Επίθεση σκύλου σε σκύλο


mar@@

Member
12 Οκτωβρίου 2016
15
10
26
γεια σας, η απορία μου είναι τι κάνω σε περίπτωση που επιτεθεί ένας αδέσποτος σκύλος στον δικό μου.

Ταξιδεύω με κτελ και έχω μάθει τα σκυλιά που έχει στις στάσης. Σε μια λοιπόν είναι ένας σκύλος ο οποίος είναι φιλικός, δεν δαγκώνει, είναι ήρεμος και κάθεται να τον χαϊδέψεις.
Τις 2 προηγούμενες φόρες που κατέβηκα με τον σκύλο μου (έχει το μέγεθος pincer), φαινόντουσαν καλά και έπαιζαν. Ο δικός μου είναι πολύ φιλικός με άλλα ζώα. Πάνω στο παιχνίδι παρατήρησα ότι ο άλλος σκύλος άνοιγε το στόμα του για να δαγκώσει τον δικό μ, αλλά δεν το έκανε απότομα και έτσι υπέθεσα ότι ήταν για παιχνίδι.
Αυτή την φορά όμως, ενώ έπαιζαν είδα να πηγαίνει να τον δαγκώσει γύρω απ το λαιμό, κ καθώς ο άλλος είναι μεσαίου μεγέθους, φοβήθηκα και τον πήρα αγκαλιά για να μην του κάνει ζημιά. Ο άλλος σκύλος όμως συνέχισε την επίθεση και τον απώθησα 2 φορές με το χέρι. Μετά όμως έκατσε κάτω και με κοίταγε, μόλις άφηνα όμως κάτω τον δικό μου, ερχόταν ήρεμα αλλά μετά όρμαγε, μόλις τον σήκωνα σταμάταγε. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι δεν υπήρχε καμιά ένδειξη απ τον άλλον σκύλο ότι θα όρμαγε, ούτε υπήρξε και μετά.

ΥΓ ο δικός μου σε καμία φάση ούτε γάβγισε ούτε όρμηξε, δεν κατέβαινε όμως απ την αγκαλιά μου

Μπορεί κάποιος εκτός απ το να απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση, να κρίνει και την συμπεριφορά του σκύλου?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
https://thebark.com/content/your-dogs-rough-play-appropriate

Rough play ίσως για την περίπτωση που περιγράφεις;

Όπως λέει το παραπάνω link, αξιολογείς πιο πολύ τη στάση του σκύλου σου, αν τον απομακρύνεις και κολλήσει πάνω σου η αν από μόνος του κολλάει πάνω σου κατά την ώρα του παιχνιδιού μάλλον νιώθει και αυτός άβολα, διακόπτεις και φεύγεις, αν τον νιώθεις πως θέλει να κατέβει η σε τραβάει να πάει πάλι στον άλλο σκύλο, τότε θέλει να συνεχίσει το παιχνίδι και δεν χρειάζεται να ανησυχήσεις.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αρσενικά και τα 2 να φανταστώ. Η εικόνα που περιέγραψες δεν με παραπέμπει σε πραγματική επίθεση.

Ένα κυριαρχικό αλλά και υπερενεργητικό σκυλί ήθελε να παίξει λίγο "σκληρά", δεν ήθελε όμως να φαει τον δικό σου σκύλο ούτε να του κάνει κακό. Αμα ήθελε να τον φαει θα τον έτρωγε, όπως και το χέρι σου την ώρα που τον έσπρωχνες.
 


mar@@

Member
12 Οκτωβρίου 2016
15
10
26
Αρσενικά και τα 2 να φανταστώ. Η εικόνα που περιέγραψες δεν με παραπέμπει σε πραγματική επίθεση.

Ένα κυριαρχικό αλλά και υπερενεργητικό σκυλί ήθελε να παίξει λίγο "σκληρά", δεν ήθελε όμως να φαει τον δικό σου σκύλο ούτε να του κάνει κακό. Αμα ήθελε να τον φαει θα τον έτρωγε, όπως και το χέρι σου την ώρα που τον έσπρωχνες.
Καλα το καταλαβες, εννοείται πως αν ήθελε θα μπορούσε να μου κανει ζημιά, αλλα μου εκανε εντύπωση που το αλλο ηταν μετα ηρεμο κ ο δικος μου δεν ηθελε να κατεβει, γιατι σε κατι τετοια η επιτίθεται η θελει να κατεβει και συνεχίζει
 


mar@@

Member
12 Οκτωβρίου 2016
15
10
26
https://thebark.com/content/your-dogs-rough-play-appropriate

Rough play ίσως για την περίπτωση που περιγράφεις;

