ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΑΛΤΕΖ αποριες


Claudia

Member
4 Φεβρουαρίου 2018
14
3
Καλημέρα
Ερωτηση : Από που και πως αποκτήσατε τα δικά σας σκυλάκια ΜΑΛΤΕΖ!?

Γνωρίζω ήδη πόσο δύσκολο είναι να βρεις εκτροφέα στην Ελλάδα και πως δεν παίρνουμε από Πετσοπ και αγγελίες
Εσείς από πού βρίκατε ??
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Καλημέρα
Ερωτηση : Από που και πως αποκτήσατε τα δικά σας σκυλάκια ΜΑΛΤΕΖ!?

Γνωρίζω ήδη πόσο δύσκολο είναι να βρεις εκτροφέα στην Ελλάδα και πως δεν παίρνουμε από Πετσοπ και αγγελίες
Εσείς από πού βρίκατε ??
Πήρες τηλέφωνο στον ΚΟΕ?
 




Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Όχι ακόμα. Θα πάρω απλά έχω διαβάσει εδώ μέσα πως και από το ΚΟΕ οι εκτροφεις δεν ειναι ολοι πολυ συμπαθεστατοι..
Τουλάχιστον θα μάθεις ποιά εκτροφεία υπάρχουν και πας από κοντά να δεις αν ειναι...συμπαθητικοί ή όχι:ROFLMAO:
 






eleni lav

New Member
21 Μαρτίου 2018
3
1
39
Καλησπέρα σας! Ψάχνοντας κι εγώ για κουτάβι καθαρόαιμο μαλτέζ και μένοντας εντός Αττικής, θα ήθελα όποιος μπορεί να μου στείλει σε π.μ. κάποια αξιόπιστα εκτροφεία (ο ΚΟΕ δεν μου απαντά...) Ευχαριστώ!
 




Claudia

Member
4 Φεβρουαρίου 2018
14
3
Καλησπέρα σας! Ψάχνοντας κι εγώ για κουτάβι καθαρόαιμο μαλτέζ και μένοντας εντός Αττικής, θα ήθελα όποιος μπορεί να μου στείλει σε π.μ. κάποια αξιόπιστα εκτροφεία (ο ΚΟΕ δεν μου απαντά...) Ευχαριστώ!


Και εμένα μου απάντησαν τελικά οι ΚΟΕ και ορίστε και η λίστα πιο κάτω
Πάρε τηλ και ρώτα
Άσχετα με τις ημερομηνίες που λέει έχουν συνέχεια κουτάβια οπωτε ελπίζω να βοήθησα
Εγώ είχα βρει ήδη εκτροφέα πριν μου απαντήσουν γιατί έκαναν και 2 εβδομάδες
 

Attachments

  • Like
Reactions: dazo and eleni lav




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ειχαμε τοσους εκτροφεις μαλτεζ ε;; Μωρ μπραβο..αυτο θα πει προσφορα κ ζητηση:LOL: θα σας ελεγα να αποφυγετε εκτροφεις που εχουν συνεχεια γεννες για λογους που ολοι κτλβαινουμε..
 






Claudia

Member
4 Φεβρουαρίου 2018
14
3
Ειχαμε τοσους εκτροφεις μαλτεζ ε;; Μωρ μπραβο..αυτο θα πει προσφορα κ ζητηση:LOL: θα σας ελεγα να αποφυγετε εκτροφεις που εχουν συνεχεια γεννες για λογους που ολοι κτλβαινουμε..


Όλοι σας λετε εδώ μέσα πάρτε τηλ τον ΚΟΕ και πάρτε από εκτροφέα
Και μόλις δινουν μια λίστα υπάρχει πάλι θέμα δλδ?? Άμα δεν πάρεις και από εκτροφείς του ΚΟΕ από πού θα πάρεις ? (Και λέω μόνο για ρατσα κτλπ )
Μην αρχίσετε το θέμα με τα αδέσποτα
Όλοι μας τα γνωρίζουμε
Και για αυτό αναφέρομαι μόνο σ αυτούς που θέλουν κουτάβι συγκεκριμένης ρατσας
 
  • Like
Reactions: eleni lav


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως και τώρα θα υπάρχουν γέννες και κουτάβια.
Αλιμονο.


Σχολίασα γενικώς πάντως.
Όχι το μήνυμά σας.
 
  • Like
Reactions: Claudia


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ολες αυτές οι κυρίες απλά έχουν δηλώσει τις γέννες που έκαναν στον ΚΟΕ.
Αυτο λέει αυτό το χαρτί, αυτή η λίστα.
Τίποτα άλλο.
Ο ΚΟΕ δεν ελέγχει κανέναν που δηλώνει γεννα. Το μοναδικό που ζητείται για να δηλωθεί μια γεννα είναι το πεντιγκρί των γονέων και φυσικά κάποια ευρώ.
Τίποτε άλλο.

Αν εγώ είχα μια σκυλίτσα με πεντιγκρι, κάθε δεύτερο οίστρο θα μπορούσα να την γκαστρωνω με έναν πεντιγκρενιο αντίστοιχης φυλής αρσενικό και να δηλώνω τις γέννες.
Αυτό αυτόματα με βάζει στην λίστα του ΚΟΕ.
Είμαι καλός εκτροφέας;
Και με βάση τι θα με κρίνετε;
Το σπίτι μου και τον χώρο που μένουν τα κουταβια;
Τα χρήματα που θα ζητήσω;
Το πόσο άμεσα θα σας δώσω το κουτάβι;
Το αν βρίσκομαι κοντά ή μακρυά από το σπίτι σας;
Το πόσο κοινωνικός είμαι και έξω καρδιά απέναντί σας;
Αν σηκώνω τα τηλέφωνα;
Το άρωμα που φοράω;
Τα σκυλιά που έχω;
Τι;; ;;


Βλέπετε λοιπόν πως δεν είναι τόσο απλό.
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει εκτροφέας "ΚΟΕνιος" :LOL: και όλα να βαίνουν καλώς.

Και ζήσαμε εμείς καλά και τα σκυλάκια μας καλύτερα :mad:
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Υπάρχει και η λέξη που λέγεται ...υπομονή!!!

Αν βάλεις στο παιχνίδι ότι οι εκτροφικές θηλυκές έχουν ένα όριο γεννών...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και;;
Τι σχέση έχει αυτό;

Δεν βλέπετε εδώ τι γίνεται;

Από όλους αυτούς ξέρετε στις εκθεσεις ποσοι πάνε;
2

Δεν λέω τίποτα άλλο γιατί θα κατηγορηθω πως δεν προαγω τον ΗΘΙΚΟ ΤΡΌΠΟ ΑΠΌΚΤΗΣΗΣ.
 


Claudia

Member
4 Φεβρουαρίου 2018
14
3
Ολες αυτές οι κυρίες απλά έχουν δηλώσει τις γέννες που έκαναν στον ΚΟΕ.
Αυτο λέει αυτό το χαρτί, αυτή η λίστα.
Τίποτα άλλο.
Ο ΚΟΕ δεν ελέγχει κανέναν που δηλώνει γεννα. Το μοναδικό που ζητείται για να δηλωθεί μια γεννα είναι το πεντιγκρί των γονέων και φυσικά κάποια ευρώ.
Τίποτε άλλο.

Αν εγώ είχα μια σκυλίτσα με πεντιγκρι, κάθε δεύτερο οίστρο θα μπορούσα να την γκαστρωνω με έναν πεντιγκρενιο αντίστοιχης φυλής αρσενικό και να δηλώνω τις γέννες.
Αυτό αυτόματα με βάζει στην λίστα του ΚΟΕ.
Είμαι καλός εκτροφέας;
Και με βάση τι θα με κρίνετε;

Βλέπετε λοιπόν πως δεν είναι τόσο απλό.
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει εκτροφέας "ΚΟΕνιος" :LOL: και όλα να βαίνουν καλώς.

Και ζήσαμε εμείς καλά και τα σκυλάκια μας καλύτερα :mad:

Συμφωνώ απόλυτα
Απλά στην εποχή που τα puppy mils γίνεται παγκοσμια επιχείριση προσπαθείς να αποφύγεις τα πετ σοπ και το εμπόριο με την ελπίδα ότι κάποιοι "εκτροφείς" θα γνωρίζουν και 5 πράγματα παραπάνω από μας οπωτε
Με την τύχη του καθενός από εμάς προσπαθούμε να πάρουμε την πιο κατάλληλη απόφαση όταν ψάχνεις κουτάβι
Εγώ προσωπικά βρικα εκτροφέας και χωρίς την λίστα του ΚΟΕ
Και πραγματικά με βοήθησε να σώσω το κουτάβι μου μετά από μαλακια κτηνιάτρου που υποτίθεται είναι γιατρός και ξέρει το καλό του ζώου ενώ στην πραγματικότητα οι 60% από τους κτηνιάτρους απλά κάνουν την δουλειά τους προσπαθώντας με κάθε τρόπο να σου πάρουν όσο πιο πολλά χρήματα
Γιατί σου λέει δεν ξέρουν και θα κάνουν αυτο που λέω
Εμένα έκανε και εξωτερική αποπαραστιτωση και εμβόλιο πριν τον καιρό του και κοντεψε το κουτάβι να πάθει σοκ έκανε γανταντεριτιδα και κόντεβαμε να το χάσουμε
Μαθαίνοντας αργότερα από την εκτροφέας ότι απαγορεύεται κάτω από 6μηνων αμπούλα γιατί είναι διλητιριοδες
Με την βοήθεια της κάναμε ειδική διατροφή και πρόγραμμα με ρυζονερο και ζαχαρονερο και σιρόπια και καταφέραμε να το σωσουμε από τις διαροιες και τους εμετους .

Το συμπέρασμα είναι ότι Ναι υπάρχουν πολλοί διθεν εκτροφείς στην ΚΟΕ η εκτός
Το θέμα είναι πόσο τύχη έχουμε για να βρούμε κάποιον έμπειρο
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καταρχας να πω οτι μην ομαδοποιουμε ανθρωπους. Δεν ειμαστε οι εντος φορουμ κ οι εκτος. Εγω πχ δεν ξερω παρα 2-3 ατομα απο εδω μεσα, κ πολυ λιγες φορες εχω δωσει σαν απαντηση παρε αδεσποτο. Εκτροφικο εχω:LOL:. Τελοσπαντων συμφωνω ακριβως με αυτα που λετε θελει πολυ ερευνα κ μελετη το θεμα εκτροφεα ειδικα σε φυλες που απεκτησαν τοσο μεγαλη ζητηση. Μακαρι ολο κ περισσοτεροι να το ψαχνουν τοσο.. εξακολουθω να πιστευω επισης οτι η επισκεψη σε εκθεσεις μορφολογιας ειναι απο τα πιο σημαντικα κομματια.
 
  • Like
Reactions: mariunas13


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf