Από 'δω ο Αμπού...




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Όταν είχα πάει να δηλώσω στον δήμο εδώ τα σκυλιά μου αρχικά μου είχαν πει ότι δεν μπορούν να το κάνουν γιατί δεν είχαν οδηγίες από το υπουργείο για το που να τα καταχωρούν και κάτι τέτοια. Πήρα όμως στο υπουργείο και μου είπαν ότι απλά δίνω τα χαρτιά απ το τσιπάκι, κάνω αίτηση και παίρνω αριθμό πρωτοκόλλου και ο δήμος τα κρατάει σε φάκελο που έχει για τον συγκεκριμένο σκοπό. Στο λέω μην τυχόν και πέσεις σε παρόμοια περίπτωση και ψάχνεσαι...
 
  • Like
Reactions: mareco and alexouli


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Σήμερα είδα δύο υποψήφιους, μου άρεσαν κι οι δύο αρκετά! Ο δεύτερος με ενθουσίασε μπορώ να πω! Φάνηκε να το έχει ψάξει το θέμα σκύλος πολύ, δεν βιάζεται, δεν θέλει να πάρει βιαστική απόφαση. Θέλει να την γνωρίσει κι άλλο, μένουμε πάρα πολύ κοντά και θα έρθει και στην πρωινή της βόλτα μαζί!

Μετά από τη χτεσινή υποψήφια είχα απογοητευτεί, πίστευα ότι δε θα βρω κάποιον που να φαινεται υπεύθυνος. Σήμερα χάρηκα! Ελπίζω να το πάρει απόφαση αυτός και να την πάρει, είναι η πρώτη μου επιλογή! Και οι δύο με το που είπα για συμβόλαιο υιοθεσίας είπαν ναι εννοείται!
 




alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Καλα νεα, τυχερη που βρηκες υπευθυνο ανθρωπο και μαλιστα κοντα σου, θα τη βλεπεις ακι συχνα και θα ελεγχεις και πως παει η υιοθεσια. :)
Το μόνο "κακό" του είναι ότι ναι μεν μένει κοντά, αλλά δεν είναι από Πάτρα, είναι φοιτητής. Δεν θα μείνει για πάντα εδώ. Αλλά σημασία έχει να περνάει αυτή καλά, όχι να την βλέπω εγώ κάθε μέρα!
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
επειδη κι εμεις βαλαμε χθες τσιπακι, μας ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι καποιοι δημοι που δεν εχουν ενεργοποιησει το συστημα ακομα οποτε κανε ενα τηλεφωνο στο δημο σου να δεις. η μικρη ειναι υπεροχη και ευχομαι να παει (ή μεινει ;)) στα καλυτερα χερια (y)
 
  • Like
Reactions: alexouli








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
...ειναι καποιοι δημοι που δεν εχουν ενεργοποιησει το συστημα ακομα ...
Μην επαναπαύεστε ότι ισχύει αυτό. Είναι ψηφισμένος νόμος του κράτους. Οι δήμοι είναι υποχρεωμένοι, να προσαρμοστούν. Εντάξει, ναι, και για άλλα πράγματα έπρεπε να είναι υποχρεωμένοι, αλλά σε ότι μεταφράζεται σε πρόστιμο κατά του ιδιοκτήτη, να επιμένετε.


Μαγική η αλλαγή από φοβισμένο σκυλάκι σε χαρούμενο...
Οχι μαγική. Αναμενόμενη. Ζήτημα χρόνου, είναι πάντα (y)
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Οχι μαγική. Αναμενόμενη. Ζήτημα χρόνου, είναι πάντα (y)
Εντάξει ναι.. Και σίγουρα η περίπτωσή της δεν ήταν από τις "βαριές", άλλα είναι πολύ πιο φοβισμένα, και τους παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο να νιώσουν άνετα. Απλά δεν το είχα ξαναζήσει.. ο Αμπού ήταν παρδαλό χαζοκούταβο από την πρώτη μέρα!
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Το παιδί το αποφάσισε ότι θα την πάρει!! Από βδομάδα θα κάνουμε και τα χαρτιά, και θα πάει σπίτι του! Από χτες το βράδυ είναι κι αυτός μαζί σε κάθε της βόλτα να γνωριζονται! Μένει δύο τετράγωνα πιο πέρα, θα την βλέπουμε συχνά, του είπα κιόλας αν χρειαστεί ποτέ να την αφήσει για λίγες μέρες κάπου είναι ευπρόσδεκτη στο σπίτι μας! :)
 


vasabi

Member
10 Ιουλίου 2017
13
4
43
Συγγνώμη που θα πω την χαζογνώμη μου, αλλά η ιδέα του φοιτητή δεν μού αρέσει. Θεωρώ το μέλλον του σκυλιού πολύ-πολύ αβέβαιο. Δεν περιμένεις λίγο ακόμα, μήπως εμφανιστεί και κανένας άλλος; Και ΝΑΙ, το σκυλί είναι ευτυχισμένο μαζί σας.
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
μακάρι να περάσει το ίδιο όμορφα και μετά όσο αυτές τις μέρες σπίτι σας. θυμησε μου με τι τραβας αυτες τις εξαιρετικες φωτος;
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Συγγνώμη που θα πω την χαζογνώμη μου, αλλά η ιδέα του φοιτητή δεν μού αρέσει. Θεωρώ το μέλλον του σκυλιού πολύ-πολύ αβέβαιο. Δεν περιμένεις λίγο ακόμα, μήπως εμφανιστεί και κανένας άλλος; Και ΝΑΙ, το σκυλί είναι ευτυχισμένο μαζί σας.
Θα διαφωνήσω.. δεν πιστεύω πως το μέλλον του σκυλιού εξαρτάται από το αν ο άλλος είναι φοιτητής, άνεργος, εργαζόμενος, 30άρης, 20άρης, ή οτιδήποτε άλλο. Πιστεύω σημασία έχει να είναι υπεύθυνος, συνειδητοποιημένος, και να το σκέφτεται και να παίρνει μια ώριμη απόφαση. Να έχει σκεφτεί το κάθε ενδεχόμενο, και το που και πως θα ζει το σκυλί στην καθεμία. Το συγκεκριμένο παιδί μου φάνηκε πολύ ώριμο και υπεύθυνο, το συζητούσε και με τους γονείς του, και αφού ήταν 100% σύμφωνοι κι εκείνοι, μου είπε το τελικό ναι.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
μακάρι να περάσει το ίδιο όμορφα και μετά όσο αυτές τις μέρες σπίτι σας. θυμησε μου με τι τραβας αυτες τις εξαιρετικες φωτος;
Πιστεύω πως θα περνάει το ίδιο όμορφα (άντε να της λείπει ο Αμπού λιγάκι). Οι φωτογραφίες είναι με το κινητό μου οι περισσότερες. Αυτές που φαίνονται καλύτερης ποιότητας είναι με DSLR κάμερα.
 




alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Τι νέα από τη μικρή? Μετακόμισε?
Έχει μετακομίσει ναι!! Είναι ακόμα σε μεταβατικό στάδιο βέβαια, γιατί, για αυτή τη βδομάδα μόνο, ο καινούριος της "μπαμπάς" έχει μια δουλειά και λείπει πολλές ώρες. Δεν είχε χρόνο να της μάθει το crate που θέλει, οπότε για να μη μένει πολλές ώρες μόνη της σε χώρο που δεν έχει ακόμα συνηθίσει τόσο, την έχω εγώ στο σπίτι μου για κανα 4αρι ώρες τα μεσημέρια, να την βγάζω και βόλτα. Με βοήθησε κι εμένα να πω την αλήθεια, γιατί την πρώτη μέρα που την έδωσα στενοχωρήθηκα, αλλά έτσι το συνήθισα ότι μένει αλλού, κι απλά θα την βλέπω που και που!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3