Θετικος στο καλαζαρ 1/1600


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είχα πάρει πριν 1.5 χρόνο καρδιολογικά φάρμακα, και ξαναπαραγγειλα πρόσφατα. Δεν είδα κάποια διαφορά στη συσκευασία ή στο περιεχόμενο, σε σύγκριση με το ίδιο φάρμακο αγορασμένο εδώ σε κτηνίατρο ή φαρμακείο.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
antishmania αγορασα προσφατα για τον σκυλο μου απο πατρα,εχουν οι 10 αμπουλες των 5ml τελικη τιμη 33 ευρω(τιμη επειδη γνωριζει την κτηνιατρο μου μου ειπε),αν θες σου δινω τηλεφωνο του καταστηματος και κανονιζω να τις παρεις τοσο.
οι ενεσεις μερα παρα μερα θα γινουν ενδοφλεβια;
η δοση που γραφουν και οι οδηγιες του antishmania μεσα ειναι 0,33ml/κιλο σκυλου σε δυο δοσεις την ημερα υποδορια.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
antishmania αγορασα προσφατα για τον σκυλο μου απο πατρα,εχουν οι 10 αμπουλες των 5ml τελικη τιμη 33 ευρω(τιμη επειδη γνωριζει την κτηνιατρο μου μου ειπε),αν θες σου δινω τηλεφωνο του καταστηματος και κανονιζω να τις παρεις τοσο.
οι ενεσεις μερα παρα μερα θα γινουν ενδοφλεβια;
η δοση που γραφουν και οι οδηγιες του antishmania μεσα ειναι 0,33ml/κιλο σκυλου σε δυο δοσεις την ημερα υποδορια.
Οχι υποδοροια μου ειπε 20 συνολικα ενεσεις μερα/μερα 40 μερες συνολο θεραπειας. Ακολουθει αυτο το σχημα 30 χρονια κ βασιζομαι στην εμπειρια του να σου πω την αληθεια παραπανω απο το φυλλαδιο.Ο συγκεκριμενος εχει πολυ καλο ονομα κ ηταν πολυ εξυπηρετικος σε αντιθεση με αλλους που στο κλεινουν στα μουτρα.
Επισης μου μιλησε για νεο θεραπευτικο σχημα με βαση την αμφοκετερινη β,η οποια ειναι αν θυμαμαι καλα 4 ενεσεις καθε μερα,μετα διακοπη κ η τελευταια μετα απο 10 μερες, το προβλημα ομως ειναι η αποσταση (Τριπολη) κ το κοστος (650 ε μαζι με τη νοσηλεια ) Αν ειχα τα χρηματα σημερα θα ημουν Τριπολη παντως...
Μιλαμε ινμποξ τις ενεσεις κ σε ευχαριστω!
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Βγηκαν οι βιοχημικες κ αιματολογικες.
Καλυτερες απο ποτε.
Το ειπα στον γιατρο μου κ μου συστησε πριν ξεκινησω οποιαδηποτε θεραπεια,εναν επανελεγχο για τον τιτλο για να ειμαστε 1000% σιγουροι.
Απο εβδομαδα θα εχω κ αυτο κ θα ενημερωσω
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ποιος είναι ο Τριπολιτσιώτης γιατρός? "Ειδικεύεται" σε καλαζάρ? Έναν από Βόλο ήξερα ότι ασχολιόταν με αυτό αλλά έχει πάρει σύνταξη.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Ποιος είναι ο Τριπολιτσιώτης γιατρός? "Ειδικεύεται" σε καλαζάρ? Έναν από Βόλο ήξερα ότι ασχολιόταν με αυτό αλλά έχει πάρει σύνταξη.
Κουμαρελας λεγεται...ειναι ο μονος που μου μιλησε κ για την αμφοτερικινη β
Ειχε κανει κ μια μελετη το ΑΠΘ πανω στο συγκεκριμενο φαρμακο με αρκετα καλα αποτελεσματα
Δυστυχως το κοστος ειναι απαγορευτικο (600+ ευρω)
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Βασικά ποια είναι η κτηνίατρος που με τίτλο 1:6400 σου είπε για leisguard..Αυτό πες μας :p:p
Μπορει να εχω ρωτησει κ 15 γιατρους.
Ολοι θα σου πουν κατι διαφορετικο.
Εχω επιλεξει να ακουω αυτον με την μεγαλυτερη εμπειρια
Καπου εδω να πω περιστατικο το καλοκαιρι στη κλινικη του petcity στη γλυφαδα...ο αχρηστος ο βοηθος δεν πηρε σωστα το αιμα κ με πηρε επειτα τηλεφωνο κ να μου λεει οτι το σκυλι ηταν αφυδατωμενο κ χρειαζεται ορο!
Ευτυχως με πηρε μετα η κτηνιατρος κ τα μπαλωσε καπως με δωρεαν φυσικα εξετασεις.
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
βγηκαν οι επαναληπτικες σε αλλο εργαστηριο
ο τιτλος δεν ανεβηκε απο το καλοκαιρι ,παραμενει 1/1600
Σιγουρα καλο οτι δεν 4πλασιαστηκε οπως εδειξε η πρωτη εξεταση ( :mad: )αλλα κακο οτι δεν επεσε.
Δινω προς το παρων 1 μηνα leishguard, zylapour συνεχιζω εννοειται, κ το πολυ σε 1-2 μηνες επανελεγχος σε οοοολα κ αν το επιτρεπουν παμε για ενεσεις.
Οποιος βλεπει το θεμα κ βγηκε θετικο το σκυλακι του,να κανει παντα κ 2ο ελεγχο σε αλλο εργαστηριο.Κ το παστερ κανει λαθη τελικα.
 


Sickboy_7

Active Member
27 Μαϊου 2015
27
8
33
βγηκαν οι επαναληπτικες σε αλλο εργαστηριο
ο τιτλος δεν ανεβηκε απο το καλοκαιρι ,παραμενει 1/1600
Σιγουρα καλο οτι δεν 4πλασιαστηκε οπως εδειξε η πρωτη εξεταση ( :mad: )αλλα κακο οτι δεν επεσε.
Δινω προς το παρων 1 μηνα leishguard, zylapour συνεχιζω εννοειται, κ το πολυ σε 1-2 μηνες επανελεγχος σε οοοολα κ αν το επιτρεπουν παμε για ενεσεις.
Οποιος βλεπει το θεμα κ βγηκε θετικο το σκυλακι του,να κανει παντα κ 2ο ελεγχο σε αλλο εργαστηριο.Κ το παστερ κανει λαθη τελικα.
Παρε και απο λεμφαδενες δειγμα να εισαι σιγουρος.
 


VickySar

Member
1 Μαϊου 2018
8
3
40
καλησπέρα,
έχω κ εγώ τον ίδιο κτηνίατρο στην Τρίπολη από τον περασμένο Ιούλιο κ έπειτα, όταν το σκυλί μου άρχισε να παρουσιάζει επιληπτικά επεισόδια κ ήταν σε αγωγή με χάπια τα οποία τα έφερνα από Αγγλία γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν.
Εχθες που την πήγα για το εμβόλιο της στην κτηνίατρο που έχω εδώ, στο Ναύπλιο, αποφασίσαμε να κάνουμε κ μια εξέταση για συκώτι κ νεφρά προκείμενου να δούμε αν το χάπι που έπαιρνε τόσο καιρό έχει κάποια παρενέργεια στον οργανισμό του σκύλου και παράλληλα κάναμε κ εξέταση για καλαζάρ στην οποία βγήκε θετική (χωρίς δείκτες βεβαία ακόμη, αύριο θα τους πάρω)... Ευτυχώς νεφρά κ συκώτι ήταν τέλεια τα αποτελέσματα!
εννοείται μόλις το άκουσα την πήρα κ πήγαμε Τρίπολη κ ο γιατρός μου μίλησε για 3 μεθόδους με στατιστικά αποτελέσματα : 98% η ενδοφλέβια θεραπεία, 93% η ενέσιμη και μόλις 60% η τελευταία μας επιλογή στην οποία επέμενε η κτηνίατρος μας από το Ναύπλιο. Ο Κουμαρέλας ξέρω ότι έχει περιστατικά από όλη την Πελοπόννησο κ είναι πολύ πεπειραμένος κτηνίατρος ειδικότερα στον τομέα του καλαζάρ με 300-400 περιστατικά τον χρόνο. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι από εχθές που πήγα έχουμε ξεκινήσει την ενέσιμη αγωγή, περιμένουμε τα αποτελέσματα κ ελπίζουμε στα καλύτερα!
 
  • Like
Reactions: vrmode


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τα στατιστικά αποτελέσματα που λες είναι ποσοστά επιτυχίας της κάθε μεθόδου θεραπείας;

Τι εννοείς με τους όρους "ενδοφλέβια", "ενέσιμη" και "τελευταία μας επιλογή";
 


VickySar

Member
1 Μαϊου 2018
8
3
40
Τα στατιστικά αποτελέσματα που λες είναι ποσοστά επιτυχίας της κάθε μεθόδου θεραπείας;

Τι εννοείς με τους όρους "ενδοφλέβια", "ενέσιμη" και "τελευταία μας επιλογή";
Ναι. Με τον όρο ενδοφλέβια εννοώ τον ορό, γίνεται για 3 μέρες ένας την ημέρα κ μετά από 10 μέρες άλλος ένας. Είναι η πιο ακριβή θεραπεία κ η πιο σύγχρονη. Με τον ορο ενέσιμη εννοώ τις ενέσεις.που προαναφέρθηκαν κ τελευταια επιλογή ήταν η επιλογή της χορήγησης του φαρμάκου από το στόμα, κοινώς στο φαγητό του. Αλλά όπως προείπα η δικιά μου δεν έχει κανένα θέμα με νεφρα κ συκώτι.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τα στατιστικά αποτελέσματα που λες είναι ποσοστά επιτυχίας της κάθε μεθόδου θεραπείας;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ναι. Με τον όρο ενδοφλέβια εννοώ τον ορό, γίνεται για 3 μέρες ένας την ημέρα κ μετά από 10 μέρες άλλος ένας. Είναι η πιο ακριβή θεραπεία κ η πιο σύγχρονη.
Με τι σκεύασμα? Γκλουκαντίμ?
 


VickySar

Member
1 Μαϊου 2018
8
3
40
Τα στατιστικά αποτελέσματα που λες είναι ποσοστά επιτυχίας της κάθε μεθόδου θεραπείας;
Ναι. Δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα γενικής ή προσωπικής μελέτης.
 


VickySar

Member
1 Μαϊου 2018
8
3
40
Με τι σκεύασμα? Γκλουκαντίμ?
Λυπάμαι, δεν το ρώτησα αυτό. Αυτή τη μέθοδο την αφήσαμε ως έσχατη λύση στην περίπτωση που δεν δούμε τα αναμενόμενα αποτελέσματα από το ενέσιμο.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Με τι σκεύασμα? Γκλουκαντίμ?
Λογικα λεει την Αμφοτερικίνη B, το πιο συγχρονο (και πανακριβο) φαρμακο κατα της λεισμανιωσης για τον σκυλο κ τον ανθρωπο
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3