Ογκάκια


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
η Ήρα εδώ και αρκετό καιρό έχει μερικά ογκάκια. Μερικά από αυτά είναι λιπόματα λέει η κτηνίατρος τα υπόλοιπα όχι αλά δεν μοιάζουν ιδιαίτερα ανησυχητικά από εξέταση με το μάτι. Γενικά είναι υπό παρακολούθηση. Μερικά από αυτά έχουν μεγαλώσει ελάχιστα και τώρα μοιάζουν στάσιμα και άλλα έχουν μείνει στο αρχικό τους μέγεθος. Στις 23/5/16 που έγινε και η στείρωση αφαιρέσαμε τους 2 τελευταίους μαστούς από την δεξιά μεριά. Ο γιατρός μας στην Αθήνα είπε ότι είναι λόγο ηλικίας και λόγο ορμονικών επειδή δεν είχε στειρωθεί. Στον αμέσως επόμενο μαστό από αυτούς που αφαιρέθηκαν υπάρχει ακόμα ένα ογκάκι σε μέγεθος αράπικο φιστίκι αναποφλοίωτο το οποίο και ο κτηνίατρος στην Αθήνα και η κτηνίατρος στο νησί (για την οποία πήρα συστάσεις από την Αθήνα) μου πρότειναν να αφαιρεθεί. Και έτσι και θα γινόταν αμέσως μετά τις διακοπές που θα επέστρεφα στο νησί (η κλινική εδώ μου φάνηκε καλύτερα οργανωμένη διαθέτουν μέχρι και λέιζερ). Κατά την διάρκεια όμως των διακοπών που μίλησα με την οικογένειά μου, μου είπαν ότι αν είναι καρκινώματα και τα αφαιρέσω είναι πιο πιθανό να κάνει μετάσταση και να γίνει καλπάζουσα μορφή (να θυμίσω ότι δεν ξέρουμε αν όντος είναι καρκινώματα η απλά ογκάκια και θα κάναμε βιοψία αφού αφαιρεθούν). Όπως καταλαβαίνετε τρομοκρατήθηκα. Πήρα τηλέφωνο την κτηνίατρο μου είπε δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά επειδή εγώ δεν πείστηκα ρωτάω εσάς. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχω ένα σκύλο με προδιάθεση για καρκίνο λόγο ράτσας που οδεύει στα 9 με προσδόκιμο όρο ζωής τα 10 και που δεν δείχνει σημάδια δυσφορίας εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Η κτηνίατρος στο νησί είπε επίσης ότι κανονικά πρέπει να αφαιρεθούν όλοι οι μαστοί γιατί συνδέονται σας φαίνεται λογικό; Σήμερα η αύριο θα πάμε και για εξετάσεις (γενικές, βιοχημικές, καλαζάρ και ερλιχίωσης) θα σας κρατήσω ενήμερους σχετικά και με αυτές. Η κτηνίατρος λέει 110 όλες μαζί και δώρο εξέταση για 4 ακόμα ασθένειες τις οποίες δεν διευκρίνισε από το τηλέφωνο πως σας φαίνεται η τιμή;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
* "...μέγεθος αράπικο φιστίκι αναποφλοίωτο..." φοβερή περιγραφή!!! :p
* Η κλινική στο νησί, σου φάνηκε πιο οργανωμένη από της Αθήνας;;;; :eek:
* Προδιάθεση λόγω ράτσας;;; Τι ράτσα είναι, θύμησέ μου please.
* Προσδόκιμο τα 10!!! Γιατί το προδικάζεις αυτό καλέ;
* Δύο γιατροί συμφωνούν ότι πρέπει να αφαιρεθεί, αλλά σε τρομοκράτησε η γνώμη της οικογένειάς σου;!!! :oops: Εκτός βέβαια, αν είναι κτηνίατροι :unsure:
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
* "...μέγεθος αράπικο φιστίκι αναποφλοίωτο..." φοβερή περιγραφή!!! :p
* Η κλινική στο νησί, σου φάνηκε πιο οργανωμένη από της Αθήνας;;;; :eek: Ναι όντος και εγώ εξεπλάγην μόλις την είδα και η κτηνίατρος που δουλεύει εκεί πρέπει να είναι πολύ καλή από αυτά που μου είπαν και από την έρευνα που έκανα συνεργάζεται και με την φιλοζωική Μυρσίνη Τούρβαλη λέγεται
* Προδιάθεση λόγω ράτσας;;; Τι ράτσα είναι, θύμησέ μου please. Rottweiler
* Προσδόκιμο τα 10!!! Γιατί το προδικάζεις αυτό καλέ; Έτσι έχω διαβάσει 10 με 12
* Δύο γιατροί συμφωνούν ότι πρέπει να αφαιρεθεί, αλλά σε τρομοκράτησε η γνώμη της οικογένειάς σου;!!! :oops: Εκτός βέβαια, αν είναι κτηνίατροι :unsure: Μου είπαν ότι ξέρουν ότι έχει συμβεί σε ανθρώπους που είχαν κάποιο ογκάκι που αποφάσισαν κάποια στιγμή να το βγάλουν και μετά έκανε μετάσταση με καλπάζουσα μορφή. Δεν είναι λίγο να σου λένε ότι μπορεί να κάνει μετάσταση και μάλιστα με καλπάζουσα μορφή...και μικρή πιθανότητα να υπήρχε εσύ δεν θα το έψαχνες πριν κάνει οτιδήποτε δεν είναι κουτάβι πλέον η δικιά μου έχει και την ταλαιπωρία του ένα τέτοιο χειρουργείο.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καθαρόαιμο rottweiller;
Αν όχι, οι δύο αυτές παράμετροι, της προδιάθεσης και του προσδόκιμου, παραμερίζονται αρκετά.
Ούτε καν ιδιαίτερα βραχυκέφαλο δεν δείχνει στο avatar, για να σε προβληματίζει περισσότερο απ'ότι πρέπει, η νάρκωση. Εκτός αν από κοντά, είναι πολύ περισσότερο.
Κοίτα...γνώμη έξτρα να πάρεις εννοείται, αν έτσι το νοιώθεις. Από γιατρούς όμως.
Επίσης, αν ήσουν στην Αθήνα, και είχες την δυνατότητα, θα ήταν ασφαλέστερο πιστεύω, να έβρισκες άλλον γιατρό εδώ, από τους μυριάδες απείρως πιο εξοπλισμένους, από αυτόν που πήγες και να έκανες την επέμβαση, αν τελικά όντως πρέπει να γίνει ή έστω να έπαιρνες γνώμες.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Δεν έχει και pedιgree αλλά ναι καθαρόαιμο είναι. Το σκέφτηκα να την έκανα στην Αθήνα την επέμβαση αυτό ήταν το αρχικό πλάνο δεν έχω κάποιο παράπονο από τον κτηνίατρο μας εκεί αλλά το ταξίδι είναι μεγάλο και φοβήθηκα μην την ταλαιπωρήσω και αφού έτυχε και χρειάστηκε να πάω στην κτηνίατρο στο νησί 2 φορές και έμεινα ικανοποιημένη και από την εξυπηρέτηση και από τις εγκαταστάσεις εκτός του ότι γλιτώνει την ταλαιπωρία θα κάνει την επέμβαση και άτομο εμπιστοσύνης γιατί όπως και να χει άλλο να το βλέπεις τον άλλον πρώτη φορά και άλλο να τον γνωρίζεις από πριν. Μπορεί να σκέφτομαι και λάθος..ελπίζω όχι..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν έχει και pedιgree αλλά ναι καθαρόαιμο είναι. ..
Τότε, είναι εύκολο να μάθεις και για την προδιάθεση και για το προσδόκιμο, σχεδόν με απόλυτη σιγουριά. Αρκετά σημαντικά στοιχεία και τα δύο, για την λήψη της απόφασής σου.

Για να μην κάνουμε αυτή την στιγμή την συζήτηση, του αν δεν έχει pedigree, δεν είναι καθαρόαιμο.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
η Ήρα εδώ και αρκετό καιρό έχει μερικά ογκάκια. Μερικά από αυτά είναι λιπόματα λέει η κτηνίατρος τα υπόλοιπα όχι αλά δεν μοιάζουν ιδιαίτερα ανησυχητικά από εξέταση με το μάτι. Γενικά είναι υπό παρακολούθηση. Μερικά από αυτά έχουν μεγαλώσει ελάχιστα και τώρα μοιάζουν στάσιμα και άλλα έχουν μείνει στο αρχικό τους μέγεθος. Στις 23/5/16 που έγινε και η στείρωση αφαιρέσαμε τους 2 τελευταίους μαστούς από την δεξιά μεριά. Ο γιατρός μας στην Αθήνα είπε ότι είναι λόγο ηλικίας και λόγο ορμονικών επειδή δεν είχε στειρωθεί. Στον αμέσως επόμενο μαστό από αυτούς που αφαιρέθηκαν υπάρχει ακόμα ένα ογκάκι σε μέγεθος αράπικο φιστίκι αναποφλοίωτο το οποίο και ο κτηνίατρος στην Αθήνα και η κτηνίατρος στο νησί (για την οποία πήρα συστάσεις από την Αθήνα) μου πρότειναν να αφαιρεθεί. Και έτσι και θα γινόταν αμέσως μετά τις διακοπές που θα επέστρεφα στο νησί (η κλινική εδώ μου φάνηκε καλύτερα οργανωμένη διαθέτουν μέχρι και λέιζερ). Κατά την διάρκεια όμως των διακοπών που μίλησα με την οικογένειά μου, μου είπαν ότι αν είναι καρκινώματα και τα αφαιρέσω είναι πιο πιθανό να κάνει μετάσταση και να γίνει καλπάζουσα μορφή (να θυμίσω ότι δεν ξέρουμε αν όντος είναι καρκινώματα η απλά ογκάκια και θα κάναμε βιοψία αφού αφαιρεθούν). Όπως καταλαβαίνετε τρομοκρατήθηκα. Πήρα τηλέφωνο την κτηνίατρο μου είπε δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά επειδή εγώ δεν πείστηκα ρωτάω εσάς. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχω ένα σκύλο με προδιάθεση για καρκίνο λόγο ράτσας που οδεύει στα 9 με προσδόκιμο όρο ζωής τα 10 και που δεν δείχνει σημάδια δυσφορίας εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Η κτηνίατρος στο νησί είπε επίσης ότι κανονικά πρέπει να αφαιρεθούν όλοι οι μαστοί γιατί συνδέονται σας φαίνεται λογικό; Σήμερα η αύριο θα πάμε και για εξετάσεις (γενικές, βιοχημικές, καλαζάρ και ερλιχίωσης) θα σας κρατήσω ενήμερους σχετικά και με αυτές. Η κτηνίατρος λέει 110 όλες μαζί και δώρο εξέταση για 4 ακόμα ασθένειες τις οποίες δεν διευκρίνισε από το τηλέφωνο πως σας φαίνεται η τιμή;
Εγώ πάντως στη θέση σου θα το έκανα το χειρουργείο. Οι πιθανότητες να έχεις μεταστάσεις λόγω του χειρουργείου είναι απειροελαχιστες και αυτό γιατί υπάρχουν πρωτόκολλα τα οποία ορίζουν πόσο μέρος υγιούς ιστού πρέπει να αφαιρεθεί γύρω από τον όγκο. Με αυτόν τον τρόπο αφαιρείται ο όγκος χωρίς τον κίνδυνο πχ να περάσουν κύτταρα στην κυκλοφορία του αίματος από το νυστέρι.
Όσο για την αφαίρεση όλων των μαστών που σου πρότειναν απλά θα σου μεταφέρω τα λόγια του παθολογοανατομου της Σχολής μου : "η θεραπεία για τον καρκίνο των μαστών στις σκυλες είναι η στείρωση και η αφαίρεση και των δύο μαστικων αλυσίδων. Δεν θα χρειαστεί να ασχοληθείτε ποτέ ξανά μετά από αυτό".
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Σήμερα έγινε το χειρουργείο και εγώ επισήμως ανακοινώνω ότι αυτός ο σκύλος μου θα με κάνει καρδιακιά! Αφαιρέθηκαν 3 ακόμα μαστοί ο ένας από αυτούς είχε τον μεγάλο όγκο και οι άλλοι δύο είχαν δύο πολύ μικρά ογκάκια σε μέγεθος φακής σχεδόν ιδανικά το ένα με το άλλο. Αφαιρέθηκαν ακόμα δυο ογκάκια σε μέγεθος φουντούκι το ένα στο στέρνο και το άλλο στην βάση τής ουράς από κάτω και ένα ακόμα στην άκρη της ουράς πολύ μικρό με λέιζερ το οποίο όμως προεξείχε. Με λέιζερ αφαιρέθηκαν και μερικά κρεατάκια στα μάτια που την κάναν να δακρύζει λίγο παραπάνω η κτηνίατρος είπε ότι είχε και έναν μπλοκαρισμένο αδένα που ήθελε αφαίρεση αν κατάλαβα καλά ταχτοποιήθηκε και αυτό. Πρόσφατα ανακάλυψα και έναν ακόμα όγκο στο μπροστινό πόδι τον οποίο δεν μπόρεσαν να αφαιρέσουν μίας και είναι πολύ κοντά στον τένοντα. Έκανε όμως μια τομή και πήραμε δείγμα για βιοψία στείλαμε και τον έναν μαστό για βιοψία (δεν είμαι σίγουρη και τι άλλο έχω χάσει λίγο την μπάλα). Πάνω της δούλευαν 3-4 γιατροί 2 από αυτούς είχαν έρθει από την γερμάνια αν κατάλαβα καλά πίρε περίπου 2 ώρες μαζί με ακτινογραφίες ξύρισμα κλπ (σαν τον φρανκενστάιν το κάναν το σκυλάκι μου!). Τέλος πάντων σήμερα το απόγευμα που την πήρα ήταν ορεξάτη-ορεξάτη και οι γιατροί εξεπλάγην και εγώ μαζί όταν έκανε την στείρωση ήταν πιο πεσμένη. Αυτά ήταν τα μερικός καλά νέα τα κακά νέα είναι ότι βγήκε θετική στην ερλιχίοση στις προληπτικές εξετάσεις που κάναμε μαζί με την γενική αίματος και τοις βιοχημικές οι οποίες όμως βγήκαν καλές (τσιμπούρι πάνω της δεν έχω βρει η κτηνίατρος λέει μπορεί να την δάγκωσε και να έπεσε...αα! το άλλο το ωραίο σας το πα; εδώ στο νησί λέει έχει τα περισσότερα κρούσματα καλαζάρ στην Ελλάδα! Σας είπα ότι πήγα να πάρω αντικουνουπικό στην μέση του χειμώνα; ). Στο θέμα μας πάλι ο τίτλος λέει 1/260 κάναμε θεραπεία με ronaxan 2 πρωί 2 βράδυ και κάτι ενέσεις 2 φορές i..κάτι λέγονται και μετά κάτι άλλες για να μην κάνει παρενέργειες (δεν έκανε..ούτε πόνεσε) την επόμενη εβδομάδα κάνουμε ξανά εξετάσεις να δούμε πως πάει. Σήμερα δίνω τελευταία μέρα ronaxan. Η κτηνίατρος πάντως φαίνεται αισιόδοξη...Και μετά από όλο αυτό το δράμα λέω να πάω να νοικιάσω ένα ωραιότατο χαρτόκουτο 2 τετράγωνα παρακάτω για τους επόμενους μήνες...Αυτά τα ολίγα!
 
  • Like
Reactions: mareco and Vania


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Πω, περαστικα σας και καλη αναρρωση! Μετα απο τετοια ταλαιπωρια υποθετω ειναι θετικο που εχει ορεξη. Ελπιζω να εχετε καλα αποτελέσματα απο τη βιοψια και να αποτελεσουν ολα παρελθον.
 
  • Like
Reactions: Δέλτα


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Σου εύχομαι να είναι η τελευταία ταλαιπωρία για το ζώο σου και για εσένα και να έχετε ένα αίσιο τέλος.
Δυστυχώς η δικιά σου ιστορία είναι : παίρνω ζώο και μετά. ....
Μια πολύ σοβαρή απόφαση
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Περαστικά της, καλή ανάρρωση και καλά αποτελέσματα να έχετε.

Τελικά στο νησί κάνατε την επέμβαση;
Η ερλίχεια και μάλιστα με τέτοιο τίτλο, είναι αστείο να σε απασχολεί. Ούτε καν!
Είχα καιρό να ακούσω για ronaxan. Vibramycin δίνουν όλοι, που είναι απείρως φθηνότερο και κάνει την ίδια δουλειά, να ξέρεις.

Σιδερένιο το κορίτσι σου :)
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Περαστικά της, καλή ανάρρωση και καλά αποτελέσματα να έχετε.

Τελικά στο νησί κάνατε την επέμβαση;
Η ερλίχεια και μάλιστα με τέτοιο τίτλο, είναι αστείο να σε απασχολεί. Ούτε καν!
Είχα καιρό να ακούσω για ronaxan. Vibramycin δίνουν όλοι, που είναι απείρως φθηνότερο και κάνει την ίδια δουλειά, να ξέρεις.

Σιδερένιο το κορίτσι σου :)
Ναι στο νησί κάναμε την επέμβαση
Έτσι μου είπε και η κτηνίατρος να μην ανησυχώ...πάντως η Ήρα είναι ο φυσιολογικός κοιμήσηκος εαυτός της
Ρώτησα για το Vibramycin και μου είπε ότι είναι μεν η ίδια ουσία αλλά σε κάτι διαφέρει δεν κατάλαβα και πολύ καλά να σου πω την αλήθεια και μπορεί να μην είναι το ίδιο αποτελεσματικό. Μου είπε αν θέλω να το δίνω για πιο οικονομικό αλλά δεν το ρίσκαρα
 
  • Like
Reactions: mareco


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Βγήκαν και τα αποτελέσματα της βιοψίας επισυνάπτω μια φωτογραφία παρακάτω δεν είναι τα καλύτερα δυνατά αλλά περιμένω τηλ από την κτηνίατρο να μου τα εξηγήσει πιο αναλυτικά και να δούμε τι θα κάνουμε στην συνέχεια.
2018-02-24 14.05.33 (1).jpg Επίσης κάναμε ξανά εξετάσεις για τίτλο και απο 1/160 πήγε 1/320 η κτηνίατρος λέει μπορεί να οφείλετε στο χειρουργείο και το στρες που προέρχεται από αυτό η μπορεί τα χρώματα να ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο μιας και είναι ένας βαθμός παραπάνω (αν κατάλαβα καλά). Αλλά το καλό είναι ότι τα λευκά αιμοσφαίρια (νομίζω...PTL γράφει στις εξετάσεις) πήγαν από 188 στις 9/1 που διαγνώστηκε σε 197 στις 13/2 και στις 21/2 που κάναμε την τελευταία γενική ήταν 201 οπότε δεν συνεχίσαμε αντιβίωση. Σε περίπου ένα μίνα θα κάνουμε ξανά γενική και σε 2 μίνες ξανά τίτλο
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Λοιπόν από ότι φαίνεται βρήκαν καρκίνωμα σε ένα καλοηθες ογκακι μάλλον ένα από τα μικρότερα που είχαν μέγεθος φακής και ήταν σκληρά. Αυτό που είναι στο πόδι και με ανησυχούσε λόγω του σημείου δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Υπάρχει πιθανότητα να βγάλει κάτι παρόμοιο στο μέλλον αλλά μόνο στο στήθος είπε η κτηνίατρος οπότε την παρακολουθουμε και αν βγάλεις κάτι καινούργιο το αφαιρούμε αλλά μιας και έχει ήδη μείνει με τα μισά ίσως είναι καλή ιδέα να αφαιρέσουμε και τα άλλα μισά αν χρειαστεί να ξανά χειρουργηθει.

Επίσης διάβασα ότι ο κουρκουμας μπορεί να δράσει προληπτικα ξέρετε τίποτα άλλο που μπορεί να βοηθήσει; έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3