Όπως λέει το παραπάνω link, αξιολογείς πιο πολύ τη στάση του σκύλου σου, αν τον απομακρύνεις και κολλήσει πάνω σου η αν από μόνος του κολλάει πάνω σου κατά την ώρα του παιχνιδιού μάλλον νιώθει και αυτός άβολα, διακόπτεις και φεύγεις, αν τον νιώθεις πως θέλει να κατέβει η σε τραβάει να πάει πάλι στον άλλο σκύλο, τότε θέλει να συνεχίσει το παιχνίδι και δεν χρειάζεται να ανησυχήσεις.
Δεν μου φαινόταν να ηθελε, και λογω του μεγεθους του που είναι μικρος, φοβάμαι να τον αφήσω κιολας
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλα το καταλαβες, εννοείται πως αν ήθελε θα μπορούσε να μου κανει ζημιά, αλλα μου εκανε εντύπωση που το αλλο ηταν μετα ηρεμο κ ο δικος μου δεν ηθελε να κατεβει, γιατι σε κατι τετοια η επιτίθεται η θελει να κατεβει και συνεχίζει
Εντάξει απλά δεν είναι εξοικειωμένος με τα άγρια αγορίστικα παιχνίδια. Αμα δεν θέλει, τον παίρνεις και φεύγετε. Πάντως ο άλλος σκύλος συμπεριφέρεται εντελώς φυσιολογικά και δεν υπάρχει λόγος να τον φοβάσαι.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλημερα και να χαιρεσαι τον σκυλακο σου. Το No1 λαθος που κανουν πολλοι κατοχοι μικροσωμων σκυλων ειναι να τα σηκωνουν στην αγκαλια τους οταν νιωσουν οτι ο σκυλος τους απειλειται απο κατι. Αυτη η κινηση κανει δυο πραγματα, ενισχυει την φοβια του σκυλου προς αυτο που αντιμετωπιζει, και "βγαζει" στην επιφανεια τα προστατευτικα ενστικτα του σκυλου. Μοιαζει, αν το δεις αποστασιοποιημενα, σαν να χρησιμοποιεις τον σκυλο σαν ασπιδα και του δινει την αισθηση οτι πρεπει να προστατευσει εσενα και τον εαυτο του.
Τωρα τι μπορεις να κανεις, η γνωμη μου...γιατι σε λιγο μπορει να σου γραψουν να ψαξεις να βρεις κι αλλα αδεσποτα γιατι αυτα ξερουν καλα να κοινωνικοποιουν, πραγμα που μπορει να ισχυει, αν εχεις θηλυκο κουταβι. Η γνωμη μου λοιπον ειναι, μην φερνεις σε επαφη τον σκυλο με σκυλους που δεν ξερεις ακριβως πως θα αντιδρασουν με αλλα σκυλια, ασχετα αν τους γνωριζεις και φερονται αψογα προς εσενα. Αυτο που μοιαζει με "αγριο αγοριστικο παιχνιδακι" μπορει ανετα να ειναι bullying. Ειδικα αν βλεπεις τον σκυλο σου να μην το απολαμβανει. Βρες "τσεκαρισμενους" σκυλους της ιδιας ενεργειας για να κανει παρεα ο σκυλακος σου, κατα προτιμηση δεσποζομενους, ωστε αν παει η κατασταση να ξεφυγει να μπορειτε να επεμβετε και οι δυο ιδιοκτητες. Τελος, μαθε τον δικο σου να αγνοει οσο γινεται αγνωστους σκυλους που συναντατε στο δρομο.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αν δεν υπαρχει εναλλαγη ρολων σε αυτο το «παιχνιδι» με το δαγκωμα στο λαιμο, το «παιχνιδι» εξελισεται σε bullying και το κοβεις ταχιστα.
Αλλιως ειναι εμφανες. Ο «δαγκωνων» ακομα κι αν ειναι μεγαλυτερος ή ισχυροτερος, μετα χαμηλωνει, ακουμπαει κατω το κεφαλι του, τεντωνει το λαιμο και περιμενει απ τον άλλο να τον «δαγκωσει» και αυτος στο λαιμο. Τοτε ναι! Παιζουν ισοτιμα!
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
H αλήθεια είναι ότι για να ξεχωρίσεις το παιχνίδι από το bullying πρέπει να κοιτάξεις τη συμπεριφορά ΚΑΙ των δυο σκύλων, κάτι που δεν έγινε στην προκειμένη περίπτωση λόγω της παρέμβασής σου. Το σκυλί που νιώθει άβολα μαζεύει την ουρά του, προσπαθεί να διακόψει το παιχνίδι, απομακρύνεται, κρύβεται πίσω από το αφεντικό του (έτσι κάνει η δικιά μου π.χ.). Αν ΔΕΝ το κάνει από μόνος του, παει να πει ότι όλα είναι εντάξει. Αν επέμβει το αφεντικό όμως, όλα αλλάζουν. Αλλά και πάλι, ο σκύλος σου δεν έδειξε κανένα σημάδι άγχους εκτός από το ότι δεν ήθελε να κατεβει. Προφανώς, ήταν παιχνίδι.
Θα συμφωνήσω όμως με όσα ειπώθηκαν για τη σωστή επιλογή παρέας για τον σκύλο σου.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν ειναι βεβαιο οτι αν δεν του αρεσει θα μαζεψει την ουρα ή θα ζητησει προστασια, αναλογα με το σκυλι ειναι εξ ισου πιθανο να αντιδρασει και απο "παιγνιδι" να εξελιχθει σε τσακωμο!
 
  • Like
Reactions: vasgial


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν ειναι βεβαιο οτι αν δεν του αρεσει θα μαζεψει την ουρα ή θα ζητησει προστασια, αναλογα με το σκυλι ειναι εξ ισου πιθανο να αντιδρασει και απο "παιγνιδι" να εξελιχθει σε τσακωμο!
Σωστο. Αυτα τα παιγνιδια ανετα καταληγουν σε τραγωδιες πολυ συχνα. Τι παιγνιδι.... Στην ουσια ειναι προσπαθεια επιβολης.
Παιχνιδι κανει ο ιδιοκτητης με το σκυλο. Ολα τα αλλα μοιαζουν χαριτωμενα αλλα μετα που την πατησα δυο τρεις φορες δεν αφηνω να "παιζουν" με αυτον τον τροπο.
Ακομα και με σκυλια που βλεπουν καθε μερα και δεν παει το μυαλο σου πως μπορει να κατσει η στραβη ποτε δεν πρεπει να υπαρχει πολυ εμπιστοσυνη. Ποτε δεν ξερεις πως γυρναει το ματι και πως μπορει να εκλαβουν και να αποκωδικοποιησουν μια κινηση απο το αλλο σκυλι.
Ασε που το βλεπω ανοφελο. Αλλο πραγμα ειναι η κοινωνικοποιηση και αλλο αυτο.
Συνηθως τετοια σκηνικα συμβαινουν συνηθως σε χωρους που μαζευονται πολλα σκυλια αμολυμενα και τους ιδιοκτητες αραχτους στην αλλη μερια του παρκου με φραπε και τσιγαρο.
Δυστυχως υπαρχει μια παρανοηση στον ορο κοινωνικοποιηση του σκυλου και πολλοι θεωρουν οτι πρεπει ντε και καλα να ερχεται σε επαφη με πολλα σκυλακια το χρσο τους.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Σωστο. Αυτα τα παιγνιδια ανετα καταληγουν σε τραγωδιες πολυ συχνα. Τι παιγνιδι.... Στην ουσια ειναι προσπαθεια επιβολης.
Παιχνιδι κανει ο ιδιοκτητης με το σκυλο. Ολα τα αλλα μοιαζουν χαριτωμενα αλλα μετα που την πατησα δυο τρεις φορες δεν αφηνω να "παιζουν" με αυτον τον τροπο.
Ακομα και με σκυλια που βλεπουν καθε μερα και δεν παει το μυαλο σου πως μπορει να κατσει η στραβη ποτε δεν πρεπει να υπαρχει πολυ εμπιστοσυνη. Ποτε δεν ξερεις πως γυρναει το ματι και πως μπορει να εκλαβουν και να αποκωδικοποιησουν μια κινηση απο το αλλο σκυλι.
Ασε που το βλεπω ανοφελο. Αλλο πραγμα ειναι η κοινωνικοποιηση και αλλο αυτο.
Συνηθως τετοια σκηνικα συμβαινουν συνηθως σε χωρους που μαζευονται πολλα σκυλια αμολυμενα και τους ιδιοκτητες αραχτους στην αλλη μερια του παρκου με φραπε και τσιγαρο.
Δυστυχως υπαρχει μια παρανοηση στον ορο κοινωνικοποιηση του σκυλου και πολλοι θεωρουν οτι πρεπει ντε και καλα να ερχεται σε επαφη με πολλα σκυλακια το χρσο τους.
Ειλικρινής ερώτηση. Η σωστη κοινωνικοποίηση πως γινεται;
 
  • Like
Reactions: Eroe




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ενα υπερπροστατευτικο αφεντικο δεν βοηθαει το σκυλι να ζει φυσιολογικα.

Οσο για τα ορια μεταξυ παιχνιδιου και καυγα, υπαρχουν σημαδια που πρεπει να μαθουμε να τα διαβαζουμε, σε ολες τις απειρες μορφες τους. Δεν γεννιεται με εγχειριδιο χρησης ο σκυλος κ ολες οι λιστες συμπεριφορων που μπορει να παρουσιασει για να αποφυγει τον καυγα, ετσι οπως βλεπουμε αυτες τις λιστες στα αρθρα και βιβλια, ειναι απλα μπουσουλας. Αλλα δεν μπορει ο σκυλος να ΜΗΝ παρουσιασεις καμια συμπεριφορα αγχους η αποφυγης. Παει να πει δεν την ειδε το αφεντικο, ειτε επειδη καθοταν με τον φραπε στο παγκακι, ειτε επειδη θεωρει τον εαυτο του υπερανω (αφου ηδη τα ξερει ολα).

Οσο για τις πραγματικες επιθεσεις, εκει δεν θα εχεις ουτε δευτερολεπτο για να παρατηρεις και να σκεφτεσαι. Ειτε με προειδοποιηση ειτε οχι ειναι ξεκαθαρες και αστραπιαιες.

http://www.akc.org/content/dog-training/articles/are-they-playing-or-fighting/
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf