το σκυλι μου αλλαξε μετα τη στειρωση


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Αρχικά νόμιζα πως πρόκειται για παιχνίδι ή για κάτι άλλο, δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτό που είδα αργότερα.
Σπέρμα...
3 μαξιλάρια και ένα κουβερτάκι έχω στα μαγαρισμένα ;)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εμείς τα πλένουμε και ξανά μανά πάλι.
Βέβαια εμένα είναι και μια σταλιά πορδές.
Ένας μεγαλόσωμος σκύλος θα θέλει και ανάλογα μεγεθη.

Πάντως, όσο αστείο και αν ακούγεται, είναι μια πραγματικότητα.
Η δε αντίδραση των περισσότερων που είχα ρωτήσει ήταν πως πρόκειται για "κλασσική περίπτωση κυριαρχίας, προσπαθεί να σας καβαλήσει και να σας δείξει ποιος είναι ο αρχηγός ".
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Η δε αντίδραση των περισσότερων που είχα ρωτήσει ήταν πως πρόκειται για "κλασσική περίπτωση κυριαρχίας, προσπαθεί να σας καβαλήσει και να σας δείξει ποιος είναι ο αρχηγός ".
Ε, καταλαβαίνεις κι εσύ γιατί δε μπορώ να το ακούω καν σε αυτές τις περιπτώσεις. :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Χαχαχαχαχαχαχ!
Ειμαι υπερ της προληψης.:)

Αν και το γκρεμλιν μου φαινεται δε θα ειναι τοσο σεξουλιαρικο. Οταν συνανταμε σκυλα με οιστρο παθαινει μικρο αμοκ. Μια φορα την εβγαλε ομως τη τσουτσου του και πηγε να παρει σταση. (Ηταν ομως και μια κουκλα, γκολντεν ριτριβερ, εχει γουστο το παιδι)
Προς το παρον βεβαια ολα αυτα.

Γενικα τον εχω προειδοποιησει οτι αμα κανει καμια μ@λ@κια με τα μαξιλαρια που κοιμαμαι θα βγαλω μπαλτα. Δε ξερω αν καταλαβε, γυρισε και εγλυψε τα @ρχιδι@ του παντως :D
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Χωρίς να θέλω να μπλεχτω σε καμία διαφωνία, απλά να πω ότι δεν βρίσκω σωστό το επιχείρημα του σωστού και ηθικού ιδιοκτήτη στην Ελλάδα, και εξηγούμαι:
Όταν η Ντοντο μου είχε και τις δυο φορές οίστρο, και καθότι μένουμε σε διαμέρισμα και δεν τα κάνει στο μπαλκόνι, ΕΠΡΕΠΕ να βγαίνει εξω τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα για τα βασικά. Όταν βγαίναμε μας έπαιρναν κυριολεκτικά στο κυνήγι τα 2 ημιδεσποζομενα της γειτονιάς και ένας αδέσποτος που δε ξέρω από που ήρθε (και τις δυο φορές). Το αποτέλεσμα ήταν εγώ να τρέχω, με τη ντοντο σε πολύ κοντό λουρί στα πόδια μου και από πίσω να με κυνηγάνε 3 σκυλιά και το ένα μάλιστα 1-2 φορές τη καβάλησε ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ και τον άρπαξα από το κολάρο (ο ημιδεσποζομενος που λέγαμε) με κίνδυνο να χάσω το χέρι μου.
Εγώ δηλ δεν ήμουν σωστή κηδεμόνας; Τι θα μπορούσα να κάνω; Να ρισκάρω κάθε φορά; Και μη μου πείτε έτυχε, αυτό είναι η πραγματικότητα στην Κυψελη που μένω εγώ.
Άρα να μη λέμε στειρώνουν μόνο όσοι δε μπορούν να ελέγξουν τα ζώα τους, στειρώσουμε και γιατί δεν μπορούμε να ελέγξουμε και τα ζώα του απέναντι.
Τώρα, αν θέλετε να μιλάμε για σωστό κηδεμόνα, με αυλή που μπορεί να μη βγάζει τη θηλυκιά βόλτα όσο έχει περίοδο οκ, να συζητήσουμε για τη στείρωση ή μη.
Εμείς οι φτωχοί πλην τίμιοι ενοικιαστές διαμερισμάτων θα στειρώσουμε για να μην υπάρξει ατύχημα. Γιατί ατύχημα μπορεί να υπάρξει και ο σκύλος να μη σου φύγει καν από το λουρί (γράφω από το κιν, συγχωρέστε μου λάθη)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να παραθέσω και άλλη μια σειρά μελετών (6) για όσους ενδιαφέρονται, για το πόσο επηρεάζει η στείρωση την συμπεριφορά και την επιθετικοτητα.


Έχει ενδιαφέρον πως σε μια από αυτές τις μελέτες (της Deborah Duffy) αναφέρει πως το 41.8% των ερωτηθέντων επέλεξαν τη στείρωση για περιορισμό των γεννήσεων. Λιγότεροι από τους μισούς.

Το 31% στειρωσαν για την πρόληψη προβλημάτων υγείας

18% για την πρόληψη προβληματων συμπεριφοράς
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Και πως θα ειχε κουταβια που δεν τα ηθελες;
Ω! Θεε μου δεν το καταλαβα ζητω συγγνωμη...
Ακομα πιστευεις στον κρινο;
Λένε ότι ο διάολος έχει πιολλά ποδάρια. Σε παραπέμπω στην απάντηση του χρήστη @kosmaki. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πώ κάτι άλλο.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Να παραθέσω και άλλη μια σειρά μελετών (6) για όσους ενδιαφέρονται, για το πόσο επηρεάζει η στείρωση την συμπεριφορά και την επιθετικοτητα.


Έχει ενδιαφέρον πως σε μια από αυτές τις μελέτες (της Deborah Duffy) αναφέρει πως το 41.8% των ερωτηθέντων επέλεξαν τη στείρωση για περιορισμό των γεννήσεων. Λιγότεροι από τους μισούς.

Το 31% στειρωσαν για την πρόληψη προβλημάτων υγείας

18% για την πρόληψη προβληματων συμπεριφοράς
Συμφωνώ και εγώ ότι το να στειρώσεις ένα σκύλο με την ελπίδα ότι ως δια μαγείας θα διορθώσει όλα τα κακώς κείμενα στον χαρακτήρα και την συμπεριφορά του είναι ηλίθιο. Τόσο ηλίθιο όσο και το να θεωρεί κάποιος ότι αν αφήσει τον intact αρσενικό σκύλο του να μαμήσει κάποια θηλυκιά θα ξελαμπικάρει ο σκύλος.
Το μόνο σίγουρο του ευνουχισμού είναι η (μη) αντίδραση του σκύλου στα θηλυκα με οίστρο. Αυτό νομίζω ότι ήταν το κίνητρο των περισσοτέρων (και το δικό μου) όσων ευνουχίσαμε τα σκυλιά μας, χωρίς να το υπαγορεύει κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν νομίζω ότι έχει πει κανείς εδώ, ότι στείρωσε τον σκύλο του για να τον κάνει αρνάκι.
Αλλά ρε παιδιά έλεος. Δεν μπορείς να πεις κάποια θετική αλλαγή μετά τη στείρωση χωρίς να έρθουν όλοι οι ηθικολόγοι (deacon,sake,kok,epial κλπ) του φόρουμ να στην πουν. Ότι είσαι φυγόπονος, ανεύθυνος, ότι έκανες το σκύλο αξεσουάρ , ότι τον στείρωσες για να μην τσακώνεται και να καβαλάει και διάφορα άλλα γραφικά. Πως ρε μάγκα τον στείρωσα για να μην τσακώνεται ή να μην μαρκάρει από την στιγμή που δεν ήξερα ότι θα σταματήσει να τσακώνεται ή να μαρκάρει; Το πρόβλεψα; Είμαι μάντης; Επίσης ο δικός μου σκύλος έβγαλε και αρνητικά μετά την στείρωση. Άρχισε να έχει εμμονή με γάτες. Όπου τις πετύχει. Δηλαδή τι; Μήπως τον στείρωσα για να με ρίχνει κάτω και να με σέρνει, όπως έχει κάνει δυο φορές και φορούσα νάρθηκα στον ώμο για μια εβδομάδα; Που δεν μπορώ να τον πάρω σε φιλικά σπίτια που έχουν γάτες; Μήπως και αυτό το πρόβλεψα;
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@ChrisApo ηθικολόγος δεν ειμαι. Ρεαλιστης ειμαι.

Το γεγονός οτι δεν μπορεις να κουμανταρεις τον σκυλο σου, ειναι θεμα εκπαιδευσης. Εχω δει απειρα σκυλια μεσαιου μεγέθους να πανε βόλτα το αφεντικο τους και εχω δει dogo argentino να σκαλιζει την ασφαλτο με τα νυχια βλεποντας μια γατα αλλα να μην το κουναει ρουπι επειδη το αφεντικο του του ειπε ενα απλο, ηρεμο "Μεινε!"

Εγώ δηλ δεν ήμουν σωστή κηδεμόνας; Τι θα μπορούσα να κάνω; Να ρισκάρω κάθε φορά;
Ψεκαστηράκι με νεροξυδο. Δοκιμασμενο απο αρκετους
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Ψεκαστηράκι με νεροξυδο. Δοκιμασμενο απο αρκετους[/QUOTE]

Σοβαρά μιλάς τώρα; Τέλος πάντων είπα δεν θα μπω σε τέτοια συζήτηση, απλά απαντώ γιατί αν πχ βρεθεί μια σαν εμένα που τώρα έχει το σκυλί της σε οίστρο και το δοκιμάσει (όπως θα εκανα κι εγώ αν το διάβαζα πριν 2 χρόνια) κινδυνεύει να βρεθεί σε πολύ δυσάρεστη θέση έως και επικίνδυνη. Να υποθέσω το σκυλί σου είναι αρσενικό Ε; Γιατί προσωπική μου γνώμη είναι πως αυτό που προτείνεις είναι επικίνδυνο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Υποθετεις λαθος. Θηληκο εχω. Μπουκαλάκι με νεροξυδο ΟΧΙ στο σκυλί, στον αέρα μπροστά του.
Και γιατί είναι επικίνδυνο;
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
@ChrisApo ηθικολόγος δεν ειμαι. Ρεαλιστης ειμαι.

Το γεγονός οτι δεν μπορεις να κουμανταρεις τον σκυλο σου, ειναι θεμα εκπαιδευσης. Εχω δει απειρα σκυλια μεσαιου μεγέθους να πανε βόλτα το αφεντικο τους και εχω δει dogo argentino να σκαλιζει την ασφαλτο με τα νυχια βλεποντας μια γατα αλλα να μην το κουναει ρουπι επειδη το αφεντικο του του ειπε ενα απλο, ηρεμο "Μεινε!"
Το έχω περιορίσει αρκετά. Ειδικά αν δω πρώτος εγώ τη γάτα ή προλάβω τα πρώτα σημάδια ότι την εντόπισε (επιβραδύνει το ρυθμό, στάση του σώματος, θέση αυτιών κ.λπ.) τον κουμαντάρω. Με ένα "μη" σταματάει πλέον. Αλλά είναι και φορές, ειδικά στην αρχή όταν πρωτοφάνηκε, που περπατάμε δίπλα σε ένα αμάξι και η γάτα είναι από κάτω και το τράβηγμα είναι τόσο ξαφνικό και απότομο που όχι "μείνε" δεν προλαβαίνω να πω, αλλά δεν κατάλαβα πως ξαφνικά έβλεπα τα σύνεφα. Να σου πω κάτι; Πιστεύω πραγματικά ότι έχεις τεράστιες γνώσεις για τα σκυλιά, περισσότερες από εμένα. Αλλά επιβεβαιώνεις αυτό που λέω. Για σένα και τους άλλους που ανέφερα υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Όσοι στειρώσαμε τα σκυλιά μας, απλά ειμαστε βαριεστημένοι, ανεύθυνοι που δεν κάτσαμε να εκπαιδεύσουμε τα σκυλιά μας να αντιστέκονται στον οίστρο. Ίσως, αν περνούσε και από το χέρι σας, να μας απαγορεύατε να έχουμε σκύλο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Σορρυ κιολας αλλα τι θα κανει το ψεκαστηρι με το νεροξυδο αν ο σκυλος θελει να μ@μησει και γενικοτερα ειναι σε φαση αλλου? Αυτα πιανουν ισως με καποια σκυλια με μικροτερη ας το πουμε επιμονη, δε νομιζω οτι ειναι καλη προτροπη...
 
  • Like
Reactions: Hammer


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ίσως, αν περνούσε και από το χέρι σας, να μας απαγορεύατε να έχουμε σκύλο.
Εδώ κανείς λάθος. Στο είπα και πριν, χούντα δεν έχουμε, ίσως με μπερδεύεις με άλλα μέλη που η αυθεντία τους χάνεται μέσα στην (κάνει ρίμα) τους.

Όχι δεν πρόκειται να υποστηρίξω την απαγόρευση κατοχής σκύλου σε κανέναν γιατί κάπως έτσι ξεκινάνε οι ρατσιστές. Δεν θεωρώ κανένα αντικειμενικά ανίκανο να κατέχει σκύλο, απλά δεν είναι όλοι 110% επικεντρωμένοι στην ευθύνη που έχει ένα τέτοιο ζώο. Θέλει επιμονή, ιδρώτα, κάποιες φορές αίμα (κυριολεκτικά) για να έχεις ένα σκύλο υπακουο, και ισορροπημένο. Και καταλαβαίνω ότι ο καθένας έχει χίλια δυο άλλα να ανησυχεί την σήμερον ημερα, ειδικά στην Μπανανία που ζούμε. Εκεί πάει το -του δρόμου, πάρε πατίνι. Δεν μπορείς να διαμαρτυρεσαι για τον ανεξέλεγκτο σκύλο σου αν δεν έχεις φτύσει πρώτα αίμα στην εκπαίδευση (με ή χωρίς βοήθεια) άμα δεν σε έχουν μετονομάσει οι γείτονες στον κύριο Άστο, Μείνε, Μη!
Εδώ και αρκετά ποστ έχουμε ακούσει για την Αγιά Στείρωση επειδή οι ιδιοκτήτες πιθανών να είναι ανεύθυνοι. Και οι περισσότεροι είναι a priori ανεύθυνοι χωρίς καν ενδείξεις ποσο μάλλον αποδείξεις. Ακούσαμε για χριστοπαναγιες από τους Ράμπο του πληκτρολογίου που έχουν το αλάθητο του Πάπα. Αυτό το αλάθητο που μπροστά στις επιστημονικές αλήθειες αντιδρά με ιδεολογικούς αφορισμούς και την Αγία Τριαδα, όχι της ορθοδοξίας, άλλα της μοντέρνας κυνοφιλιας: Στείρωση, Εκπαιδευτής και "ΕΓΩ εφτυσα αίμα να μαζεύω αδέσποτα άρα εσύ μόκο". ΕΥΛΟΓΗCΟΝ
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Σορρυ κιολας αλλα τι θα κανει το ψεκαστηρι με το νεροξυδο αν ο σκυλος θελει να μ@μησει και γενικοτερα ειναι σε φαση αλλου? Αυτα πιανουν ισως με καποια σκυλια με μικροτερη ας το πουμε επιμονη, δε νομιζω οτι ειναι καλη προτροπη...
Το δοκίμασες και μιλάς εκ πείρας;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εδώ και αρκετά ποστ έχουμε ακούσει για την Αγιά Στείρωση επειδή οι ιδιοκτήτες πιθανών να είναι ανεύθυνοι. Και οι περισσότεροι είναι a priori ανεύθυνοι χωρίς καν ενδείξεις ποσο μάλλον αποδείξεις. Ακούσαμε για χριστοπαναγιες από τους Ράμπο του πληκτρολογίου που έχουν το αλάθητο του Πάπα. Αυτό το αλάθητο που μπροστά στις επιστημονικές αλήθειες αντιδρά με ιδεολογικούς αφορισμούς και την Αγία Τριαδα, όχι της ορθοδοξίας, άλλα της μοντέρνας κυνοφιλιας: Στείρωση, Εκπαιδευτής και "ΕΓΩ εφτυσα αίμα να μαζεύω αδέσποτα άρα εσύ μόκο". ΕΥΛΟΓΗCΟΝ
Πριν προσλάβεις τον Σήζαρ για βοηθό, κάνε τον κόπο να διαβάζεις σωστά τα όσα γράφτηκαν. Ή μάλλον διάβαζέ τα ολόκληρα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Υποθετεις λαθος. Θηληκο εχω. Μπουκαλάκι με νεροξυδο ΟΧΙ στο σκυλί, στον αέρα μπροστά του.
Και γιατί είναι επικίνδυνο;
Το δοκίμασες και μιλάς εκ πείρας;
ο δικος μου αν εχει βαλει στο μυαλο κατι δε βλεπει ουτε εσενα ουτε το ψεκαστηρι δεν υπαρχει καμια αμφιβολια.Υποθετω δεν ειναι ο μονος ξεροκεφαλος. Δε νομιζω επισης οτι τρεμουν ολοι οι σκυλοι τα ψεκαστηρια, ειδικα οι δεσποζομενοι που τα εχουν συνηθισει. Ασε που μερικοι (ονοματα δε λεμε) γουσταρουν κιολας, γλυφουν και τον αερα να φανε το ξυδι
Ισως καποιος αλλος πιο αγριεμενος ομως να σου αρπαξει και το χερι μαζι? Εγω δε θα επαιζα με αυτα. Ο καθενας κανει οτι νομιζει ομως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf