Γερμανικός ποιμενικός και γραμμές αίματος


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σου στέλνω π.μ μη χαλάμε και το νήμα.Σε ευχαριστώ
Παιδιά μου σε νήμα με Γερμανικό Ποιμενικό και γραμμές αίματος θα πάτε σε pm για να συζητήσετε για γραμμές αίματος την στιγμή που το παρών θέμα θέλετε να συζητηθούν οι γραμμές αίματος?

:confused:
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Vania


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Παιδιά μου σε νήμα με Γερμανικό Ποιμενικό και γραμμές αίματος θα πάτε σε pm για να συζητήσετε για γραμμές αίματος την στιγμή που το παρών θέμα θέλετε να συζητηθούν οι γραμμές αίματος?

:confused:
Στο π.μ συζητούνται πράγματα που αφορούν και τον δικό μου σκύλο,λόγοι που σκέφτομαι να πάρω δεύτερο σκύλο και αντιδράσεις του τωρινού μου σκύλου (που δεν είναι γ.π με pedigre).
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Εγώ παιδιά όποτε πηγαίνω την σκυλα μου στο βουνό με έναν φίλο που έχει γερμανικό μορφολογικό σούπερ ντουπερ , από Έλληνα μεγαλοεκτροφεα που φέρνει επιβήτορες από Γαλλιες, Γερμανίες και γονείς με όλα τα ipo , full extra και τον πλήρωσε και 1500 ευρώ , παίρνω τις απαντήσεις που δεν θα σας δώσει κανεις εδώ , μια εικόνα ισον 1000 λέξεις .
Από που να ξεκινήσω , από αντοχή , από πατήματα , από τόλμη κ δίψα για περιπέτεια , από ταπεραμέντο ;; Είναι σαν να βάζεις μια Ferrari κ ένα golf σε αγώνες ταχύτητας , δυστυχώς μιλάμε για τόσο μεγάλη διαφορά !!!
Που απορώ πως πραγματικά κάποιοι εθελοτυφλούν !!! Είναι προσβολή της κοινής λογικής και της νοημοσύνης !!
Ο άνθρωπος στην αρχή δεν ήξερε καν τον διαχωρισμό , στην αρχή δύσπιστος μαζί μου , νόμιζε η Tyra πως ήταν άλλη ράτσα , εξωγήινη , τουμπανιασμενη ....μετά του εξήγησα , του έστειλα λινκ , βίντεο κτλ , έβλεπε live αυτά που του εξηγούσα !!
Για την ιστορία , νιώθει εξαπατημένος από τον εκτροφέα του , αγαπάει τον σκύλο του , αλλά καταλαβαίνει πως υστερεί πολύ από αυτό που έπρεπε να είναι !!

Για μένα εκτροφέας μορφολογικου που αγοράζει ipo και βάζει επιβήτορες η σκύλες σε εκτροφικο πλάνο με ψεύτικα Ipo , είναι απατεώνας και διαφέρει ελάχιστα με τους πισαυλιτες και τους πετσοπαδες !!

Μάριε υπάρχει ο σκύλος που θέλεις να πάρεις !! Κανε συναντήσεις με τους εμπλεκόμενους και δες με τα μάτια σου τις διαφορες!! Θα πάρεις πολλές απαντήσεις , επικεντρωσου στην πράξη και όχι στην θεωρία !!!

Ο @george_gs και ο @Dimi_21 έχουν κοινή λογική , αγάπη για την φυλή και ξέρουν τις διαφορες , ο ένας έχει μορφολογικό και ο άλλος εργασιακό , θα σε βοηθήσουν εγγυημένα !!
Θανο, σε ευχαριστω πολύ για τα καλα σου λογια!

1-2πραγματακια θα πω και τιποτα άλλο.
δυστυχως δεν εχω δει ουτε έναν μορφολογικο που να εχει τα σωστα drives, χαρακτηρα, γενικα ολο το πακετο.
εμεις εδώ στην Ελλαδιτσα νομιζουμε ότι εχουμε βρει τους μορφολογικούς (εγχωριους ή μη) που είναι η εξαιρεση στον κανονα...αν και ο προεδρος του SV δεχεται email από ολο τον κοσμο για την καταντια των γπ και ότι δεν παει άλλο το θεμα με τους μορφολογικούς...ειπαμε όμως εμεις εδώ ξερουμε και εχουμε βρει τις "χρυσες" γραμμες.

καλη συνεχεια!
 




ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Θανο, σε ευχαριστω πολύ για τα καλα σου λογια!

1-2πραγματακια θα πω και τιποτα άλλο.
δυστυχως δεν εχω δει ουτε έναν μορφολογικο που να εχει τα σωστα drives, χαρακτηρα, γενικα ολο το πακετο.
εμεις εδώ στην Ελλαδιτσα νομιζουμε ότι εχουμε βρει τους μορφολογικούς (εγχωριους ή μη) που είναι η εξαιρεση στον κανονα...αν και ο προεδρος του SV δεχεται email από ολο τον κοσμο για την καταντια των γπ και ότι δεν παει άλλο το θεμα με τους μορφολογικούς...ειπαμε όμως εμεις εδώ ξερουμε και εχουμε βρει τις "χρυσες" γραμμες.

καλη συνεχεια!

Γιώργο μου , εγω ευχαριστώ που ήσουν απόλυτα αντικειμενικός και δεν κρύφτηκες πίσω από την επιλογή σου , ξέρω και βλέπω πόσο λατρεύεις το σκύλο σου , αυτό όμως δεν θολώνει τη κρίση και τη κοινή λογική σου .

Συμφωνώ απόλυτα με τη τοποθέτηση σου και συμπληρώνω πως στην Ελλάδα μας έφαγε η πολύ θεωρία και το πολύ κοσκινισμα , 10 σεντόνια θεωρία , ενώ μπορείς να μπεις μέσα στο αυτοκίνητο σου , να πας μια βόλτα και να διαπιστώσεις σε 10 λεπτά την αλήθεια με τα μάτια σου !!

Δλδ έλεος δεν είναι πυρηνική φυσική , πηγαίνεις βλέπεις και διαπιστώνεις , αλλά είναι τόσο δυνατή η μπιζνα που κρύβεται πίσω από τα παχιά τα λόγια που η προπαγάνδα διδάσκεται σεμιναριακά. Δεν βγάλαμε δίκη μας θεωρία και την αντιπαραθέτουμε κοντρα στη δική σας , σας λέμε ...ρε βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια , δεν είμαστε τρελοί , δείτε και εσείς !

Πραγματικά δεν έχω τίποτα με τους μορφολογικους , τους λατρεύω όπως όλα τα σκυλιά , αλλά δεν μπορώ να λέει ο άλλος πετάει ο γάιδαρος και εγώ να συμφωνώ γιατί το είπε ο τάδε που είναι 15 χρόνια στον χώρο και το λέει γιατί βγάζει λεφτά από το παραμύθι του .

Υγ1: Θέλω να σε ευχαριστήσω δημόσια στο φόρουμ, για την εκπαιδευτική ύλη που μου διέθεσες και όλες τις γνώσεις που μοιράστηκες μαζί μου .

Υγ2: Δεν έχω τίποτα απολύτως με όσους διαθέτουν μορφολογικους , ίσα ίσα που τους προτρέπω να μη σκεφτούν ποτέ πως έκαναν λάθος επιλογή , γιατί είναι προσβολή για τον καλύτερο φίλο τους .

Υγ3: Επειδή είμαστε φίλοι και πίνουμε καφέδες με τους εκτροφείς δεν σημαινει πως ότι παπαντζα μας πουλάνε , πρέπει να την τρώμε αμάσητη !
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
στην Ελλάδα μας έφαγε η πολύ θεωρία και το πολύ κοσκινισμα , 10 σεντόνια θεωρία , ενώ μπορείς να μπεις μέσα στο αυτοκίνητο σου , να πας μια βόλτα και να διαπιστώσεις σε 10 λεπτά την αλήθεια με τα μάτια σου !!

Δλδ έλεος δεν είναι πυρηνική φυσική , πηγαίνεις βλέπεις και διαπιστώνεις , αλλά είναι τόσο δυνατή η μπιζνα που κρύβεται πίσω από τα παχιά τα λόγια που η προπαγάνδα διδάσκεται σεμιναριακά.
Όταν λες θεωρία, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;
Και ποιά είναι η προπαγάνδα που διδάσκεται σεμιναριακά;
 
  • Like
Reactions: mareco and spyv






Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ναι τα είδα.
Και;

Πως απαντάει αυτό στην ερώτησή μου περί προπαγάνδας;
Όταν βλέπεις σε μια τόσο σημαντική διοργάνωση να παίρνει best of breed ένα τέτοιο σκυλί τι άλλη προπαγάνδα θες?
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Μάλιστα.
Και αυτό διδάσκεται σε σεμινάρια;
Θες να σου απαντήσω τυπολατρικα ή με κοινή λογική?

Όχι δε διοργανώνεται κανένα σεμινάριο από επίσημο φορέα κρατικό ή μη που να αναφέρει ότι ο Γ.Π ο σωστός είμαι αυτός.

Όταν βλέπεις ότι γνώστες του πρωτυπου,κριτές μορφολογίας ,εκτροφείς κλπ επιβραβεύουν αυτη τη μορφολογία σκύλου τότε ναι μοιάζει με σεμινάριο
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
εμεις εδώ στην Ελλαδιτσα νομιζουμε ότι εχουμε βρει τους μορφολογικούς (εγχωριους ή μη) που είναι η εξαιρεση στον κανονα...αν και ο προεδρος του SV δεχεται email από ολο τον κοσμο για την καταντια των γπ και ότι δεν παει άλλο το θεμα με τους μορφολογικούς...ειπαμε όμως εμεις εδώ ξερουμε και εχουμε βρει τις "χρυσες" γραμμες.
Θα διαφωνησω με το συγκεκριμενο κομματι. Οτι ο υπερτυπισμος και ολα αυτα τα φαινομενα που επιτασσει η μοδα, καταστρεφουν την (καθε) φυλη, ειναι αδιαμφισβητητο. Απο κει και περα, αν ο καθενας παει και αγοραζει μορφολογικο, χωρις να το εχει ψαξει καθολου, από τον Χ εκτροφεα που αλλα του εχει ταξει, ενω αλλα ισχυουν στην πραγματικοτητα, ναι φυσικα μετα θα στελνει email διαμαρτυριας.

Οπως αναφερει και ο @Siegfried
Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, μπορεί να λέω και λίγα, αλλά δεν πιστεύω ότι είμαι εξαίρεση στον κανόνα!
Και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τον σκυλο που επελεξα.
και δεν ηθελα εναν σκυλο που να σερνεται, κυριολεκτικα και μεταφορικα. Ισως να εχει χαμηλοτερα drives και μικροτερη αντοχη απο ενα εργασιακο; Ναι, πιθανο. Ουτε λεω οτι πετυχα την "χρυση γραμμη". Αλλα μην το φτανουμε στο αλλο ακρο. Και κυριως μη γενικευουμε ακριτα:
"Τα μορφολογικα ειναι κατεστραμενα σκυλια".

Σεβομαι οτι εσυ @george_gs μπορει να μην εχεις δει live κανενα μορφολογικο να εχει ολο το πακετο. Ποσα σκυλια ομως εχεις δει; εχεις δει τουλαχιστον το +90% των μορφολογικων γ.π. που υπαρχουν στην Ελλαδα, για να μιλαμε σε απολυτες τιμες; Και εγω συμφωνω,θες να πουμε οτι η μεγαλη πλειοψηφια των μορφολογικων γ.π. στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα; Μαζι σου...αφου σχεδον οι παντες αγοραζουν στα τυφλα. Όχι ομως οτι δεν υπαρχουν.

Σεβομαι και την αποψη του @ripper2.1 οτι στο συγκριτικο της σκυλαρας του με το μορφολογικο του φιλου του, η εικονα ειναι η μερα με τη νυχτα. Συμφωνω απολυτα οτι ειναι ετσι και ας μην το εχω δει με τα ματια μου. Αλλα ποσο το ειχε ψαξει τελικα ο φιλος του, πριν παει να τα σκασει στο εξωτερικο; υποθετω οχι τοσο , οσο θα επρεπε. Αφου μονος του μας αναφερει, οτι στην αρχη εβλεπε την δικια του την εργασιακη ως εξωγηινη, προφανως δεν ηξερε που του πανε τα τεσσερα σχετικα με την φυλη...οτι του πουλησαν,αγορασε...και παλι ομως, αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι τα μορφολογικα ΟΛΑ ειναι για τα Καιαδα!

Προσωπικα παντως δηλωνω οτι εχω δει μορφολογικα, τα οποια μια χαρα δαγκωνουν, μια χαρα νευρα εχουν, μια χαρα drives εχουν, δυνατα ειναι, αντοχη εχουν και τα παντα ολα...
Και δε μιλαω για τον δικο μου σκυλο, για να μην παρεξηγηθω...δεν ειμαι αντικειμενικος για να κρινω σε απολυτες τιμες τον σκυλο μου.
Οπως ειχα γραψει και στην αρχη του νηματος:
Στην πραξη μπορει να πετυχεις σκυλι εκθεσιακης γραμμης με υψηλα drives και ισορροπημενο χαρακτηρα,ή αντιθετα εργασιακο σκυλι με χαμηλα drives και τα νευρα του κροσια. Καποιοι ισως να διαφωνειτε...

Και για εμπλουτισμο της κουβεντας υπαρχουν εκτροφεια στο εξωτερικο, τα οποια διατηρουν γραμμες "old german shepherd dog" οπως τις ονομαζουν, που ανεξαρτητως χρωματισμου (παιζουν και μαυρα και γκρι και κλασσικα black & tan) θα βρεις σκυλια χωρις την εικονα βατραχου...απλα θελει ψαξιμο...IMG_1677karmel-hp.jpg
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Θα διαφωνησω με το συγκεκριμενο κομματι. Οτι ο υπερτυπισμος και ολα αυτα τα φαινομενα που επιτασσει η μοδα, καταστρεφουν την (καθε) φυλη, ειναι αδιαμφισβητητο. Απο κει και περα, αν ο καθενας παει και αγοραζει μορφολογικο, χωρις να το εχει ψαξει καθολου, από τον Χ εκτροφεα που αλλα του εχει ταξει, ενω αλλα ισχυουν στην πραγματικοτητα, ναι φυσικα μετα θα στελνει email διαμαρτυριας.

Οπως αναφερει και ο @Siegfried

Και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τον σκυλο που επελεξα.
και δεν ηθελα εναν σκυλο που να σερνεται, κυριολεκτικα και μεταφορικα. Ισως να εχει χαμηλοτερα drives και μικροτερη αντοχη απο ενα εργασιακο; Ναι, πιθανο. Ουτε λεω οτι πετυχα την "χρυση γραμμη". Αλλα μην το φτανουμε στο αλλο ακρο. Και κυριως μη γενικευουμε ακριτα:
"Τα μορφολογικα ειναι κατεστραμενα σκυλια".

Σεβομαι οτι εσυ @george_gs μπορει να μην εχεις δει live κανενα μορφολογικο να εχει ολο το πακετο. Ποσα σκυλια ομως εχεις δει; εχεις δει τουλαχιστον το +90% των μορφολογικων γ.π. που υπαρχουν στην Ελλαδα, για να μιλαμε σε απολυτες τιμες; Και εγω συμφωνω,θες να πουμε οτι η μεγαλη πλειοψηφια των μορφολογικων γ.π. στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα; Μαζι σου...αφου σχεδον οι παντες αγοραζουν στα τυφλα. Όχι ομως οτι δεν υπαρχουν.

Σεβομαι και την αποψη του @ripper2.1 οτι στο συγκριτικο της σκυλαρας του με το μορφολογικο του φιλου του, η εικονα ειναι η μερα με τη νυχτα. Συμφωνω απολυτα οτι ειναι ετσι και ας μην το εχω δει με τα ματια μου. Αλλα ποσο το ειχε ψαξει τελικα ο φιλος του, πριν παει να τα σκασει στο εξωτερικο; υποθετω οχι τοσο , οσο θα επρεπε. Αφου μονος του μας αναφερει, οτι στην αρχη εβλεπε την δικια του την εργασιακη ως εξωγηινη, προφανως δεν ηξερε που του πανε τα τεσσερα σχετικα με την φυλη...οτι του πουλησαν,αγορασε...και παλι ομως, αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι τα μορφολογικα ΟΛΑ ειναι για τα Καιαδα!

Προσωπικα παντως δηλωνω οτι εχω δει μορφολογικα, τα οποια μια χαρα δαγκωνουν, μια χαρα νευρα εχουν, μια χαρα drives εχουν, δυνατα ειναι, αντοχη εχουν και τα παντα ολα...
Και δε μιλαω για τον δικο μου σκυλο, για να μην παρεξηγηθω...δεν ειμαι αντικειμενικος για να κρινω σε απολυτες τιμες τον σκυλο μου.
Οπως ειχα γραψει και στην αρχη του νηματος:
Στην πραξη μπορει να πετυχεις σκυλι εκθεσιακης γραμμης με υψηλα drives και ισορροπημενο χαρακτηρα,ή αντιθετα εργασιακο σκυλι με χαμηλα drives και τα νευρα του κροσια. Καποιοι ισως να διαφωνειτε...

Και για εμπλουτισμο της κουβεντας υπαρχουν εκτροφεια στο εξωτερικο, τα οποια διατηρουν γραμμες "old german shepherd dog" οπως τις ονομαζουν, που ανεξαρτητως χρωματισμου (παιζουν και μαυρα και γκρι και κλασσικα black & tan) θα βρεις σκυλια χωρις την εικονα βατραχου...απλα θελει ψαξιμο...View attachment 65815
Όμορφος σκύλος
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Θα διαφωνησω με το συγκεκριμενο κομματι. Οτι ο υπερτυπισμος και ολα αυτα τα φαινομενα που επιτασσει η μοδα, καταστρεφουν την (καθε) φυλη, ειναι αδιαμφισβητητο. Απο κει και περα, αν ο καθενας παει και αγοραζει μορφολογικο, χωρις να το εχει ψαξει καθολου, από τον Χ εκτροφεα που αλλα του εχει ταξει, ενω αλλα ισχυουν στην πραγματικοτητα, ναι φυσικα μετα θα στελνει email διαμαρτυριας.

Οπως αναφερει και ο @Siegfried

Και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τον σκυλο που επελεξα.
και δεν ηθελα εναν σκυλο που να σερνεται, κυριολεκτικα και μεταφορικα. Ισως να εχει χαμηλοτερα drives και μικροτερη αντοχη απο ενα εργασιακο; Ναι, πιθανο. Ουτε λεω οτι πετυχα την "χρυση γραμμη". Αλλα μην το φτανουμε στο αλλο ακρο. Και κυριως μη γενικευουμε ακριτα:
"Τα μορφολογικα ειναι κατεστραμενα σκυλια".

Σεβομαι οτι εσυ @george_gs μπορει να μην εχεις δει live κανενα μορφολογικο να εχει ολο το πακετο. Ποσα σκυλια ομως εχεις δει; εχεις δει τουλαχιστον το +90% των μορφολογικων γ.π. που υπαρχουν στην Ελλαδα, για να μιλαμε σε απολυτες τιμες; Και εγω συμφωνω,θες να πουμε οτι η μεγαλη πλειοψηφια των μορφολογικων γ.π. στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα; Μαζι σου...αφου σχεδον οι παντες αγοραζουν στα τυφλα. Όχι ομως οτι δεν υπαρχουν.

Σεβομαι και την αποψη του @ripper2.1 οτι στο συγκριτικο της σκυλαρας του με το μορφολογικο του φιλου του, η εικονα ειναι η μερα με τη νυχτα. Συμφωνω απολυτα οτι ειναι ετσι και ας μην το εχω δει με τα ματια μου. Αλλα ποσο το ειχε ψαξει τελικα ο φιλος του, πριν παει να τα σκασει στο εξωτερικο; υποθετω οχι τοσο , οσο θα επρεπε. Αφου μονος του μας αναφερει, οτι στην αρχη εβλεπε την δικια του την εργασιακη ως εξωγηινη, προφανως δεν ηξερε που του πανε τα τεσσερα σχετικα με την φυλη...οτι του πουλησαν,αγορασε...και παλι ομως, αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι τα μορφολογικα ΟΛΑ ειναι για τα Καιαδα!

Προσωπικα παντως δηλωνω οτι εχω δει μορφολογικα, τα οποια μια χαρα δαγκωνουν, μια χαρα νευρα εχουν, μια χαρα drives εχουν, δυνατα ειναι, αντοχη εχουν και τα παντα ολα...
Και δε μιλαω για τον δικο μου σκυλο, για να μην παρεξηγηθω...δεν ειμαι αντικειμενικος για να κρινω σε απολυτες τιμες τον σκυλο μου.
Οπως ειχα γραψει και στην αρχη του νηματος:
Στην πραξη μπορει να πετυχεις σκυλι εκθεσιακης γραμμης με υψηλα drives και ισορροπημενο χαρακτηρα,ή αντιθετα εργασιακο σκυλι με χαμηλα drives και τα νευρα του κροσια. Καποιοι ισως να διαφωνειτε...

Και για εμπλουτισμο της κουβεντας υπαρχουν εκτροφεια στο εξωτερικο, τα οποια διατηρουν γραμμες "old german shepherd dog" οπως τις ονομαζουν, που ανεξαρτητως χρωματισμου (παιζουν και μαυρα και γκρι και κλασσικα black & tan) θα βρεις σκυλια χωρις την εικονα βατραχου...απλα θελει ψαξιμο...View attachment 65815


Εσυ Χάρη τελικα τι πήρες;
Σαν αυτο που έβαλες φωτο ή απο τα αλλα;
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Θα διαφωνησω με το συγκεκριμενο κομματι. Οτι ο υπερτυπισμος και ολα αυτα τα φαινομενα που επιτασσει η μοδα, καταστρεφουν την (καθε) φυλη, ειναι αδιαμφισβητητο. Απο κει και περα, αν ο καθενας παει και αγοραζει μορφολογικο, χωρις να το εχει ψαξει καθολου, από τον Χ εκτροφεα που αλλα του εχει ταξει, ενω αλλα ισχυουν στην πραγματικοτητα, ναι φυσικα μετα θα στελνει email διαμαρτυριας.

Οπως αναφερει και ο @Siegfried

Και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τον σκυλο που επελεξα.
και δεν ηθελα εναν σκυλο που να σερνεται, κυριολεκτικα και μεταφορικα. Ισως να εχει χαμηλοτερα drives και μικροτερη αντοχη απο ενα εργασιακο; Ναι, πιθανο. Ουτε λεω οτι πετυχα την "χρυση γραμμη". Αλλα μην το φτανουμε στο αλλο ακρο. Και κυριως μη γενικευουμε ακριτα:
"Τα μορφολογικα ειναι κατεστραμενα σκυλια".

Σεβομαι οτι εσυ @george_gs μπορει να μην εχεις δει live κανενα μορφολογικο να εχει ολο το πακετο. Ποσα σκυλια ομως εχεις δει; εχεις δει τουλαχιστον το +90% των μορφολογικων γ.π. που υπαρχουν στην Ελλαδα, για να μιλαμε σε απολυτες τιμες; Και εγω συμφωνω,θες να πουμε οτι η μεγαλη πλειοψηφια των μορφολογικων γ.π. στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα; Μαζι σου...αφου σχεδον οι παντες αγοραζουν στα τυφλα. Όχι ομως οτι δεν υπαρχουν.

Σεβομαι και την αποψη του @ripper2.1 οτι στο συγκριτικο της σκυλαρας του με το μορφολογικο του φιλου του, η εικονα ειναι η μερα με τη νυχτα. Συμφωνω απολυτα οτι ειναι ετσι και ας μην το εχω δει με τα ματια μου. Αλλα ποσο το ειχε ψαξει τελικα ο φιλος του, πριν παει να τα σκασει στο εξωτερικο; υποθετω οχι τοσο , οσο θα επρεπε. Αφου μονος του μας αναφερει, οτι στην αρχη εβλεπε την δικια του την εργασιακη ως εξωγηινη, προφανως δεν ηξερε που του πανε τα τεσσερα σχετικα με την φυλη...οτι του πουλησαν,αγορασε...και παλι ομως, αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι τα μορφολογικα ΟΛΑ ειναι για τα Καιαδα!

Προσωπικα παντως δηλωνω οτι εχω δει μορφολογικα, τα οποια μια χαρα δαγκωνουν, μια χαρα νευρα εχουν, μια χαρα drives εχουν, δυνατα ειναι, αντοχη εχουν και τα παντα ολα...
Και δε μιλαω για τον δικο μου σκυλο, για να μην παρεξηγηθω...δεν ειμαι αντικειμενικος για να κρινω σε απολυτες τιμες τον σκυλο μου.
Οπως ειχα γραψει και στην αρχη του νηματος:
Στην πραξη μπορει να πετυχεις σκυλι εκθεσιακης γραμμης με υψηλα drives και ισορροπημενο χαρακτηρα,ή αντιθετα εργασιακο σκυλι με χαμηλα drives και τα νευρα του κροσια. Καποιοι ισως να διαφωνειτε...

Και για εμπλουτισμο της κουβεντας υπαρχουν εκτροφεια στο εξωτερικο, τα οποια διατηρουν γραμμες "old german shepherd dog" οπως τις ονομαζουν, που ανεξαρτητως χρωματισμου (παιζουν και μαυρα και γκρι και κλασσικα black & tan) θα βρεις σκυλια χωρις την εικονα βατραχου...απλα θελει ψαξιμο...View attachment 65815

δλδ τωρα θελεις να μου πεις ότι το σκυλι της φωτογραφιας ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα παλιου καλου γπ??
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@ISKENDER εγω βλεπεις τι πηρα στην φωτο μου...μορφολογικο-εκθεσιακο, συμφωνα με τις κατηγοριες που συζηταμε. Και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, γιατι μου εχει βγει ακριβως αυτο που ηθελα. Δεν σταματαω ομως να το ψαχνω γενικα και να ρωταω-μαθαινω
δλδ τωρα θελεις να μου πεις ότι το σκυλι της φωτογραφιας ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα παλιου καλου γπ??
που ειπα εγω κατι τετοιο; εγω εγραψα αυτο:
Και για εμπλουτισμο της κουβεντας υπαρχουν εκτροφεια στο εξωτερικο, τα οποια διατηρουν γραμμες "old german shepherd dog" οπως τις ονομαζουν, που ανεξαρτητως χρωματισμου (παιζουν και μαυρα και γκρι και κλασσικα black & tan) θα βρεις σκυλια χωρις την εικονα βατραχου...απλα θελει ψαξιμο...View attachment 65815
προσωπικα δεν εχω δει live ουτε παλιο καλο γπ (γιατι μαλλον τοτε δεν θα ζουσα), ουτε σκυλι της συγκεκριμενης "old german shepherd dog" γραμμης. Μιλησα μονο για εικονα. Ασχετα αν οι εκτοφεις αυτοι μιλανε και για ταμπεραμεντο τυπου old gsd. Αν δεν δω,δε μπορω να εχω αποψη.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
@ISKENDER εγω βλεπεις τι πηρα στην φωτο μου...μορφολογικο-εκθεσιακο, συμφωνα με τις κατηγοριες που συζηταμε. Και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, γιατι μου εχει βγει ακριβως αυτο που ηθελα. Δεν σταματαω ομως να το ψαχνω γενικα και να ρωταω-μαθαινω

που ειπα εγω κατι τετοιο; εγω εγραψα αυτο:

προσωπικα δεν εχω δει live ουτε παλιο καλο γπ (γιατι μαλλον τοτε δεν θα ζουσα), ουτε σκυλι της συγκεκριμενης "old german shepherd dog" γραμμης. Μιλησα μονο για εικονα. Ασχετα αν οι εκτοφεις αυτοι μιλανε και για ταμπεραμεντο τυπου old gsd. Αν δεν δω,δε μπορω να εχω αποψη.
αν εγω, εσυ ή καποιος άλλος είναι ευχαριστημένος από τον σκυλο του, δεν σημαινει αυτόματα ότι το σκυλι είναι σωστο δειγμα της φυλης.
ο καθενας μας εχει διαφορετικες απαιτησεις, ένα σκυλι που είναι καλο για εμενα για εσενα μπορει να μην είναι, και το αντιστροφο.
περα αυτου όμως, οι απαιτησεις μας πρεπει να βρίσκονται μεσα στη κλιμακα που οριζεται από το προτυπο.


οκ, δεν ειπες αυτό. μπορεις να μας πεις τωρα όμως αν θεωρεις το συγκεκριμενο σκυλι σωστο δειγμα της φυλης. μορφολογικα τουλάχιστον γιατι τον χαρακτηρα δεν μπορεις να τον καταλάβεις από μια φωτογραφια, παρα μονο να τον φανταστείς.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Και μια ασκηση για δυνατούς "λυτες"...

ξεσκονιστε τα pedigree σας μεχρι πισωωωω πισωωωω, εκει γυρω στο 60 και κοιτάξτε προσεχτικα ποια σκυλια εμφανίζονται. να το πω ή να το παρει το ποταμι???
γιατι είμαι σιγουρος,( οκ παιζω με τις πιθανότητες αλλα είναι υπερ μου, φυσικα όμως υπαρχει η πιθανοτητα να πεσω και εξω), ότι ξερω για τους μορφολογικούς (κ εγω μεσα σε αυτους είμαι) ποια σκυλια θα εμφανιστουν.
να το πω και παλι ή να το παρει το ποταμι???
βοηθεια μπορειτε να βρειτε στο "παραδίπλα" topic ;)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
και επειδή με βρηκατε στις καλες μου...

όπως εχω πει πολλες φορες, και εγω μορφολογικο εχω. τον αγαπαω, είναι το σκυλι μου, μελος της οικογενειας μου ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαινει ότι δεν μπορω να αντιληφθω καποια πραγματα και να κρυβομαι πισω από το δαχτυλο μου.

κ εγω καποτε πιστευα ότι οι μορφολογικοι είναι οι σωστοι, ότι ο δικος μου είναι διαφορετικος, ο καλος, αλλα πρεπει καποια στιγμη να βλέπουμε την αληθεια καταματα και να μην εχουμε αυταπάτες.

οι μορφολογικοι λοιπον απεχουν παρα πολύ από ένα σωστο γπ ή να το πουμε αλλιως απεχουν πολύ από το πως θα επρεπε να είναι ενας σωστος γπ.
αν τωρα ο μορφολογικος του χ ή του ψ είναι λιγο καλυτερος στον χαρακτηρα κτλ , δεν τον κανει κ αυτόματα έναν σωστο γπ ή ότι η ερευνα του απεδωσε καλυτερα και βρηκε τα "καλα".

θεωρητικα λοιπον, οι πιθανότητες να διαφερει πραγματικα ενας μορφολογικος και να είναι ενας σωστος γπ είναι απειροελάχιστες, και όχι επειδή το λεω εγω αλλα επειδή το "λεει" η κλειστη αναπαραγωγή που στηριχτηκε πανω σε συγκεκριμένα σκυλια, σκυλια ακαταλληλα στον χαρακτηρα αλλα ομορφα.

για του λογου το αληθες, δειτε τους απογονους "των πηγων του κακου"...

http://www.pedigreedatabase.com/ger...tml?id=141-canto-von-der-wienerau&p=childtree

http://www.pedigreedatabase.com/ger...tml?id=77-quanto-von-der-wienerau&p=childtree
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αν εγω, εσυ ή καποιος άλλος είναι ευχαριστημένος από τον σκυλο του, δεν σημαινει αυτόματα ότι το σκυλι είναι σωστο δειγμα της φυλης.
Δεν εγραψα πουθενα οτι επειδη εγω ειμαι ευχαριστημενος απο τον σκυλο μου, αυτος ειναι σωστο δειγμα της φυλης. Αντιθετως εγραψα "Ισως να εχει χαμηλοτερα drives και μικροτερη αντοχη απο ενα εργασιακο; Ναι, πιθανο. Ουτε λεω οτι πετυχα την "χρυση γραμμη"."


περα αυτου όμως, οι απαιτησεις μας πρεπει να βρίσκονται μεσα στη κλιμακα που οριζεται από το προτυπο.
τι αναφερει το προτυπο για συμπεριφορα-χαρακτηρα:
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος πρέπει να έχει ομαλή διάθεση, να είναι ισορροπημένος (με γερά νεύρα), με αυτοπεποίθηση, εντελώς άνετος (εκτός αν προκληθεί) και καλός εκ φύσεως, όπως και προσεκτικός και εύκολα εκπαιδεύσιμος. Πρέπει να διαθέτει κουράγιο, αγωνιστικότητα (μαχητικότητα) και σκληρότητα ούτως ώστε να είναι κατάλληλος ως συνοδός (σύντροφος), φύλακας, υπηρεσιακός σκύλος, Ποιμενικός και σκύλος καθηκόντων προστασίας και αμύνης.


Ακριβως αυτες ηταν οι απαιτησεις μου λοιπον και ακριβως σε αυτην την κλιμακα κυμαινεται και ο σκυλος μου.

οκ, δεν ειπες αυτό. μπορεις να μας πεις τωρα όμως αν θεωρεις το συγκεκριμενο σκυλι σωστο δειγμα της φυλης. μορφολογικα τουλάχιστον
οχι δε μπορω, γιατι δεν εχω τις γνωσεις. Αυτο που βλεπω και μπορω να πω ειναι οτι δεν εχει την εικονα βατραχιου που εχουν συνηθως τα σημερινα μορφολογικα. Οτι ακριβως σχολιασα δηλαδη και στο post που ανεβασα την φωτογραφια. Ουτε προτεινα να παρει καποιος σκυλο απο αυτην την γραμμη, ουτε την υποστηριξα. Για εμπλουτισμο της κουβεντας το εριξα στην συζητηση, οποτε αν εχεις να σχολιασεις κατι πανω στο θεμα, μπορεις να το κανεις ευθεως, χωρις να με ρωτας προσωπικα λες και εκπροσωπω τους εκτροφεις αυτους. Αντιθετως θα διαβασω με ενδιαφερον τα σχολια σου.

Και εκανα την ερευνα που ειπες στο ped. Τα συγκεκριμενα σκυλια εμφανιζονται στην 11-12 γενια πισω. Αυτο σημαινει οτι το σκυλι μου ειναι κατεστραμμενο;
Και αν θες ανελυσε λιγο "τις πηγες του κακου", εχει ενδιαφερον.

Μια συγκεκριμενη ερωτηση και απο τη μερια μου που θα ηθελα να μου απαντησεις αναλυτικα @george_gs , γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι και η ουσια του συγκεκριμενου νηματος:
Πως πρεπει να ειναι ο σωστος γ.π.;

Και αν θες απαντας και σε αυτην την ερωτηση:
Τι δεν εχει ο δικος σου απο αυτα που πρεπει να εχει ο σωστος γ.π.;
υγ. επειδη ο γραπτος λογος παρεξηγειται, καμια ερωτηση μου δεν κρυβει ειρωνεια