Η Γιούπη και το λουρί...


agathieg

New Member
21 Νοεμβρίου 2017
4
4
50
Καλημέρα!
Είμαι η Αγάθη και πριν τρεις μέρες υιοθετήσαμε την Γιούπη! Πρώτη φορά μπήκε στο σπίτι μας σκυλάκι και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι μαζί της διότι είναι δεν θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερο συγκάτοικο μιας και είμαστε εντελώς άπειροι όλοι μας....


Η Γιούπη είναι μια ομορφιά, επανιέλ μπρετόν, 12 μηνών περίπου, δεν ξέρουμε ακριβώς μια και βρέθηκε από Φιλοζωική... και μας έχει ξετρελάνει με το πόσο ήσυχη και καλά εκπαιδευμένη είναι παρόλο που είναι μόλις ενός έτους.
Το μόνο μας πρόβλημα είναι η βόλτα. Τραβάει ακόμα πολύ, μάλλον δεν είχε εκπαιδευτεί σε αυτό. πρέπει να ζούσε συνεχώς σε crate γιατί από μόνη της μπαίνει συνεχώς στο σπίτι της και εκεί φαινεται ευτυχισμένη. Τι θα κάνουμε όμως με την βόλτα; Αυτό είναι ένα θέμα...
Πόσες μέρες μπορεί να χρειαστεί να τραβιόμαστε και εμείς μαζί με εκείνη και το λουρί της;;;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
  • Like
Reactions: agathieg


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Στη δικιά μου, κράταγα το λουρί με τα δύο χέρια και το αριστερό κοντά στο κολάρο για να είναι δίπλα μου. Όταν με τράβαγε της άλλαζα κατεύθυνση. Ακόμα τραβάει αλλά έχω δει βελτίωση. Βρες άπλα και δούλεψέ το.
 
  • Like
Reactions: agathieg


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
θα σου πω κατι απλο και ευκολο .
καθε φορα που ο σκυλος τραβα να στεκεσε ακινητη με ελευθερο ολο το μηκος απο το λουρι. ο σκυλος θα ξαφνιαστει αρχικα γιατι θα δει πως δεν μπορει να φυγει και πως δεν σε σερνει απο πισο του ,
θα δεις πως μονος του θα γυρησει διπλα σου. μολις ερθει τοτε ξεκινας το περπατημα αν δεις πως παλι τραβα ξανα ακινητη.
πολυ συντομα θα καταλαβει ο σκυλος πως δεν σε παει βολτα αυτος αλλα εσυ τον πας βολτα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλώς ήρθες Αγάθη :)
Να σου ζήσει η Γιούπη και καλή ζωή να έχετε!
Μ'αρέσει το όνομά της. Το χρησιμοποιώ κι εγώ, ως nickname για τον δικό μου (y)
 
  • Like
Reactions: agathieg


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλως ηρθες. Να έχετε μια όμορφη συμβίωση!

Και μενα αρχισε 8-9 μηνων και τραβαγε σιφουνας. 24 κιλα αντε να τον κανω καλα. Αφου μου βγηκε η ψυχη και ταλαιπωριομασταν και εγω και αυτος ειπα να αναλαβω δραση.
Ειδα διαφορα θεματα εδω, εχει πολλα στο επαιδευση και συμπεριφορα (μπορεις να κανεις και αναζητηση πανω δεξια) και βιντεακια στο γιουτιουμπι να παρω καμια ιδεα πριν απελπιστω!

Το πρώτο βήμα ηταν οτι κατάλαβα τι κάνω λάθος τουλάχιστον.

Αρχικα μη χανεις την υπομονη και νευριαζεις και τραβας και εσυ, θα κανει τα ιδια....

Πριν τον βγάλω βόλτα παίζω εστω λιγο στο σπίτι κανα 20λεπτο να έχει φύγει λίγη ενέργεια. Στην αρχη μπορούσα να δουλεψω πανω σε οτι διαβαζα μονο την ώρα του γυρισμού , μετα απο κανα 45λεπτο εξω, τωρα το εχει παρει το κολάι. Γιατι αν ειναι στη τσίτα ο σκύλος δεν ειναι δεκτικός ιδιαίτερα.
Σε πρωτο σταδιο προσπάθησα να είμαι πιο ενδιαφερουσα για αυτον στη βόλτα, να του κανω παιχνιδισματα, να βγαζω καμια εκπληξη ξαφνικα, ενα παιχνιδι, ενα κουκουναρι, να του μιλαω ωστε να με προσεχει και κοιταει περισσοτερο. Στο ιδιο σκεπτικο κανω πολλες αλλαγες διευθυνσης στη βολτα, στροφες, ζιγκ ζαγκ αναμεσα στα δεντρα κ.τ.λ Ετσι εχει το νου του και που ειμαι εγω, να με ακολουθησει οχι μόνο να χαζέψει. Δεν ακολουθω επισης συγκεγκριμενη ευθεια πορεια και διαδρομή ποτέ.
Οταν τραβαει σταματω με χαλαρο το σκοινι μεχρι να τεντωσει και να γυρισει να με κοιταξει με απορια και ξαναξεκινω εφόσον ερθει κοντα.
Του δινω χαδια, λεω κανα μπραβο,καμια λιχουδια οταν περπαταει σωστα και διπλα μου και με προσεχει. Σταδιακα εβαλα και στο παιχνίδι καποιες εντολές, να μαθαίνει να καθεται οταν σταματάμε πριν περάσουμε απέναντι κ.τ.λ
Ολα αυτα παντα σε πορεία . Σε χαλαρα σημεία τον αφήνω πιο ελευθερο να μυρισει, κατουρησει να παιξει με σκυλακια κ.τ.λ

Ειδα μεγάλη διαφορά απο την αρχη αλλα δεν είναι ουτε τωρα ,3 μηνες μετα, τέλειος. Θελει υπομονή και σιγουρα χρόνο, δε θα γίνει απο την μια μερα στην άλλη. Δε ξέρω και αν θα γίνει ποτέ τέλειος στη πορεία, αλλα σταμάτησε να μου βγαίνει η ψυχή και απολαμβάνουμε πολυ καλύτερα τις βόλτες μας.
 
Last edited:


agathieg

New Member
21 Νοεμβρίου 2017
4
4
50
Καλως σας βρηκα!
Το ειχε διαλέξει για εκείνη η γυναίκα που το βρήκε. Μου άρεσε πολύ και το κρατήσαμε!
Καλώς ήρθες Αγάθη :)
Να σου ζήσει η Γιούπη και καλή ζωή να έχετε!
Μ'αρέσει το όνομά της. Το χρησιμοποιώ κι εγώ, ως nickname για τον δικό μου (y)
θα σου πω κατι απλο και ευκολο .
καθε φορα που ο σκυλος τραβα να στεκεσε ακινητη με ελευθερο ολο το μηκος απο το λουρι. ο σκυλος θα ξαφνιαστει αρχικα γιατι θα δει πως δεν μπορει να φυγει και πως δεν σε σερνει απο πισο του ,
θα δεις πως μονος του θα γυρησει διπλα σου. μολις ερθει τοτε ξεκινας το περπατημα αν δεις πως παλι τραβα ξανα ακινητη.
πολυ συντομα θα καταλαβει ο σκυλος πως δεν σε παει βολτα αυτος αλλα εσυ τον πας βολτα.
 


agathieg

New Member
21 Νοεμβρίου 2017
4
4
50
Πρέπει να έχεις και χρόνο και πολυ υπομονη! !!!! Τα συγχαρητηρια μου!!!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Καλως ηρθες. Να έχετε μια όμορφη συμβίωση!

Και μενα αρχισε 8-9 μηνων και τραβαγε σιφουνας. 24 κιλα αντε να τον κανω καλα. Αφου μου βγηκε η ψυχη και ταλαιπωριομασταν και εγω και αυτος ειπα να αναλαβω δραση.
Ειδα διαφορα θεματα εδω, εχει πολλα στο επαιδευση και συμπεριφορα (μπορεις να κανεις και αναζητηση πανω δεξια) και βιντεακια στο γιουτιουμπι να παρω καμια ιδεα πριν απελπιστω!

Το πρώτο βήμα ηταν οτι κατάλαβα τι κάνω λάθος τουλάχιστον.

Αρχικα μη χανεις την υπομονη και νευριαζεις και τραβας και εσυ, θα κανει τα ιδια....

Πριν τον βγάλω βόλτα παίζω εστω λιγο στο σπίτι κανα 20λεπτο να έχει φύγει λίγη ενέργεια. Στην αρχη μπορούσα να δουλεψω πανω σε οτι διαβαζα μονο την ώρα του γυρισμού , μετα απο κανα 45λεπτο εξω, τωρα το εχει παρει το κολάι. Γιατι αν ειναι στη τσίτα ο σκύλος δεν ειναι δεκτικός ιδιαίτερα.
Σε πρωτο σταδιο προσπάθησα να είμαι πιο ενδιαφερουσα για αυτον στη βόλτα, να του κανω παιχνιδισματα, να βγαζω καμια εκπληξη ξαφνικα, ενα παιχνιδι, ενα κουκουναρι, να του μιλαω ωστε να με προσεχει και κοιταει περισσοτερο. Στο ιδιο σκεπτικο κανω πολλες αλλαγες διευθυνσης στη βολτα, στροφες, ζιγκ ζαγκ αναμεσα στα δεντρα κ.τ.λ Ετσι εχει το νου του και που ειμαι εγω, να με ακολουθησει οχι μόνο να χαζέψει. Δεν ακολουθω επισης συγκεγκριμενη ευθεια πορεια και διαδρομή ποτέ.
Οταν τραβαει σταματω με χαλαρο το σκοινι μεχρι να τεντωσει και να γυρισει να με κοιταξει με απορια και ξαναξεκινω εφόσον ερθει κοντα.
Του δινω χαδια, λεω κανα μπραβο,καμια λιχουδια οταν περπαταει σωστα και διπλα μου και με προσεχει. Σταδιακα εβαλα και στο παιχνίδι καποιες εντολές, να μαθαίνει να καθεται οταν σταματάμε πριν περάσουμε απέναντι κ.τ.λ
Ολα αυτα παντα σε πορεία . Σε χαλαρα σημεία τον αφήνω πιο ελευθερο να μυρισει, κατουρησει να παιξει με σκυλακια κ.τ.λ

Ειδα μεγάλη διαφορά απο την αρχη αλλα δεν είναι ουτε τωρα ,3 μηνες μετα, τέλειος. Θελει υπομονή και σιγουρα χρόνο, δε θα γίνει απο την μια μερα στην άλλη. Δε ξέρω και αν θα γίνει ποτέ τέλειος στη πορεία, αλλα σταμάτησε να μου βγαίνει η ψυχή και απολαμβάνουμε πολυ καλύτερα τις βόλτες μας.
 


agathieg

New Member
21 Νοεμβρίου 2017
4
4
50
Καλησπέρα!
Έκανα αυτό το πρωί για 20 λεπτα περίπου στην αυλή μας. Ήταν φοβερο δεν πίστευα στα μάτια μου!πήγαινε πάρα πολύ καλά.
Ανυπομονώ το βράδυ να δω πως θα παει η βόλτα μας!!!!
θα σου πω κατι απλο και ευκολο .
καθε φορα που ο σκυλος τραβα να στεκεσε ακινητη με ελευθερο ολο το μηκος απο το λουρι. ο σκυλος θα ξαφνιαστει αρχικα γιατι θα δει πως δεν μπορει να φυγει και πως δεν σε σερνει απο πισο του ,
θα δεις πως μονος του θα γυρησει διπλα σου. μολις ερθει τοτε ξεκινας το περπατημα αν δεις πως παλι τραβα ξανα ακινητη.
πολυ συντομα θα καταλαβει ο σκυλος πως δεν σε παει βολτα αυτος αλλα εσυ τον πας βολτα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf