Labrador επιλογή εκτροφέα


sstelios

Active Member
28 Αυγούστου 2017
29
11
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Είμαι νέος στην ομάδα σας και ως νέοπας έχω και την πρώτη μου ερώτηση να κάνω.

Είμαι στην αναζήτηση απόκτησης ενός labrador, και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για εκτροφεία.

Έχω στείλει στον ΚΟΕ και περιμένω απάντηση, αλλά(σε αναζήτηση γνωστού μου και επικοινωνίας μαζί τους για άλλη ράτσα του έστειλαν γέννες και μάλιστα και παλιές)

Αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε και να μου πρωτείνετε μερικούς (δεν έχω πρόβλημα με μέρος - θα κάνω και τα ταξίδια μου για να τον αποκτήσω, το αξίζει κιώλας).

Επίσης έχω διαβάσει διάφορα για τα labrador και ακόμη διαβάζω.... αλλά το κυριότερο είναι πως παθαίνουν δισπλασία ισχίου και γιαυτό είπα αν είναι καλύτερα να αποκτήσω το labrador αφού έχει φτάσει τους 6 μήνες τι λέτε;


ευχαριστώ!!
 


sstelios

Active Member
28 Αυγούστου 2017
29
11
Κανείς τίποτα;;; Άτομα που έχουν πάρει labrador από εκτροφέα να δώσουν τα φώτα τους;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μπορεί να φοβούνται μην τους βγάλουν οτι κάνουν διαφήμιση. Δύσκολα βάζει κανείς το κεφάλι στον ντορβά να προτείνει εκτροφέα σε άγνωστο.
Εγώ ως άσχετος, εκτιμώ τον τρόπο που κινείται το M.C. of Palmhill σαν εκτροφείο, αλλά δεν έχω γνώση της φυλής για να μπορώ να κρίνω τα δείγματα της δουλειάς τους βάσει προτύπου κλπ.
Σε σχέση με την δυσπλασία, μπορείς να κάνεις τεστ PennHip από τους 4 μήνες και μετά, το οποίο είναι ένα αρκετά ακριβές προληπτικό τεστ. Ούτως ή άλλως καλό θα ήταν να δεις εξετάσεις δυσπλασίας των γονέων.

@l.Kyveli @Berna @takisft
 


sstelios

Active Member
28 Αυγούστου 2017
29
11
Καλά πρόταση και πληροφορίες θα δώσουν. Βασικά εμπειρία από άτομα που έχουν πάρει από εκτροφέα. Το να πει κάποιος μια πρόταση δε σημαίνει ότι θα την ακολουθήσω κιώλας.(αλλά για το λόγο αυτό υπάρχουν τα blog ώστε ο ένας να βοηθάει τον άλλον)

Τον έχω δει τον εκτροφέα αυτόν και θα στείλω να μάθω διεύθυνση να πάω να μιλήσω και από κοντά. Την εξέταση αυτήν που την κάνεις;

thank u
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλά πρόταση και πληροφορίες θα δώσουν. Βασικά εμπειρία από άτομα που έχουν πάρει από εκτροφέα. Το να πει κάποιος μια πρόταση δε σημαίνει ότι θα την ακολουθήσω κιώλας.(αλλά για το λόγο αυτό υπάρχουν τα blog ώστε ο ένας να βοηθάει τον άλλον)

Τον έχω δει τον εκτροφέα αυτόν και θα στείλω να μάθω διεύθυνση να πάω να μιλήσω και από κοντά. Την εξέταση αυτήν που την κάνεις;

thank u
Εγω εχω παρει σκυλο απο το Palmhill- οχι Labrador , αλλα γαλλικο μπουλντογκ- και η εμπειριες μου με την εκτροφεα και σαν εκτροφειο ειναι πολυ καλη!
Τα σκυλια μεγαλώνουν σε καθαρο και προσεγμενο περιβαλλον ( πηγαινα καθε εβδωμαδα να επισκεπτω το κοριτσι μου, το οποιο διαλεξα σε ηλικια 18 ημερων) με πολυ καλη φροντιδα.
Τα "puppy Class" ( το "after sales Service" να το πουμε) που παρεχει επισης πολυ καλο και κατι τετοιο δεν θα βρεις και συχνα σε εκτροφειο!
Πας αρκετες φορες ( εαν θες!) για εκπαιδευση, ερχεται κτηνιατρος και λυνει αποριες κλπ.
 
  • Like
Reactions: takisft






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.630
7.738
Tον σκύλο μου τον πήρα από το MC Palmhill.
Στο έτος έπαθε ρήξη χιαστού και τον χειρούργησα.
Ο Βλαχόπουλος που έκανε την επέμβαση πριν λίγο καιρό σε επανεξέταση ρουτίνας , τώρα ο σκύλος είναι 7 ετών σχεδόν, μου είπε ότι δεν θα μπορούσε ποτέ να προβλεφθεί από τον εκτροφέα το πρόβλημα αυτό και ότι τα ισχύα του είναι άψογα και πολύ κακώς δεν τον ζευγαρώνω.
Όλα αυτά τα γράφω γιατί κάποτε κι εγώ η ίδια έριχνα ευθύνες στον εκτροφέα για το πρόβλημα.
Θα πήγαινα ξανά εκεί γιατί στέκονται κοντά σου και μετά από την αγορά και γιατί έχει πανέμορφα ζώα με καλό χαρακτήρα. Το κουτάβι μου μου δόθηκε κοινωνικοποιημένο , μαθημένο σε λουράκι και με ισορροπημένο χαρακτήρα και με τίποτα δεν μου τον έδινε μία βδομάδα νωρίτερα παρόλο που από βλακεία εγώ επέμενα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλησπέρα κι απο μενα,

Εδω και μερικά χρονια καποια νεα εκτροφεια Labrador εχουν ανοιξει κι αλλα εχουν σταματησει την λειτουργία τους (αν μπορουμε να το γραψουμε ετσι). Το Palmhill ειναι σαφως απο τις σταθερές αξίες στον χώρο. Ειδικά αν εισαι πρωταρης επομενως η καθοδηγηση ενος καλου εκτροφεα ειναι πολυ σημαντικη για την φυλή των Labrador Retriever.

Aυτο με την δυσπλασια δεν ειναι και στανταρ. Η δικια μου πχ δεν εβγαλε και κοντευει 7 χρονων. Ουτε καποιο απο τα περιπου 5-6 labrador (εκτροφικα) γνωστών και φιλων επαθε δυσπλασια. Mια συζητηση με τον εκτροφεα για τυχον παθησεις των προγόνων του κουταβιου θα μειωσει πολυ τις οποιες παθησεις. Ακομα και η ρηξη συνδεσμων που επαθε ο elvis πιο πανω, ερευνες δειχνουν οτι ενας τετοιος τραυματισμος μπορει να εχει και κληρονομικα αιτια (χαλαροι συνδεσμοι, μικροτερο σε μηκος ποδι κλπ). Αρα αν εχει παθει ο μπαμπας ή η μαμα, αυξανονται οι πιθανοτητες και για το κουταβι.

Εγω προσωπικα δεν θ' αποκτουσα κουταβι (και δη lab) ενηλικο σχεδον. Χανεις πολλά γλυκουτσικα πραγματακια. Δεν υπάρχει πιο γλυκο πλασμα στον κοσμο απο κουταβι labrador.

Μετα το πιο σημαντικο ειναι ο χαρακτηρας. Ηρεμα σκυλια, φιλικά αλλα και θαρραλέα. Labrador που φοβαται να σε πλησιασει ή δισταζει στο παιχνιδι κατι δεν παει καλα...

Αυτα. Καλο ψαξιμο. :)
 


sstelios

Active Member
28 Αυγούστου 2017
29
11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το Palmhill ξέρω πως μόνο labrador έχουν όχι γαλλικά μπουλντοκάκια.


Γενικά έχω ξεκινήσει έρευνα για τα:

1. Amalthia
2.Palmhill

Προσπαθώ είτε με πληροφορίες που διαβάζω εδώ ή σε άλλα site να μάθω όσα παραπάνω πράγματα μπορώ.


Γενικά έχω διαβάσει ότι υπάρχουν τα εκτροφεία:
1.amathia
2.palmhill
3.posidonio και τώρα κοιτάζω και τα άλλα 2 που γράφτηκαν παραπάνω :
kingdomofmajorstars and .irisland

αλλά η επιλογή είναι δύσκολη πραγματικά δύσκολη. Θέλω να κάνω το καλύτερο και να καταφέρω να πάρω ένα σωστό labrador .

έχω ξεκινήσει την έρευνα μου τα ποσά που ζητάνε είναι μεγάλα! (και φυσικά δεν κάνω παζάρια γιατί δε θέλω αλλά φυσικά περιμένω και το καλύτερο.)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco






Mike32

New Member
28 Νοεμβρίου 2017
2
0
39
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Είμαι νέος στην ομάδα σας και ως νέοπας έχω και την πρώτη μου ερώτηση να κάνω.

Είμαι στην αναζήτηση απόκτησης ενός labrador, και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για εκτροφεία.

Έχω στείλει στον ΚΟΕ και περιμένω απάντηση, αλλά(σε αναζήτηση γνωστού μου και επικοινωνίας μαζί τους για άλλη ράτσα του έστειλαν γέννες και μάλιστα και παλιές)

Αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε και να μου πρωτείνετε μερικούς (δεν έχω πρόβλημα με μέρος - θα κάνω και τα ταξίδια μου για να τον αποκτήσω, το αξίζει κιώλας).

Επίσης έχω διαβάσει διάφορα για τα labrador και ακόμη διαβάζω.... αλλά το κυριότερο είναι πως παθαίνουν δισπλασία ισχίου και γιαυτό είπα αν είναι καλύτερα να αποκτήσω το labrador αφού έχει φτάσει τους 6 μήνες τι λέτε;


ευχαριστώ!!
 


Mike32

New Member
28 Νοεμβρίου 2017
2
0
39
Καλησπερα....έχω πάρει λαμπραντορ από το palmhill...είναι πανέμορφη ..πανέξυπνη ...απίστευτο σκυλί....η μαργαρίτα είναι εξαιρετικός άνθρωπος και δίπλα σου σε ότι χρειαστείς ...έχει εμπειρία και φαίνεται...επίσης οι χώροι είναι πεντακάθαροι και τα σκυλιά τους πανέμορφα ...η δικιά μου είναι 4 μηνών στα 5 τώρα και έχει ήδη εξαιρετικό χαρακτήρα ...για εμένα η επιλογή αυτή είναι η καλύτερη....ελπίζω να βοήθησα !!!
 


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Πολλα εχουν ακουστει για το συγκεκριμενο εκτροφειο... τουλαχιστον σε χωρους εκθεσεων που εχω βρεθει...τωρα τι ειναι αληθεια και τι ψεμα δεν γνωριζω γιατι δεν ειμαι εκτροφεας. αλλα ψαξτο σε βαθος πριν παρεις!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Πολλα εχουν ακουστει για το συγκεκριμενο εκτροφειο... τουλαχιστον σε χωρους εκθεσεων που εχω βρεθει...τωρα τι ειναι αληθεια και τι ψεμα δεν γνωριζω γιατι δεν ειμαι εκτροφεας. αλλα ψαξτο σε βαθος πριν παρεις!
Ρε συ οκ...unfair αυτο που κανεις..
 
  • Like
Reactions: Loretzos


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πολλα εχουν ακουστει για το συγκεκριμενο εκτροφειο... τουλαχιστον σε χωρους εκθεσεων που εχω βρεθει...τωρα τι ειναι αληθεια και τι ψεμα δεν γνωριζω γιατι δεν ειμαι εκτροφεας. αλλα ψαξτο σε βαθος πριν παρεις!
Πολλά λέγονται στις εκθέσεις. Μπορεί τα μισά να είναι αλήθεια, τα άλλα μισά συνήθως είναι ζήλια και φθόνος...
 
  • Like
Reactions: Loretzos


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Πολλά λέγονται στις εκθέσεις. Μπορεί τα μισά να είναι αλήθεια, τα άλλα μισά συνήθως είναι ζήλια και φθόνος...

Για αυτό είπα να το ψάξει. Δεν είμαι εκτροφέας και δεν θα βγάλω κάτι από όσα λέω. Αλλά επειδή θα δώσει λεφτά και θα δεθεί με μια ζωή ας είναι όπως πρέπει. Πολλοί αγόρασαν σκυλια (γενικά μιλάω)αλλά δεν ήταν και τόσο κοντά στα πρότυπα τελικά...
 
  • Like
Reactions: Amaliaz




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.468
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma