Μύκητες και αλλεργία ταυτόχρονα;


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Θα κανω,εμενα τωρα με παραξενευει το θεμα με την υπαρξη η οχι μυκητων.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
@panos08 οταν ηταν κουταβι ακομα ειχε βγαλει κατι δερματικα και ξυνοταν γενικα αρκετα, ειχα παει τοτε σε ενα γιατρο αθηνα αλλα δεν τον εμπιστευτηκα.. και βρωμιαρης.. ακουμπησε απλα με μπατονετα το σημειο, τον πηρα μετα απο καποιες μερες κ μ ειπε εναν μυκητα. Οταν γυρισα τον πηγα στον κτηνιατρο που εμπιστευομαι και ουτε καν.. αμα εχεις να κανεις με αλλεργιες ειναι περιεργες καταστασεις, σε ενα σημειο μπορει να εχει μολυνθει απ το ξυσιμο πχ κ σε αλλο σημειο οχι.. με αλλα λογια τρεχα γυρευε.. αν ηταν καθαρα μυκητας πχ θα το καταλαβαινε ο γιατρος και με αγωγη θα εφευγε.. πολυ συχνα μπανια με ειδικο σαμπουαν βοηθουν πολυ για αλλεργιες επισης
@ThodorisV ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα του χαπιου οταν τα δεις.. εχω περιεργια αν οντως αυτα που λενε οτι ειναι τοσο σουπερ πατεντα, ισχυουν..

** Αυτο ηταν το θεμα μου
https://www.dogforum.gr/community/threads/Δερματικο-με-ξηροδερμια.33266/
 
  • Like
Reactions: panos08


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Εμενα ειναι μια χαρα απ τη στιγμη που της εκανε την αντισταμινικη (7/7/17). Και ελπιζω να μην ξανα ενφανισει κατι και να μην παρει το χαπι. Το χαπι αυτο μου το ειχε προτεινει και ενας αλλος γιατρος τον Αυγουστο, οτι ειναι πολυ σουπερ γιατι κανει τη δουλεια της κορτιζονης χωρις τις παρενεργειες της κορτιζονης. Ο Μαραγγος μου ειπε οτι υπαρχει και περιπτωση να το παιρνει ενας σκυλος και για ολη του τη ζωη. Οταν τον ρωτησα αν επιβαρινει τον οργανισμο του σκυλου μου απαντησε πως οχι και ας το παιρνει για ολη του τη ζωη
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Το apoquel μου το πρότεινε και μένα αλλά απλά για να μην έχει φαγούρα. Δεν θεραπεύει κάτι ούτε κάνει την δουλειά της κορτιζόνης. Ο δικός μου φαγούρα έχει ελάχιστη έτσι κι αλλιώς.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μα ουτε η κορτιζονη θεραπευει.. ετσι κ αλλιως ολο αυτο ειναι κατι που δεν θεραπευεται.. αυτο το χαπι εκανε παταγο ακριβως γιαυτο τον λογο, κανει οτι η κορτιζονη χωρις τις παρενεργειες της κορτιζονης οπως τα λετε.. εδω που ειμαι εγω το πηραν σκυλια κ σωθηκαν στην κυριλεξια, σκυλια που καθημερινα ηθελαν να γδαρουν το πετσι τους ή που κουμπωναν κορτιζονη φουλ.. ολα τα χαπια εχουν παρενεργειες, περνανε απο συκωτια νεφρα, ειδικα αυτα που πρεπει να τα παιρνεις για μια ζωη.. ψαχνουμε το "απλα κακο" αναμεσα απο τα χειροτερα..
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Προς το παρον δεν θα του δωσω τιποτα να δω αν θα αλλαξει κατι.Σκεφτομαι να ξανακανω τεστ για μυκητες.Δεν μπορει μεσα σε 1 μηνα που μεσολαβησε απο την καλλιεργεια στην βιοψια να εξαφανιστηκαν.Καπου εχει γινει λαθος.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Aν όντως είχε/έχει ringworms, που γράφεις, συνήθως φαίνονται με το μάτι μόλις καλοαναπτυχθούν, ειδικά σε ανοιχτόχρωμα σκυλιά χωρίς φουντωτό τρίχωμα όπως το δικό σου. Δεν είναι απλά κηλίδες χωρίς τρίχωμα, κάνουν κόκκινο στεφάνι γύρω από κάθε κηλίδα (εξ ου και το "ring"). Δεν καταλαβαίνω καλά από τις φώτος σου, αλλά η προτελευταία στο πρώτο σου ποστ είναι λίγο ύποπτη, αν και με τη γωνία λήψης θα μπορούσαν απλά να'ναι φουντωμένη αλλεργία και να ξεγελάει.

Τεσπά, αν είχε ringworms μαζί με την αλλεργία, ναι είναι μύκητες (δλδ δε λέγονται οι κηλίδες γενικά ringworms, ringworms είναι συγκεκριμένος τύπος μύκητα, κάνει μια αρκετά στρόγγυλη αλλοίωση, όχι κυλινδρική-blob-ότιναναισχήμα δλδ συνήθως, με έντονο κόκκινο δαχτυλίδι γύρω όταν εξελιχθεί) και φαίνονται καραμπάμ. Δεν ξέρω όμως αν είχε επηρέασει κ καταστείλλει το σπορανοξ μέχρι να τον πας στο Μαραγκό και τον δει. Η βιοψία τι εξέταση αφορούσε; Καλλιέργεια στο δείγμα της βιοψίας κάνανε; Αν όχι, πώς να έδειχνε μύκητα; Μπορεί μικροσκοπιακά να φανεί ο μύκητας αφού έχει επωάσει έτσι σε σκέτο δείγμα; Ξέρει κανείς;

Και μπάι δε γουέι, τα ringworm κολλάνε σε ανθρώπους, υπό ευνοϊκές συνθήκες για το μύκητα και με λίγο καταβεβλημένο ανοσοποιητικό του ανθρώπου. Καιαιαι αυτός είναι ο λόγος που ξέρω τόσες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο θέμα... :unsure: Για την ακρίβεια είναι τόσο στάνταρ μύκητας και εύκολος να τον αναγνωρίσεις, που εκτός του ότι έκανα σωστή αυτο-διάγνωση μέσω νετ (!!!! βαρέστε ελεύθερα, αλλά ήμουν περίεργη πριν πάω γιατρό και συνέβη και το θαύμα!), όταν πήγα δερματολόγο μου ρίχνει μισή ματιά και μου λέει "χάιδεψες μωρό γατί;" (τα μωρά γατιά είναι τα πιο επιρρεπή στο συγκεκριμένο) --- "ναι-μα-που-το-ξερεις, ουτε μήνα δεν έχει που το βρήκα..." και 2η ενέργεια δεν έκανε για διάγνωση.

Αν έχει κολλήσει κανείς (κανα 2βδόμαδο παίρνει να επωάσουν κ να φανούν), να ξέρεις ε, ήταν μύκητες , δε χρειάζεται ξανά καλλιέργεια :giggle:

Παρεμπιπτόντως, δεν είμαι σίγουρη αν στα σκυλιά χρειάζεται θεραπεία δια στόματος για ringworms, εξαιρουμένων των σοβαρών περιπτώσεων λογικά. Στους ανθρώπους πάντως όχι. Γι'αυτό ίσως να κοιτάξεις την αλλεργία που προφανώς έχει και να αντιμετωπίσεις τους μύκητες (αν τελικά υπάρχουν) τοπικά; Μήπως να πας κι αλλού να σου πουνε καμιά ακόμα άποψη; Τα δερματικά (μαζί με τα στομαχικά) είναι γάμησέ τα γενικά από ότι έχω καταλάβει. Ο καθε κτηνίατρος έχει το δικό του "Θεό".
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict and vek


