Διάγνωση θετική στο καλαζάρ


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
Καλημέρα σε όλους,
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φορουμ.

Έχω ένα λαμπραντόρ 4 χρονών την Κυριακή Που ξύπνησα το πρωί δεν πατούσε το πόδι της το πίσω δεξί και εκλαιγε ενω μέχρι το βράδυ ηταν μια χαρα.βρήκα εναν κτηνιατρο που μπορουσε να μας εξυπηρετησει την κυριακη και αυτό που μας είπε είναι ότι κάπου εχει τραυματίσει το πατουσακι της και για αυτο ο πόνος έκανε μια ένεση αντιφλεγμονώδης και μας έδωσε medrol 16 να παίρνει 1 πρωι και 1 βραδυ (το σκυλί μου είναι 30 κιλα) με τις μερες το πόδι της το πατούσε κανονικά παρατηρησα λογω κορτιζονης πολυ πεσμένη σε διαθεση ήθελε μονίμος να είναι ξαπλωμένη έπινε παρα πολύ νερο και πολύ συχνοουρια σε στάδιο να κάνει τσίσα μέσα στο σπίτι,
εδω θα ήθελα να σημειώσω ότι μένω σε μονοκατοικία και την έχω μέσα στο σπίτι.και είναι μαθημενη να κανει την ανάγκη της όταν πάμε βόλτα ωστόσο αυτό το σκυλί το είχαν οι γονεις μου έξω απο το σπιτι και το εχω εγω το τελευταίο 6 μηνο.

Μετα από ολα αυτα λοιπον πήγαμε και σε εναν δευτερο κτηνιατρο χθές για να πάρουμε μια δευτερη γνώμξ σχετικα με το πόδι της για την κορτιζόνη αν θα πρέπει να την συνεχισουμε και ωστόσο να κάνουμε και ένα check up ώσο αφορά το πόδι ο κτηνίατρος ο δευτερος δεν βλέπει τραυματισμο στο πατουσακι αλλά κάποιο οίδημα πρηξιμο στο μπουτακι της για την κορτιζόνη μας είπε την κόβουμε σταδιακά μισό χαπι σημερα μισο αυριο και τελος οσο αφορα τις αιματολογικες βγήκε θετικη στο καλαζάρ ωστόσο τα νεφρα της φαινονται πεντακαθαρα παιδια είναι το πρωτο σκυλί που έχω και φοβαμαι πολυ δεν ξερω τι μας περιμενει...ο τιτλος θα βγει δευτερα με τριτη κ ξεκινησαμε ηδη απο εχθες ζιλαμπουρ 1 πρωι και 1 βραδυ ,παρακαλώ όσοι έχετε πείρα βοηθηστε με οσο αφορα την θεραπεια και οτι χρειαστει ολα θα γινουν θα δωσω οσα χρηματα χρειαστουν και θα κανω τα παντα να το παλεψουμε!! εχω πεσει πολυ ψυχολογικα εχω στεναγχωρηθει παρα πολυ οσοι εχετε εμπειρια παρακαλω πειτε μου γνωμες σχετικα με το οτι βγηκαν καθαρα τα νεφρα ειναι καλος οιονος αυτος??
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι ότι ο σκύλος τον γονίων μου βγήκε θετικός στο καλαζάρ πριν 4 περίπου χρόνια, ακόμα είναι μια χάρα. Οπότε για εμένα, μην το βλέπεις σαν θανατική καταδίκη. Είναι απλά μια χρόνια ασθένεια που θα πρέπει να την καταπολεμάτε και να έχετε συνέχεια το νου σας. Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Άλλα μέλη πιο έμπειρα θα σας ενημερώσουν καλύτερα, ειδικά εφόσον βγει και ο τίτλος.
 
  • Like
Reactions: Vasiliki95


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι ότι ο σκύλος τον γονίων μου βγήκε θετικός στο καλαζάρ πριν 4 περίπου χρόνια, ακόμα είναι μια χάρα. Οπότε για εμένα, μην το βλέπεις σαν θανατική καταδίκη. Είναι απλά μια χρόνια ασθένεια που θα πρέπει να την καταπολεμάτε και να έχετε συνέχεια το νου σας. Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Άλλα μέλη πιο έμπειρα θα σας ενημερώσουν καλύτερα, ειδικά εφόσον βγει και ο τίτλος.

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση ,η αληθεια ειναι οτι οταν μου ειπε οτι εχει καλαζαρ φοβηθηκα παρα πολυ για τα χειροτερα αισθανθηκα καλυτερα οταν ειπε οτι οι εξετασεις για τα νεφρα βγηκαν καθαρες και παει να πει οτι δεν ειναι σε πολυ ασχημο σταδιο αρκει να βγει ο τιτλος μακαρι να πανε ολα καλα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ξεαγχώσου καταρχήν - πολλά σκυλιά εδώ μέσα και έξω από το φόρουμ έχουν καλαζάρ και ζουν μια χαρά με την κατάλληλη θεραπεία. Και εμείς είχαμε 1/1600, κάναμε θεραπεία και οδεύουμε μια χαρά. Το καλαζάρ δεν είναι πια θανατική καταδίκη όπως ήταν παλιότερα. Καταρχήν περίμενε να δεις για τι τίτλο μιλάμε. Το ότι τα νεφρά είναι μαι χαρά είναι εξαιρετικό γιατί σου δίνει και άνεση στο σχήμα θεραπείας αν χρειαστεί.
 


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
Ξεαγχώσου καταρχήν - πολλά σκυλιά εδώ μέσα και έξω από το φόρουμ έχουν καλαζάρ και ζουν μια χαρά με την κατάλληλη θεραπεία. Και εμείς είχαμε 1/1600, κάναμε θεραπεία και οδεύουμε μια χαρά. Το καλαζάρ δεν είναι πια θανατική καταδίκη όπως ήταν παλιότερα. Καταρχήν περίμενε να δεις για τι τίτλο μιλάμε. Το ότι τα νεφρά είναι μαι χαρά είναι εξαιρετικό γιατί σου δίνει και άνεση στο σχήμα θεραπείας αν χρειαστεί.

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση ! ευχομαι να πανε ολα καλα ,οντως εχω τρομερο αγχος για να βγει και ο τιτλος ..
 


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Εγώ θα πρότεινα επειδή την πάτησα με την προηγουμενη κτηνίατρο και έβγαλε την μικρή μου θετική σε ερλιχεια και κατέληξα να κάνω εκ νέου εξετάσεις αίματος και ερλιχειας σε φιλοζωική κτηνιατρική και βγήκε αρνητική.Αν μπορείς οικονομικά κάνε και μια δεύτερη εξεταση.Αυτο είναι καθαρά δική μου άποψη και το τι θα έκανα εγώ.Επισης άλλαξα και την κτηνίατρο γιατί με υπερτιμολογουσε χωρίς αποδείξεις και πάω στην φιλοζωική που στο κεφάλι μου είναι πιο έμπειροι.
 
  • Like
Reactions: Vasiliki95


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
Εγώ θα πρότεινα επειδή την πάτησα με την προηγουμενη κτηνίατρο και έβγαλε την μικρή μου θετική σε ερλιχεια και κατέληξα να κάνω εκ νέου εξετάσεις αίματος και ερλιχειας σε φιλοζωική κτηνιατρική και βγήκε αρνητική.Αν μπορείς οικονομικά κάνε και μια δεύτερη εξεταση.Αυτο είναι καθαρά δική μου άποψη και το τι θα έκανα εγώ.Επισης άλλαξα και την κτηνίατρο γιατί με υπερτιμολογουσε χωρίς αποδείξεις και πάω στην φιλοζωική που στο κεφάλι μου είναι πιο έμπειροι.
Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάνω σε αυτό που λές
Εγώ θα πρότεινα επειδή την πάτησα με την προηγουμενη κτηνίατρο και έβγαλε την μικρή μου θετική σε ερλιχεια και κατέληξα να κάνω εκ νέου εξετάσεις αίματος και ερλιχειας σε φιλοζωική κτηνιατρική και βγήκε αρνητική.Αν μπορείς οικονομικά κάνε και μια δεύτερη εξεταση.Αυτο είναι καθαρά δική μου άποψη και το τι θα έκανα εγώ.Επισης άλλαξα και την κτηνίατρο γιατί με υπερτιμολογουσε χωρίς αποδείξεις και πάω στην φιλοζωική που στο κεφάλι μου είναι πιο έμπειροι.
Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Πάνω σε αυτό που λές θα ξανακάνω και αλλη μια φορά και αλλόυ αιματολογικές για το καλαζαρ επειδή μίλησα και με αλλόυς κτηνιατρους όλοι μου είπαν ναι να ξανακανουμε αν θέλετε αλλά πολύ δύσκολα να βγεί αρνητικο οτι και καλα δυσκολα γίνεται λάθος,.
 
  • Like
Reactions: alani-jm


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάνω σε αυτό που λές

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Πάνω σε αυτό που λές θα ξανακάνω και αλλη μια φορά και αλλόυ αιματολογικές για το καλαζαρ επειδή μίλησα και με αλλόυς κτηνιατρους όλοι μου είπαν ναι να ξανακανουμε αν θέλετε αλλά πολύ δύσκολα να βγεί αρνητικο οτι και καλα δυσκολα γίνεται λάθος,.
Τι να σου πω,μπορεί να ήταν η περίπτωση η δική μου ιδιάζουσα.Απλα εμένα ηταν και παραμένει ακόμα κουτάβι και μου είπαν τηλεφωνικά στην φιλοζωική ότι είναι τρομερά απίθανο να έχει ερλιχεια ένα κουτάβι 5,5 μηνών και έτσι άλλαξα κτηνίατρο.Την περίπτωση να κάνει λάθος η φιλοζωική την έχω σκεφτεί αλλά νομίζω ότι 2 φορές εξετάσεις είναι εντάξει.Επισης τώρα 2 μήνες μετά κάναμε πάλι γενικές αίματος με αφορμή τις εξετάσεις καλαζαρ που περιμένουμε αποτελέσματα την δευτέρα.
 
  • Like
Reactions: Vasiliki95


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
Τι να σου πω,μπορεί να ήταν η περίπτωση η δική μου ιδιάζουσα.Απλα εμένα ηταν και παραμένει ακόμα κουτάβι και μου είπαν τηλεφωνικά στην φιλοζωική ότι είναι τρομερά απίθανο να έχει ερλιχεια ένα κουτάβι 5,5 μηνών και έτσι άλλαξα κτηνίατρο.Την περίπτωση να κάνει λάθος η φιλοζωική την έχω σκεφτεί αλλά νομίζω ότι 2 φορές εξετάσεις είναι εντάξει.Επισης τώρα 2 μήνες μετά κάναμε πάλι γενικές αίματος με αφορμή τις εξετάσεις καλαζαρ που περιμένουμε αποτελέσματα την δευτέρα.
Αυτό που παρατηρω στους κτηνιατρους αλλα ακομη και στους γιατρους ειναι οτι ο ενας λεει ασπρο και ο αλλος μαυρο δεν ξερω αν αυτο συμβαινει μονο στην ελλαδα αλλα εινα ανησυχητικο.τι να πω εύχομαι τα καλυτερα για τα αποτελεσματα.!!!
 
  • Like
Reactions: alani-jm


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασιλική καλώς ήρθες.
Το καλαζαρ πλέον δεν είναι αυτό που ήταν πριν 20- 30 χρόνια, που θεριζε. Δεν υπήρχαν τότε τα μέσα και οι γνώσεις που υπάρχουν σήμερα.
Άπαξ και το πιάσεις νωρίς, ο σκύλος σου θα "φύγει" από οτιδήποτε άλλο εκτός από καλαζαρ.
Αρκεί φυσικά να τον παρακολουθείς συχνά και να έχεις δίπλα σου έναν καλό κτηνίατρο, πρόθυμο να σου λύσει ο, τι απορία έχεις.

Εδώ θα βρεις πολλές απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πήραμε αδέσποτο σκύλο περίπου 6 χρονών με καλαζάρ 1/1600, τώρα είναι 11 αν υπολογίζουμε σωστά και ζει και βασιλεύει με τίτλο 1/50 . Είχε σκαμπανεβάσματα μέσα σε αυτά τα χρόνια αλλά μην τρομάζεις, όλα παλεύονται αν δεν έχει πειράξει σε μεγάλο βαθμό εσωτερικά όργανα. Η κορτιζόνη (medrol) που δώσαμε σε κάποια φάση για τα αρθρτικά του ήταν ο λόγος να πέσει το ανοσποιητικό του και να ανέβει ο τίτλος 1/400 απο το 1/50 που είχε σταθερά για 1,5 χρόνο.
 
  • Like
Reactions: Vasiliki95


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Βασιλικη μου καλησπερα!!
Και γω οταν εμαθα για την δικη μου ετσι ημουνα νομιζα οτι θα την χασω..η Ροζα μας διαγνωστηκε με καλαζαρ τον Νοεμβριο του 2013 και τωρα ειναι μια χαρα!!ηρεμησε και ολα θα πανε καλα
 
  • Like
Reactions: Vasiliki95


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Βασιλικη μου καλησπερα!!
Και γω οταν εμαθα για την δικη μου ετσι ημουνα νομιζα οτι θα την χασω..η Ροζα μας διαγνωστηκε με καλαζαρ τον Νοεμβριο του 2013 και τωρα ειναι μια χαρα!!ηρεμησε και ολα θα πανε καλα
 


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
Καλημέρα σας! Εχθές μετά από ευτράπελα με τον κτηνίατρο μας έδωσε τον τίτλο . η μικρή μας βγήκε 1 / 400.Πώς τα βλέπετε είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα πιστεύεται ο βαθμός αυτός κατα τις εμπειρίες σας είναι ανησυχητικός ,
Ευχαριστω!
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
1/400 και χωρίς βλάβη σε όργανα είναι σχετικά εύκολα αντιμετωπισιμο. Όλα θα πάνε καλα, συνεργασου με το κτηνίατρο

Υ.Γ. Ευτράπελα;
 


Vasiliki95

Member
17 Νοεμβρίου 2017
11
2
28
1/400 και χωρίς βλάβη σε όργανα είναι σχετικά εύκολα αντιμετωπισιμο. Όλα θα πάνε καλα, συνεργασου με το κτηνίατρο

Υ.Γ. Ευτράπελα;
αχ μακαρι να πανε ολα καλα θα αλλαξω κτηνιατρο θα παω σε καποιον στον αγιο στεφανο που μου ανεφεραν οτι ειναι κορυφη τα ευτράπελα με τον κτηνιατρο είναι τα εξής: πάμε στο κτηνιατρείο στης 17/11 κάνουμε τις αιματολογικές εξετάσεις και μου λέει ο κτηνίατρος να το στείλουμε για τίτλο και τα αποτελέσματα θα βγούν δευτέρα ή τρίτη και θα σας καλέσουμε να σας ενημερώσουμε.Περνάει Δευτέρα και Τρίτη χωρις καμία ενημέρωση μόνο όσες φορές είχα καλεσει εγω και η κοπέλα μου ελεγε καλεστε με σε 10 λεπτα να ανοιξω τον υπολογιστη περνουσαν τα 10 λεπτα επαιρνα το σήκωνε και μου το εκλεινε 2,3 φορες να γινοταν αυτο και μετα αφου επεμενα μετα απο μια ωρα το σηκωνε και με υφος μου ελεγε προσπαθήστε αύριο,ήρθε και η τετάρτη καλεσα στης 5 ήταν ο αλλος κτηνιστρος ο συναιτερος μου λεει κυρια μου δεν βγηκαν ακομη τα αποτελεσματα αλλα μην ανησυχειτε θα σας καλέσουμε οταν βγουν παει 20:00 δεν με εχουν παρει να με ενημερωσουν ουτε αν βγηκαν ούτε αν δεν βγηκαν εμπας περιπτβση παιρνω ξανα μου λεει η κυρια βγηκαν τα αποτελεσματα ειναι θετικη στο καλαζαρ της λεω το ξερω αυτο το ποσοστο πειτε μου (μεσα στην αγωνια μου τοσες ημερες περιμενα για να ξερω σε τι σταδιο ειμαστε) μου λεει δεν μπορουμε να σας πουμε θα πρεπει να περασετε αυριο να μαθετε ωραια της λεω θα περασω αυριο να παρω τον τιτλο απλα πειτε μου ποσο βγηκε να μου φυγει το αγχος .μου λεει οχι ο κτηνιατρος δεν επιτρεπει να σας πουμε,(αυτο φανταζεστε για ποιον λόγο) παιρνω τηλεφωνο τον κτηνιατρο του λεω οτι δεν ειναι σωστη συνπεριφορα προτα απο ολα να μην με ενημερωνετε για τα αποτελεσματα και να ψαχνω να σας βρω εγω και εκτος αυτου να μην μου λετε ποσο βγηκε γιατι? μου λεει αν δεν σας αρεσει να πατε σε αλλο κτηνιατρο στον κτηνμιατρο που εδινε στο ζωο κορτιζονη .ετσι εισαι λεω .2 ωρες προσπαθουσα να τον βρω στο τηλεφωνο στο τελος του εγραψα 15 μξηνυματα στο κινητο και εκανα κοινοποιηση και στον συνεταιρο του .Και αφου το σηκωσε μετα απο πολλα πολλα που του εγραψα μου ειπε το αποτελεσμα μονο και μονο η σταση σας απεναντι στον σκυλο μου και σε εμενα αποδεικνυει ποσο "καλος¨ κτηνιατρος εισαι μονο και μονο που δεν μου λες τα αποτελεσματα και γυρνας και λες πηγαινε σε αλλον κτηνιατρο και μην με ξαναενοχλησεις.και γυρισε και μου ειπε εσεις λεει δεν θελετε κτηνιατρο ψυχιατρο θελετε βεβαια του λεω αλλα μαζι θα παμε και να δουμε ποιος θα μπει στον ψυχιατρο παλιομ*** πες μου τα αποτελεσματα γιατι θα ερθω στο κτηνιατρειο σου και θα σε ξεφτυλισω!!!!! και ενολιγοις αναγκαστηκε να μου πει φοβοταν μην τυχον μου πει και δεν παω να παρω τα αποτελεσματα που το 80 αρι μια χαρα το τσεπωσε και ξυνισε και τα μουτρα που τον πληρωσα με καρτα γιατι ηθελε να αποφυγει τις αποδειξεις.
 


sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
αχ μακαρι να πανε ολα καλα θα αλλαξω κτηνιατρο θα παω σε καποιον στον αγιο στεφανο που μου ανεφεραν οτι ειναι κορυφη τα ευτράπελα με τον κτηνιατρο είναι τα εξής: πάμε στο κτηνιατρείο στης 17/11 κάνουμε τις αιματολογικές εξετάσεις και μου λέει ο κτηνίατρος να το στείλουμε για τίτλο και τα αποτελέσματα θα βγούν δευτέρα ή τρίτη και θα σας καλέσουμε να σας ενημερώσουμε.Περνάει Δευτέρα και Τρίτη χωρις καμία ενημέρωση μόνο όσες φορές είχα καλεσει εγω και η κοπέλα μου ελεγε καλεστε με σε 10 λεπτα να ανοιξω τον υπολογιστη περνουσαν τα 10 λεπτα επαιρνα το σήκωνε και μου το εκλεινε 2,3 φορες να γινοταν αυτο και μετα αφου επεμενα μετα απο μια ωρα το σηκωνε και με υφος μου ελεγε προσπαθήστε αύριο,ήρθε και η τετάρτη καλεσα στης 5 ήταν ο αλλος κτηνιστρος ο συναιτερος μου λεει κυρια μου δεν βγηκαν ακομη τα αποτελεσματα αλλα μην ανησυχειτε θα σας καλέσουμε οταν βγουν παει 20:00 δεν με εχουν παρει να με ενημερωσουν ουτε αν βγηκαν ούτε αν δεν βγηκαν εμπας περιπτβση παιρνω ξανα μου λεει η κυρια βγηκαν τα αποτελεσματα ειναι θετικη στο καλαζαρ της λεω το ξερω αυτο το ποσοστο πειτε μου (μεσα στην αγωνια μου τοσες ημερες περιμενα για να ξερω σε τι σταδιο ειμαστε) μου λεει δεν μπορουμε να σας πουμε θα πρεπει να περασετε αυριο να μαθετε ωραια της λεω θα περασω αυριο να παρω τον τιτλο απλα πειτε μου ποσο βγηκε να μου φυγει το αγχος .μου λεει οχι ο κτηνιατρος δεν επιτρεπει να σας πουμε,(αυτο φανταζεστε για ποιον λόγο) παιρνω τηλεφωνο τον κτηνιατρο του λεω οτι δεν ειναι σωστη συνπεριφορα προτα απο ολα να μην με ενημερωνετε για τα αποτελεσματα και να ψαχνω να σας βρω εγω και εκτος αυτου να μην μου λετε ποσο βγηκε γιατι? μου λεει αν δεν σας αρεσει να πατε σε αλλο κτηνιατρο στον κτηνμιατρο που εδινε στο ζωο κορτιζονη .ετσι εισαι λεω .2 ωρες προσπαθουσα να τον βρω στο τηλεφωνο στο τελος του εγραψα 15 μξηνυματα στο κινητο και εκανα κοινοποιηση και στον συνεταιρο του .Και αφου το σηκωσε μετα απο πολλα πολλα που του εγραψα μου ειπε το αποτελεσμα μονο και μονο η σταση σας απεναντι στον σκυλο μου και σε εμενα αποδεικνυει ποσο "καλος¨ κτηνιατρος εισαι μονο και μονο που δεν μου λες τα αποτελεσματα και γυρνας και λες πηγαινε σε αλλον κτηνιατρο και μην με ξαναενοχλησεις.και γυρισε και μου ειπε εσεις λεει δεν θελετε κτηνιατρο ψυχιατρο θελετε βεβαια του λεω αλλα μαζι θα παμε και να δουμε ποιος θα μπει στον ψυχιατρο παλιομ*** πες μου τα αποτελεσματα γιατι θα ερθω στο κτηνιατρειο σου και θα σε ξεφτυλισω!!!!! και ενολιγοις αναγκαστηκε να μου πει φοβοταν μην τυχον μου πει και δεν παω να παρω τα αποτελεσματα που το 80 αρι μια χαρα το τσεπωσε και ξυνισε και τα μουτρα που τον πληρωσα με καρτα γιατι ηθελε να αποφυγει τις αποδειξεις.

ΈΛΕΟΣ!!!! Να μου ζήσεις!! άλλαξε κτηνίατρο χθες!!
 
  • Like
Reactions: Vasiliki95






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το 1/400 είναι χαμηλό. Μπορείς να το διπλοτσεκάρεις και σε διαφορετικό εργαστήριο, ιδανικά στο παστέρ που θεωρείται πιο έγκυρο. Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα.
Και η δικιά μου είναι στο 1/400 αυτή τη στιγμή και τον Μάιο το ίδιο (είχαμε ξεκινήσει με πάνω από 1/1600, πέσαμε στο 1/800, μετά κολλήσαμε στο 1/400 αρκετό καιρό, πέσαμε στο 1/200 και τώρα πάλι στο 1/400). Δεν ανησυχώ όμως γιατί η κλινική της εικόνα και οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι πολύ καλές. Πριν από 1,5 χρόνιο, επ' ευκαιρίας μιας επέμβασης είχαμε πάρει και δείγμα από λεμφαδένες και ήταν καθαρή.
Κοινώς, ο τίτλος από μόνος του δεν λέει τίποτα. Ο γιατρός πρέπει να κοιτάζει και την συνολική κλινική εικόνα.
Μην πανικοβάλλεσαι, ο τίτλος είναι μικρός - θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός. Απλά θα είναι κάτι στο οποίο θα έχεις στο νου σου να παρακολουθείς.