Κρίτων (bullmastiff) & Allen.








Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Να ξέρεις, αυτό τον καιρό είμαι κάποιος που μπορεί να σε καταλάβει απόλυτα σε αυτά που περνάς... :p:p
Από ότι φαίνεται μαζί θα τα περάσουμε. Οπότε, θα τα λέμε συχνά. Εγώ την τετάρτη έχω ραντεβού με εκπαιδευτή. Από μικρός, ο μικρός, στα βάσανα.....
 
  • Like
Reactions: Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Εγώ την τετάρτη έχω ραντεβού με εκπαιδευτή. Από μικρός, ο μικρός, στα βάσανα.....
Μαζί, μαζί...
Εμείς από τέλος του μήνα θα ξεκινήσουμε προεκπαίδευση.... :)
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Σε άλλα νέα από το σκυλομέτωπο, ο μικρός δείχνει πολλά επιθυμητά στοιχεία στο χαρακτήρα του μέχρι στιγμής! Τα μόνα αρνητικά είναι η ξεροκεφαλιά και η κυριαρχικότητα, αλλά πάνω κάτω ξέραμε που μπλέκαμε. Η ξεροκεφαλιά άλλωστε είναι τυπικό γνώρισμα της ράτσας.
Ως προς την κυριαρχικότητα, τη βγάζει στο μεγάλο που τον αφήνει αρκετά "λάσκα", μόνο αν το παρακάνει τον διορθώνει και βάζει τα πράγματα στη θέση τους... Το καλό είναι ότι "γυρνάει κοιλιά", το κακό είναι για πόσο....
Από εκεί και πέρα, τα δυο βασικά προβλήματα μας μέχρι στιγμής, είναι το δάγκωμα και η τουαλέτα:
1) Δαγκώνει τα πάντα, μέχρι και τα κάγκελα στο μπαλκόνι, το μόνο καλό είναι ότι δε δαγκώνει εμάς....
2) Ως προς την τουλέτα, πρωί και βράδυ που έχει βρει το ρυθμό του, κρατιέται και τα κάνει έξω. Το ένα πρόβλημα είναι κατά τη διάρκεια της μέρας, που έχουμε κάποια ατυχήματα μέσα στο σπίτι, αν και σιγά σιγά μόλις "θέλει", πάει και κάθεται στη μπαλκονόπορτα. Το άλλο πρόβλημα, είναι ότι μέχρι στιγμής, με εξαίρεση μια φορά που τον είχα από το ξύπνημα μέχρι τις 16:30 το μεσημέρι έξω μαζί μου και κάποια στιγμή δεν άντεξε, δεν τα κάνει στη βόλτα. Κρατιέται και πάει κατευθείαν μόλις γυρίσουμε στο μπαλκόνι.
Στα καλά, δεν παραπονιέται για το crate, και περνάει σπαστά αρκετό χρόνο περιορισμένος. Αν είναι ανοιχτό, μπορεί να μπει και να βγει, αλλά δεν θα κάτσει, μιας και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει 2ος σκύλος έξω...
Μαθαίνει ιδιαίτερα εύκολα, εκτελεί ικανοποιητικά (το κάτσε ακόμα και στη βόλτα σχεδόν πάντοτε), αλλά θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση... Αν φερθείς δίκαια, του πεις μη με υπομονή και ηρεμία όσες φορές χρειαστεί (πολλές), κάποια στιγμή ηρεμεί κι αυτό, σε εμπιστεύτεται, σε ακολουθεί, και κάθεται στη γωνιά του ήρεμος (σπάνιο για κουτάβι). Αν το "μη", μιας και δαγκώνει συνέχεια, του το πεις με εκνευρισμό (συμβαίνει κι αυτό), πραγματικά είναι λες και κλειδώνει το μυαλό του....
Βεβαίως, μιας και είναι μόλις 14 εβδομάδων, αυτά είναι σχετικά γιατί αλλάζουν ακόμα κι απόμέρα σε μέρα, αλλά αυτή είναι μια 1η γενική εικόνα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Να τον χαίρεστε! Είναι τα μόνα μαστιφ που ζηλεύω (μαζι με τα κανε κορσο). Δύσκολο πράγμα τα 2 αρσενικά αλλά όχι ακατόρθωτο. Δεν επαναφέρεις και το κρειτ του μεγάλου να του κοπεί ο βήχας με τα μαρκαρίσματα? :D
 
  • Like
Reactions: mareco and Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Δεν επαναφέρεις και το κρειτ του μεγάλου να του κοπεί ο βήχας με τα μαρκαρίσματα? :D
Καλημέρα.
Ο μεγάλος δεν έχει μάθει σε crate, ούτε καν γνώριζα την ύπαρξη του όταν τον πήρα. Δεν είχα ανακαλύψει ακόμα το dogforum....:p:p
Μαρκαρίσματα μέσα στο σπίτι δεν υπάρχουν έτσι κι αλλιώς όμως..
Αυτό που συμβαίνει είναι ο μικρός που όλη την ώρα τον πειράζει, κάπου κάπου να προσπαθεί να τον καβαλήσει, σπανιότερα το κάνει κι ο μεγάλος. Εννοείται ότι τους το κόβω αμέσως... βέβαια μέχρι τώρα δεν υπάρχουν καθόλου γρυλισματα!
Σκέφτομαι σύντομα να προχωρήσω σε στείρωση του Allen, άλλωστε μου το έχει προτείνει τόσο ο κτηνίατρος, όσο κι ο εκπαιδευτής, για διαφορετικούς λόγους...
 






Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πω Πω Πω , πολυ ομορφος , δεν μπορω να κρυψω την αγαπη μου για τα μολοσοειδη-μαστιφοειδη
 
  • Like
Reactions: Allendog






Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Θα ήθελα να μάθω γιατί σου πρότειναν στείρωση ο κτηνίατρος και ο εκπαιδευτής. Υπάρχει κάποιο ιατρικό πρόβλημα;
Σωστά, αμιγώς ιατρικά έχει κρυψορχία στον έναν από τους 2. Το παρακολουθούμε τακτικα, δεν έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά μου έχουν προτείνει χειρουργείο+στείρωση από την 1η στιγμή.
Ο εκπαιδευτής από την άλλη, αποφάνθηκε ότι ο Allen ενώ έχει πολύ καλό χαρακτήρα, έχει θέμα με τις ορμόνες του, κι αυτός είναι και ένας λόγος που στη βόλτα έχει συνέχεια τη μουσούδα κάτω και μυρίζει, τραβάει λόγω αυτού κι αν είναι ελεύθερος δεν ακουει... Σκέφτομαι λοιπόν ότι με την έλευση του μικρού, ίσως είναι μια ευκαιρία να κάνω το χειρουργείο και τη στείρωση, τώρα που αντέχει ακόμα ο οργανισμός του, να έχουμε το κεφάλι μας πιο ήσυχο σε θέματα υγείας, και παράλληλα να αποφύγουμε μελλοντικές διενέξεις με τον μικρό.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η κρυψορχία είναι σοβαροτατο θέμα μπορεί να οδηγήσει και σε καρκίνο.

Από την άλλη θέμα ορμονων το ότι μυρίζει και τραβάει; Εκπαιδευτής από τα lidl
 
  • Like
Reactions: Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Το θέμα υγείας είναι αυτό που με απασχολεί περισσότερο, και το reaction μεταξύ τους μεγαλώνοντας λιγότερο.. όπως και να έχει, επειδή το έχω αφήσει ήδη καιρό, είναι κάτι που καλώς εχόντων των πραγμάτων θα γίνει λίαν συντόμως.
Ως προς τον εκπαιδευτή, είχα ακούσει καλά λόγια, και μου άφησε και μένα καλές εντυπώσεις μπορώ να πω... Αυτό που άκουσα λίγο βέβαια, με παραξένεψε, αλλά επιφυλάσσομαι.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Από θέμα υγείας προσωπικά θα το έκανα χθες. Οι πιθανότητες καρκίνου είναι σχετικά υψηλές.

Η συμπεριφορά, σε αυτήν την ηλικία δεν θα αλλάξει, έχει παγιωθει χρονια τώρα όσον αφορά το ορμονικο και όσο επηρεάζουν αυτές άρα μην το κοιτάς καν. Μπορεί να κόψει κάτι άλλα μην περιμένεις παρα πολλά
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Το ίδιο μου είπε κι εκπαιδευτής. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε βελτιωθεί πολύ στο λουρί, κι έρχεται έτσι κι αλλιώς παντου μαζί μας, οπότε μικρό το κακό.
Από θέμα σχέσεων προς το παρόν είναι πολύ καλά, αποζητά ο ένας τον άλλον, ξαπλώνουν μαζί όταν κάθονται από το παιχνίδι κτλπ...
Μόνο κακό ότι ο μικρός τον δαγκώνει πολύ, ειδικά στην ουρά, αλλά οι αντιδράσεις του Allen είναι υποδειγματικές.
Προσπαθώ λοιπόν να πάω στην εφηβεία του μικρού με τις λιγότερες πιθανότητες για τσαμπουκαδες...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Στα δικά μας, ο Κρίτων συνεχίζει να μεγαλώνει με ραγδαίους ρυθμούς.
Σήμερα το πρωί πήγαμε και στο γιατρό, τελειώσαμε τα κουταβοεμβολια, και η ζυγαριά έδειξε 19 κιλά (4 μηνών).
Ομολογώ ότι προσπαθώ να τον κρατήσω αρκετά "στεγνό".
Όπως μας είπε ο δόκτωρ είναι υγειεστατος.
Κατά τα άλλα, κοινωνικοποιειται με εντατικούς ρυθμούς με επιλεγμενα σκυλιά, και μάλιστα με δυναμικές ράτσες, με πολύ καλά αποτελέσματα.
Το μοναδικό πρόβλημα που έχει προκύψει εδώ και κάποιες μέρες, είναι ότι τη νύχτα που μένει 6 ώρες στο crate, και τις ώρες που μένει μόνος του λόγω δουλειάς, δεν αντέχει και τα "κάνει" μέσα... Το δουλεύουμε, αν και ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει αποσμινη.
Με τον Allen, επιζητεί ο ένας τον άλλο, παίζουν μαζί με τις ώρες, και κόβουμε τις κινήσεις κυριαρχίας μαχαίρι...
 
  • Like
Reactions: Eroe and medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf