Tam can




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αν κάνει πάνω από 2€ το κιλό δεν αξίζει τον κόπο.

Αν κάνει κάτω από 2€ το κιλό και δεν δεις να δίνεις 500γρ. τροφή και να φτυαρίζεις 2 κιλά σκατό ή δεν αρχίσει ο σκύλος να παρουσιάζει ξηροδερμίες, εκζέματα, κνησμό, κλπ. τότε την συνεχίζεις και βλέπεις.

Προσωπικά, θεωρώ πως αν του δίνεις "εμπλουτισμένα" αποφάγια από το φαγητό σου (και δεν είσαι βήγκαν) θα τρέφεται ανώτερα ποιοτικά.
 
  • Like
Reactions: Hammer


antreas700

Active Member
12 Μαρτίου 2012
37
0
Κυπρος
Αν κάνει πάνω από 2€ το κιλό δεν αξίζει τον κόπο.

Αν κάνει κάτω από 2€ το κιλό και δεν δεις να δίνεις 500γρ. τροφή και να φτυαρίζεις 2 κιλά σκατό ή δεν αρχίσει ο σκύλος να παρουσιάζει ξηροδερμίες, εκζέματα, κνησμό, κλπ. τότε την συνεχίζεις και βλέπεις.

Προσωπικά, θεωρώ πως αν του δίνεις "εμπλουτισμένα" αποφάγια από το φαγητό σου (και δεν είσαι βήγκαν) θα τρέφεται ανώτερα ποιοτικά.
Αποφάγια κρέατα και κόκαλα του βάζω αλλά δεν αρκούν και χρειάζομαι μια τροφή για να ταΐζω το σκυλάκι αυτή που μου πρότειναν έχει 41 % κοτόπουλο και 38 % ρύζι έχει ζωμό σολομού συν βιταμίνες μου είπαν πως είναι από τις καλές τροφές την πήρα 30 ευρώ τα 15 κιλά στο pet shop την βρίσκεις 50 ευρώ και άνω
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εμενα μου κανει εντύπωση
α)γιατι αναφερει πρώτα την υγρασία?πρωτη φορα το βλεπω...
β)η συσκευασια (ομολογουμένως) δε μου γεμιζει το ματι...

Το site ειναι κ καλα στα Αγγλικά,ειναι com,η τροφη ειναι Ισπανική (κ το αναφερει κ στα ελληνικά) κ κανει εντατικη αναφορά στην Κύπρο...

Overall...μαλλον δε θα μπαινα στην διαδικασία οταν υπαρχουν τοσες κ τοσες αλλες γνωστες/δοκιμασμενες...
(οχι οτι δε πειραματιζομαι...)

Αα : οταν λες του δινεις κοκκαλα απο αποφαγια τι εννοεις?
 


antreas700

Active Member
12 Μαρτίου 2012
37
0
Κυπρος
Εμενα μου κανει εντύπωση
α)γιατι αναφερει πρώτα την υγρασία?πρωτη φορα το βλεπω...
β)η συσκευασια (ομολογουμένως) δε μου γεμιζει το ματι...

Το site ειναι κ καλα στα Αγγλικά,ειναι com,η τροφη ειναι Ισπανική (κ το αναφερει κ στα ελληνικά) κ κανει εντατικη αναφορά στην Κύπρο...

Overall...μαλλον δε θα μπαινα στην διαδικασία οταν υπαρχουν τοσες κ τοσες αλλες γνωστες/δοκιμασμενες...
(οχι οτι δε πειραματιζομαι...)

Αα : οταν λες του δινεις κοκκαλα απο αποφαγια τι εννοεις?
Εμενα μου κανει εντύπωση
α)γιατι αναφερει πρώτα την υγρασία?πρωτη φορα το βλεπω...
β)η συσκευασια (ομολογουμένως) δε μου γεμιζει το ματι...

Το site ειναι κ καλα στα Αγγλικά,ειναι com,η τροφη ειναι Ισπανική (κ το αναφερει κ στα ελληνικά) κ κανει εντατικη αναφορά στην Κύπρο...

Overall...μαλλον δε θα μπαινα στην διαδικασία οταν υπαρχουν τοσες κ τοσες αλλες γνωστες/δοκιμασμενες...
(οχι οτι δε πειραματιζομαι...)

Αα : οταν λες του δινεις κοκκαλα απο αποφαγια τι εννοεις?
Εννοώ από αυτά που τρώω μπριζόλες σούβλα τα κόκαλα του τα βάζω συν κρέας αν περισσέψει
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ναι σε ο,τι είπε η @Μαρια&Ηρα, παρ'όλα αυτά έχω να ομολογήσω πως 30 ευρώ το 15κιλο, με πρώτο συστατικό κρέας, δεν έχω ξαναματαδει.

Η τροφή, μάλλον κάπου χάνει στη μετάφραση... "τα πρεβιοτικά"... "τη σκόνη σκόρδου"... :rolleyes:
Επίσης, γράφει από μπροστά puppy small breed, κι από πίσω, πλήρης τροφής για ενήλικα... Ξέρω 'γω!

Τι είναι τα νουκλεοτίδια??

Προσοχή μέγιστη, σε τι κόκκαλα του δίνεις, σα γενικός κανόνας μαγειρεμένα κόκκαλα δε δίνουμε... Ωμά μαλακά κοκκαλάκια, και το κρέας όχι πολύ μπαχαρικωμένο.
 


antreas700

Active Member
12 Μαρτίου 2012
37
0
Κυπρος
Ναι σε ο,τι είπε η @Μαρια&Ηρα, παρ'όλα αυτά έχω να ομολογήσω πως 30 ευρώ το 15κιλο, με πρώτο συστατικό κρέας, δεν έχω ξαναματαδει.

Η τροφή, μάλλον κάπου χάνει στη μετάφραση... "τα πρεβιοτικά"... "τη σκόνη σκόρδου"... :rolleyes:
Επίσης, γράφει από μπροστά puppy small breed, κι από πίσω, πλήρης τροφής για ενήλικα... Ξέρω 'γω!

Τι είναι τα νουκλεοτίδια??

Προσοχή μέγιστη, σε τι κόκκαλα του δίνεις, σα γενικός κανόνας μαγειρεμένα κόκκαλα δε δίνουμε... Ωμά μαλακά κοκκαλάκια, και το κρέας όχι πολύ μπαχαρικωμένο.
Υπάρχει και στις άλλες γλώσσες απλά έβγαλα φωτογραφία τα ελληνικά είναι φθηνή γιατί την πιάνω απευθείας από τον εισαγωγέα στο παζάρι είναι πιο ακριβή
Όσο για τα κόκαλα του βάζω πάντα μαγειρεμένα φοβάμαι να του δώσω ωμά μπορεί να πιάσει καμία αρρώστια
Και η τροφή κάνει για ανήλικα σκυλιά και κάνει και για ενήλικους σκύλους που ασκούνται πολύ π.χ. για κυνήγι
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Μια χαρά τροφή φαίνεται για την τιμή της (που αγοράζεις εσύ, όχι τη λιανική). Εφάμιλλη της farmina team breeder, έχουν και σχεδόν ίδια σύσταση.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Όσο για τα κόκαλα του βάζω πάντα μαγειρεμένα φοβάμαι να του δώσω ωμά μπορεί να πιάσει καμία αρρώστια
Κοίτα, το κρέας μπορείς να το δίνεις και ωμό και μαγειρεμένο, επιλογή σου. Αλλά το μαγειρεμένο κόκκαλο ΔΕΝ χωνεύεται όπως το ωμό με αποτέλεσμα να αυξανεται κίνδυνος να σφηνώσει μέσα στο έντερο, να το τρυπήσει, να, να, να.... Ο βασικός κανόνας είναι, ποτέ μαγειρεμένα κόκκαλα. Μα ποτε! Αν φοβάσαι τα μικρόβια (σεβαστό κι αυτό) απλά να του δίνεις μόνο ψαχνό, σύνδεσμους και χόνδρους.
 




antreas700

Active Member
12 Μαρτίου 2012
37
0
Κυπρος
Πού ακριβώς στην Κύπρο είσαι?
Λεμεσό μένω
Όσο για τα κόκαλα όλοι οι γνωστοί μου που έχουν σκύλους τους βάζουν μαγειρεμένα και κάποιοι περνούν από κρεοπωλείο κόκαλα και τα βράζουν από εδώ στο φόρουμ άκουσα για πρώτη φορά για ωμά
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
οχι κοκκαλα
οχι φαγητα που περιεχουν αλατι.
Οχι αποφαγια που μπορει να περιεχουν μπαχαρικα δυσπεπτα η υλικα που προκαλουν στομαχικες διαταραχες.

απλα πραματα
 
  • Like
Reactions: Kahlan


antreas700

Active Member
12 Μαρτίου 2012
37
0
Κυπρος
οχι κοκκαλα
οχι φαγητα που περιεχουν αλατι.
Οχι αποφαγια που μπορει να περιεχουν μπαχαρικα δυσπεπτα η υλικα που προκαλουν στομαχικες διαταραχες.

απλα πραματα
Κόκαλα κοτόπουλου μου είπε κάποιος ότι είναι επικίνδυνα να μην του βάζω ισχύει?
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Κόκαλα κοτόπουλου ΜΟΝΟ ωμά. Βρασμενα έχεις υψηλή πιθανότητα για διάτρηση.

Για τα κόκκαλα για να γίνει κατανοητό γιατί δεν δίνουμε βρασμενα:
Το κόκκαλο αποτελείται από κολλαγόνο και στρώσεις μεταλλικών αλάτων και ασβεστίου. Το ασβέστιο δίνει την δύναμη το κολλαγόνο την σχετική ελαστικότητα. Όταν βράζουμε το κόκκαλο το κολλαγόνο αποδεσμεύεται και φεύγει αφήνοντας πίσω μονο τις αποθέσεις ασβεστίου και μεταλλικών αλάτων. Το αποτέλεσμα είναι όταν σπανε να σπάνε αιχμηρά και να θρυμματίζονται. Όλοι εχεται δει ότι όταν σπάει όλο κόκκαλο στον χασάπη πχ σπάει χωρίς αιχμές. Ενώ οτιδήποτε μαγειρεμένο έχει μύτες. Εκεί είναι και η επικινδυνότητα του μαγειρεμένου, οι αιχμηρές προεξοχές. Τα κόκκαλα του κοτόπουλου είναι τα πιο επικίνδυνα λόγο μεγέθους επειδή μπορούν να καταναλωθούν αμασητα από τον σκυλο. Τουλάχιστον στα μοσχαρισια/χοιρινά/πρόβεια πέφτει λίγο μάσημα (ανάλογα και τον σκύλο, υπάρχουν και καταπιονες :p)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σύμφωνα με τον τωρινό μου κτηνίατρο, το μόνο περιστατικό διάτρησης και θανάτου σκύλου στα χρόνια εργασίας του, λόγω κόκαλου, ήταν από ωμό μοσχαρίσιο κόκαλο. Επρόκειτο για σκύλο καταπιώνα.

Γενικά, καλό θα ήταν ακόμη και όταν δίνουμε ωμά κόκαλα, να το κάνουμε με επίβλεψη.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Κόκαλα κοτόπουλου μου είπε κάποιος ότι είναι επικίνδυνα να μην του βάζω ισχύει?

εγω θα σελεγα να τα αποφυγεις τελειως τα κοκκαλα...
μια καλη τροφη εχει και ασβεστιο και μαγνησιο και χονδροιτινες,
δινε που και που κανα κοτσι μοσχαρισιο που δε σπαει ετσι για να τριβει δοντια και δατς ολ
(κι αυτο με επιβλεψη φυσικα)
 
  • Like
Reactions: Kahlan


antreas700

Active Member
12 Μαρτίου 2012
37
0
Κυπρος
Οκ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όσο για την τροφή το σκυλί την τρώει σε κλάσματα δευτερολέπτου φαίνεται καλή και ελπίζω να είναι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf