food for Lab


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
Γεια σας!
Εχω ενα λαμπραντορ 4 χρονων (το έχω εγω τους τελευταιους 6 μήνες )επειδη διαγνώστηκε απο καλαζαρ 1/400 και επειδή γενικα θα ήθελα να του παρέχω μια καλή τροφή με βάση το ψάρι όπως ο σολωμός ή ο τονος εχετε κατα νου κάποια εταιρεια? θελω μια καλη τροφη και για την υγεια της και επειτα για το τριχωμα της.
(Απο την ωρα που πηρα το σκυλι βρήκα μια τροφη του my market στην αρχη με συμβουλεψαν να παρω κατι απο το σουπερμαρκετ για να μην τρεχω απο εδω και απο εκει η τροφη ειναι εταιρειaσ FILOS με μοσχαρι) ΞΗΡΗ ΤΡΟΦΗ

Ωστόσο πειτε μου και εσεις που γνωριζετε δινετε καποια λαχανικα στα σκυλια σας ή αυγα επειδη βλεπω διαφορα αρθρα (facebook) και δεν ξερω αν πρεπει να τα πιστεψω

Ευχαριστω!!
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Γεια σας!
Εχω ενα λαμπραντορ 4 χρονων (το έχω εγω τους τελευταιους 6 μήνες )επειδη διαγνώστηκε απο καλαζαρ 1/400 και επειδή γενικα θα ήθελα να του παρέχω μια καλή τροφή με βάση το ψάρι όπως ο σολωμός ή ο τονος εχετε κατα νου κάποια εταιρεια? θελω μια καλη τροφη και για την υγεια της και επειτα για το τριχωμα της.
(Απο την ωρα που πηρα το σκυλι βρήκα μια τροφη του my market στην αρχη με συμβουλεψαν να παρω κατι απο το σουπερμαρκετ για να μην τρεχω απο εδω και απο εκει η τροφη ειναι εταιρειaσ FILOS με μοσχαρι) ΞΗΡΗ ΤΡΟΦΗ

Ωστόσο πειτε μου και εσεις που γνωριζετε δινετε καποια λαχανικα στα σκυλια σας ή αυγα επειδη βλεπω διαφορα αρθρα (facebook) και δεν ξερω αν πρεπει να τα πιστεψω

Ευχαριστω!!
Θεωρητικά η barf είναι ιδανική τροφή για όλα τα σκυλιά.Αλλα χρειάζεται χρόνο (ανάλογα την εμπειρία) και κάποιες γνώσεις που μπορείς εύκολα να μαζέψεις μέσα από το φόρουμ.Αλλα επειδή το σκυλί έχει αυτό το πρόβλημα εγώ θα πήγαινα σε μία καλή ξηρή για να μη τα κάνω ηβαλα (σκ@τ@) με τα συστατικά της μπαρφ.

Τροφές από το σούπερ μάρκετ ειναι σαν να τρως εσύ σουβλάκια από κρέας αρουραίου.

Δύο πολύ καλές τροφές που εχω να προτείνω είναι η brit care με σωλομο και πατάτα (grain-free) κ η άλλη η taste of the wild νομίζω με λευκά ψάρια.

Και οι δύο πολύ δυνατές τροφές με καλά συστατικά.
Επίσης δυνατές τροφές είναι origen (δεν καθόταν καλά στο δικό μου) ,acana, timbberwolves,fromm gold.
Δεν τις έχω δοκιμάσει και απλά μιαλω βάση συστατικών
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Γεια σας!
Εχω ενα λαμπραντορ 4 χρονων (το έχω εγω τους τελευταιους 6 μήνες )επειδη διαγνώστηκε απο καλαζαρ 1/400 και επειδή γενικα θα ήθελα να του παρέχω μια καλή τροφή με βάση το ψάρι όπως ο σολωμός ή ο τονος εχετε κατα νου κάποια εταιρεια? θελω μια καλη τροφη και για την υγεια της και επειτα για το τριχωμα της.
(Απο την ωρα που πηρα το σκυλι βρήκα μια τροφη του my market στην αρχη με συμβουλεψαν να παρω κατι απο το σουπερμαρκετ για να μην τρεχω απο εδω και απο εκει η τροφη ειναι εταιρειaσ FILOS με μοσχαρι) ΞΗΡΗ ΤΡΟΦΗ

Ωστόσο πειτε μου και εσεις που γνωριζετε δινετε καποια λαχανικα στα σκυλια σας ή αυγα επειδη βλεπω διαφορα αρθρα (facebook) και δεν ξερω αν πρεπει να τα πιστεψω

Ευχαριστω!!
Κατ' αρχάς μην ξαναπάρεις τροφή από σούπερ μάρκετ. Δεν είναι καλές. Καμία. Αυτήν που πήρες ή θα την πετάξεις η ακομα καλύτερα αν έχεις τιποτα αδέσποτα στη γειτονιά σου, δώσε τη σε αυτά. Για ψάρι συγκεκριμένα εχω προσωπική εμπειρία απο Acana wild coast, nutram grain free salmon and trout, και profine adult salmon(στις αναφέρω με σειρά προτίμησης). Επισης καλές (και εχουν κωδικους με ψάρι) ειναι και η naturea naturals και naturea atlantica, η acana pacifica. Για τα υπόλοιπα (λαχανικά, αυγά κ.λπ) κανε μια αναζήτηση στο φόρουμ. Το θέμα εχει αναλυθεί αρκετές φορές.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ειμαι στην Sam's Field εδώ και 2 χρονια. Μια χαρα ολα. Ειμασταν πριν στην DogLoversGold αλλα επειδη δεν περιειχε χονδροϊτινη στα συστατικα την αλλαξαμε με την τωρινη, η οποια ειναι μαλλον αρκετα καλη βασει συστατικών, καθως περιεχει φρεσκο κοτοπουλο και συκώτι στα πρωτα 4 συστατικα αν θυμαμαι καλα. Αλλα και γενικά της εχει κατσει πολυ καλα. Sams field λοιπον με 50€ τα 13kg +2,5kg Δωρο σε μερικα petshop κατα καιρους που την βρισκω.
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
αμα θες ψαρι γιατι δεν περνεις φρεσκο?
εγω βρισκω μεχρι κ 1 ευρω το κιλο τη σαρδελα ή το γαυρο στη λαικη
Υπαρχει τιποτα καλυτερο κ πιο οικονομικο απο αυτο?
Ψαρι σε σκονη (κροκετα) δεν ειναι ψαρι και οτι ω3 ειχε με την επεξεργασια μηδενιζονται.
Κ εμενα ο σκυλος μου με καλαζαρ ειναι κ τρωει κ αυγα κ ωμο κρεας.
Ειδικα για σκυλια με καλαζαρ,οι τροφες πρεπει να προστατευουν τα συκωτι-νεφρα με τροφη πλουσια σε υγρασια (ωμο κρεας πανω απο 70% νερο)
Η ξηρα κυμαινεται γυρω στο 10% για να καταλαβεις,
 
  • Like
Reactions: Berna


leopap

Member
27 Νοεμβρίου 2017
10
0
39
παιδιά πότε αλλάζουμε την τροφή σε adult σε λαμπραντόρ. ο δικός μου ειναι 9 μηνών. σκέφτομαι να αρχιίσω να την αλλάζω... τι λέτε