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Περίγραμμα κόκκινο δεν έχει σε κανένα σημείο. Καλλιέργεια κάναμε σε διαφορετικό γιατρό από την βιοψία με διάφορα 20 ημερών. Ίσως είχαν περάσει οι μύκητες? Ποιος ξέρει. Ο Μαραγκός πάντως ήταν κατηγορηματικός ότι δεν υπάρχουν μύκητες. Η τακτική του κτηνίατρος είπε να κάνουμε επαναληπτική καλλιέργεια αν και κατά τη γνώμη της ίσως πέρασαν οι μύκητες.
Δεν ξέρω κι εγώ τι να πω. Η κλινική εικόνα πάντως είναι καλύτερη αν και σήμερα άρχισε να τρέμει λίγο πάλι και να ξυνεται ελαφρά.
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Ενημερωση.Κοψαμε πριν καμια εβδομαδα το αντισταμινικο και ξαναφουντωσε η αλλεργια οποτε ξαναπηρε medrol.Η αλλεργια υποχωρησε ξανα αλλα ο σκυλος τρεμει παρα πολυ ειδικα το βραδυ.Σας εχει τυχει σαν παρενεργεια απο κορτιζονη κατι αντιστοιχο?
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Παιδιά βοηθήστε. Ο σκύλος κάνει συνέχεια μυϊκές συσπάσεις και είναι ανήσυχος. Χθες του έδωσα ηρεμιστικό για να μπορέσει να ησυχάσει λίγο. Ο Μαραγκός μου είπε ότι μπορεί να είναι από την κορτιζόνη αλλά να μην την κόψω. Είμαι σε απόγνωση. Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο μετά από χρήση κορτιζόνης?
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Φφφ τι να σ πω:( οχι εγω ηξερα μονο για συχνοουριες και τετοια.. μηπως να πηγαινες παλι σε αλλο γιατρο; Καποιος τροπος θα υπαρχει καπως να ηρεμισει το σκυλι δεν μπορει.. αλλα οτι ειναι παλουκι να βρεθει ναι ειναι.. γιατι κ ολο αυτο να μην του εκανε, δεν γινεται να περνει κορτιζονη για παντα ουτως η αλλως.. πιθανολογουμε οτι ειναι περιβαλλοντικη; Θα αρχιζα μπαρφ στην θεση σ στην προσπαθεια μ να σκεφτω οτι μπορω.. ακουγεται συχνα οτι φτιαχνουν δερματικα με μπαρφ.. δεν ξερω αν θα συνεχιζα κορτιζονη αν εβλεπα οτι το σκυλι γινεται χειροτερο..(n)
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Δερματικα καλυτερα ειναι με την κορτιζονη αλλα του κανει αυτο που προανεφερα.Σημερα δεν του εδωσα κορτιζονη και το τρεμουλο σχεδον εξαφανιστηκε.Συνενοηθηκαμε με τον γιατρο να παρει το apoquel,τουλαχιστον μεχρι να βγουν οι εξετασεις της αλλεργιας που εγιναν την δευτερα με ληψη αιματος.Για να δουμε.Ευχαριστω για την υποστηριξη!!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Θα κανω,εμενα τωρα με παραξενευει το θεμα με την υπαρξη η οχι μυκητων.
Οι μυκητες που βρήκατε, βρίσκονται στην φυσιολογική χλωρίδα του δέρματος του σκύλου σου, είναι ευκαιριακά παθογόνοι δηλαδή δεν κάνουν πρόβλημα σε έναν υγειή σκύλο , αν δν έχει διαταραχθεί πρώτα ο φυσικός μηχανισμός αμυνας του δέρματος (πχ εξωπαρασιτα , διαταραχές της κερατινοποίησης και άλλα) ή άν δεν υπάρχουν συστηματικά προβλήματα (αλλεργείες , ενδοκρινολογικές διαταραχές και άλλα.)

Μην αλλάξεις τη δόση της κορτιζόνης χωρίς να σου πεί ο γιατρός. Εγώ δεν θα άλλαζα τώρα ξανά γιατρό γιατί χρειάζεσαι κάποιον που να ξέρει το ιστορικό του σκύλου σου, σε ποιες θεραπείες ανταποκρίνεται και σε ποιες όχι. Ενας καινουργιος γιατρός θα ξαναάρχιζε να ψάχνει στα τυφλά.

Πήγαινε στο γραφείο του γιατρού που σας βλέπει τώρα και συζητήστε τα λίγο διεξοδικά. Κράτα σημειώσεις στην χειρότερη. Μια δική μου απορία πχ είναι ποια η άποψη του γιατρού σου στο να ελέγξετε θυρεοειδή , ή για ειδικά αντιμυκητιακά σαμπουάν που με πλήσιμο 3 φορές την εβδομάδα θα βελτίωναν τουλάχιστον την όψη του σκύλου.

Όσο βρίσκεστε σε συνεχή επικοινωνία με τον γιατρό όλα θα πάνε καλά, αξίζει να τον εμπιστευτείς.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Σε δυο γιατρους τον εχω παει,κανενας δεν λεει για θυροειδη.Οσο αναφορα τους μυκητες,εκανα επαναληπτικη καλλιεργια,γιατι η βιοψια δεν εδειξε υπαρξη μυκητων σε αντιθεση με την πρωτη καλλιεργια,και περιμενω απαντηση σε λιγες μερες,οπως περιμενω κι απο το τεστ αλλεργιας.Σαμπουαν για τους μυκητες εχω το malaseb αλλα μου ειπαν 3 φορες την εβδομαδα πλυσιμο.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σε δυο γιατρους τον εχω παει,κανενας δεν λεει για θυροειδη.Οσο αναφορα τους μυκητες,εκανα επαναληπτικη καλλιεργια,γιατι η βιοψια δεν εδειξε υπαρξη μυκητων σε αντιθεση με την πρωτη καλλιεργια,και περιμενω απαντηση σε λιγες μερες,οπως περιμενω κι απο το τεστ αλλεργιας.Σαμπουαν για τους μυκητες εχω το malaseb αλλα μου ειπαν 3 φορες την εβδομαδα πλυσιμο.
Δική μου βιασύνη, 3 φορές την εβδομάδα έπρεπε να γράψω. Το διόρθωσα τωρα.
 
  • Like
Reactions: panos08


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Το τρέμουλο συνεχίζεται και τα δερματικά δεν υποχωρούν, πήγα και στον Βλαχοπουλο σήμερα που είναι ορθοπεδικός μήπως έχει κάτι νευρομυικο αλλά το απέκλεισε. Μου είπε πως οι εξετάσεις που του έχουμε κάνει είναι ελλιπείς κι ότι χρειάζεται να γίνουν εξετάσεις θυρεοειδή και μετάλλων. Με παρέπεμψε στον δερματολόγο Σαριδομιχελακη που από βδομάδα θα είναι στο Αττικό νοσοκομείο καθώς έχει έδρα την Θεσσαλονίκη. Έχει κάποιος γνώμη για αυτόν?
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Μολις γυρισαμε απο τον δερματολογο.Λοιπον,εχουμε και λεμε.Ατοπικη δερματιτιδα,μυκητες malassezia και σταφυλοκοκκος.Το τρεμουλο κατα πασα πιθανοτητα ηταν απο το medrol.
Η θεραπεια μεχρι νεοτερας εχει ως εξης.Sporanox και Dalacin απο φαρμακα και καθε 3 μερες μπανιο με Malaseb.Μετα απο 4 εβδομαδες που λογικα θα εχουν υποχωρησει οι μυκητες και ο σταφυλοκοκκος θα δουμε τι θα γινει με την αλλεργια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μολις γυρισαμε απο τον δερματολογο.Λοιπον,εχουμε και λεμε.Ατοπικη δερματιτιδα,μυκητες malassezia και σταφυλοκοκκος.Το τρεμουλο κατα πασα πιθανοτητα ηταν απο το medrol.
Η θεραπεια μεχρι νεοτερας εχει ως εξης.Sporanox και Dalacin απο φαρμακα και καθε 3 μερες μπανιο με Malaseb.Μετα απο 4 εβδομαδες που λογικα θα εχουν υποχωρησει οι μυκητες και ο σταφυλοκοκκος θα δουμε τι θα γινει με την αλλεργια.
To χω ξαναγράψει - δες υποστηρικτικά για το συκώτι με το sporanox. Διάβασε και στις παρενέργειες και ρώτα και τον κτηνίατρο.
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Update.
Μετα απο ενα μηνα πλεον δεν εχουμε μυκητες αλλα η αντιβιωση για τον σταφυλοκοκκο δεν επιασε τοπο.Εγινε αντιβιογραμμα σημερα,τα αποτελεσματα τελος της εβδομαδας για να δουμε τι αντιβιωση θα δωσουμε.Ελπιζω να εχουμε καλη εξελιξη,το θεμα εχει κουρασει και τον σκυλο και εμας απο ολες τις αποψεις.Κατα τα λεγομενα του γιατρου η αντιβιωση που θα παρει θα εχει και ενα βαθμο τοξικοτητας και θα πρεπει να κανουμε καποιες εξετασεις λιγες μερες μετα την εναρξη της κι αυτο με ανησυχει αρκετα.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μου κανει εντυπωση πως παρουασιαστηκαν ολα αυτα 3 ετων ενω ο σκυλος πριν δεν εδιχνε τετοια σημαδια.. γινεται βεβαια αλλα συνηθως τετοια προβληματα παρουασιαζονται κ νωριτερα.. τεσπα.. εχει εκτροφεα ο σκυλος; Επισης αφου περασαν οι μυκητες μηπως να ξανασυζητουσατε κατι τοπικο να ηρεμησει κ λιγο ο οργανισμος απ τις τοσες χημειες; Πχ τα μπανια και τοπικα κορτιζονουχα κρεμα; Σκυλος φιλης βγαζει διαφορα (ειχε κ σταφυλοκοκκο) ανα εποχες, εχει σταματησει τα πολλα χαπια και προσπαθει εκεινο το διαστημα μπανια με ειδικο σαμπουαν κ τραβοκορτ που ειναι κορτιζονουχα κ για μυκητες..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf