Νεο Μέλος. Επιλογή φυλής.


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Για σας
Ειμαι ένας νέος χρήστης του forum.Είμαι 16 χρωνών και είχα σκύλο(ο παππούς μου δηλαδή).Θα ήθελα να μου προτείνετε μια ράτσα σκύλου και να την δικεολογίσετε την απάντηση σας . Ευχαριστώ
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ημίαιμο από καταφύγιο γιατί για κάποιον που δεν έχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του, αλλά έχει αγάπη να δώσει,
υπάρχουν πολλές ψυχούλες σε όλα τα μεγέθη & χρώματα που περιμένουν κάποιον να τους σώσει :)

Καλώς Ήρθες!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
απο καταφυγιο γιατι σε λενε κυριακο!!!!!χαχαχα
καλως ηρθες καταρχην!!!!για να σε βοηθησουμε πιο πολυ,θα επρεπε λιγο να μας πεις τον τροπο ζωης σου.τα σκυλακια εχουν πολυ ευθυνη γενικα.θα μπορεις να ανταπεξελθεις?θελουν χρονο κ χρημα.δεν ειναι παιχνιδακια,εχουν πολυ ευθυνη κ θελουν πολυ ορεξη.εισαι σιγουρος οτι δεν θα το βαρεθεις μετα απο ενα χρονο η ενα μηνα?που ζεις?εχεις αυλη?εχεις προβλημα να το εχεις μεσα στο σπιτι?δωσε καποιες παραπανω πληροφοριες.εσυ εχεις κατι στο νου σου?σου αρεσει καποιο σκυλι?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κυριάκο μου, καλώς ήλθες!:)

Να σου πω, εισαγωγικά, ότι υπάρχουν περίπου 300 φυλές καθαρόαιμων σκύλων... Υπάρχουν σκύλοι...
Μικρόσωμοι...
Μεσαίου μεγέθους...
Μεγαλόσωμοι...
Γιγαντόσωμοι...
Συντροφιάς...
Κυνηγιού...
Σπορ...
Φύλακες...
Με υψηλή ενέργεια και ανάγκη για άσκηση...
Με χαμηλή ενέργεια και ανάγκη για άσκηση...
Διαφόρων χρωμάτων...
Μακρύτριχοι...
Κοντότριχοι...
Αρσενικοί...
Θηλυκοί...

Και, πέρα και πάνω απ' όλα, υπάρχουν σκύλοι που, αυτή τη στιγμή, περιμένουν στα καταφύγιο ζώων, σε κάποια φιλοζωική, ή στο δρόμο, δίπλα σου να ενδιαφερθείς γι' αυτούς και να σου ανταποδώσουν τη ζεστασιά σου αυτή στο πολλαπλάσιο...

Τι απ' όλα να σου προτείνουμε?
Και, επιπλέον, πόσο θα μας πληρώσεις? Με την ώρα ή με το "κομάτι", ώστε να σου κάνουμε μία εμπεριστατωμένη και αναλυτική παρουσίαση?:D
 
Last edited:


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ημίαιμο από καταφύγιο γιατί για κάποιον που δεν έχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του, αλλά έχει αγάπη να δώσει,
υπάρχουν πολλές ψυχούλες σε όλα τα μεγέθη & χρώματα που περιμένουν κάποιον να τους σώσει :)
Συμφωνώ απόλυτα !!! :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
επειδή το μόνο στοιχείο που έχουμε είναι η ηλικία σου - αν συμφωνούν οι γονείς σου- πήγαινε σε ένα καταφύγιο και συζήτα την φιλοξενία κάποιου σκύλου
οπότε θα δείς και αν μπορείς και θα καταλάβεις και περίπου τι σκύλο μπορεί να σου ταιριάζει
 


glika'smum

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2011
116
0
36
thessaloniki
Η καθε ρατσα εχει διαφορετικα στοιχεια στο χαρακτηρα που ειναι κοινα μεταξυ τους,πρωτα θα καταληξεις αν θελεις μικροσωμο(για μεσα στο σπιτι πιο ανετα),μεσαιο ή μεγαλοσωμο.Αυτα ειναι αναλογα με το χωρο που εχεις,αν και πιστευω οτι ενα σκυλι πρωτα εχει αναγκη απο αγαπη,μετα ερχεται ο χωρος,αρκει να εκτονωνεται σωστα βεβαια,μια θεια μου ειχε ροττι και το ειχε στο σπιτι μεσα και μια χαρα ηταν το ζωντανο.Μετα κοιτας ομορφια και χαρακτηρα και λογικα θα καταληξεις καπου..Αλλα συμφωνω με το κοκονι οτι καλυτερα να παρεις σκυλο για φιλοξενια πρωτα,για να εισαι 16 θα μενεις με τους γονεις σου,αρα πρεπει να δεις οτι το αντεχετε ολη η οικογενεια,οχι μονο εσυ που το θελεις..Ασε που μπορει να αγαπηθειτε και να σε κρατησει:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άσε που είναι συνήθως σχεδόν έτοιμα για σπίτι και προσαρμόζεσαι πιο γρήγορα με το θέμα "σκύλος μέσα στο σπίτι"
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Να σου πω, εισαγωγικά, ότι υπάρχουν περίπου 300 φυλές καθαρόαιμων σκύλων... Υπάρχουν σκύλοι...
Μικρόσωμοι...
Μεσαίου μεγέθους...
Μεγαλόσωμοι...
Γιγαντόσωμοι...
Συντροφιάς...
Κυνηγιού...
Σπορ...
Φύλακες...
Με υψηλή ενέργεια και ανάγκη για άσκηση...
Με χαμηλή ενέργεια και ανάγκη για άσκηση...
Διαφόρων χρωμάτων...
Μακρύτριχοι...
Κοντότριχοι...
Αρσενικοί...
Θηλυκοί...
Παιδια,μην προσπαθειτε αλλο.Μετα απο αυτα που του εγραψε ο Γιαννης,το τρομαξε το παιδι κι εφυγε!:D
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Παιδια,μην προσπαθειτε αλλο.Μετα απο αυτα που του εγραψε ο Γιαννης,το τρομαξε το παιδι κι εφυγε!:D

χαχαχαχα ξανά γύρισα μετά απο χρόνια!!! διαβάζω αυτά που έγραφα τότε και γελάω μόνος μου και το μονο που εχω να πω ειναι γιατι δεν με διαγραψατε!!!! Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γενικά για το θέμα σκύλος...έχ διαβάσει τα περισσότερα θέματα εδώ μέσα(βλέπω το φόρουμ 1,5 χρόνο τώρα αλλά είχα ξεχάσει τον κωδικό μου οπότε μόνο διάβαζα δεν έγρφα!!!! Να τα ρωτήσω εδώ ή να ανοίξω καινούργιο θέμα ;
 
  • Like
Reactions: ioanna a and vrmode


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
χαχαχαχα ξανά γύρισα μετά απο χρόνια!!! διαβάζω αυτά που έγραφα τότε και γελάω μόνος μου και το μονο που εχω να πω ειναι γιατι δεν με διαγραψατε!!!! Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γενικά για το θέμα σκύλος...έχ διαβάσει τα περισσότερα θέματα εδώ μέσα(βλέπω το φόρουμ 1,5 χρόνο τώρα αλλά είχα ξεχάσει τον κωδικό μου οπότε μόνο διάβαζα δεν έγρφα!!!! Να τα ρωτήσω εδώ ή να ανοίξω καινούργιο θέμα ;
Γράψε εδώ,καθαρό έχει μείνει
 




ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Καλησπέρα σας, λοιπόν όταν ήμουν 16 και είχα γράψει εδώ και είχα στεναχωρηθεί λίγο τότε με όλα αυτά που διάβασα συνέχισα να ψάχνω!!!Μετά από πολύ μουρμούρα έπεισα τη μητέρα μου να πάρουμε αλλά είχαμε θέμα για το που θα μένει!!!εγώ ήθελα όπως είχα διαβάσει εδώ να τον έχω μέσα στο σπίτι ή μητέρα μου ούτε που το σκεφτόταν μου έλεγε μόνο στον κήπο και δεμένος μέχρι να τελειώσει η περίφραξη και μετά ελεύθερος μέσα στην αυλή.

Το δέχτηκα αλλά τότε ήθελα μόνο να πάρω καθαρόαιμο απο εκτροφέα.Μίλησα με 4-5 2 εκτροφείς ροτβάιλερ και 3 γερμανικού ποιμενικού(16 χρονών δεν είχα μυαλό απο ότι κατάλαβαίνω τώρα) απο αυτούς ο ένας δέχτηκε να μου δώσει ακούγοντας όλη την ιστορία απλά ήθελε να πάμε απο το εκτροφείο του να το πάρουμε και να μην μας το στείλει οπότε εκεί χάλασαν όλα (λόγο σχολείου-δουλειάς του μπαμπα).Έτσι το πήρα απόφαση οτι μέχρι να τελειώσει το σχολείο δεν θα πάρω σκυλάκι. Μετά πέρασα στο πανεπιστήμιο οι γονείς μου δέχτηκαν να έχω σκύλο αλλά τότε αυτό που ήθελα (πάλι επιπόλαια) δεν υπήρχε γέννα. Οπότε σταμάτησα να το σκέφτομαι.

Στο δεύτερο έτος ένας φίλος μου είχε ένα τζακ ρασιελ όπου ασχολόμουν και εγώ αρκετά μαζί του!!! Ένα απόγευμα χτυπάει το κουδούνι και μου λέει μπορείς να τον κρατήσεις για 3 μέρες που θέλω να πάω Αθήνα ; του λέω ναι μπορώ και έτσι τον κράτησα περασά καλά μαζί του δεν είχε ούτε ένα θέμα μέσα στο σπίτι όποτε ήθελε να κάνει την ανάγκη του γρατζουνούσε την πόρτα δεν λέρωσε ποτέ μεσα. Έτσι ξανα ξεκίνησα να το ψάχνω με πιο πολύ μυαλό . Μια μέρα έμενε για να γυρίσει ο φίλος μου και τσουπ χτυπάει το κουδούνι .ήταν ο σπιτονοικοκύρης βλέπει το σκυλί κα ξεκινάει να φωνάζει ότι δεν τον ρώτησα και ότι δεν το θέλει οπότε πάλι το θέμα σκύλος για εμένα έλληξε.

Σε ένα μήνα αφήνω το σπίτι και γυρνάω πίσω στη πόλη μου.Το έχω ψάξει αρκετά έχω κάνει το πλάνο και τα σχέδια μου!!!Υπολογίζω άν πάνε όλα καλά τον επόμενο Σεπτέμβριο(2019) να αποκτήσω σκύλο. Λιγό νωρίς είναι να ψάξω για γέννες και όλα τα σχετικά αν και όσο καιρό ψάχνω απο περιέργια και μόνο δεν βλέπω κάτι στα site τον εκτροφέων. Ενοείτε ότι έχουν αλλάξει τα θέλω μου πάνω στο θέμα σκύλος αλλά δεν έχει αλλάξει μόνο ένα.Θέλω να είναι απο εκτροφείο και όχι αδέσποτο (και θέλω να γίνει σεβαστό εδώ μέσα αυτό )

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Είναι σεβαστό η επιλογή σου κ μπράβο εφόσον επιλέγεις ράτσα ν είναι μόνο από σοβαρό εκτροφέα μέσω ΚΟΕ ;)
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Είναι σεβαστό η επιλογή σου κ μπράβο εφόσον επιλέγεις ράτσα ν είναι μόνο από σοβαρό εκτροφέα μέσω ΚΟΕ ;)
Αυτό να ξέρεις ότι το έμαθα μέσα απο το φόρουμ απο την πρώτη στιγμή που το διάβασα και όσο περνάνε τα χρόνια και όσο διαβάζω το φόρουμ το καταλααίνω και το υποστηρίζω περισσότερο γιατί κατα διαστήματα τα προηγούμενα χρόνια έμπαινα και διάβαζα καθώς και τώρα το τελευταίο 2μηνο έχω διαβάσει τα πάντα!!!Μόνο για τα αίματα τον σκύλων δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ακόμη.
 
  • Like
Reactions: archodea




ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Ναι αλλα τελικα δεν μας ειπες, ενδιαφερεσαι για Ροτ ή για ΓΠ???

Μην ξεχνας οτι εχεις το θεμα του στρατου και αναλογα με τη σχολη σου ισως πρακτικη ασκηση

Λοιπόν ροτ και ΓΠ ήταν στα 16 μου!!!πρακτική δεν έχω και αν πρόσεξεσ γράφω ότι υπολογίζω να τον πάρω απο Σεπτέμβριο του 2019 και μετα που θα εχω τελειωσει απο το στρατο και θα μένω και μόνος μου. Το θέμα μου τώρα στην επιλογής φυλής είναι λίγο περίπλοκο όσο και αν έχω διαβάσει!!!Μπορώ να προσαρμοστώ σε πολλές φυλές καθώς και ότι έχω στο μυαλό μου το τι να κάνω με το κάθε ένα ξεχωριστα...'Εχω σκεφτεί ότι μπορώ να κάνω διάφορα σπορτ μαζι του αν η επιλογή μου θα είναι απο αυτά που έχουν το ταπεραμεντο(συνήθως ομαδα 1) να το κάνουν ή σε μια άλλη επιλογή που θα ασχοληθώ με εκθέσεις (αν και μένω σε νησι)απο ομαδα 2 * !!! πιστεύετε ότι θα έπρεπε να είχα καταλήξει σε μια ράτσα και ότι ακόμη δεν τα έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου ; πιστεύω ότι έχω διαβάσει αρκετά και ότι μπορώ να προσαρμοστώ και εγώ σε αυτά και εκείνα σε εμένα ότι ράτσα κια αν είναι απο αυτά που έχω ενδιαφερθεί και πιστεύω ότι με ταιριάζουν και πιστέψτε με είναι αρκετα!!!Περιμένω να ακούσω γνώμες και θα ξανα ποστάρω τις ράτσες που πιστεύω ότι μπορώ να χειριστώ !!!

*Υπάρχει ακι ο συνδυασμός αθλήματος με εκθέσεις
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Τι σπορ έχεις σκεφτεί οτί θα μπορούσες να κάνεις μαζί του στο νησί; Επίσης, άποψη μου είναι ότι όταν πλέον μιλάμε για σκυλιά με τεράστιες ανάγκες εκτόνωσης, δεν πρέπει η σκέψη να περιφέρετε γύρω από το 'τι μπορώ να κάνω' αλλά το 'τι θέλω να κάνω', τι θα κάνει πρώτα εμένα χαρούμενο, και μετά τον μελλοντικό μου σκύλο, ώστε με βάση αυτό να επιλέξω έναν σκύλο που θα είναι χαρούμενος με τα ίδια πράγματα που είμαι και εγώ.

Πες μας λίγα περισσότερα για τις ράτσες που σε τραυάνε πιο πολύ, τι σου αρέσει σε αυτές, πως έχεις σκεφτεί την συμβίωση σου, την καθημερίνοτητα σου με σκύλο από την κάθε μια;
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Οπως αντιλαμβανεσαι δεν μπορουμε να σου πουμε τι σου αρεσει ουτε να σου περιγραψουμε ο καθενας τη ρατσα που αγαπαει ή/και εχει. Υπαρχουν βεβαια απειρα θεματα μεσα στο φορουμ που μπορουν να σε κατατοπισουν για διαφορα θεματα.

Προσωπικα εγω θα σου πω το εξης, και μη με παρεξηγσεις.

Αν δεν εχεις ΤΗΝ ψορα της μιας συγκεκριμενης ρατσας τοτε τουλαχιστον θα πρεπει να δωσεις μια ευκαιρια στον εαυτο σου να δεις και καποιο ημιαιμο. Πολλες φορες υπαρχουν διαφορες προκαταληψεις ή λανθασμενες πληροφοριες.

Κατα τη γνωμη μου, ενας ιδιωτης που σκεφτεται την εκθεση πριν παρει σκυλο λογικα θα πρεπει να εχει οικονομικο κινητρο. Δεν το λεω για κακο, απλως δεν μπορω να το εξηγησω καπως αλλιως. Θελω να πω οτι οι εκθεσεις δεν ειναι αυτοσκοπος ουτε για την ομαδα 2 ουτε για αλλη ομαδα.

Δεν ειναι νωρις να αρχισεις να ψαχνεσαι, εφοσον βεβαια καταληξεις σε φυλη, απλως ειναι σχετικα προσωπικο σου θεμα
:)
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Τι σπορ έχεις σκεφτεί οτί θα μπορούσες να κάνεις μαζί του στο νησί; Επίσης, άποψη μου είναι ότι όταν πλέον μιλάμε για σκυλιά με τεράστιες ανάγκες εκτόνωσης, δεν πρέπει η σκέψη να περιφέρετε γύρω από το 'τι μπορώ να κάνω' αλλά το 'τι θέλω να κάνω', τι θα κάνει πρώτα εμένα χαρούμενο, και μετά τον μελλοντικό μου σκύλο, ώστε με βάση αυτό να επιλέξω έναν σκύλο που θα είναι χαρούμενος με τα ίδια πράγματα που είμαι και εγώ.

Πες μας λίγα περισσότερα για τις ράτσες που σε τραυάνε πιο πολύ, τι σου αρέσει σε αυτές, πως έχεις σκεφτεί την συμβίωση σου, την καθημερίνοτητα σου με σκύλο από την κάθε μια;
Θα σου απαντήσω τώρα πάλι γενικά καθώς αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο να γράψω αναλυτικά για αυτές τις 3-4 ράτσες που έχω στο μυαλό μου.
Αρχικά στο νησί πυ βρίσκομαι έχω ψάξει και έχω δει εκπαιδευτές (πήγαινα με γνωστους που είχαν σκύλο) καθώς και χώρους που μπορεί το σκυλί να κάνει agility. Στην καθημερινότητα μου σίγουρα υπάρχει και θα υπάρχει η επίσκεψη μου στο γήπεδο για να αθληθώ(μονος μου ) και στο συγκεκριμένο που θα πηγαίνω και πηγαίνω και τώρα στις διακοπές έχει πάντα σκύλους οπότε κανένας δεν θα μου πει κάτι για το σκυλί και θα έχω την ευκαιρία να ασχοληθώ μαζί του (τρεξιμο-φρισμι και ότι άλλο μπορώ να κάνω εκει)

Είμαι αρκετά δραστήριος καθώς γυρνάω τα πάντα βουνα-θάλασσες-πεδιαδες ότι υπάρχει το επισκέπτομαι. Έχω διαβάσει την ιστορία το μέλους @manolo και πιστεύω ότι βλέπω εκεί μέσα τον εαυτό μου σε μερικά χρόνια!!!

Κλεινοντας πιστεύω ότι και μπορώ αλλά και θέλω να κάνω πράγματα με το σκύλο μου !!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf