Γενική ενημέρωση


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καλημέρα παιδεία συγγνώμη που περνώ το θάρρος να γράψω εδώ αλλά θέλω να πω κ γω την γνώμη.
Στο site εδώ δεν είμαστε όλοι γιατροι εδώ συζητάμε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης μέχρι να επικοινωνήσουμε με τον γιατρο μας.
Δεν μπορούμε να ταυτιστούμε την δικη μας περίπτωση με αλλη γιατί αλλιώς να διαβάζουμε ενα σύμπτωμα κ αλλιως να το ακουμε.
Τις προάλλες βρήκα ενα κουβαρακι στο σκυλακι μ π ηταν απλώς λιπωμα διαβαζοντας στο ιντερνετ το παρερμηνευσα με κήλη.
Δεν κοιμήθηκα ολο το βραδύ μεχρι να την παω στον γιατρο να μ πει τι ειναι

Συγγνώμη γ αυτα π λεω μπορει να νομίζετε οτι ειναι τρελες αλλα τις περισσότερες φορες π διαβασα κατι κ το ταυτισα με τις δικες μ περιπτωσεις δεν ειχε καμια σχεση με βαση του γιατρου μου που το εχω πληρη εμπιστοσύνη.
Σας ευχαριστώ
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Σε ένα δημιουργημένο από εσένα θέμα που βλέπω, έχεις ρωτήσει και έχεις πάρει την τέλεια απάντηση.
Σε δεύτερο θέμα που συμμετείχες, δίνεις εσύ, μια κακή συμβουλή.
Για το πρόβλημα που συζητάς στο παρόν θέμα σου, αυτό το...κουβαράκι (!) που λες, σε ποιό ιντερνετ διάβασες κάτι, με το οποίο ταυτίστηκες (!) και τελικά δεν ήταν αυτό που διάβασες;

Γενικώς, που στο dogforum, βλέπεις να δίνονται ιατρικές οδηγίες, νέτες-σκέτες και απόλυτες;
 
  • Like
Reactions: alexouli and medusa


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Γενικα μιλαω δεν θυμάμαι που ακριβώς το διαβασα αλλα το σημειο κ το αγγιγμα εμοιαζε με κηλη(ειχα αγγίξει παλια σκυλακι με κήλη).
Απλα λεω καλο ειναι παντα να μιλαμε με κτηνιατρο.ειχε περιπτωση ο γιατρος μας με σκυλακι με ολο εγκαβματα γ συμβουλες π του εδωσαν μεσω φορουμ(αλλης χωρας)
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Γενικα μιλαω δεν θυμάμαι που ακριβώς το διαβασα αλλα το σημειο κ το αγγιγμα εμοιαζε με κηλη(ειχα αγγίξει παλια σκυλακι με κήλη).
Απλα λεω καλο ειναι παντα να μιλαμε με κτηνιατρο.ειχε περιπτωση ο γιατρος μας με σκυλακι με ολο εγκαβματα γ συμβουλες π του εδωσαν μεσω φορουμ(αλλης χωρας)

Εγκαύματα*
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ειμαι νεο μελος σχετικα αλλα παντα το πρωτο πραγμα που γραφουν ολοι σε καποιο μελος ειναι να επισκεφτει γιατρρο. Απο εκει και περα δε το θεωρω κακο να γινεται συζητηση για το τι θεραπεια δοθηκε, τα συμπτωματα κ.τ.λ Ποτε δεν θεωρησα προσωπικα οτι εγινε προτροπη σε καποιον να ακολουθησει θεραπεια απο εδω μεσα, μονο προταση να ψαχτει περισσοτερο καποιος και να ζητησει και δευτερη γνωμη σε καποιες περιπτωσεις με γνωμονα παντα την ευζωια του σκυλου. Αυτο μονο θετικο ειναι.

Εαν σε προβληματιζει οτι διαβαζει κοσμος και μπορει να επηρεαστει, σε αυτους δε φταιει το φορουμ και η πληροφορια. Αν καποιος δεν παει στο γιατρο και ακολουθει θεραπειες και ματζουνια που διαβαζει και το παιζει γιατρος, δε θα σταματησει να ειναι επικινδυνος ετσι και αλλιως, θα βρει αυτο που και καλα ψαχνει οπουδηποτε στο ιντερνετ. Το στενο του το μυαλο θα φταιει και δυστυχως θα τη πληρωσει το ζωο.
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Ειμαι νεο μελος σχετικα αλλα παντα το πρωτο πραγμα που γραφουν ολοι σε καποιο μελος ειναι να επισκεφτει γιατρρο. Απο εκει και περα δε το θεωρω κακο να γινεται συζητηση για το τι θεραπεια δοθηκε, τα συμπτωματα κ.τ.λ Ποτε δεν θεωρησα προσωπικα οτι εγινε προτροπη σε καποιον να ακολουθησει θεραπεια απο εδω μεσα, μονο προταση να ψαχτει περισσοτερο καποιος και να ζητησει και δευτερη γνωμη σε καποιες περιπτωσεις με γνωμονα παντα την ευζωια του σκυλου. Αυτο μονο θετικο ειναι.

Εαν σε προβληματιζει οτι διαβαζει κοσμος και μπορει να επηρεαστει, σε αυτους δε φταιει το φορουμ και η πληροφορια. Αν καποιος δεν παει στο γιατρο και ακολουθει θεραπειες και ματζουνια που διαβαζει και το παιζει γιατρος, δε θα σταματησει να ειναι επικινδυνος ετσι και αλλιως, θα βρει αυτο που και καλα ψαχνει οπουδηποτε στο ιντερνετ. Το στενο του το μυαλο θα φταιει και δυστυχως θα τη πληρωσει το ζωο.
Για αυτο ακριβώς τον κόσμο λέω ξέρω ότι στο φόρουμ όλοι λένε να πάνε σε κτηνίατρο .σε όλες τις συζητήσεις ολοι λένε να ακολουθήσουν συμβουλή γιατρο.
Το δικό μας το φόρουμ είναι αξιόπιστο.
Απλα ο γιατρός μου, μου έχει πει ότι πελάτης του έβαλε ασιτ στο σκυλακι για να φυγουν οι ψύλλοι από πάνω του και το καημένο γέμισε εγκαύματα παντού επειδή του ειπαν απο ενα φορουμ να το κάνει ενας δηθεν αξιόπιστος.(ξερω οτι εδω μεσα κανεις δεν θα πει μια τέτοια βλακεία και είναι καλό όλοι μας να μιλάμε μονο σε αυτό το φόρουμ που είναι αξιοπιστο)
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Ήταν δήθεν εξειδικευμένος και έλεγε ότι ήταν κτηνίατρος αλλα το φόρουμ δεν ήταν ελληνικο.
Δεν το λέω με κακό σκοπό απλα λέω να μένουμε σε αυτό το φόρουμ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
...πελάτης του έβαλε ασιτ στο σκυλακι για να φυγουν οι ψύλλοι από πάνω του και το καημένο γέμισε εγκαύματα παντού ...
Ασιτ δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Κακό μάλλον ακούγεται, εκ του αποτελέσματος. Εγκληματικά ηλίθιοι βέβαια, δυστυχώς υπάρχουν παντού. Και το χειρότερο είναι, ότι εγκληματούν εις βάρος τρίτων αθώων, και όχι του εαυτού τους.

Ανοιξες όμως ένα θέμα, για να κάνεις παρατήρηση/σχόλιο, για έναν λόγο που όπως λες, τελικά δεν υφίσταται ούτε κατά διάνοια, στο παρόν φόρουμ;

Σουρεάλ!!!

...απλα λέω να μένουμε σε αυτό το φόρουμ
Κι εγώ έτσι λέω. Συμφωνούμε! (y)
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Εννοείται πως αυτό το φόρουμ είναι το καλύτερο!!

Αλλα πρεπει να είναι πολύ ηλίθιος αυτός που το έκανε ο κτηνιατρος μ εκνευρίστηκε όταν του πήραν το σκυλάκι σε έτσι κατάσταση ..είχε καεί ολο του το κορμάκι.ευτυχως το επανεφερε
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τα forum έχουν συμβουλευτικό -και όχι εφαρμοστικό- χαρακτήρα και πάντα στο πλαίσιο της συζήτησης!

Η νοητική κατάσταση και η προτεραιότητα που βάζει ο καθένας μας στην σημαντικότητα των καταστάσεων δεν αφορά τους υπολοίπους αλλά τον εαυτό μας!

Αν τον έλεγαν να ρίξει βιτριόλι θα το έκανε και αυτό?

Το λάθος ήταν του πελάτη που έριξε αυτό το προιόν στον σκύλο!
Και άγνοια να έχεις σηκώνεις το τηλέφωνο και επικοινωνείς με τον γιατρό σου!
Πάσχουμε από κριτική ικανότητα, δεν μπορούμε να κρίνουμε την σημαντικότητα της όποιας κατάστασης!

Όταν ακούω ή διαβάζω κάτι τέτοια απορώ ειλικρινά...
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Ασιτ δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Κακό μάλλον ακούγεται, εκ του αποτελέσματος. Εγκληματικά ηλίθιοι βέβαια, δυστυχώς υπάρχουν παντού. Και το χειρότερο είναι, ότι εγκληματούν εις βάρος τρίτων αθώων, και όχι του εαυτού τους.

Ανοιξες όμως ένα θέμα, για να κάνεις παρατήρηση/σχόλιο, για έναν λόγο που όπως λες, τελικά δεν υφίσταται ούτε κατά διάνοια, στο παρόν φόρουμ;

Σουρεάλ!!!


Κι εγώ έτσι λέω. Συμφωνούμε! (y)
Το ασιτ είναι χημική ουσία που λιώνει το δέρμα .Απλα μέχρι τώρα νόμιζα ότι όλα τα φόρουμ είναι καλά μέχρι που άκουσα αυτό. Μερικές φορές πρέπει να χρησιμοποιούμε και την κοινή λογική οχι ότι μας πουν να το εκτελούμε!!
Παρεμπιπτόντως εδώ έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις συζητήσεις ενημερώθηκα για παρα πολλά θέματα και έχω μάθει πολλά γιατί εδώ όντως ο κόσμος αγαπάει τα μωρά του
Ενημερώνομαι και τα συζητώ με τον γιατρό μας, γιατί δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά εκτός απο τα βασικά
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Τα forum έχουν συμβουλευτικό -και όχι εφαρμοστικό- χαρακτήρα και πάντα στο πλαίσιο της συζήτησης!

Η νοητική κατάσταση και η προτεραιότητα που βάζει ο καθένας μας στην σημαντικότητα των καταστάσεων δεν αφορά τους υπολοίπους αλλά τον εαυτό μας!

Αν τον έλεγαν να ρίξει βιτριόλι θα το έκανε και αυτό?

Το λάθος ήταν του πελάτη που έριξε αυτό το προιόν στον σκύλο!
Και άγνοια να έχεις σηκώνεις το τηλέφωνο και επικοινωνείς με τον γιατρό σου!
Πάσχουμε από κριτική ικανότητα, δεν μπορούμε να κρίνουμε την σημαντικότητα της όποιας κατάστασης!

Όταν ακούω ή διαβάζω κάτι τέτοια απορώ ειλικρινά...

Αυτό προσπαθώ να πω δεν θέλω να θίξω κάποιο και συγγνώμη αν το έχω κάνει άθελα μου..

Και το κακό ότι το συγκεκριμένο άτομο το ακούνε διότι έχει περάσει στην χώρα του
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το ασιτ είναι χημική ουσία που λιώνει το δέρμα .Απλα μέχρι τώρα νόμιζα ότι όλα τα φόρουμ είναι καλά μέχρι που άκουσα αυτό. Μερικές φορές πρέπει να χρησιμοποιούμε και την κοινή λογική οχι ότι μας πουν να το εκτελούμε!!
Παρεμπιπτόντως εδώ έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις συζητήσεις ενημερώθηκα για παρα πολλά θέματα και έχω μάθει πολλά γιατί εδώ όντως ο κόσμος αγαπάει τα μωρά του
Ενημερώνομαι και τα συζητώ με τον γιατρό μας, γιατί δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά εκτός απο τα βασικά
Δεν υπάρχει κοινή λογική! Είναι μία φράση για να χαϊδεύουμε τ'αυτιά μας και να καλύπτουμε τις μαλακίες μας!
Ο καθένας έχει την δική του λογική! Δεν μπορεί να έχει ίδια λογική ένας κουτός με έναν οξυδερκή! Ή ένας πονηρός με έναν σπαθάτο!
Αντίθετως τα κοινά αποδεκτά στοιχεία(που μάλλον αυτά εννοείς) περιορίζονται σε πολύ πολύ λεπτομέρειες στην καθημερινότητα μας, όπου όπως είπαμε ένας κουτός δεν διαθέτει το μυαλό να τα σκεφτεί και ένας πονηρός δεν θα θελήσει να τα σκεφτεί! Οπότε...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ασιτ = Acid = Οξύ?

Εε συγγνωμη αλλα ο τυπος ηταν τουβλο
Κανένα φόρουμ δεν ευθυνεται για την ηλιθιότητα κάποιων,ετσι γεννηθηκαν.
Κ παλι τα φορουμ ειναι φόρουμ,καφενείο,αμα δλδ χρειαζεσαι καρδιολογο θα μπεις στο φόρουμ των καρδιολογων για διαγνωση?
Λιγη κοινη λογικη ποτε δεν εβλαψε
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf