Έναν καλό ορθοπεδικό κτηνίατρο


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Σοβαρός άνθρωπος δεν κάνει Ελλάδα ορθοπεδική εγχείρηση, πάει εξωτερικό!
(Βάζω μέσα και την σωστή αποκατάσταση)
Ενδιαφέρουσα θεωρία!!!
Το στηρίζεις κάπου αυτό;
Υπάρχει κάποια έρευνα; Κάποια στατιστική; Κάτι άλλο;
Πόσες φορές το έχεις δει, να συμβαίνει;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το στηρίζω στο γεγονός ότι δεν υπάρχει εξειδικεύση στην ορθοπεδική κατα κύριο λόγο!

Το στηρίζω στο ότι οι λάτρεις των φυλών που είναι οι εκτροφείς πολλοί από αυτούς προτιμούν γιατρούς στο εξωτερικό! Εδώ για απλές ακτινογραφίες τραβιούνται Σερβίες κτλ!

Οι υπόλοιποι βολεύονται με τα όσα ξέρουν οι γιατροί εδώ!
Μερίδα αυτών των υπολοίπων που είπα εφόσον ρωτήσουν τους εκτροφείς τους ή θα ακολουθήσουν εξωτερικό ή θα βολευτούν και αυτοί μαζί με τους άλλους με τους εδώ γιατρούς!

Είπα, δεν είν κακό, αλλά δεν είναι και καλό!

Δεν βάζω μέσα σ'αυτά τον παράγοντα της κρισιμότητας του εκάστοτε περιστατικού!Απλά αποτυπώνω την σκοπιά!

Εγώ με τα δικά μου τα μπιρμπιλοματάκια λέω ότι σοβαρός άνθρωπος θα κάνει ορθοπεδική εγχείρηση έξω! Και δεν μιλάω για κάταγμα κερκίδας όπως το κουτάβι που έχω στην δουλειά μου και το πήγα στο γιατρό μου! Μιλάω για ορθοπεδικά προβλήματα που ακουμπούν έως και κατ'εξοχήν προβλήματα φυλών!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Σοβαρός άνθρωπος δεν κάνει Ελλάδα ορθοπεδική εγχείρηση, πάει εξωτερικό!
(Βάζω μέσα και την σωστή αποκατάσταση)
Eγώ πάντως που εγχείρησα Ελλάδα τον σκύλο μου και αποκατάσταση έγινε εδώ, χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου σοβαρό άνθρωπο, σου λέω ότι έκβαση της ιστορίας αυτής με έναν σκύλο βαρύ από κατασκευή, ατσούμπαλο πολύ και με πάνω από το μέσο όρο σκύλου ημερήσια δραστηριότητα μετά από 6 χρόνια είχε 100% επιτυχία. Και δεν νομίζω ότι είναι η εξαίρεση η περίπτωση μας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@st3li0s δεν ξέρω σε ποιά πραγματικότητα ζεις. Εντυπωσιάζομαι! Οι της Βόρειας Ελλάδας ίσως η Σερβία πχ, να σας φαίνεται απλώς μια έξτρα επιλογή, λόγω απόστασης. Δεν έχω ιδέα, τι ποιότητας γιατρούς έχει. Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί, που απέχουμε χιλιομετρικά, δεν το θεωρούμε επιλογή. Δεν μας περνάει καν, από το μυαλό. Εχουμε εξαιρετικούς γιατρούς στην Ελλάδα, που κάνουν θαύματα. Προσωπικά, τους προτιμώ. Οπως και πολλοί άλλοι φίλοι και γνωστοί που ξέρω. Αντιθέτως, δεν έχω ακούσει ούτε έναν, στα τόσα σκυλοχρόνια μου, να σκεφτεί, να ψάξει και να καταλήξει στο εξωτερικό για μια επέμβαση. Ούτε έναν. Η @Berna εξαιρείται :p

Το στηρίζω στο γεγονός ότι δεν υπάρχει εξειδικεύση στην ορθοπεδική κατα κύριο λόγο!
Εννοείς προφανώς, ότι δεν γνωρίζεις εσύ προσωπικά κανέναν. Στην Αθήνα, υπάρχουν εξειδικευμένοι ορθοπεδικοί.

Το στηρίζω στο ότι οι λάτρεις των φυλών που είναι οι εκτροφείς πολλοί από αυτούς προτιμούν γιατρούς στο εξωτερικό! Εδώ για απλές ακτινογραφίες τραβιούνται Σερβίες κτλ!
Η Σερβία δηλαδή, έχει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ εξειδικευμένους ορθοπεδικούς; Τι πιστοποιήσεις ζητάς και έχεις βρει; Πως είσαι τόσο σίγουρος; Για την πρώτη πρόταση δε του συγκεκριμένου quote σου, λέω καλύτερα, να μην κάνω σχόλιο...

Οι υπόλοιποι βολεύονται με τα όσα ξέρουν οι γιατροί εδώ!
Εμείς οι υπόλοιποι δηλαδή, που δεν ακολουθούμε τους...εκτροφείς μας, απλώς βολευόμαστε. Λάβλυ!!! :rolleyes:

Μερίδα αυτών των υπολοίπων που είπα εφόσον ρωτήσουν τους εκτροφείς τους ή θα ακολουθήσουν εξωτερικό ή θα βολευτούν και αυτοί μαζί με τους άλλους με τους εδώ γιατρούς!
Δεν θέλω να σε ταράξω, αλλά το ποσοστό των κηδεμόνων που ΔΕΝ έχουν εκτροφέα [να τους λέει τι να κάνουν και που να το κάνουν], είναι συντριπτική πλειοψηφία.

Εγώ με τα δικά μου τα μπιρμπιλοματάκια λέω ότι σοβαρός άνθρωπος θα κάνει ορθοπεδική εγχείρηση έξω!
Αλλη μία προσβλητική κουβέντα!!!

Μιλάω για ορθοπεδικά προβλήματα που ακουμπούν έως και κατ'εξοχήν προβλήματα φυλών!
Τι να σου πω...εδώ μάλλον έχεις δίκιο. Δεν έχω άποψη. Προσωπικά, μέχρι στιγμής, με έχει ευλογήσει ο δικός μου εκτροφέας, με απροβλημάτιστα δείγματα της φυλής! (y)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η @Berna εξαιρείται :p
@mareco εγώ ΖΩ στη Σερβία :cool::D:p Δεν νομίζω να έχουμε καλύτερους ορθοπεδικούς εδώ απ' ότι στην Ελλάδα, ίσα ίσα. Για παράδειγμα δεν ξέρω ούτε έναν ορθοπεδικό/χειρούργο ο οποίος να κάνει την επέμβαση Total Hip Replacement. Ακουσα για μερικές περιπτώσεις που έκαναν την επέμβαση στο εξωτερικό (Ιταλία και Αυστρία).
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Γεγονός είναι πως οι σπουδές κτηνιατρικής στην Ελλάδα περιλαμβάνουν μαθήματα για κτηνιατρική σε γάτες, σκύλους, κατσίκες, άλογα κλπ. όλα τα ζώα δηλαδή. Σε αντίθεση με χώρες εξωτερικού όπου μαθαίνεις κτηνιατρική για κατοικίδια και μόνο. Άρα η εξειδίκευση εδώ είναι ελλειπής ήδη από τις βάσεις της. Όπως συμβαίνει άλλωστε και με ένα σωρό άλλα επαγγέλματα.

Είχε επίσης ξαναγραφτεί εδώ και κάπου είχε αναρτηθεί και μια λίστα, ότι οι εξειδικευμένοι (πιστοποιημένοι) κτηνίατροι στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός άντε δύο χεριών. Μιλάμε για πιστοποιημένη πάντα εξειδίκευση και όχι για το ότι αποφάσισε ένας κτηνίατρος απλά να ασχολείται με συγκεκριμένη πάθηση.

Για τα ορθοπεδικά δεν έχω άποψη.

Αλλά για άλλα που μου χουν τύχει, π.χ.:

Μάτια: Δύο επιλογές στην Αττική, δεν τις λες και πολλές.
Σύνδρομο βραχυκεφάλου: Μηδέν ριζικές λύσεις, μόνο "μεσοβέζικες"
Σπονδυλική στήλη (που έχω ρωτήσει από ακαδημαικό ενδιαφέρον): Δύσκολα τα πράγματα εδώ.
Διατροφή: Καμία λύση
Λεισμάνια: Για ασθένεια που θερίζει στη χώρα μας δεν νομίζω ότι υπάρχει ο εξειδικευμένος κτηνίατρος - ο καθένας πάει με ένα από τα "πεπατημένα" σχήματα.

Θα μου πεις δύσκολα τα πράματα εδώ, και οι κτηνίατροι για να ζήσουν πρέπει να προσαρμοστούν και στον κάγκουρα έλληνα πελάτη που πατάει το πόδι του στο κτηνιατρείο μόνο για εμβόλια ή όταν ο σκύλος είναι στα τελευταία του...
 
  • Like
Reactions: Estranged


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εχω την αισθηση πως οι τιμες σε αυτες τις χωρες (πρωην ανατολικες) ειναι αρκετα χαμηλοτερες στα κτηνιατρικα απο εδω. Αυτος ειναι ενας βασικος λογος για να παει καποιος εκει. Με την ιδια λογικη παει ολη η βορεια Ελλαδα στα Σκοπια και τη Βουλγαρια για να φτιαξει τα δοντια της ή για να φουλαρει το αυτοκινητο και το καροτσι του σουπερ μαρκετ.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Όπως το λέει η @vrmode είναι. Να κάτσει κάποιος να κάνει ειδίκευση για ποιόν; Για τον ένα στους 100; Γιατί οι άλλοι 99 θα πάνε για τα εμβόλια και τέρμα. Αν πάνε και γι αυτά δηλαδή. Θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο η δομή της κοινωνίας στη χώρα δυστυχώς για να μπει στη διαδικασία ένας άνθρωπος να κάνει το κάτι παραπάνω. Ξέρω ανθρώπους που πάνε Αμερική για σεμινάρια και μετά..σε ποιόν να τα πουν; Στον πελάτη που τους πάει το Δανό να του κόψει τ αυτιά σε σχήμα δαγκώματος καρχαρία;;; (true story)
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Εγώ δεν συμφωνώ ότι η πλειοψηφία των κτηνιάτρων μας, είναι απατεώνες. Θεωρώ ότι πασχίζουν υπό πάρα πολύ αντίξοες συνθήκες, να κάνουν ότι περισσότερο και καλύτερο μπορούν [όσοι γνωρίζω εγώ τουλάχιστον]. Είναι συγχρόνως παθολόγοι, οφθαλμίατροι, ορθοπεδικοί, ωρλ, γαστρεντερολόγοι, δερματολόγοι, χειρούργοι και...πάει λέγοντας. Εντάξει, μέσα στο σύνολο, υπάρχουν και οι σκάρτοι. Οπως σε κάθε σύνολο, κάθε κλάδου.
Μα δεν είναι ανάγκη να είναι απατεώνες για να είναι στην πλειοψηφία τους εξαιρετικά underqualified για αυτά που κάνουν. Μπορεί να ναι απατεώνες (και δεν είναι λίγοι) και όλοι οι υπόλοιποι να παλεύουν με τα θηρία. Το αποτέλεσμα εξακολουθεί να είναι δυσοίωνο. Και το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι κατ'εμέ. Από αυτούς που τους κάνουν επαγγελματίες (και δεν είναι η μόνη κατεύθυνση στην οποία ισχύει αυτό).

Επίσης η λογική "για ποιόν να τα κάνουν, αφού ο Έλληνας είναι κάγκουρας", δεν προσφέρει κάτι. Κάποιος κάπου πρέπει να κάνει ένα βήμα για να αλλάξει κάτι. Αν όχι ο επαγγελματίας του κλάδου που είναι μέσα στο θέμα, με τι λογική να το ρίξουμε στον πελάτη που η ανάμειξή του είναι συχνότατατα περιστασιακή και σίγουρα ακόμα συχνότερα αδαής; Ποιός θα μορφώσει τον πελάτη καλύτερα από τον επαγγελματία, ο οποίος συχνότατα παραπληροφορεί, γιατί κι αυτός τόσα ξέρει, τόσα λέει - ή καμιά φορά το κάνει από συμφέρον... Το dogforum αν τύχει και το πετύχεις στο διάβα σου; Η τρελή έρευνα που κάνουμε μερικοί ιδιοκτήτες σε πηγές του εξωτερικού, κακώς και λανθασμένα, επειδή δεν έχουμε άλλη επιλογή;

Δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Μα δεν είναι ανάγκη να είναι απατεώνες για να είναι στην πλειοψηφία τους εξαιρετικά underqualified για αυτά που κάνουν. Μπορεί να ναι απατεώνες (και δεν είναι λίγοι) και όλοι οι υπόλοιποι να παλεύουν με τα θηρία. Το αποτέλεσμα εξακολουθεί να είναι δυσοίωνο. Και το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι κατ'εμέ. Από αυτούς που τους κάνουν επαγγελματίες (και δεν είναι η μόνη κατεύθυνση στην οποία ισχύει αυτό).

Επίσης η λογική "για ποιόν να τα κάνουν, αφού ο Έλληνας είναι κάγκουρας", δεν προσφέρει κάτι. Κάποιος κάπου πρέπει να κάνει ένα βήμα για να αλλάξει κάτι. Αν όχι ο επαγγελματίας του κλάδου που είναι μέσα στο θέμα, με τι λογική να το ρίξουμε στον πελάτη που η ανάμειξή του είναι συχνότατατα περιστασιακή και σίγουρα ακόμα συχνότερα αδαής; Ποιός θα μορφώσει τον πελάτη καλύτερα από τον επαγγελματία, ο οποίος συχνότατα παραπληροφορεί, γιατί κι αυτός τόσα ξέρει, τόσα λέει - ή καμιά φορά το κάνει από συμφέρον... Το dogforum αν τύχει και το πετύχεις στο διάβα σου; Η τρελή έρευνα που κάνουμε μερικοί ιδιοκτήτες σε πηγές του εξωτερικού, κακώς και λανθασμένα, επειδή δεν έχουμε άλλη επιλογή;

Δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης...
Ο τρόπος σκέψης είναι ότι για να κάνεις το κάτι παραπάνω (επειδή γουστάρεις και τη δουλειά σου) απο τη στιγμή που η πανεπιστημιακή σου μόρφωση δεν σου το παρέχει ως επιλογή, θέλει χρήματα. Και πολλές φορές ίσως να χρειάζεται και χιλιάδες ευρώ. Εσύ παίρνεις δάνειο πχ και το κάνεις όμως γιατί το γουστάρεις. Και η προσπάθειά σου αυτή έχει ως αποτέλεσμα έχει τη μη εφαρμογή του πουθενά, το βραχυκύκλωμα από τους παλιούς "μεγαλογιατρούς", τη γενικότερη ξερολίαση κι έναν τοίχο γενικά. Και απογοητεύεσαι. Και σταματάς να θες να κάνεις το κάτι παραπάνω. Αυτή είναι η άποψή μου έχοντας συζητήσει με νέους ανθρώπους στην κτηνιατρική που το παλεύουν. Μακάρι να μην συνεχίσουν ν απογοητεύονται και ν' αλλάξουν τα πράγματα, τι να πω..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Εχω την αισθηση πως οι τιμες σε αυτες τις χωρες (πρωην ανατολικες) ειναι αρκετα χαμηλοτερες στα κτηνιατρικα απο εδω. Αυτος ειναι ενας βασικος λογος για να παει καποιος εκει. Με την ιδια λογικη παει ολη η βορεια Ελλαδα στα Σκοπια και τη Βουλγαρια για να φτιαξει τα δοντια της ή για να φουλαρει το αυτοκινητο και το καροτσι του σουπερ μαρκετ.
Αυτό που λες ισχύει. Και για αυτό τον λόγο πάνε εκεί. Και πολύ καλά κάνουν αν τους βολεύει και έχουν καλές λύσεις για τα ζώα τους. Αλλά να μην λέμε ότι οι κτηνιάτροι μας είναι χειρότεροι. Ακριβότεροι πιθανότατα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Όσο για την εξειδίκευση...Μάλλον κάποιοι συγκρίνουν με τις ΗΠΑ. Εδώ η αγορά είναι μικρή δεν υπάρχει ανάγκη για 20 οφθαλμίατρους ζώων και 30 ορθοπεδικούς. Το επίπεδο κτηνιάτρων που έχουμε είναι πολύ ανώτερο από ευρωπαϊκή χώρα που γνωρίζω από προσωπική εμπειρία πάντως. Αυτές οι καταβολές της ψωροκώσταινας που κατατρέχουν κάποιους καιρός να ξεπεραστούν. Έλληνες που ζουν σε ευρωπαϊκές χώρες περιμένουν πως και πως να έρθουν Ελλάδα για να πάνε στον γιατρό. Είναι πραγματικότητα αυτό που λέω.
 
  • Like
Reactions: mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αυτό @HolywoodBrn σίγουρα δεν ισχύει μόνο στην κτηνιατρική. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τη λογική: δεν θα προσπαθήσω καν, με τα μέσα που διαθέτω, γιατί "έτσι είναι" (η κατάσταση).

Κι αυτοί οι λίγοι που προσπάθησαν/προσπαθούνε; Να φάνε άλλο ένα τοίχο; Την κοινωνία που υποννοεί ότι είναι καμμένο χαρτί η υπόθεση;

Είναι σφώς πραγματικότητα @l.Kyveli, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είμαστε σε κατάσταση να μην υπάρχουν "χοντρές" (από άποψη κατηγορίας) εξειδικεύσεις. Ούτε είμαστε σε κατάσταση να υπάρχει 1 ορθοπεδικός σε όλη την Ελλάδα, κανένας για τη διατροφή, κανένας για δερματικά, κτλ κτλ.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Συμφωνώ και με τις δυο @Estranged και @l.Kyveli έτσι όπως το θέτετε. Κι εγω δε συμφωνώ με το δεν θα προσπαθήσω καν. Απλά πολλές φορές η προσπάθεια δεν αρκεί για ν αλλάξει κάτι. Και σίγουρα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα βοηθηθούν πάρα πολύ απο τους ανθρώπους αυτούς που κάνουν το κάτι παραπάνω. Είναι όμως πιο λίγοι από όσους εγω θα ήθελα να είναι έστω. Υποκειμενικά δηλαδή. Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλούς κτηνιάτρους, το πιστεύω. Το είδα και το έζησα. Πάντως η εξειδίκευση, όσο μικρή κι αν θεωρείται η αγορά, σε πολλές και κυρίως σε δύσκολες περιπτώσεις θα ήταν χρήσιμη. Για παράδειγμα εγώ θα είχα την επιλογή για μεταμόσχευση ήπατος όσο ακραίο σενάριο κι αν ακούγεται. Θα είχα την επιλογή όμως. Να το σκεφτώ, να προσπαθήσω να σώσω το σκύλο μου. Αλλά δεν υπήρχε υποδομή και η σχέση κόστους για έξω και πιθανοτήτων επιτυχίας ήταν απολύτως αποθαρρυντική. Όπως είπα και πιο πάνω όμως, πιστεύω πως από τη στιγμή που δεν παρέχεται στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση, είναι στο χέρι, στη διάθεση και στην τσέπη του καθενός το κατά πόσο θα το πάει ένα βήμα παραπέρα. Και σίγουρα οι συνθήκες δεν είναι ενθαρρυντικές - ας ελπίσουμε προς το παρόν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Όσο για την εξειδίκευση...Μάλλον κάποιοι συγκρίνουν με τις ΗΠΑ. Εδώ η αγορά είναι μικρή δεν υπάρχει ανάγκη για 20 οφθαλμίατρους ζώων και 30 ορθοπεδικούς. Το επίπεδο κτηνιάτρων που έχουμε είναι πολύ ανώτερο από ευρωπαϊκή χώρα που γνωρίζω από προσωπική εμπειρία πάντως. Αυτές οι καταβολές της ψωροκώσταινας που κατατρέχουν κάποιους καιρός να ξεπεραστούν. Έλληνες που ζουν σε ευρωπαϊκές χώρες περιμένουν πως και πως να έρθουν Ελλάδα για να πάνε στον γιατρό. Είναι πραγματικότητα αυτό που λέω.
Ειδικότερα για το θέμα μάτια, επειδή το έχω νιώσει πολύ καλά στο πετσί μου και στην τσέπη μου τα τελευταία 2 χρόνια, το αποτέλεσμα των 2 μόνο κτηνιάτρων είναι το μονοπώλιο με την κακή του ένοια. Κοινώς αν δεν έχεις να σκάσεις τα πραγματικά υπέρογκα ποσά (και υπερεκτιμημένα κατά τη γνώμη μου και για το είδος της επέμβασης αλλά και για τις εποχές που ζούμε) σε αυτούς τους δύο κτηνιάτρους ο σκύλος σου τυφλώνεται. Οπότε ναι, με χαλάει πολύ το ότι έχω να διαλέξω ανάμεσα στους δύο θέλοντας και μη.
 
  • Like
Reactions: Estranged


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Ειδικότερα για το θέμα μάτια, επειδή το έχω νιώσει πολύ καλά στο πετσί μου και στην τσέπη μου τα τελευταία 2 χρόνια, το αποτέλεσμα των 2 μόνο κτηνιάτρων είναι το μονοπώλιο με την κακή του ένοια. Κοινώς αν δεν έχεις να σκάσεις τα πραγματικά υπέρογκα ποσά (και υπερεκτιμημένα κατά τη γνώμη μου και για το είδος της επέμβασης αλλά και για τις εποχές που ζούμε) σε αυτούς τους δύο κτηνιάτρους ο σκύλος σου τυφλώνεται. Οπότε ναι, με χαλάει πολύ το ότι έχω να διαλέξω ανάμεσα στους δύο θέλοντας και μη.
Ναι καταλαβαίνω απόλυτα την θέση που βρέθηκες και αυτό που λες και έχεις δίκιο γιατί το μονοπώλιο φέρνει και αισχροκέρδια. Με τόση λίγη ζήτηση όμως προφανώς δεν υπάρχει η ανάγκη που θα οδηγήσει σε τέτοιες αλλαγές.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Με τόση λίγη ζήτηση όμως προφανώς δεν υπάρχει η ανάγκη που θα οδηγήσει σε τέτοιες αλλαγές.
Γεμάτος είναι - ξέρεις για ποιον μιλάμε. Αν πάρεις να κλείσεις ραντεβού σου κλείνει για 1 βδομάδα μετά. Και υπάρχει κόσμος που πρέπει και ξέρει ότι πρέπει να πάει εκεί, αλλά δεν αντέχει η τσέπη του.
 
  • Like
Reactions: zouzounos


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχω την αισθηση πως οι τιμες σε αυτες τις χωρες (πρωην ανατολικες) ειναι αρκετα χαμηλοτερες στα κτηνιατρικα απο εδω. Αυτος ειναι ενας βασικος λογος για να παει καποιος εκει. Με την ιδια λογικη παει ολη η βορεια Ελλαδα στα Σκοπια και τη Βουλγαρια για να φτιαξει τα δοντια της ή για να φουλαρει το αυτοκινητο και το καροτσι του σουπερ μαρκετ.
Αυτό ισχύει αλλά και οι μισθοί είναι αρκετά πιο χαμηλοί σε αυτές τις χώρες απ' ότι στην Ελλάδα. Πχ. η επέμβαση FHO σε τοπ χειρούργο στο Βελιγράδι, την πλήρωσα 250 ευρώ. Πιστεύω πως για αυτό το ποσό στην Ελλάδα δεν γίνεται ούτε στείρωση.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτό ισχύει αλλά και οι μισθοί είναι αρκετά πιο χαμηλοί σε αυτές τις χώρες απ' ότι στην Ελλάδα. Πχ. η επέμβαση FHO σε τοπ χειρούργο στο Βελιγράδι, την πλήρωσα 250 ευρώ. Πιστεύω πως για αυτό το ποσό στην Ελλάδα δεν γίνεται ούτε στείρωση.
Ναι το ξέρω πως για τον ντόπιο τον Σέρβο σαν τιμή αναλογικά είναι σαν κάποιος Έλληνας να έκανε στην Ελλάδα το χειρουργείο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@st3li0s δεν ξέρω σε ποιά πραγματικότητα ζεις. Εντυπωσιάζομαι! Οι της Βόρειας Ελλάδας ίσως η Σερβία πχ, να σας φαίνεται απλώς μια έξτρα επιλογή, λόγω απόστασης. Δεν έχω ιδέα, τι ποιότητας γιατρούς έχει. Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί, που απέχουμε χιλιομετρικά, δεν το θεωρούμε επιλογή. Δεν μας περνάει καν, από το μυαλό. Εχουμε εξαιρετικούς γιατρούς στην Ελλάδα, που κάνουν θαύματα. Προσωπικά, τους προτιμώ. Οπως και πολλοί άλλοι φίλοι και γνωστοί που ξέρω. Αντιθέτως, δεν έχω ακούσει ούτε έναν, στα τόσα σκυλοχρόνια μου, να σκεφτεί, να ψάξει και να καταλήξει στο εξωτερικό για μια επέμβαση. Ούτε έναν. Η @Berna εξαιρείται :p
H αλήθεια είναι ότι δεν ζω σε καμία πραγματικότητα εδώ και...8 μήνες!:):eek: (blackhumour)
Σερβίες κτλ τα είπα αναφορικά!Δεν έχει να κάνει ούτε με κόστη, έχει να κάνει με γνώσεις!
Η συζήτηση γίνεται πάνω στην επισήμανση της θεματοθέτριας! Δεν είπα ότι δεν έχουμε εξαιρετικούς γιατρούς! Για την βασική τους γνώση στο πανεπιστήμιο ναι είναι εξαιρετικοί! Η θεματοθέτρια αναφέρθηκε σε κάτι και είπα κάποια κοινώς αποδεκτά πράγματα! Άλλο εξαιρετικός γιατρός για τον γείτονα μου με το ημίαιμο, άλλο εξαίρετος γιατρός για κάποιον που γνωρίζει κάποια πράγματα! Πως να το κάνουμε για!

Εννοείς προφανώς, ότι δεν γνωρίζεις εσύ προσωπικά κανέναν. Στην Αθήνα, υπάρχουν εξειδικευμένοι ορθοπεδικοί.
Μην το γυρίζεις προσωπικά! Προσωπικά γνωρίζω, αν εκεί είναι το ζήτημα! Στην γενικότερη φιλοσοφία εστιάζω!

Η Σερβία δηλαδή, έχει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ εξειδικευμένους ορθοπεδικούς; Τι πιστοποιήσεις ζητάς και έχεις βρει; Πως είσαι τόσο σίγουρος; Για την πρώτη πρόταση δε του συγκεκριμένου quote σου, λέω καλύτερα, να μην κάνω σχόλιο...
Μαρία δεν θεσπίζω νόμους για να ζητώ πιστοποιήσεις!
Και εγώ βαδίζω βάσει ομολογιών και προφανώς αποδεδειγμένων πιστοποιημένων γιατρών! Όταν πολλοί εκτροφείς φυλών προτιμούν συγκεκριμένα κράτη και συγκεκριμένους γιατρούς που είναι μπλεγμένοι(καλώς) με τα ορθοπεδικά προβλήματα των εκάστοτε φυλών που ασχολούνται προφανώς ή κάτι κάνουν σωστά ή είναι απατεώνες!
Καλώς ή κακώς η ορθοπεδική εξελίσσεται βάσει των φυλών! Στου ξένου την κασίδα μαθαίνεται το όλο πράγμα!

Εμείς οι υπόλοιποι δηλαδή, που δεν ακολουθούμε τους...εκτροφείς μας, απλώς βολευόμαστε. Λάβλυ!!! :rolleyes:
Όχι μόνο βολευόσαστε αλλά βολεύεται και ο γιατρός και αυξάνει και την εμπειρία του, καλή ή κακή!

Δεν θέλω να σε ταράξω, αλλά το ποσοστό των κηδεμόνων που ΔΕΝ έχουν εκτροφέα [να τους λέει τι να κάνουν και που να το κάνουν], είναι συντριπτική πλειοψηφία.
Ε ναι το ξέρω, γι'αυτό μπήκε και η καημένη η @pitsounia και συνέστησε την προσοχή των ιδιοκτητών!:)

Αλλη μία προσβλητική κουβέντα!!!
Έλα ρε Μαρία που προσβλήθηκες κιόλας! Καταλαβαίνεις πως τα λέω, καταλαβαίνεις γιατί το λέω! Τώρα θα με μάθεις?
Σε ιδιοκτήτη με άγνοια τυγχάνει γιατρός με βασική γνώση του αντικειμένου και εξειδίκευση στηριζόμενη σε σεμινάρια! Αν το πάρουμε με βάση την υγεία δεν είσαι σοβαρός/ή αν πας τον σκύλο σου σε τέτοιον γιατρό γιατί μετά θα στέλνει mail στις Αμερικές και θα ρωτάει τους συναδέλφους του τι έκανε λάθος και ο ιδιοκτήτης θα νομίζει ότι υπάρχει και καλή αποκατάσταση στον φρεσκοραμμένο σκύλο του! Βολεύεται και ο αδαής ιδιοκτήτης και ο γιατρός και κάνουν και οι δύο τον σταυρό τους!Που θα κάτσει η μπίλια είναι η κατάσταση...

Τι να σου πω...εδώ μάλλον έχεις δίκιο. Δεν έχω άποψη. Προσωπικά, μέχρι στιγμής, με έχει ευλογήσει ο δικός μου εκτροφέας, με απροβλημάτιστα δείγματα της φυλής! (y)
Ε, αυτό βαριέμαι να το απαντήσω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3