ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΔΕΜΕΝΟς ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ;;;


iro-iro

Member
23 Νοεμβρίου 2017
9
0
53
Καλημέρα είμαι καινούργια στο forum. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σερ κάτι γιατί είμαι πολύ προβληματισμένη. 'Εχουμε από το καλοκαίρι ένα αρσενκό μπόμπο στο σπίτι, είναι τώρα 9 μηνών στειρωμένος. Πολύ κεφάτος, παιχνιδιάρης, αλλά και αρκετά ζημιάρης όταν μένει μόνος στο σπίτι. Τον τελευταίο καιρό όποτε λείπουμε τα πρωινά, σχεδόν πάντα γυρνάμε σπίτι και βρίσκουμε κάτι μασημένο, σκισμένο ή διαλυμένο εντελώς (ευτυχώς μέχρι τώρα όχι κάτι μεγάλης αξίας). Ο άντρας έκανε μια σκέψη ότι ίσως πρέπει για λίγο καιρό όταν φεύγουμε από το σπίτι να τον δέσουμε σε ένα σημείο μέσα στο σπίτι (ο οδηγός του είναι 2 μέτρα) όπου όμως έχει πρόσβαση στο φαγητό και το νερό του, στα παιχνίδια του και στο χαλάκι του. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να μένει δεμένος για 5-6 ώρες μέσα στο σπίτι. Εγώ ήμουν εντελώς αρνητική, αλλά από την άλλη ίσως είναι μια λύση τουλάχιστον για λίγο καιρό. Να τονίσω ότι το σκυλί βγαίνει καθημερινά 2-3 βόλτες έξω, πάμε σε πάρκο όπου είναι ελεύθερος και τρέχει και τουλάχιστον η 1 βόλτα του είναι γύρω στη 1 ώρα. Πιστεύετε ότι είναι πολύ σκληρό για το σκυλί;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλημέρα είμαι καινούργια στο forum. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σερ κάτι γιατί είμαι πολύ προβληματισμένη. 'Εχουμε από το καλοκαίρι ένα αρσενκό μπόμπο στο σπίτι, είναι τώρα 9 μηνών στειρωμένος. Πολύ κεφάτος, παιχνιδιάρης, αλλά και αρκετά ζημιάρης όταν μένει μόνος στο σπίτι. Τον τελευταίο καιρό όποτε λείπουμε τα πρωινά, σχεδόν πάντα γυρνάμε σπίτι και βρίσκουμε κάτι μασημένο, σκισμένο ή διαλυμένο εντελώς (ευτυχώς μέχρι τώρα όχι κάτι μεγάλης αξίας). Ο άντρας έκανε μια σκέψη ότι ίσως πρέπει για λίγο καιρό όταν φεύγουμε από το σπίτι να τον δέσουμε σε ένα σημείο μέσα στο σπίτι (ο οδηγός του είναι 2 μέτρα) όπου όμως έχει πρόσβαση στο φαγητό και το νερό του, στα παιχνίδια του και στο χαλάκι του. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να μένει δεμένος για 5-6 ώρες μέσα στο σπίτι. Εγώ ήμουν εντελώς αρνητική, αλλά από την άλλη ίσως είναι μια λύση τουλάχιστον για λίγο καιρό. Να τονίσω ότι το σκυλί βγαίνει καθημερινά 2-3 βόλτες έξω, πάμε σε πάρκο όπου είναι ελεύθερος και τρέχει και τουλάχιστον η 1 βόλτα του είναι γύρω στη 1 ώρα. Πιστεύετε ότι είναι πολύ σκληρό για το σκυλί;
Ανεπίτρεπτο. Οι καταστροφικές τάσεις εμφανίζονται συχνα σε νεαρα σκυλια αλλα με το δεσιμο το προβλημα δεν λυνεται, το μονο που θα καταφέρετε ειναι να του δημιουργησετε κι αλλα θέματα. Αν κανεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις αρκετες καλές συμβουλές ή ριξε μια ματια έστω εδώ

http://neaflorina.gr/2016/08/giati-o-skylos-mas-troi-spiti-tropi-
 
  • Like
Reactions: archodea


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Νομιζω οτι δεμενο και μονο του ειναι επικινδυνο. Ασε που εχει κοψει ευκολα τον ιμαντα. Η λυση που προτεινεται συνηθως και εχει αποτελεσματα ειναι το κλουβι (crate). Εγω το χρησιμοποιησα και ακομα το χρησιμοποιω σε διακοπες, σε ξενοδοχείο/ενοικιαζομενα κλπ. Τωρα πια μονο σε διακοπες. Τοτε με βοηθησε και περασε η δυσκολη περιοδος που ηταν κουταβι αναιμακτα. Ψαξε στο φορουμ για συζητησεις για το κλουβι. Θα βρεις πολλες.

Καλως ηρθες.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλημέρα είμαι καινούργια στο forum. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σερ κάτι γιατί είμαι πολύ προβληματισμένη. 'Εχουμε από το καλοκαίρι ένα αρσενκό μπόμπο στο σπίτι, είναι τώρα 9 μηνών στειρωμένος. Πολύ κεφάτος, παιχνιδιάρης, αλλά και αρκετά ζημιάρης όταν μένει μόνος στο σπίτι. Τον τελευταίο καιρό όποτε λείπουμε τα πρωινά, σχεδόν πάντα γυρνάμε σπίτι και βρίσκουμε κάτι μασημένο, σκισμένο ή διαλυμένο εντελώς (ευτυχώς μέχρι τώρα όχι κάτι μεγάλης αξίας). Ο άντρας έκανε μια σκέψη ότι ίσως πρέπει για λίγο καιρό όταν φεύγουμε από το σπίτι να τον δέσουμε σε ένα σημείο μέσα στο σπίτι (ο οδηγός του είναι 2 μέτρα) όπου όμως έχει πρόσβαση στο φαγητό και το νερό του, στα παιχνίδια του και στο χαλάκι του. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να μένει δεμένος για 5-6 ώρες μέσα στο σπίτι. Εγώ ήμουν εντελώς αρνητική, αλλά από την άλλη ίσως είναι μια λύση τουλάχιστον για λίγο καιρό. Να τονίσω ότι το σκυλί βγαίνει καθημερινά 2-3 βόλτες έξω, πάμε σε πάρκο όπου είναι ελεύθερος και τρέχει και τουλάχιστον η 1 βόλτα του είναι γύρω στη 1 ώρα. Πιστεύετε ότι είναι πολύ σκληρό για το σκυλί;
Έχετε σκεφτεί το crate?
Είναι πολύ πιο "ασφαλές" και ανώδυνο αν ο σκύλος το μάθει σωστά.
Επίσης τη σκυλί είναι? Φυλή βάρος κλπ.
Σε ρωτάω γτ έκανα το λάθος να δεσω το Δία μου δυο βράδια όταν ήταν περίπου 6-7 μηνών.
Τη πρώτη φορά τον έδεσα από μια βαριά ξύλινη πολυθρόνα ξύπνησα μετά από κάνα μισάωρο γιατί ετριζε όλο το δωμάτιο.Την έκανε βόλτες μέσα στο δωμάτιο.
Η δεύτερη φορά ήταν το επόμενο βράδυ που αποφάσισα να τον δεσω με το λουρί του (δέρμα λαδιού) στο καλοριφέρ.
Το πρωί τον βρήκα στα πόδια μου και το λουρί εγχειρισμένο να κρέμεται στο καλοριφέρ.
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αντι για δέσιμο δοκιμάστε crate. Ειναι κλουβί στην ουσία αλλα με το σωστό χειρισμό και το σκυλί θα εκπαιδευτεί και εσείς θα λύσετε το πρόβλημα σας. Κάντε αναζήτηση και στο φορουμ για εκπαίδευση crate και στο google.
 


iro-iro

Member
23 Νοεμβρίου 2017
9
0
53
Νομιζω οτι δεμενο και μονο του ειναι επικινδυνο. Ασε που εχει κοψει ευκολα τον ιμαντα. Η λυση που προτεινεται συνηθως και εχει αποτελεσματα ειναι το κλουβι (crate). Εγω το χρησιμοποιησα και ακομα το χρησιμοποιω σε διακοπες, σε ξενοδοχείο/ενοικιαζομενα κλπ. Τωρα πια μονο σε διακοπες. Τοτε με βοηθησε και περασε η δυσκολη περιοδος που ηταν κουταβι αναιμακτα. Ψαξε στο φορουμ για συζητησεις για το κλουβι. Θα βρεις πολλες.

