O πρώτος καυγάς


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
και καλως η κακως ειναι και ενα ειδος κοινονοικωποιησης
Δεν είναι αυτό κοινωνικοποιηση.
Συγχέεται με την ανθρώπινη έννοια του όρου, που πάμε τα παιδιά μας στο πάρκο ή την παιδική χαρά, να συναναστραφουν και να παίξουν με άλλα παιδάκια.
Δεν είναι το ίδιο.
Σε αυτές τις ηλικίες χρειάζεται να έχουν ευχάριστες εμπειρίες με άλλα σκυλιά που θα τα γεμίσουν αυτοπεποίθηση και όχι δυσάρεστες εμπειρίες που θα τα σημαδέψουν και θα τα κάνουν επιφυλακτικα.

Η δικια μου απο τους 12-13 μηνες και μετα και αφου αρπαχθηκε με ενα λυτο πιτ μπουλ
Νομίζω είναι φανερό πως τέτοιες κακές εμπειρίες σε νεαρές ηλικίες, τα σημαδευουν.

Συνεπώς στο χέρι μας είναι να μειώσουμε τις πιθανότητες τραυματικων εμπειριών.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δ



Νομίζω είναι φανερό πως τέτοιες κακές εμπειρίες σε νεαρές ηλικίες, τα σημαδευουν.

Συνεπώς στο χέρι μας είναι να μειώσουμε τις πιθανότητες τραυματικων εμπειριών.
Οταν το αλλο σκυλι ειναι λυτο , δεν ειναι στο χερι μας , η ιδιοκτητρια του δεν μπορουσε να το κανει καλα και παλι καλα που μολις του εβαλα φωνη επεσε κατω και το μαζεψε. Δεν ειχαν ουτε γρατζουνια ευτυχως απλα πηγαν να δειξουν ποιος ειναι ο αρχηγος το ενα στο αλλο μικροπραγματα απλα η δικια μου απο πριν ειχε δειξει οτι δεν "ανεχεται" ορισμενα πραγματα , ηταν ελαφρως ζορικο και το πιτ μπουλ και πολυ λυτο και αρπαχτηκαν
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Δεν είναι αυτό κοινωνικοποιηση.
Συγχέεται με την ανθρώπινη έννοια του όρου, που πάμε τα παιδιά μας στο πάρκο ή την παιδική χαρά, να συναναστραφουν και να παίξουν με άλλα παιδάκια.
Δεν είναι το ίδιο.
Σε αυτές τις ηλικίες χρειάζεται να έχουν ευχάριστες εμπειρίες με άλλα σκυλιά που θα τα γεμίσουν αυτοπεποίθηση και όχι δυσάρεστες εμπειρίες που θα τα σημαδέψουν και θα τα κάνουν επιφυλακτικα.



Νομίζω είναι φανερό πως τέτοιες κακές εμπειρίες σε νεαρές ηλικίες, τα σημαδευουν.

Συνεπώς στο χέρι μας είναι να μειώσουμε τις πιθανότητες τραυματικων εμπειριών.
τι ειναι κοινωνικοιποιηση και πως γινετε λοιπον
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος ενήργησε απολύτως φυσιολογικά!Υπήρξε ένας σκύλος που πήρε το παιχνίδι του και εμφάνισε κτητικότητα!

Μία συμπεριφορά ακόμα και αν υπάρξει προβληματικό τέλος μπορεί να καταστεί απολύτως επιθυμητή και αποφεκτή!

Το όλο θέμα είναι κατα πόσο εσύ από δω και πέρα θα τροφοδοτείς τον σκύλο σου με τέτοιες καταστάσεις ή θα φιλτράρεις ακόμα περισσότερο!

Εγώ ας πούμε δεν θα έκανα τίποτα! Είχα τέτοιο σκύλο, ναι μεν δεν τον υπήρχε όσο γίνεται έκθεση σε τέτοιες διαδικασίες αλλά αν γινόταν κάποια φορά δεν θα με προβλημάτιζε κιόλας!

Αν κάποιοι προτρέξουν (πάλι) και επικαλεστούν ότι στην θέση του σκύλου να ήταν κάποιο μωρό τότε θα πω ότι αν το μωρό είναι στην κατάλληλη ηλικία που καταλαβαίνει θα πρέπει να το δουλέψουν ώστε να συνεργάζεται με τον σκύλο και αν θέλει να του πάρει κάποιο παιχνίδι θα πρέπει να το κάνει με τον σωστό τρόπο!Υπάρχει!
Αν το μωρό πάλι δεν είναι στην κατάλληλη ηλικία για να κατανοήσει πράγματα τότε δεν το εκθέτουμε! Thats all!

Υ.Γ.: Ο σκύλος σου θα το ξανακάνει!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
τι ειναι κοινωνικοιποιηση και πως γινετε λοιπον
Για μενα ο λειτουργικος σκυλος δεν ειναι αυτος που αποζητα να συναναστραφει με οποιο σκυλι συναντα στο δρομο του ή θα πρεπει να ειναι φιλικος με ολα τα σκυλια υπο οποιεσδηποτε συνθηκες. Το ιδανικο ειναι ο σκυλος να αγνοει οσο γινεται σκυλια που δεν γνωριζει να κρατα δλ ουδετερη σταση ακομα κι αν αυτα δειχνουν επιθετικοτητα, αυτο ειναι το ΤΕΛΕΙΟ. Γινεται με εκπαιδευση και υπομονη, πρεπει να κερδισεις την εμπιστοσυνη του. Πρεπει απο κουταβι, απο τις πρωτες του βολτες να μην σταματας για να γνωριστει με ολα τα σκυλια που συναντατε αλλα τις πιο πολλες φορες να του λες "παμε" και να συνεχιζετε την πορεια σας και φυσικα τον επαινεις οταν δειχνει αδιαφορια, το ιδιο και με σκυλια που γαυγιζουν οταν ειναι συνοδευομενα ή μεσα απο αυλες. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ο σκυλος δεν θα εχει επαφες με καποια σκυλια που γνωριζει και ειναι της ιδιας ενεργειας, γιατι σιγουρα το εχει αναγκη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
τι ειναι κοινωνικοιποιηση και πως γινετε λοιπον
Η κοινωνικοποιηση του σκύλου αφορά την ομαλή εξοικείωσή του με πράγματα, πρόσωπα, ζώα και καταστάσεις που θα συναντήσει κατά τη διάρκεια της ζωής του.
Τα πρώτα πρώτα νέα ερεθίσματα, τα συναντάει (υπό νορμάλ συνθήκες) μαζί με τα αδέλφια του, κάτι που τα βοηθάει να αποβάλλουν πιο εύκολα τον φόβο του νέου και διαφορετικού. Πχ ακούνε μαζί πρώτη φορά ένα βουητό που δεν ξέρουν τι είναι. Παρεΐτσα όλα μαζί βρίσκουν το θάρρος να πάνε να το εξερευνήσουν. Όταν δουν ότι αυτό το "πράγμα" δεν αποτελεί κίνδυνο, τελειώνει το θέμα και την επόμενη φορά που θα ξανακούσουν τον ίδιο θόρυβο δεν θα τα ενδιαφέρει καθόλου ή δεν θα φοβηθούν.

Όταν φεύγουν από την τοκετοομαδα, ο νέος ιδιοκτήτης πρέπει να γνωρίσει στον σκύλο όσα περισσότερα νέα πράγματα και καταστάσεις μπορεί. Την ηλεκτρική σκούπα πχ, ή το μίξερ, ή τον ήχο του σεικερ (για τους φραπεδιαρηδες το λεω αυτό :LOL:) και γενικά πράγματα άγνωστα για τον σκύλο που αποτελούν μέρος της καθημερινότητας του καθενός μας και που ο σκύλος συναντάει για πρώτη φορά.
Αλλά παραδείγματα : Γκαζόν, χώμα, μεταλλικό δοχείο νερού, μια γριά με τσεμπέρι στον δρόμο, καρότσι λαϊκής, σακούλες σούπερ μάρκετ, λεωφορεία, ομπρέλα, θάλασσα κλπ κλπ. Ο καθένας ανάλογα τον τρόπο ζωής του και τις συνήθειές του έχει και τα δικά του.

Όσα περισσότερα νέα πράγματα, ανθρώπους και καταστάσεις γνωρίσει και εξοικειωθεί μαζί τους, τόσο πιο εύκολα θα τα "προσπερνάει" αργότερα. Θα ξέρει δηλαδή πως δεν αποτελούν "κίνδυνο" για τον ίδιο.

Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με την επαφή του με άλλα σκυλιά. Η όποια επαφή χρειάζεται να γίνεται με τέτοιο τρόπο ώστε να νοιώσει το κουτάβι ασφάλεια. Αυτό δεν μπορεί να γίνει όμως με σκύλους ακοινωνητους, τραμπουκους ή δεν ξέρω και γω τι. Χρειάζονται σκύλοι ισσοροπημενοι που να ξέρουν την γλώσσα των σκύλων και που θα κάνουν το κουτάβι μας να νοιώσει ασφάλεια.

Σε γενικές γραμμές, όσες περισσότερες θετικές εμπειρίες έχει ένας σκυλος μέχρι την ενηλικίωση, τόσο περισσοτερη αυτοπεποίθηση θα αποκτήσει, που θα του επιτρέψει να είναι πιο χαλαρός και ισσοπημενος καθόλη την διάρκεια της ζωής του.
Οτιδήποτε αρνητικό βιώσει σε αυτό το διάστημα, είναι πολύ πιθανό να τον σημαδέψει για πάντα.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
@Yorkaddict Κατάρχην σκέψου να γράψεις ένα βιβλίο για σκυλους... Εισαι κυριολεκτικά εγκύκλοπεδία.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συνήθως σε ένα πάρκο όμως τα σκυλιά είναι κοινωνικοποιημενα και όχι τραμπουκοι... Αν θες να σ μιλήσω για τον δικό μου που είναι 11 μηνών τον πάω σε πάρκο από τα 4.5 μηνών και πότε δν είχαμε πρόβλημα με κανένα σκυλί(μια φορά μόνο αλλά τπτ το ιδιαίτερο)ο δικός μου είναι δυναμικός, δεν φοβάται κ άριστος απέναντι στα σκυλιά (εκτός αν δει κάνα ωραίο Γκόμενάκι, η τον ενοχλήσει κάποιο μόνο μεγαλόσωμο, δεν πειράζει ποτέ μικρά σκυλιά)
Ένα σκυλί λοιπόν πως θα το μάθεις να συνυπάρχει με άλλα σκυλιά αν δν μάθει να μοιράζεται χώρο με άλλα σκυλιά? Απλά στο δρόμο αν δεις κάποιο με λουρί να τα αφήσεις να μυριστούν? Και τι? Αυτό είναι κοινωνικό ποίηση? Τραμπουκιμσοι και δαγκωνιές θα πέσουν αν παίζεις με το κινητό σου κ δεν προσέχεις το σκύλο σου, πάντα τα σκυλιά πριν αρπαχτουν σε προειδοποιουν '' πάρε το μαλακά από δίπλα μου θα τον κόψω φετες''
Επίσης σε κάποιον φίλο π έγραψε για εκτόνωση δεν συγκρίνεται το περπάτημα με το τρέξιμο και τα άλματα
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Λοιπόν είμαι πολύ προβληματισμένη. Ο Παντελάκος από την αρχή της ζωής του έρχεται σε επαφή με άλλα σκυλιά. Δε φοβάται, είναι πολύ κοινωνικός και παιχνιδιάρης με τα άλλα. Ωστόσο τον τελευταίο καιρό στο πάρκο, πιθανότατα επειδή είναι ο μικρότερος, αλλά όχι και εντελώς κουτάβι (χρονίζει τώρα) έχουν αρχίσει 2-3 σκυλιά και τον τραμπουκίζουν. Ευτυχώς τα αφεντικά των άλλων σκυλιών είναι υπεύθυνοι άνθρωποι, τα μαζεύουν και τα μαλώνουν. Εγώ δε δίνω μεγάλη σημασία για να μην του δώσω να καταλάβει ότι είναι big deal όλο αυτό.
Είναι ένας σκυλάκος εκεί λοιπόν, που προχθές τον τραμπούκισε πολύ. Σήμερα πάλι. Σε κάποια φάση και ενώ ο άλλος ήταν δεμένος, ο Παντελής πλησίασε με ένα μπουκάλι που έπαιζε. Ο άλλος το πήρε και ξαφνικά είδα τον Παντελή για πρώτη φορά έξαλλο, να δείχνει δόντια και να κάνει επίθεση στο άλλο σκυλί. Το άλλο εννοείται ανταπέδωσε και είχαμε τον πρώτο μας καυγά... Τον μάλωσα φυσικά και τον έδεσα.
Έχω αγχωθεί γιατί δε θέλω να γίνει επιθετικός με άλλα σκυλιά. Βέβαια όλοι μου είπαν πως είναι λογικό και πως είναι θετικό που επιτέλους αντέδρασε και διεκδίκησε τη φάση του, αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά. Τον είχα συνηθίσει τόσους μήνες ήσυχο, καλοσυνάτο και γλυκούλη και κάπως στεναχωρήθηκα σήμερα... :(
Σε πάρκα ο σκύλος είναι εκτεθειμένος σ λάθος συμπεριφορές. Συμβουλή που μου έδωσαν επειδή είχα τραμπουκισμό τς Ελάειρας είναι ν μη στρεσάρω τ κουτάβι κ ν νοιώθει άβολα. Η κοινονικοποίηση αφορά τους πέντε πρώτους μήνες
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Στο παρκο εγω βλεπω οτι τα σκυλια ειναι διαφορων συμπεριφορων και οι ιδιοκτητες κατα 90% καθονται σε μια ακρη και κουτσομπολευουν. Απορω @sake που βρηκες παρκο με τελεια κοινωνικοποιημενα σκυλια και υπευθυνους ιδιοκτητες. Μακαρι.
Προσωπικα πηγαινω 3-5 το μεσημερι που ειναι αδειο και τρεχει οσο θελει. Και αυτο το τελευταιο μηνα. Αμα ερθει κανα σκυλακι συμπαθητικο καθομαστε και λιγο παραπανω. Οταν μαζευονται πολλα δρομο. Μια φορα εκανα το λαθος να μεινω με πολλα σκυλια και φυσικα τσακωθηκε εις διπλουν.
Η πολυ εκτονωση ειναι εφικτο να γινει στο δρομο παντως. Το παρκο απλα ειναι ενα σημειο που μπορεις να εξασκησεις λιγο το ελα, μεινε κ.τ.λ λυτος και με ασφαλεια. Και να παιξεις και φρισμπι :D Οποτε ειναι τελεια να ειναι αδειο!
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Yorkaddict Κατάρχην σκέψου να γράψεις ένα βιβλίο για σκυλους... Εισαι κυριολεκτικά εγκύκλοπεδία.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συνήθως σε ένα πάρκο όμως τα σκυλιά είναι κοινωνικοποιημενα και όχι τραμπουκοι... Αν θες να σ μιλήσω για τον δικό μου που είναι 11 μηνών τον πάω σε πάρκο από τα 4.5 μηνών και πότε δν είχαμε πρόβλημα με κανένα σκυλί(μια φορά μόνο αλλά τπτ το ιδιαίτερο)ο δικός μου είναι δυναμικός, δεν φοβάται κ άριστος απέναντι στα σκυλιά (εκτός αν δει κάνα ωραίο Γκόμενάκι, η τον ενοχλήσει κάποιο μόνο μεγαλόσωμο, δεν πειράζει ποτέ μικρά σκυλιά)
Ένα σκυλί λοιπόν πως θα το μάθεις να συνυπάρχει με άλλα σκυλιά αν δν μάθει να μοιράζεται χώρο με άλλα σκυλιά? Απλά στο δρόμο αν δεις κάποιο με λουρί να τα αφήσεις να μυριστούν? Και τι? Αυτό είναι κοινωνικό ποίηση? Τραμπουκιμσοι και δαγκωνιές θα πέσουν αν παίζεις με το κινητό σου κ δεν προσέχεις το σκύλο σου, πάντα τα σκυλιά πριν αρπαχτουν σε προειδοποιουν '' πάρε το μαλακά από δίπλα μου θα τον κόψω φετες''
Επίσης σε κάποιον φίλο π έγραψε για εκτόνωση δεν συγκρίνεται το περπάτημα με το τρέξιμο και τα άλματα
Μεγαλη μπουκια φαε. :) Μπορει οντως να ναι ετσι οπως τα λες αλλα εγω απολυτη δε θα ημουν για ενα σκυλο που δεν εχει κλεισει τα 2-3 χρονια.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ένα σκυλί λοιπόν πως θα το μάθεις να συνυπάρχει με άλλα σκυλιά αν δν μάθει να μοιράζεται χώρο με άλλα σκυλιά? Απλά στο δρόμο αν δεις κάποιο με λουρί να τα αφήσεις να μυριστούν?
Το θέμα είναι ποιά θα είναι τα άλλα σκυλιά.
Εσύ επιλέγεις τα σκυλιά εκείνα που θα του αφήσουν τις καλύτερες εμπειρίες.
Σε ένα παρκο ρισκάρεις.
Είναι σαν να παίζεις λόττο.
Κάποιοι μπορεί να είναι φανταστικοί σκύλοι, κάποιοι άλλοι να έχουν θέματα.
Η μαλακια είναι πως αν κάτσει στραβή δεν έχει undo μετά (ctrl +z) :D
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Θεωρω οτι εχουμε να φαμε πολλα ψωμια, μια μεριδα που ειμαστε πιο αρχαριοι ,για να φτασουμε σε σημειο να κατανοουμε με βεβαιοτητα ποια ειναι αυτα τα σωστα σκυλια...και να αναγνωριζουμε καλα γλωσσα σωματος, συμπεριφορες και να προλαβαινουμε καταστασεις! Καπου θα μας ξεφυγει το θεμα, με τη βοηθεια του φορουμ μπας και το περασουμε πιο ηπια.
Ελπιζω να τη γλιτωσουν τα καημενα τα πειραματοζωα μας :LOL:
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ξέχασα να αναφέρω το σημαντικότερο, τις περιόδους φόβου όπως λέγονται.
Δύο περίοδοι στην ζωή του σκύλου που ο φόβος υπερισχύει της τάσης για εξερεύνηση και οτιδήποτε αρνητικό αποτυπώνεται μόνιμα.
Ο σκοπός που η φύση τα ευλόγησε με αυτές τις δύο περιόδους είναι καθαρά για λόγους επιβίωσης. Όταν έχεις άγνοια κινδύνου πολύ πιο εύκολα βρίσκεσαι εκτεθειμένος. Ο φόβος προλαμβάνει.

