Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Καλησπέρα.Για την μεταφορά 2 ή και περισσοτέρων σκυλων ποια είναι τα απαραίτητα εγγραφα εκτος του βιβλιαρίου που πρεπει να διαθετουμε;Ποιες ενεργειες πρεπει να κάνουμε για να γίνει ομαλά και σωστα και για εκεινα και για μας και φυσικα για τους υπολοιπους επιβατες, η μεταφορά τους ;Τι πρέπει να προσέξουμε και ποιοι ειναι οι ισχίοντες νόμοι για την μεταφορα τους σε αυτα τα μεσα;Και πολυ σημαντικο πως ν αντιμετωπίσουμε απροoπτα γεγονοτα(π.χ. φυσικες ανάγκες) ;
Kαι για ταξίδι στο εξωτερικό; Εκει το πραγμα γίνεται πιο περιπλοκο...Ευχαριστω.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Για εντός Ελλάδος, οι σκύλοι πρέπει να είναι μέσα στο κλουβί και να υπάρχει το βιβλιάριο υγείας.

Για εντός ΕΕ, απαραίτητα είναι το Ευρωπαϊκό διαβατήριο όπου σημειώνονται όλα τα εμβόλια, το τσιπ, και φυσικά το κλουβί μεταφοράς για αεροπορικά ταξίδια πρέπει να είναι από τα κατασκευασμένα σύμφωνα με τις προδιαγραφες ΙΑΤΑ. 2 σκύλοι μέσα στο ίδιο κλουβί μπορούν να ταξιδέψουν μόνο αν είναι αδέρφια (μη γελάτε, είναι επίσημο). Αλλιώς, ξεχωριστό κλουβί για το κάθε ένα.
Εγώ όπως γνωρίζουν μερικοί φορουμίτες έφερα τον σκύλο μου αεροπορικώς από την Ιταλία, κάπου υπάρχει ο μίτος όπου περιγράφω τις εμπειρίες μου..
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Για εντός Ελλάδος, οι σκύλοι πρέπει να είναι μέσα στο κλουβί ......πειρίες μου..
Στο ίντερνετ γράφει πολλες διαδικασιες και εγγραφα γι αυτο δεν βγαζω ακρη.Ενταξει το τσιπ ,το διαβατήριο ομως που και πως εκδίδεται?Η τιμή του?Τα κλουβιά πού τοποθετούνται? Στις αποσκευές ή καπου κοντα σε μάς?Εαν θελήσουν να κάνουν τις ανάγκες τους τι γίνεται?Μπορουμε να έχουμε τον έλεγχο μεσα στο αεροπλάνο για το τί κάνουν?Και πως τους πέρνουμε?Όπως παίρνουμε τις αποσκευές στο κινουμε πάγκο? Στο καράβι ή το τρένο μπορούμε να τα έχουμε ελεύθερα με λουρί ή χρειάζεται απαραιτήτως και φίμωτρο.Και αν παλι θελησουν να κανουν την αναγκη τους τι γίνεται?
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
το διαβατήριο εκδίδεται στον κτηνίατρο είναι 10 λεπτά υπόθεση. το καλό είναι ότι ισχύει για όλες τις χώρες της ΕΕ, εγώ π.χ. έχω Ιταλικό διαβατηριο κ δεν χρειάστηκε να το αντικαταστήσω με Ελληνικό.
για την τιμή ρώτα τον κτηνίατρό σου, ο Ιταλός μου είχε πάρει 20 ε νομίζω.
μέσα στην καμπίνα επιτρέπονται μόνο τα πολύ μικρόσωμα, έως 8 κιλά μαζί με την τσάντα μεταφοράς. η Alitalia επιτρέπει μέχρι 10.
αλλιώς στον χώρο αποσκευών γι'αυτο προσέχουμε ΠΑΡΑ πολύ με τι εταιρεία πετάμε, να είναι αξιόπιστη. τα παραλαμβάνουμε ξεχωριστά, όχι οπως τις βαλίτσες, θα σου εξηγήσουν στο αεροδρόμιο πως και τι.
για ανάγκες βέβαια μόνο υπομονή μέσα στο αεροπλάνο οπότε φροντίζουμε να τα έχουν κάνει πριν πάμε να τα παραδώσουμε. εμένα ο Ήρωας μπήκε στο κλουβί νηστικός γ να μην κάνει εμετό κυρίως. για έλεγχο, μπορούμε να το πούμε στις αεροσυνοδούς αλλά οι επιβάτες απαγορεύεται να μπουν σε αυτόν τον χώρο.
για τα πλοία ακόμα δεν έχω καμια εμπειρία!
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Πάνω από 8 κιλά πάει στο cargo (στο Νο.1 συνήθως, με έλεγχο θερμοκρασίας και οξυγόνου) κάτω από το πιλοτήριο/μπροστινή πόρτα. Δεν έχεις καμία πρόσβαση. Παραδίδεις το μικρό περίπου 2 ώρες νωρίτερα (άλλο αν εγώ τον παρέδωσα στα 45 λεπτά). Και τον παραλαμβάνεις κοντά στον ιμάντα, στο φέρνουν από άλλο πορτάκι. Όλη αυτή την ώρα ο μικρός/μεγάλος είναι μόνος. Στο αεροπλάνο τον φορτώνουν μισή ώρα περίπου πριν την αναχώρηση. Να είναι νηστικός, αλλά να έχει νερό.
Από χαρτιά χρειάζεται συνήθως μόνο το διαβατήριο. Αλλά αν ταξιδεύεις για Αγγλία, Σκανδιναβικές κλπ. κοίτα και για έλεγχο αντισωμάτων λύσσας.
Προσωπικά το διαβατήριο του μικρού το είχα διακοσμητικό. Δε μου το ζήτησαν ούτε στην Τσεχία, ούτε στην Ελλάδα.
Αν μπορώ να βοηθήσω σε τίποτε άλλο....
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εμένα πάντως το κοίταξαν το διαβατήριο αλλά οχι τα εμβόλια, μονο τα στοιχεία ιδιοκτησίας. Μαλλον επειδή απαγορεύεται η μεταφορά ζωων για εμπόριο.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Eγώ λόγω δουλειας μετακινουμαι συχνα για μεγαλο διαστημα.Πρεπει λοιπον να βρω το καταλληλοτερο τροπο να τα μεταφερω με ασφαλεια ολα και χωρις να τρομοκρατηθουν.Στην Ελλαδα εχω αντιμετωπισει μεγαλο προβλημα σε πλοιο και σε αεροπλανο ακομη χειροτερα.Οποτε χρειαζομαι αμεσες,εγκυρες και ευχερεις διαδικασιες και οχι οτι γραφει στο ιντερνετ που τα μισα δεν ισχυουν .Για τις παρακατω αερογραμμες με ενδιαφρει, ξερετε τι ιχυουν?
ETIHAD AIRWAYS,
TURKISH AIRLINES,
SINGAPORE AIRLINES,
CATHAY PACIFIC.