Καλως ηρθες.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Ξέρω ότι το crate είναι πολύ καλή λύση όμως τόσες ώρες δεν είναι πολλές; Δε νιώθει πολύ άβολα εφόσον δεν μπορεί ούτε καν να περπατήσει;
 


iro-iro

Member
23 Νοεμβρίου 2017
9
0
53
Ανεπίτρεπτο. Οι καταστροφικές τάσεις εμφανίζονται συχνα σε νεαρα σκυλια αλλα με το δεσιμο το προβλημα δεν λυνεται, το μονο που θα καταφέρετε ειναι να του δημιουργησετε κι αλλα θέματα. Αν κανεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις αρκετες καλές συμβουλές ή ριξε μια ματια έστω εδώ

http://neaflorina.gr/2016/08/giati-o-skylos-mas-troi-spiti-tropi-
THANKS!!!! ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Ξέρω ότι το crate είναι πολύ καλή λύση όμως τόσες ώρες δεν είναι πολλές; Δε νιώθει πολύ άβολα εφόσον δεν μπορεί ούτε καν να περπατήσει;
Μιλάμε για ευρυχωρο crate, ωστε να μπορει να κανει καποιες κινησεις φυσικα
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Ξέρω ότι το crate είναι πολύ καλή λύση όμως τόσες ώρες δεν είναι πολλές; Δε νιώθει πολύ άβολα εφόσον δεν μπορεί ούτε καν να περπατήσει;
Απο την δικη μου πειρα θα σου πω πως οχι. 5-6 ωρες για την ηλικια του νομιζω ειναι οκ. Πηγαινετε βολτα αμεσως μολις τον 'ελευθερωσετε'. Ο σκυλος κανει ζημιες απο βαρεμαρα ή και απο αγχος γιατι ειναι μονος του σε αδειο μεγαλο χωρο. Το κλουβι ειναι σα φωλιτσα και ησυχαζει. Το μεγεθος ειναι σημαντικο. Πρεπει να ειναι τοσο οσο. Να μπορει να σταθει ορθιος αλλα να μην ειναι πολυ μεγαλο. Οσο ενα σπιτακι.
Για αρχη αυτο θα ναι στο σπιτι του. Εκει θα κοιμαται. Υπαρχουν κολπα για να το συνηθισει. Ψαξε να βρεις παλια θεματα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Ξέρω ότι το crate είναι πολύ καλή λύση όμως τόσες ώρες δεν είναι πολλές; Δε νιώθει πολύ άβολα εφόσον δεν μπορεί ούτε καν να περπατήσει;
Οχι. Ετσι κι αλλιως την περισσοτερη ωρα που ειναι μονος κοιμαται. Θα μαθει σωστα το crate και θα το θεωρει σπιτι του. Θα του βαλεις στρωματακι, κανενα μασουλιτηρι και θα ειναι μια χαρα. Ακομα και σπιτι που θα ειστε αυτος μπορει να ειναι ο προσωπικος του χωρος (με την πορτα ανοιχτη βεβαια).
Προσοχη ομως σε καμια περιπτωση να μην το χρησιμποιοιησεις για τιμωρια, το εκαψες.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οχι μονο να σταθει ορθιος αλλα κ να κανει περιστροφη χωρις να πατησει μεσα στο μπωλ με νερο που θα του βαλεις
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Είναι επικίνδυνο και το λουρί και το κολαρο μέσα στο σπίτι μπορεί να πιαστεί πουθενά και να πνιγεί έχουν πεθάνει έτσι πολλά σκυλια. Το crate θα σας γλιτώσει τα έπιπλα αλλά δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα πρέπει να δουλέψετε την εκπαίδευση να του μάθετε να χρησιμοποιει μασομενα παιχνίδια και ότι επιτρέπεται να μασάει μόνο αυτά. Πάρτε και ένα kong αν δεν έχετε ήδη είναι χρήσιμο για να τον κρατάτε απασχολημένο
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Επίσης, πέρα από αυτά που προτάθηκαν θα βοηθούσε μια μεγάλη και κουραστική, για την ηλικία του, βόλτα πριν τον αφήσετε μόνο. Εμάς μας βοήθησε πολύ και ακόμη και σήμερα το εφαρμόζω όταν πρόκειται να λείψω πολλές ώρες. Το κλασσικό κόκκινο/ μαύρο kong που γεμίζει είναι όντως πολύ βοηθητικό, ειδικά αν ο σκύλος είναι λιχούδης.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
όταν μένει μόνος στο σπίτι. Τον τελευταίο καιρό όποτε λείπουμε τα πρωινά, σχεδόν πάντα γυρνάμε σπίτι και βρίσκουμε κάτι μασημένο, σκισμένο ή διαλυμένο εντελώς (ευτυχώς μέχρι τώρα όχι κάτι μεγάλης αξίας).
Είναι λογικό αυτό που κάνει. Παράλογο θα ήταν να μην το έκανε...
Μένει μόνος και το κυριότερο του έχετε αφήσει ένα σωρό πειρασμούς να ασχοληθεί όσο θα λείπετε.
Ελπίζω να μην τον μαλώνετε τουλάχιστον, όταν γυρνάτε και σας περιμένει πως και πως.
Γιατί ό,τι και να πείτε εκείνη την στιγμή δεν έχει απολύτως κανένα νόημα μιας και δεν μπορεί να καταλάβει τον λόγο που του φωνάζετε.
Η σύνδεση πράξης - διόρθωσης ή επαίνου γίνεται μέσα σε δευτερόλεπτα.

Μια λύση σε αυτό είναι το crate, το οποίο όμως πρέπει να εισάγετε με τον σωστό τρόπο και σταδιακά.
Μια άλλη λύση είναι αφού μαζέψετε ό,τι δεν θέλετε να πιάσει ο σκύλος στο στόμα του, να τον περιορίσετε σε ένα δωμάτιο του σπιτιού, φυσικά με όλες του τις ανέσεις (νερό, κάπου να ξαπλώσει, κάποιο παιχνίδι ασφαλές κλπ).
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εμεις που ειχε πολλα θεματα με τ κρειτ κ αγχος αποχωρισμου, εκανα εναν διαδρομο του σπιτιου "κρειτ" με δυο πορτακια ασφαλειας για μωρα! Για μενα καλυτερο το κρειτ αλλα λεω κ εναλλακτικη..
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλησπερα
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Ξέρω ότι το crate είναι πολύ καλή λύση όμως τόσες ώρες δεν είναι πολλές; Δε νιώθει πολύ άβολα εφόσον δεν μπορεί ούτε καν να περπατήσει;
Σιγουρα θα νιωθει παρα πολυ αβολα σε ενα κλουβι που ισα ισα τον χωραει...Εσυ πως θα ενιωθες;
Eroe
Οχι μονο να σταθει ορθιος αλλα κ να κανει περιστροφη χωρις να πατησει μεσα στο μπωλ με νερο που θα του βαλεις
Ρε τον τυχερακια τον σκυλακα! Την επιασε την καλη! Μεχρι να σταθει ορθιος θα μπορει! Και να κανει και περιστροφη!! Και χωρις να πατησει μεσα στο μπωλ;! Δεν περιγραφω αλλο!! Πρεπει να εχει κανει κατι καλο σ αυτη τη ζωη δεν εξηγειται τετοια τυχη..
Περα απο την πλακα, iro-iro αν θελεις να μου πεις μερικες πληροφοριες για το σημειο ακριβως εντος του σπιτιου που σκεφτεσαι να τον δεσεις μπορω να σου πω, αν γινεται και τον σωστο τροπο. Δλ τι εχει γυρω απο το σημειο, που θα δεθει κτλ...Η γνωμη μου ειναι οτι ο περιορισμος του σκυλου με δεσιμο ειναι πολυ πιο ανετος σε σχεση με το κλουβι. Αν γινει σωστα κανενας κινδυνος. Δεσιμο με ιμαντα ή λουρι δερματινο ουτε για 5 λεπτα...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Eroe Ρε τον τυχερακια τον σκυλακα! Την επιασε την καλη! Μεχρι να σταθει ορθιος θα μπορει! Και να κανει και περιστροφη!! Και χωρις να πατησει μεσα στο μπωλ;! Δεν περιγραφω αλλο!! Πρεπει να εχει κανει κατι καλο σ αυτη τη ζωη δεν εξηγειται τετοια τυχη..
Κι όμως, θεωρείται ότι ένα πολύ μεγάλο κρεϊτ δεν παρέχει στον σκύλο την αίσθηση ασφάλειας.

https://www.labradortraininghq.com/labrador-training/what-size-dog-crate-and-which-type/
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ναι παρεχει ασφαλεια, απο το να ειναι χυμα ο σκυλος στο σπιτι να μασαει καλωδια ρευματος να σπασει βαζα με τροφιμα και να φαει τα γυαλια και 1002..Δεν παρεχει ανεση. Την "αισθηση" ασφαλειας εννοεις οτι ο σκυλος θεωρει οτι το κλουβι μοιαζει με την φωλια του;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Ενα δωματιο χωρις κινδυνους, ελαχιστα αντικείμενα, ενα απαλο στρωμα, ηρεμη μουσικούλα και αμυδρο φως μπορεί να βοηθήσει. Μηπως ειναι πιθανό να αδειάστε ενα ή να κλειστε ενα χωλ. Και καλη εκτονωσούλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.804
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf