο. Είναι όμως σκυλί που μαδάει. Το καλό είναι ότι δεν έχει την κοντή τρίχα που καρφώνεται στους καναπέδες και τα υφάσματα, αλλά την μακρυά που μαζεύεται πιο εύκολα.
http://www.koe.gr/index.php/el/greekbreeds/kokoni
Καλή επιλογή και ειδικά αδέσποτο - αλλά θα πρέπει να πάρει ενήλικο με πλήρες μπόι για να έχει διασφαλισμένο το βάρος στα κιλά που θέλουμε.

Υπάρχουν (δυστυχώς) αρκετά μικρόσωμα αδέσποτα εντός των ορίων βάρους που θέλετε, που ψάχνουν σπίτι. Αν επικοινωνήσετε με ανθρώπους που έχουν τέτοια εξηγείστε τους απλά από την αρχή το θέμα βάρους σχετικά με τις πτήσεις κλπ. (γιατί έχουν τρομάξει με "ενδιαφερόμενους" που θέλουν σκυλί μέχρι τόσα κιλά ...απλά για να τους χωράει σε καμια γλάστρα στο μπαλκόνι που λέει ο λόγος).
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αναφέρατε κάποιες δυσκολίες για υιοθεσία αδέσποτου. Ναι, ίσως είναι δύσκολο να υιοθετήσετε από ελληνικές αγγελίες καθώς, δυστυχώς, έχει βγει μια "βρόμα" από κάποιους ότι αδέσποτα από Ελλάδα μεταφέρονται Γερμανία για διάφορους, ανίερους, σκοπούς. Μα για να γίνουν τρόφιμοι σε οίκους ανοχής για κτηνοβάτες, μα για να γίνουν πειραματόζωα, λουκάνικα ή δεν ξέρω τι άλλη γελοιότητα μπορεί να κατεβάσει το μυαλό του καθενός. Δεν ξέρω γιατί κυκλοφορούν τέτοιες ραδιοαρβύλες, που κόβουν την τύχη σε πολλά άτυχα ζωάκια. Υπάρχουν όμως, σίγουρα, κάποιες φιλοζωικές ή σύλλογοι ή οργανώσεις που δραστηριοποιούνται με επιτυχείς κι ευτυχισμένες υιοθεσίες αδέσποτων από την Ελλάδα στο εξωτερικό. Ένα τέτοιο παράδειγμα βρίσκεται στο site http://greskehunder.no Να πω την αλήθεια μου, δεν ξέρω αν δραστηριοποιειται και στη Γερμανία. Δεν το νομίζω. Υπάρχουν, όμως, αντίστοιχα με δράση στη Γερμανία. Να ένα τέτοιο παράδειγμα, από την πόλη που μένω http://www.patras-hunde.de
 




MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
Σας ευαχριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις...Τα κοκονακια τα αγαπώ πολύ κ θα χαιρόμουν να ειχαμε ένα, χαλάλι οι τριχες αρκει να μην προκαλουν αλλεργια στον σύζυγο που είναι ευαισθητος χαχα...Τα κοκονια ποσων μηνων πρέπει να είναι ωστε να εχουν φτάσει το ενήλικο βάρος τους? Νομιζω όσο πιο μικροσωμο το σκυλι τόσο γρηγορότερα ολοκληρωνεται η αναπτυξη σωστα?
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλησπέρα :) καταπρωτον να σου πω για τα κοκονια (ξέρω γιατί έχει ο θείος μου) ότι είναι μια πολύ καλή φυλή και κυρίως ελληνική καταδευτερον μπράβο που είσαι ανοιχτή για κάποια υιοθεσία και όχι αγορά κουτάβια στα 300-400 ευρώ από Pet... Και τέλος σε πια περιοχή της Γερμανίας μένεις γιατί σε λίγο καιρό θα μεταναστευσω εκεί μαζί με το παιδί μου... :)
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Αναφέρατε κάποιες δυσκολίες για υιοθεσία αδέσποτου. Ναι, ίσως είναι δύσκολο να υιοθετήσετε από ελληνικές αγγελίες καθώς, δυστυχώς, έχει βγει μια "βρόμα" από κάποιους ότι αδέσποτα από Ελλάδα μεταφέρονται Γερμανία για διάφορους, ανίερους, σκοπούς. Μα για να γίνουν τρόφιμοι σε οίκους ανοχής για κτηνοβάτες, μα για να γίνουν πειραματόζωα, λουκάνικα ή δεν ξέρω τι άλλη γελοιότητα μπορεί να κατεβάσει το μυαλό του καθενός. Δεν ξέρω γιατί κυκλοφορούν τέτοιες ραδιοαρβύλες, που κόβουν την τύχη σε πολλά άτυχα ζωάκια. Υπάρχουν όμως, σίγουρα, κάποιες φιλοζωικές ή σύλλογοι ή οργανώσεις που δραστηριοποιούνται με επιτυχείς κι ευτυχισμένες υιοθεσίες αδέσποτων από την Ελλάδα στο εξωτερικό. Ένα τέτοιο παράδειγμα βρίσκεται στο site http://greskehunder.no Να πω την αλήθεια μου, δεν ξέρω αν δραστηριοποιειται και στη Γερμανία. Δεν το νομίζω. Υπάρχουν, όμως, αντίστοιχα με δράση στη Γερμανία. Να ένα τέτοιο παράδειγμα, από την πόλη που μένω http://www.patras-hunde.de
γιατι αμφιβάλλετε πως αυτό δεν ισχύει? οχι σε όλες τις περιπτώσεις αλλα αυτο για τα πειραματόζωα δυστυχώς ισχύει!
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπέρα!
Αληθεια ειναι πως προηγουνται αρκετα βηματα ωστε να επιτευχθει υιοθεσια αδεσποτου στο εξωτερικο... και λογω του διαδικαστικου και λογω της δυσφημισης, πολλες φορες, οπως αναφερει η Orilis...

Σχετικα με το θεμα υιοθεσιων στο εξωτερικο, πολλα λεγονται εκ των οποιων τα μισα βασιζονται σε ''βρομες'' του μυαλου το καθενος...και τετοιες ''βρομες'' ειναι ιδιαιτερα ευκολο να διαδοθουν και να θιξουν ατομα/λαους/χωρες κτλ. που ουσιαστικα δεν φταινε σε τιποτα... πειραματα, κτηνοβασια, εμποριο κλπ κλπ γινονταν, γινονται και θα γινονται παντου...απ' οσο ξερω για την κτηνοβασια τουλαχιστον, εχει απαγορευτει στη Γερμανια οποτε ο,τι γινεται περιοριζεται στα πλαισια του παρανομου. Και παρανομια υπαρχει παντου στον κοσμο, οχι μονο στον τομεα των ζωων, αλλα και στων ανθρωπων...χωρις να διαχωριζεται απο συνορα και λαους...
Εκτος των αλλων, εδω στην Ελλαδα τα πραγματα οδευουν απ'το κακο στο χειροτερο... μολις πριν λιγο διαβαζα ενα αρθρο σχετικα με τις 940 δικογραφιες για κακοποιησεις, δολοφονιες και βασανισμους ζωων μολις εντος 9 μηνων του 2016...και απο το 2014 εως το 2015 οι αυξησεις των περιστατικων ηταν τρομερες... οποτε βαση αυτων και βαση εμπειριων ως ασχολουμενη με αδεσποτα και υιοθεσίες και τα συναφη, με χιλια εστελνα εξω παρα εδω, εφοσον φυσικα εξασφαλιζα τις απαραιτητες προϋποθεσεις.
 
  • Like
Reactions: archodea


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Καλό θα ήταν, να παραμείνουμε στο θέμα και να μην επεκταθούμε σε άχρηστες παράπλευρες συζητήσεις, που τελειωμό δεν θα'χουν.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
χαλάλι οι τριχες αρκει να μην προκαλουν αλλεργια στον σύζυγο που είναι ευαισθητος
Ο αντρας σου εχει αλλεργια σε σκυλοτριχες; Εκδηλωνεται αμεσως με την επαφη του με τα σκυλια ή μετα από καιρο; Θελω να πω... αν παρετε τον σκυλο και ο συζυγος δεν εμφανισει αμεσα την αλλεργια, αλλα αργοτερα; Τι θα κανετε;
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
Ο αντρας σου εχει αλλεργια σε σκυλοτριχες; Εκδηλωνεται αμεσως με την επαφη του με τα σκυλια ή μετα από καιρο; Θελω να πω... αν παρετε τον σκυλο και ο συζυγος δεν εμφανισει αμεσα την αλλεργια, αλλα αργοτερα; Τι θα κανετε;
Καλημέρα και πάλι! συνεχίζω ενα χρόνο μετά...μας έτυχαν πολλά μεσα στα οποία και ο θανατος του υπολογιστή μου οπότε οι συνομιλίες στα forum μπήκαν σε δευτερη μοιρα, συγγνώμη... Ο συζυγος δεν εχει αλλεργία στα σκυλιά στις γάτες έχει οπότε δεν αναμένουμε θεμα αλλεργιας με τον σκύλο...αναφερόμουν κυρίως στο θέμα της καθαριότητας γιατί ειναι κατακουζήνας... παρά τις προσπαθειες δυστυχως οι φήμες για τη Γερμανία ειναι αληθεια και εχει αποδειχθει αδύνατο να υιοθετήσουμε αδεσποτο απο Ελλάδα οποτε πλεον προσανατολιζομαστε σε αγορα...ειλικρινα η Ελλάδα ειναι (να το πω ευγενικά) τριτοκοσμικη στο θέμα κατοικιδιο ζωο σε σχεση με εδω δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να ανησυχει για την τυχη του ζωου σε μια χωρα οπως η Γερμανία...εδω και να θελεις να είσαι ανευθυνος δεν μπορεις...αλλα δεν πειραζει ας νομιζουν οτι τα κανουμε εδω περα λουκανικα...τι να πω...
 


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
Καλησπέρα :) καταπρωτον να σου πω για τα κοκονια (ξέρω γιατί έχει ο θείος μου) ότι είναι μια πολύ καλή φυλή και κυρίως ελληνική καταδευτερον μπράβο που είσαι ανοιχτή για κάποια υιοθεσία και όχι αγορά κουτάβια στα 300-400 ευρώ από Pet... Και τέλος σε πια περιοχή της Γερμανίας μένεις γιατί σε λίγο καιρό θα μεταναστευσω εκεί μαζί με το παιδί μου... :)
Χιλια συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση, μεχρι πριν μερικους μηνες ήμασταν στο Μόναχο, τωρα εχουμε μετακομισει πιο βορεια λιγο μετα την Νυρεμβέργη...ήρθατε? ειστε καπου κοντά??
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλημέρα και πάλι! συνεχίζω ενα χρόνο μετά...μας έτυχαν πολλά μεσα στα οποία και ο θανατος του υπολογιστή μου οπότε οι συνομιλίες στα forum μπήκαν σε δευτερη μοιρα, συγγνώμη... Ο συζυγος δεν εχει αλλεργία στα σκυλιά στις γάτες έχει οπότε δεν αναμένουμε θεμα αλλεργιας με τον σκύλο...αναφερόμουν κυρίως στο θέμα της καθαριότητας γιατί ειναι κατακουζήνας... παρά τις προσπαθειες δυστυχως οι φήμες για τη Γερμανία ειναι αληθεια και εχει αποδειχθει αδύνατο να υιοθετήσουμε αδεσποτο απο Ελλάδα οποτε πλεον προσανατολιζομαστε σε αγορα...ειλικρινα η Ελλάδα ειναι (να το πω ευγενικά) τριτοκοσμικη στο θέμα κατοικιδιο ζωο σε σχεση με εδω δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να ανησυχει για την τυχη του ζωου σε μια χωρα οπως η Γερμανία...εδω και να θελεις να είσαι ανευθυνος δεν μπορεις...αλλα δεν πειραζει ας νομιζουν οτι τα κανουμε εδω περα λουκανικα...τι να πω...

Οταν αγοράσεις σκυλάκι απο Γερμανία ξαναμπές να σου πουμε
γιατι ειναι τριτοκοσμική η Γερμανία και οχι η Ελλαδα.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa




MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
Οταν αγοράσεις σκυλάκι απο Γερμανία ξαναμπές να σου πουμε
γιατι ειναι τριτοκοσμική η Γερμανία και οχι η Ελλαδα.
θα με ενδιεφερε να ξερω απο πριν αγορασω αν εχετε πληροφοριες
 


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
Ποιες ειναι οι φημες για τη Γερμανία;
οτι εδω υιοθετουνται τα αδεσποτα για να γινουν πειραματοζωα, λουκανικα, θυματα κτηνοβατων κλπ...τοσα χρονια εδω το μονο που εχω δει ειναι ανθρωπους πραγματικα φιλοζωους με σωστη συμπεριφορα απεναντι στα ζωα τους (ολοι ειναι εκπαιδευμενοι ιδιοκτητες και σκυλια, στειρωμενα κλπ) και το μονο που ΔΕΝ εχω δει ειναι αδεσποτα....για αυτο με ενδιαφερει πολυ να μαθω γιατι το να αποκτησω σκυλο εδω ειναι τριτοκοσμικο σε σχεση με την Ελλαδα...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Παντως μην αποθαρρυνεσαι, δε νομιζω οτι ολοι ειναι αρνητικοι στην υιοθεσια απο γερμανια, ουτε νοημοντα οντα επηρεαζονται απο φήμες λογικής κουλουριου.

Στο χωριο μου παντως πολλα αδεσποτα υιοθετηθηκαν απο γερμανους, βελγους που εχουν παραθεριστικες κατοικιες και περνανε ζαχαρη απο οτι βλεπω!
 
  • Like
Reactions: mareco


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
Παντως μην αποθαρρυνεσαι, δε νομιζω οτι ολοι ειναι αρνητικοι στην υιοθεσια απο γερμανια, ουτε νοημοντα οντα επηρεαζονται απο φήμες λογικής κουλουριου.

Στο χωριο μου παντως πολλα αδεσποτα υιοθετηθηκαν απο γερμανους, βελγους που εχουν παραθεριστικες κατοικιες και περνανε ζαχαρη απο οτι βλεπω!
ναι!! ειναι αληθεια! απλα επειδη θελουμε μικροσωμο γινεται εξαιρετικα δυσκολο διοτι ειναι αναρπαστα...(ειναι και η μιση ευθυνη δικη μας δηλαδη στην δυσκολια της υιοθεσιας λογω της επιυθμιας μας για μικροσωμο...η οποία επιθυμια εχει να κανει καθαρα με το οτι θελουμε να μπορουμε να παιρνουμε το σκυλο μαζι οταν ταξιδευουμε)...θεωρω οτι εαν μπορουσαμε να αναλαβουμε ευθυνη για καποιο απο 10 κιλα και πανω θα ειχαμε ηδη καταφερει να υιοθετησουμε....σημασια εχει οτι ναι, εδω τα περνανε ζαχαρη (προφανως θα υπαρχουν και εξαιρεσεις)...αλλα ο σκυλος δηλωνεται στο δημαρχειο και στην εφορια οπως και οι ανθρωποι και παρακολουθειται (αν πχ τηρουνται τα ραντεβου στον κτηνιατρο κλπ)...ειναι δυσκολο να μην εισαι σωστος ιδιοκτητης και να την βγαλεις καθαρη...