Εγκαταλελειμενα σκυλια...


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Γεια σας....ηθελα να βαλω ενα θεμα και να ακουσω την γνωμη σας...Μενω Αιγαλεω,κοντα στο μπαρουταδικο-Αλσος...Βγαζοντας την δικια μου σκυλιτσα την καθιερωμενη πρωινη βολτα, αντικρυσα σε μια ακρη εντος του αλσους,6 αδεσποτα σκυλια,ξαπλωμενα να λιαζονται...Ηδη,ειχαν δημιουργησει μια αγελη...τα ειχα ξαναδει και περσυ,μετα τα ειχα χασει και σημερα τα ξαναειδα,μαλλον εδω θα ξεχειμωνιασουν,οπως & περσυ....Πλησιασαμε με τη δικια μου,τραβηξα μερικες φωτο,τα κοιταξα τα ξανακοιταξα και πολλες σκεψεις περνουσαν απο το μυαλο μου...σκεφτομουν,κατα κυριο λογο,αυτους τους ανεγκεφαλους που τα εγκατελειψαν καποια στιγμη,προφανως τωρα τους ηταν μη χρησιμα....Φαινοταν ησυχα & κοιτουσαν ποτε ποτε τους περαστικους...απλα,καποιες φορες ψιλοαγριευανε,οταν περνουσε καποιο αλλο σκυλακι & δεν το <<γουσταρανε>>,οπως γινεται συνηθως....Καποιοι ανθρωποι,βεβαια,που συμπαθουνε γενικως τα τετραποδα,τους δινουν τροφη,απ οτι ειδα....Ομως,αυτο ειναι λυση;;;Σιγουρα οι υπηρεσιες του Δημου θα ξερουν το θεμα....και τι πρεπει να γινει τελικα;;;να ερθουν να τα τσουβαλιασουν & να τα πανε στο ΔΙ.ΚΕ.ΠΑΖ ;; Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;;Σας ευχαριστω για την υπομονη σας να με ακουσετε.Γιωργος
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Αυτό που πρέπει ν γίνει είναι ν αλλάξει η αντίληψη των ανθρώπων απέναντι στα ζώα. Και όταν γράφω αλλάξει εννοώ προς τ πάντα μ σεβασμό προς τ ζώα. Ίσως όταν ξεκινήσει όλο αυτό που αόριστα αναφέρω (κ αυτό επειδή οι απόψεις περί στειρώσεων, ράτσας κτλ είναι πολλές κ πολλές όχι σωστές) τότε ν σταματήσουν κ οι εικόνες που αντικρίζεις
 
  • Like
Reactions: Allendog


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Γεια σας....ηθελα να βαλω ενα θεμα και να ακουσω την γνωμη σας...Μενω Αιγαλεω,κοντα στο μπαρουταδικο-Αλσος...Βγαζοντας την δικια μου σκυλιτσα την καθιερωμενη πρωινη βολτα, αντικρυσα σε μια ακρη εντος του αλσους,6 αδεσποτα σκυλια,ξαπλωμενα να λιαζονται...Ηδη,ειχαν δημιουργησει μια αγελη...τα ειχα ξαναδει και περσυ,μετα τα ειχα χασει και σημερα τα ξαναειδα,μαλλον εδω θα ξεχειμωνιασουν,οπως & περσυ....Πλησιασαμε με τη δικια μου,τραβηξα μερικες φωτο,τα κοιταξα τα ξανακοιταξα και πολλες σκεψεις περνουσαν απο το μυαλο μου...σκεφτομουν,κατα κυριο λογο,αυτους τους ανεγκεφαλους που τα εγκατελειψαν καποια στιγμη,προφανως τωρα τους ηταν μη χρησιμα....Φαινοταν ησυχα & κοιτουσαν ποτε ποτε τους περαστικους...απλα,καποιες φορες ψιλοαγριευανε,οταν περνουσε καποιο αλλο σκυλακι & δεν το <<γουσταρανε>>,οπως γινεται συνηθως....Καποιοι ανθρωποι,βεβαια,που συμπαθουνε γενικως τα τετραποδα,τους δινουν τροφη,απ οτι ειδα....Ομως,αυτο ειναι λυση;;;Σιγουρα οι υπηρεσιες του Δημου θα ξερουν το θεμα....και τι πρεπει να γινει τελικα;;;να ερθουν να τα τσουβαλιασουν & να τα πανε στο ΔΙ.ΚΕ.ΠΑΖ ;; Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;;Σας ευχαριστω για την υπομονη σας να με ακουσετε.Γιωργος
Μπορείς να παρεις τηλεφωνο τον δημο και να ζητησεις να πανε για στειρωση και ελεγχο στον δικεπαζ και μετα θα τους γινει επανενταξη στο σημειο που τα βρηκαν. Το διεπαζ στειρωνει βαζει τσιπ και το καταχωρει στα αδεσπτο του δημου που το πηρε και κανει και μια σειρα εμβολια. Εξετασεις κανει μονο αν η κλινικη εικονα του ζωου δείχνει οτι ειναι αρρωστο.
Δεν χρειαζετε να εισαι φιλοζωικη η να εχεις καποια ομαδα, όλοι μας μπορουμε να παρουμε τηλεφωνο αλλα θα πρεπει να ταιζονται και να υπαρχει καποιο μερος που ειναι συνηθως ια να μπορουν να τα μαζεψουν.
 
  • Like
Reactions: archodea


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Δηλαδη, να παρω τηλεφωνο το δημο[που το γνωριζει το θεμα],να παρει τα 6 τετραποδα,να τα πανε στο δικεπαζ[το γνωριζω,εχω παει εκει] και μετα ομορφα & ωραια,τα ξαναφερνουν & τα αμολανε ξανα στο Αλσος....αυτο καταλαβα...Ειναι λυση αυτη;;;;;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ειναι η καλυτερη δυνατη αυτη την στιγμη κ με τα δεδομενα που υπαρχουν. Αν ξεμεινουν ετσι ομως του χρονου μπορει να βρεις τα διπλα.
 


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Μεσα στο Αλσος Αιγαλεω,καθε μερα ειναι υπαλληλοι[εργατες] του Δημου....εγραψα & ποιο πανω....το θεμα το γνωριζουν πολυ καλα...μη τρελαθουμε τελικα...Ας αναλαβουν οι υπηρεσιες της δημοτικης αρχης τις ευθυνες τους....ας γινουν και διπλα & καποια στιγμη μπορει & να δαγκωσουν καποιον.....και μετα;;;;μετα θα τρεχουν,γιατι σιγουρα θα πεσουν καταγγελιες...Συνηθως,εδω οταν συμβει το κακο τρεχουν οι αρμοδιοι...μηπως εχω αδικο;;;;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δηλαδη, να παρω τηλεφωνο το δημο[που το γνωριζει το θεμα],να παρει τα 6 τετραποδα,να τα πανε στο δικεπαζ[το γνωριζω,εχω παει εκει] και μετα ομορφα & ωραια,τα ξαναφερνουν & τα αμολανε ξανα στο Αλσος....αυτο καταλαβα...Ειναι λυση αυτη;;;;;
όχι , λύση δεν υπάρχει :( είναι κατι μικρό που δεν θα λυση το προβλημα αλλα τουλαχιστων θα βοηθήση λίγο.
Αναλογα βεβαια και τι λυση ζητάει ο καθένας .... πως να αναλαβει τις ευθυνες του ο δημος ? είναι επιθετικά τα σκυλιά ? απο το ποστ σου καταλαβα όχι.
Αν ένας σκυλος χαρακτηριστει επιθετικός παλι τον μαζευει το Δικεπαζ αλλα τον στελνει στα μεγαλα λιβάδια.
Η λυση που υπαρχει για την διαχειρηση στα αδεσποτα αυτην την στιγμη στην Ελλαδα είναι αυτή , η να βρεθεί καποιος να ασχοληθει πανω απο ενα τηλεφωνο και να προσπαθηση να τους βρει σπίτι.
Αν δεν σταματησει το γεννοβολαει η σκυλα μου και μετα αφηνω την κουτα η τα κουταβια που περισεψαν στο αλσος στο βουνο η οπου αλλου δεν θα υπαρχει λυση.
 
  • Like
Reactions: Allendog


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Το θέμα αδέσποτα είναι μεγάλο, συμφωνώ μ τ @vec, αυτό που σήμερα διάβασα κ μ λύπησε ιδιαίτερα πως σε δικάσιμη για κακοποίηση σκύλου ο ένοχος αθωώθηκε, εκτός αυτού ο δικαστής πίσω από τ έδρανο είπε ότι όσοι ασχολούνται μ τ αδέσποτα κ τ φροντίζουν έχουν ψυχολογικά προβλήματα!!!!!!!! Συνέχισε από όσο διάβασα λέγοντας ότι είναι κατά του ν τ ταΐζουν διότι η φύση επιλέγει ν πεθάνουν !!!! (Σας έγραψα συνοπτικά ότι κατάλαβα ψάχνω να σας τ αναρτήσω)
 




giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Διαβασα την αποφαση του δικαστηριου....μα καλα εχουμε τετοιους δικαστες;; αυτος ειδικα με την σημερινη αποφαση, που ζει;;; ολοι λοιπον εμεις που ενδιαφερομαστε & φροντιζουμε τα σκυλια,ειμαστε ολα αυτα που γραφει....Ειλικρινα ντρεπομαι.....τιποτα αλλο.....
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Η λυση που υπαρχει για την διαχειρηση στα αδεσποτα αυτην την στιγμη στην Ελλαδα
Ειναι μια και λεγεται Στειρωση!
Καλησπερα Γιωργο, καλωσηρθες!
Απο την στιγμη που ο δημος σας ειναι συμβεβλημενος με το Δικεπαζ
και γινονται τουλαχιστον δωρεαν στειρωσεις κανε ενα τηλεφωνο στον δημο να τους ενημερωσεις
για αυτα τα σκυλια να το γραψουν στο προγραμμα τους για να τα περισυλλεξουν.
 
  • Like
Reactions: vek


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Ειναι μια και λεγεται Στειρωση!
Καλησπερα Γιωργο, καλωσηρθες!
Απο την στιγμη που ο δημος σας ειναι συμβεβλημενος με το Δικεπαζ
και γινονται τουλαχιστον δωρεαν στειρωσεις κανε ενα τηλεφωνο στον δημο να τους ενημερωσεις
για αυτα τα σκυλια να το γραψουν στο προγραμμα τους για να τα περισυλλεξουν.
 


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Καλησπερα. Ξερω οτι ειναι λυση η στειρωση,οσον αφορα τις γεννες και να αυξανονται τα αδεσποτα με τα γνωστα επακολουθα....Ειχαμε μια ιδια περιπτωση πριν 4-5 χρονια,εδω στη γειτονια μας με 2 αδεσποτα....μαλιστα θα πρεπει να ηταν κακοποιημενα γιατι ηταν επιθετικα και δαγκωσανε εναν γειτονα μας....τοτε,θυμαμαι,πηραμε αρκετες φορες τηλ.το δημο....μετα κοπων & βασανων ηρθαν,καπου τα εντοπισαν τα πηγαν Δικεπαζ, δεν ξερω τι τους κανανε & μετα τα φερανε παλι εδω και τα αφησανε....Γι αυτο λεω....ωραια τα περνουν τα κοιτανε τα στειρωνουν & μετα;;;τα ξαναφερνουν & τα αμολανε εδω στο Αλσος....δεν ξερω,τι να πω....αν αυτη ειναι λυση...Εγω το δημαρχειο το εχω κοντα,να παω αυριο κι ολας,να τους τα πω-αν & το ξερουν-και να πραξουν τα δεοντα.....Σας ευχαριστω για την επικοινωνια.καλο βραδυ.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλησπερα. Ξερω οτι ειναι λυση η στειρωση,οσον αφορα τις γεννες και να αυξανονται τα αδεσποτα με τα γνωστα επακολουθα....Ειχαμε μια ιδια περιπτωση πριν 4-5 χρονια,εδω στη γειτονια μας με 2 αδεσποτα....μαλιστα θα πρεπει να ηταν κακοποιημενα γιατι ηταν επιθετικα και δαγκωσανε εναν γειτονα μας....τοτε,θυμαμαι,πηραμε αρκετες φορες τηλ.το δημο....μετα κοπων & βασανων ηρθαν,καπου τα εντοπισαν τα πηγαν Δικεπαζ, δεν ξερω τι τους κανανε & μετα τα φερανε παλι εδω και τα αφησανε....Γι αυτο λεω....ωραια τα περνουν τα κοιτανε τα στειρωνουν & μετα;;;τα ξαναφερνουν & τα αμολανε εδω στο Αλσος....δεν ξερω,τι να πω....αν αυτη ειναι λυση...Εγω το δημαρχειο το εχω κοντα,να παω αυριο κι ολας,να τους τα πω-αν & το ξερουν-και να πραξουν τα δεοντα.....Σας ευχαριστω για την επικοινωνια.καλο βραδυ.
αυτό λέει ο Νόμος, και πραγματικά είναι ίσως η πιο σοβαρή αντιμετώπιση σε αυτή την τρέλα, οι άλλες λύσεις θα ήταν ευθανασία η να τα χώσουν σε άθλιες συνθήκες σε καταφύγια των δήμων.
Οπότε η "λυση" περνάει στους πολίτες , ενημέρωση στον δήμο για στείρωση , και μετά φροντίδα από τους πολίτες για φαγητό και νερό.
Αν δεν σταματήσουν να πετάνε λύση δεν θα υπάρχει ποτέ.
 




giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Ποια αλλη λυση θα προτεινες @giorgostr ;
Καλησπερα.Ειναι δυσκολα να απαντησω οτι εχω λυση ετοιμη-πακετο.δεν ειναι ενα μονο....ειναι εξ[6].....και μαλιστα σημερα ειδα και μια θηλυκια απο την παρεα[αγελη] αυτη,να εχει γενησει, να της εχουν βαλει ενα σπιτακι & να ειναι τα μωρα της μεσα. και αυτη να τα φυλαει απ εξω.Ηταν 7 τα μωρα πριν λιγες μερες & σημερα που ρωτησα καποιους εκει κοντα,μου ειπαν οτι μεινανε τα 5....μαλλον καποιοι,ισως,τα πηρανε.....Απο την διεξοδικη και πολυ γονιμη συζητηση που καναμε εδω, θα κοιταξω,εγω,αυριο να επισκεφτω τις υπηρεσιες του δημου & να δουμε περεταιρω τι θα γινει.μακαρι να πανε ολα καλα.Καλο σας βραδυ.ευχαριστω πολυ για τις ομορφες προτασεις σας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf