Daschund και χαρακτήρας.


iGeorge

Well-Known Member
2 Μαϊου 2010
143
3
40
Αθήνα
Ανοίγω αυτό το ποστ για να συζητήσουμε λίγο για το χαρακτήρα των αγαπημένων μας daschund. Στο βιβλίο της Eve Adamson "daschund for dummies" αναφέρεται το εξής:

I've heard trainers, breeders and behaviorists describe two types of intelligence in dogs:
  • The kind of intelligence that makes a dog highly and easily trainable (Border Collies, Shelties and Labrador Retrievers are this kind of intelligent for example)
  • The kind of intelligence that manifests itself as the abillity to think without requiring direction from humans
Daschunds tend to fall into the second category, so don't be fooled into thinking your stubborn, seemingly untrainable puppy is stupid. Au contraire. The problem may just be that your Daschund is too smart


Για όσους δεν κατάλαβαν λίγο πολύ λέει ότι τα daschunds μπορεί να είναι κάπως πιο δύσκολα εκπαιδεύσιμα λόγω της αυξημένης νοημοσύνης τους και την ικανότητα να "χειραγωγούν" τους ιδιοκτήτες τους.
Θα ήθελα στο σημείο αυτό να ρωτήσω όσους από εσάς είστε ιδιοκτήτης ή είχατε κάποια εμπειρία με daschund σε τι επίπεδο είναι η σχέση σας, πόσο υπάκουο είναι και τι ενδείξεις έχετε από αυτή την "αυξημένη νοημοσύνη"! Η αλήθεια είναι ότι ο δικός μου είναι αρκετά δύσκολος στο θέμα της τουαλέτας και το συγκεκριμένο θέμα αναφέρεται και αυτό στο βιβλίο που σας ανέφερα.
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Ευτυχώς η Εύα κατάλαβε το θέμα της τουαλέτας πολύ γρήγορα. Είχα όμως πολύτιμη βοήθεια από την Πέγκυ (πινσερίνα), η οποία μαθημένη από πριν, κρατιόταν μέχρι να βγούμε έξω. Έτσι η Εύα αντέγραφε την Πέγκυ και συνήθησε να "κρατιέται".
Κατά τα άλλα, το λουκανικάκι μου έχει δείξει ότι καταλαβαίνει και μαθαίνει αρκετά εύκολα. Ακούει πολύ.
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
με τη τουαλετα δεν ειχαμε θεμα/τα βασικα τα ξερουμε.δεν μπορω να πω οτι η εκπαιδευση ηταν δυσκολη αλλα ουτε και ευκολη.ειχα και πιο ευκολο σκυλι.βεβεα στο δικο μου ειχα αλλο θεμα γιατι δεν του αρεσει να δαγκωνει τιποτα οποτε ηταν δυσκολο να του μεταφερω πραματα μεσω του παιχνιδιου
 


Lacta

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
95
0
Thessaloniki
Καλησπέρα!Η Λάκτα μου ενώ έμαθε πολλές εντολές αρκετά εύκολα με την τουαλέτα ακόμη δυσκολεύεται!Ποτέ τη θυμάται και ποτέ όχι!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παιδιά ο Γιώργος αναφέρεται και ζητά γνώμες από ιδιοκτήτες Dachshund!:D

Εκτός αν έχετε και μου διαφεύγει!
 




ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
Ειναι πανέξυπνα σκυλια! Αντιλαμβανονται τα πάντα, και μαθαίνουν εύκολα. Με τη Φάτσα, τέσσερα χρόνια που την εχω κοντά μου δεν είχαμε προβλημα με το θέμα τουαλέτας παρά μονο μια φορά που την είχα αφήσει πάνω από 10 ώρες μόνη μέσα στο σπίτι και πάλιπήγε και λέρωσε δίπλα στο σιφώνι του μπάνιου. Δεν ξερω αν δυκολευτηκαν ή οχι να την εκπαιδευσουν στο να λερώνει μόνο εξω γιατί όταν την υιοθέτησα ηταν ήδη 3 ετών...
 


myrr cali

New Member
3 Νοεμβρίου 2017
1
0
51
Paidia geia Kai xara eimai I Cali Kai exw ti Lily einai duchshound 4,5 xronwn tin apektisa prin ena xrono exw fovero provlima me ta ormonika pragmatica ypoferei alla Kai me enan tropo me Xeirizetai trella genika einai poli iremi kai Kali alla edw Kai 5 meres einai agnwristi ......
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Paidia geia Kai xara eimai I Cali Kai exw ti Lily einai duchshound 4,5 xronwn tin apektisa prin ena xrono exw fovero provlima me ta ormonika pragmatica ypoferei alla Kai me enan tropo me Xeirizetai trella genika einai poli iremi kai Kali alla edw Kai 5 meres einai agnwristi ......
Όταν λες ότι έχεις φοβερό πρόβλημα με τα ορμονικά τι εννοείς; Και τι διαφορετικό έχει τις τελευταίες 5 ημέρες;

(σύμφωνα με τους κανονισμούς, απαγορεύονται τα greeklish (y) )
 
  • Like
Reactions: spyv and l.Kyveli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3