Η πρώτη περίοδος ξεκινάει ανάμεσα στην 4η και τη 8η εβδομάδα της ζωής τους. Έχει μάλιστα γίνει μια μελέτη πάνω στο θέμα και βρέθηκε πως ανάλογα την φυλή διαφέρει και ο χρόνος έναρξης.
Φανταστείτε πως στον λύκο πχ ξεκινάει την 19η μέρα, στα ΓΠ την 33η μέρα και στα Cavalier King Charles την 55η.
Νομίζω κάπου την είχα ποσταρει πριν κάποια χρόνια.

Η δεύτερη περίοδος είναι η πιο ύπουλη γιατί δεν υπάρχει σαφής χρόνος έναρξης, οπότε δεν μπορείς να προετοιμαστεις ανάλογα. Σίγουρα βρίσκεται στην εφηβεία αλλά το πότε ακριβώς, ακόμα ερευνάται. Άλλοι λένε στην μέση της εφηβείας, άλλοι προς το τέλος της.

Για περίπου 2-3 εβδομάδες και στο ξεκουδουνο μπορεί ο άνετος και χαλαρός σκύλος μας να αρχίσει να φοβάται πράγματα ή καταστάσεις ή ζώα ή ανθρώπους που μέχρι πρότινος ήταν πλήρως εξοικειωμένος.
Εδώ η παγίδα είναι πως ακριβώς επειδη δεν πάει το μυαλό μας και νομίζουμε πως είναι κάποιου είδους παραξενιά του σκύλου μας, τον πιέζουμε και τον στρεσάρουμε.
Επίσης αυτή την περίοδο είναι πιο εύκολο να γίνουν μανουρες με άλλα σκυλιά κυρίως λόγω ανασφάλειας. Όταν τα σήματα που εκπέμπει ο σκύλος μας δεν γίνονται σεβαστά από τον άλλον σκύλο (είτε γιατί δεν τα ξέρει, ειτε γιατί είναι τραμπουκος) τότε ή ξεκινάει ο κακός χαμός ή την κάνει με ελαφρά (ανάλογα τον χαρακτήρα).
Όπως και να έχει το συμβάν μένει χαραγμένο και θα καθορίσει το πως θα συμπεριφερεται στο μέλλον.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Παντως @Yorkaddict, επειδη ειπες οτι το συγχεουν με την ανθρωπινη εννοια κ το συσχετισες με παιδια, δες το μηνυμα που εξηγεις πως οι κακες εμπειριες θα ζημιωσουν το subject, πως με θετικες εμπειριες θα χτισουν αυτοπεποιθηση για τη μετεπειτα ζωη και πως σε αυτο οφελει η συναναστροφη με ισορροπημενα ατομα, και ελα πες μου εσυ αν δε φαινοταν για τι/ποιον μιλας και αν δεν ημασταν σε σκυλοφορουμ οτι δεν θα νομιζε ο αναγνωστης οτι πετυχε σελιδα με συμβουλες για νεους γονεις :ROFLMAO:
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Πολύ pampering όμως κάνει κακό. Δύσκολο να βρεις σωστά κοινωνικοποιημενα δεσποζομενα. Η συντριπτική πλειονότητα τους είναι κακομαθημένα και φοβικά. Αδέσποτα και πάλι αδέσποτα.
Φυσικά άμα πας ξεβρακωτος στις αγγουριες θα έχεις θέμα άρα βλέπεις πρώτα πως είναι εντός ομάδας τα αδέσποτα. Εγώ πάντως είμαι τυχερός και η αγέλη που έχω βρεις με 5 αδέσποτα διαφόρων ηλικιών είναι εξαιρετική. Για την ώρα ανέχονται το δικό μου χαζοκουταβο αλλά έχει φάει και κάνα δυο γρυλισματα και συμμορφώθηκε κάπως.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πολύ pampering όμως κάνει κακό. Δύσκολο να βρεις σωστά κοινωνικοποιημενα δεσποζομενα. Η συντριπτική πλειονότητα τους είναι κακομαθημένα και φοβικά. Αδέσποτα και πάλι αδέσποτα.
Φυσικά άμα πας ξεβρακωτος στις αγγουριες θα έχεις θέμα άρα βλέπεις πρώτα πως είναι εντός ομάδας τα αδέσποτα. Εγώ πάντως είμαι τυχερός και η αγέλη που έχω βρεις με 5 αδέσποτα διαφόρων ηλικιών είναι εξαιρετική. Για την ώρα ανέχονται το δικό μου χαζοκουταβο αλλά έχει φάει και κάνα δυο γρυλισματα και συμμορφώθηκε κάπως.
Τα αδεσποτα ειναι τα καλυτερα , το εχω ξαναπει και εγω , ο καλυτερος φιλος της δικιας μου ηταν ενα αδεσποτο στο παρκο , δυστυχως εχουμε καιρο να το βρουμε. Τα δεσποζομενα ειναι 50-50. Να σου ζησει το χαζοκουταβο αν θες βαλε καμια φωτο ή βαλε λινκ να το δω αν εχεις ηδη βαλει
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ξεκινησαν τα πανηγυρια... Λυσσαει με καποια αρσενικά, οταν λεμε ομως οτι λυσσάει παμε ενα τετραγωνο αυτος ορθιος στα 2 ποδια και εγω να τον κραταω απο το χερουλι του σαμαριου και το περιλαιμιο! Μας ακουει ταυτοχρονα σε ακτινα ενος χιλιομετρου καθε εμβιο ον, εχουμε γαυγισμα που δε πιστευει ανθρωπος οτι βγαινει απο 25 κιλα σκυλο. Οι περαστικοι απομακρυνονται λες και κραταω γκοτζιλα, μωρα αρχιζουν και κλαινε και βγαινουν ανθρωποι στα μπαλκονια και στα παραθυρα να δουν τι γινεται.

Επιπλεον σημερα για πρωτη φορα στη ζωη του εκανε ενα γρ και πηγε να μου ψευτοαρπαξει το χερι. Δε τον εχω ξανακουσει να γρυλιζει ποτε . Δε σας κρυβω οτι τα πηρα αγρια, ακουστηκε ενα μη και κατι βρισιες σε ακτινα ενος χιλιομετρου, τον ακινητοποιησα μαζευτηκε, σταματησα για 5 τη βολτα να ηρεμησει και να σκασει και μετα συνεχισαμε. Ηταν κυριος μετα.

Το θεμα ειναι οτι αυτο γινεται με αρκετα πλεον σκυλια και απο αποσταση που δε μπορεις να αποφυγεις σε αστικο περιβαλλον, κατεβαζει ρολα εντελως. Με γνωστα σκυλια δεν εχουμε θεμα.

Πιστευω επίσης (μπορει να κανω και λαθος) οτι αρκετο ρολο στην ολη υποθεση παιζει οτι ο ιδιος απο μωρο δεν εχει και πολυ ωραιο τροπο να πλησιαζει σκυλια , παει πολυ τσαμπουκαλουδικα με αυτοπεποιθηση και υπερβολικο ενθουσιασμο, σχεδον απειλητικα. Οποτε προκαλει και τις αναλογες αντιδρασεις απο καποια σκυλια και εκει ξεκινανε τα πανηγυρια. Αν τα αλλα δεν κανουν κινηση, 3 λαλουν και 2 χορευουν.

Μετα τα πρωτα σκηνικα σκεφτηκα μηπως εχω παραπανω ενταση καθε φορα που βλεπω σκυλο και την μεταδιδω μεσω του λουριου, δηλαδη νιωθει οτι το σωμα μου λεει ωχ παλι σκυλος και εκανα τη κατασταση χειροτερη. Επισης μηπως με το να αλλαζω πορεια επιβαρυνα παλι αυτη τη συμπεριφορα. Για το λογο αυτο δοκιμασα τις τελευταιες 2-3 μερες να κανω σαν να μη συμβαινει τιποτα. Προχωραω παραλληλα, οπως πηγαινα, αυξανοντας λιγο απλα τη διαφορα και χωρις να με πιανει κριση να σφιξω υπερβολια το λουρι κ..τλ Απο οτι φαινεται δεν εκανε και μεγαλη διαφορα.

Το μονο που δουλευει καπως ειναι να τον βαλω σε λογικη παιχνιδιου κυνηγητου πριν τον πιασει αμοκ, δηλαδη να με κυνηγησει, να τρεξουμε, που εκει θα κοιταξει λιγο το αλλο, θα γαυγισει αλλα επειδη θελει να τρεξει κιολας, θα κοντοσταθει θα κανει λιγες αγριαδες αλλα μαλλον θα με ακολουθησει. Εκει του λεω μπραβο αν πιασει και δινω καμια λιχουδια.


Εντολες, λιχουδιες, κ.τ.λ αν προλαβει να μπει σε μοντ τρελας δεν υφιστανται. Γενικα δεν υφισταται τιποτα εκεινη τη στιγμη. Κριση τον πιανει επίσης και με 2-3 συγκρεγκριμενα σκυλια απο το μπαλκονι και παλι κατεβαζει ρολα και πιστευω οτι μπορει να πηδηξει χαλαρα την ωρα του αμοκ. Παντως μια φορα τον επιασα με τα μπροστινα χερια να κρεμονται στο δρομο και τα πισω ποδια να περνει φορα πατοντας στο τσιμεντακι. Για παν ενδεχομενο πηρα περγκολες και το εχω κανει φρουριο εδω.

Το μονο καλο ειναι οτι φαινεται πως θα εξελιχθει το θεμα απο τα 10 μετρα οποτε δεν φτανουμε σε καυγαδες. Επισης παρα το γεγονος οτι οριακα ειμαι τα διπλα κιλα απο το γκρεμλιν δεν τιθεται θεμα να μου ξεφυγει και να τον χτυπησει αμαξι η κατι, μπορω ,με τα χερουλια και με τα μπρατσα που εξαιτιας του εκανα, να τον ακινητοποιησω. Κυριως φοβαμαι τα δεσποζομενα που αφηνουν λυτα στις παλτειες ή ακομα χειρότερα ανοιγουν τις αυλοπορτες και τα αφηνουν να βολταρουν μονα τους οτι θα εχουμε σκηνικα μια μερα.

Ενταξει τον ειπα τον καημο μου! :D
 
Last edited: