Συσπάσεις στο ένα ποδι


Garden_zoo

Member
21 Ιανουαρίου 2018
5
1
49
Γειά σ όλους.
Η σκυλίτσα μου, 14 ετών εδώ και μιάμιση ημέρα ξεκίνησε το πίσω δεξί πόδι να έχει συσπάσεις. Μερικές φορές παρατηρώ και κάποια αδυναμία όταν ανεβαίνει τα σκαλοπάτια. Μένω στον 1ο όροφο. Έκανα μαλαξη στο πόδι, δεν δείχνει να πονάει. Όμως όταν περνάω το χέρι μου από τον γοφο της, της φεύγει το πόδι σχεδόν με τη μία.
Λείπει ο γιατρός της, είμαι σε επαρχία, έχουμε έναν κτηνίατρο.
Ξέρει κανείς τι θα μπορούσε να είναι?
Αν και μεγάλη, η διάθεση της γενικότερα είναι παιχνιδιαρικη.

Ευχαριστώ
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το ειπες μονη σου...
14 χρονων!
Εε θαχει κ τα αρθριτικα της κ τις αδυναμιες της κ ολα αυτα τα ωραια...
Δε θα αγχωνομουν στη θεση σου ιδιαιτερα,(βασικα απορω γιατι απορεις) αφου ειναι ζωηρη,τρωει πινει,το πιθανότερο ειναι πως το γήρας ευθυνεται.
Οταν με το καλο επιστρέψει ο κτηνιατρος σας φυσικα να πατε να κάνετε ενα γενικο τσεκ κ εντωμεταξυ εχε την στο νου σου
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πέρα από τη διάγνωση, ρώτα το γιατρό σου και για συμπληρώματα που μπορούν να την βοηθήσουν σε αυτή την ηλικία σε αρθρώσεις κλπ.
 
  • Like
Reactions: mareco


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν έχει συσπάσεις περισσότερο νευρολογικό ή θέμα με τους μύες θα είναι παρά αρθριτικά (που μιας και είναι 14ων μάλλον θα έχει) αλλά εγώ θα πήγαινα σε κάποιον κτηνίατρο. Εμείς από εδώ δεν μπορούμε να σου πούμε τι ακριβώς είναι.
 


Garden_zoo

Member
21 Ιανουαρίου 2018
5
1
49
Γειά σ όλους.
Η σκυλίτσα μου, 14 ετών εδώ και μιάμιση ημέρα ξεκίνησε το πίσω δεξί πόδι να έχει συσπάσεις. Μερικές φορές παρατηρώ και κάποια αδυναμία όταν ανεβαίνει τα σκαλοπάτια. Μένω στον 1ο όροφο. Έκανα μαλαξη στο πόδι, δεν δείχνει να πονάει. Όμως όταν περνάω το χέρι μου από τον γοφο της, της φεύγει το πόδι σχεδόν με τη μία.
Λείπει ο γιατρός της, είμαι σε επαρχία, έχουμε έναν κτηνίατρο.
Ξέρει κανείς τι θα μπορούσε να είναι?
Αν και μεγάλη, η διάθεση της γενικότερα είναι παιχνιδιαρικη.

Ευχαριστώ
Αν έχει συσπάσεις περισσότερο νευρολογικό ή θέμα με τους μύες θα είναι παρά αρθριτικά (που μιας και είναι 14ων μάλλον θα έχει) αλλά εγώ θα πήγαινα σε κάποιον κτηνίατρο. Εμείς από εδώ δεν μπορούμε να σου πούμε τι ακριβώς είναι.
Και εγω πιστευω οτι ειναι νευρολογικο θεμα. Ναι μεν 14 ετων αλλα μεσα στην υγεια - της κανουμε αιματολογικες εξετασεις 2 φορες το χρονο. Το μονο προβλημα που ειχε ως τωρα ειναι με την ακουη της.Τιποτα αλλο. Ως τοσο, επειδη ο μοναδικος κτηνιατρος απουσιαζει δεν εχουμε παρα να περιμενουμε οπου και ο λογος που το ανεφερα εδω μηπως καποιος ειχε παρομοια εμπειρια.
Ευχαριστω πολυ οσους πηραν το χρονο να απαντησουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf