Εκπαιδευτές


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Καλησπέρα.Θέλω να πάω τα παιδιά μου σ έναν έμεπιρο και ικανό εκπαιδευτή για να διορθώσει ορισμένα προβλήματα στη συμπεριφορά τους και για να μπορώ να τα καταλαβαίνω καλύτερα αλλ' όμως όσους αναζήτησα ,όσους ρώτησα ζήταγαν αδιανόητα υπέρογκα ποσά για πακέτα εκπαιδεύσεως. Δε ξέρω αν είναι σωστό το θέμα μου αλλά πραγματικά με γεννά πολλά ερωτήματα και έχω πλήρη άγνοια.Γιατί είναι τόσο ακριβή μία εκπαίδευση;Aυτήν όταν πραγματοποιηθεί θα κρατήσει εφόρου ζωής;Θεωρείται λογικό πχ το ποσο των 900 ευρώ για 1 μήνα εκπαίδευσης των 8 επισκέψεων;Όλοι οσοι ακούω που λένε οτι τα έχουν εκπαιδεύσει ,πράγματι έχουν καταβάλει τέτοιο ποσό;Δεν υπάρχουν εκπαιδευτές που να μπορούν να σε βοηθήσουν με λογικές τιμές;Για δε νομίζω οτι στη σήμερον ημέρα δίνει κάποιος τοσα για να μάθει ο σκύλος πχ το κατσε.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike






Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Ότι υπάρχει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.
Αν η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από την προσφορά η τιμές ανεβαίνουν. Και το ανάποδο.
Εάν θεωρείς ότι το ποσο είναι υπέρογκο για αυτό που θα αγοράσεις μην το δώσεις.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα.Θέλω να πάω τα παιδιά μου σ έναν έμεπιρο και ικανό εκπαιδευτή για να διορθώσει ορισμένα προβλήματα στη συμπεριφορά τους και για να μπορώ να τα καταλαβαίνω καλύτερα αλλ' όμως όσους αναζήτησα ,όσους ρώτησα ζήταγαν αδιανόητα υπέρογκα ποσά για πακέτα εκπαιδεύσεως. Δε ξέρω αν είναι σωστό το θέμα μου αλλά πραγματικά με γεννά πολλά ερωτήματα και έχω πλήρη άγνοια.Γιατί είναι τόσο ακριβή μία εκπαίδευση;Aυτήν όταν πραγματοποιηθεί θα κρατήσει εφόρου ζωής;Θεωρείται λογικό πχ το ποσο των 900 ευρώ για 1 μήνα εκπαίδευσης των 8 επισκέψεων;Όλοι οσοι ακούω που λένε οτι τα έχουν εκπαιδεύσει ,πράγματι έχουν καταβάλει τέτοιο ποσό;Δεν υπάρχουν εκπαιδευτές που να μπορούν να σε βοηθήσουν με λογικές τιμές;Για δε νομίζω οτι στη σήμερον ημέρα δίνει κάποιος τοσα για να μάθει ο σκύλος πχ το κατσε.
Γιατί σου φαίνεται περίεργο;;;
Τόσες σπουδές έχει κάνει ο άνθρωπος, πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά! Έχει φάει την ζωή του στα θρανία. Δεν θα αποζημιωθεί;; Ο γιατρός που χρεώνει 50 ευρώ το ραντεβού για να σε δει, είναι καλύτερος;;
 
  • Like
Reactions: zenio and bat-iris


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα.Θέλω να πάω τα παιδιά μου σ έναν έμεπιρο και ικανό εκπαιδευτή για να διορθώσει ορισμένα προβλήματα στη συμπεριφορά τους και για να μπορώ να τα καταλαβαίνω καλύτερα αλλ' όμως όσους αναζήτησα ,όσους ρώτησα ζήταγαν αδιανόητα υπέρογκα ποσά για πακέτα εκπαιδεύσεως. Δε ξέρω αν είναι σωστό το θέμα μου αλλά πραγματικά με γεννά πολλά ερωτήματα και έχω πλήρη άγνοια.Γιατί είναι τόσο ακριβή μία εκπαίδευση;Aυτήν όταν πραγματοποιηθεί θα κρατήσει εφόρου ζωής;Θεωρείται λογικό πχ το ποσο των 900 ευρώ για 1 μήνα εκπαίδευσης των 8 επισκέψεων;Όλοι οσοι ακούω που λένε οτι τα έχουν εκπαιδεύσει ,πράγματι έχουν καταβάλει τέτοιο ποσό;Δεν υπάρχουν εκπαιδευτές που να μπορούν να σε βοηθήσουν με λογικές τιμές;Για δε νομίζω οτι στη σήμερον ημέρα δίνει κάποιος τοσα για να μάθει ο σκύλος πχ το κατσε.
900 για να μάθει το κάτσε και εγώ τα βρίσκω υπερβολικά.Κ ειδικά για μόνο 8 συνεδρίες.
Εκτός αν είναι η Victoria ή ο Millan
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ο καθενας κοστολογει τον κοπο του οσο θελει, οπως ο καθενας κρινει τι τον συμφερει να πληρωσει και τι οχι.

Αν ρωτας προσωπικη αποψη για το αν φαινονται πολλα ομως, ναι και εμενα μου φαινονται πολλα. Εως και υπερβολικα πολλα.

Ψαξε καλυτερα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μία νορμάλ τιμή για βασική υπακοούλα μαζί με κοινωνικοποίηση(που είναι πιο σημαντική από όλα) είναι της τάξεως των 400€. Αν ο σκύλος μείνει και στον εκπαιδευτή τότε η τιμή πάει στα 500-600€!

Για 2 σκυλιά μια χαρά τιμή σου έκανε!

Λογική τιμή δεν υπάρχει στην κυνοφιλία-κυνολογία!
Ο σκύλος και γενικότερα η εκτροφή-εκπαίδευση-εξειδικευμένη εκπαίδευση είναι ακριβό χόμπυ!

Λογικό ποσό σε σχέση με τι? Κόστος απόκτησης εκτροφικού σκύλου ±700€ + κόστος εκπαίδευσης ±600€ + κόστος μίας πιο προχωρημένης εκπαίδευσης +++€€€! Ξεφεύγει το πράγμα!
Αν παίρνεις 586€ μισθό δεν σου φτάνουν! :)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν γνωρίζω τώρα τι τιμές παίζουν. Πριν κάποια χρόνια για βασική υπακοή ήθελες μια 600αρα € με ~12 μαθήματα (ανάλογα με το πόσο τα παίρνει τα γράμματα. Άρα τα λεφτά ίσως είναι πολλά. Εσύ όμως βλέπω θες να διορθώσεις και κάποια θέματα όπως λες πέραν της βασικής υπακοής άρα το κόστος σίγουρα και λογικά θα είναι μεγαλύτερο.

Δες το όμως σαν επένδυση γιατί μαζί με το σκυλί εκπαιδεύεσαι και εσύ πράγμα που σημαίνει πως θα αποκτήσεις γνώσεις. Δε σου λέω πως θα μπορείς να λύσεις θέματα συμπεριφοράς αλλά 10 εντολές θα είσαι σε θέση να τις μάθεις και σε κάποιο άλλο σκυλί σου τώρα ή μελλοντικά εφόσον και τις δουλεύεις.

Δεν φύγαμε από τον εκπαιδευτή και αυτό ήταν. Οι εντολές εντάσσονται στην καθημερινότητα σας, θα εφαρμόζονται και θα επαναλαμβάνονται συνεχώς.

Οτι εκπαίδευση και να κάνεις η βασική υπακοή είναι απαραίτητη προϋπόθεση και προηγείται από οτιδήποτε άλλο είδος εκπαίδευσης.

Edit: Τώρα πρόσεξα πως αναφέρεσαι για παραπάνω από ένα σκύλο..... Μια χαρά τιμή είναι.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Νταξ ενας σωστος εκπαιδευτης ειναι οπως ενας σωστος οδοντιατρος. Σε φθηνο δεν θα πας γιατι θα στα σκατωσει ολα, αλλα και με ακριβο ποτε δεν ξερεις, μαθαινεις στην πορεια.
Παντως για 2 θηρια δεν ειναι υπερογκο το ποσο, ενταξει ειναι. Το θεμα ειναι ποσο εμπειροι ειναι αυτοι οι εκπαιδευτες και τι γνωσεις εχουν. Αν ειναι πραγματικα εμπειροι, ναι αξιζει να πληρωσεις, και οχι επειδη θα κανουν θαυματα αλλα επειδη θα βαλουν γερα θεμελια σε ολη την μελλοντικη συμβιωση σου με τους σκυλους... Αλλα παιζουν και αρκετοι αχρηστοι που θα σου φανε το 1000αρικο κ το αποτελεσμα που θα δεις θα ειναι ενα κατσε κι ενα ξαπλα... που ουσιαστικα δεν χρειαζεσαι καν εκπαιδευτη για να μαθεις στους σκυλους σου αυτα τα πραγματα. Συν το οτι υπαρχουν κι ορισμενοι με τερμα φευγατες αντιληψεις, μιλαω για ολο το φασμα της ηλιθιοτητας απο ηλεκτρικα κολαρα για την εντολη "ελα" μεχρι τη διορθωση της επιθετικοτητας με λιχουδιες και χαδακια.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Οικονομικοτατος ο παιχτης!:ROFLMAO:
Εγω θα επενδυα τα λεφτα σε βιβλια, οσο γινεται διαφορετικων "σχολων" εκπαιδευσης. Ειδικα αν το εχεις με τα αγγλικα υπαρχει πολυυυ πραμα.
Μετα ξεκινας να δουλευεις με τους σκυλους σου.
Το πιο βασικο ειναι να το απολαμβανεις και να το κανεις διασκεδαστικο και για τον σκυλο.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Μια διευκρίνιση γιατί νόμιζα ότι μιλάγαμε για ένα σκύλο.
900€ για δύο σκυλιά είναι οκ τιμη.
Ίσως λίγο ακριβουτσικη (450 το καθένα για 8 μαθήματα) αλλά δεν είναι κάτι εξωπραγματικό.
Πάντως νομίζω εξαρτάται και από τις περγαμηνές του εκαστοτε εκπαιδευτή
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Να δωσεις ενα ποσο για να μαθει το κατσε ενω δε το χρειάζεσαι δεν εχει νοημα, να δωσεις ομως ενα ποσο αν υπαρχει οντως καποιο θεματακι που σε προβληματιζει ναι αξιζει. Γιατι μιλαμε για την ευτυχια κι των τριων σας και την ομαλη συμβιωση για πολλα χρονια. Η αληθεια ειναι οτι δε μπορουμε να τα βγαλουμε περα με ολες τις καταστασεις με βιβλια και βιντεακια....αλλες φορες καθεται αλλες οχι,στο προηγουμενο σκυλο δε το σκεφτηκα καν, τωρα οσο και να το προσπαθω και εγω εκει καταληγω και ψαχνω. Και το κοστος συντηρησης ενος σκυλου αντικειμενικα ειναι αρκετα μεγαλυτερο ετησιως.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ θέλω να τονίσω κι εδώ μία "κοινωνική ανωμαλία". Τον μαικ τον έχω φτάσει σε ένα επίπεδο, που το μόνο που θα ήθελα είναι όταν τον φωνάζω, ότι και να γίνεται να έρχεται αμέσως πίσω. Είτε ελεύθερος είτε δεμένος. Όταν είμαστε μόνοι μας, αυτό το πετυχαίνω 100%. Όταν όμως του αποσπάσει την προσοχή κάτι άλλο, πχ ένας άλλος σκύλος, οι πιθανότητες υπακοής στο έλα είναι 50%.
Αφού δοκίμασα τα πάντα μόνος, θεώρησα ότι ήταν καλό να απευθυνθώ σε εκπτη.
Δυστυχώς η εμπειρία μου από όσους προσπάθησα να πλησιάσω ήταν επιεικώς απογοητευτική. Πέρα από το οικονομικό, που και αυτό όπως είπα παραπάνω είναι υπερβολικό, αν και συμφωνώ με τους παραπάνω -> προσφορά-ζήτηση, αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ΟΛΕΣ τις φορές, ήταν το υφάκι και η συμπεριφορά!
Εκπτης σκύλων είσαι ρε φίλε, δεν είσαι Νομπελίστας, ούτε τελείωσες το ΜΙΤ, για να μου μιλάς με ύφος grand master καρδιοχειρούργου!!!!!
Λίγη ταπεινότητα δεν βλάπτει! Δεν θα σε παρακαλέσω κιόλας, γιατί θέλω να μάθει 5 πραγματάκια ο σκύλος μου! Δηλ ο κτηνίατρός μου, πως θα έπρεπε να με αντιμετωπίσει, αν εσύ με 5 σεμινάρια και 10 σκύλους που εκπσες την έχεις δει αστέρι;;;;;
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@Νονόςςςςςς εμείς κάνουμε ΒΥ στο μικρό με 450 ευρώ. Και πάω μερικές φορές το μεγάλο για να παίζουνε μαζί στο χώρο και να πάρω συμβουλές...
Δεν έχει τις εγκαταστάσεις άλλων εκπαιδευτών, αλλά από τη στιγμή που περνάνε οι εντολές με τρόπο αποδεκτό και μάλιστα γρήγορα, εμένα μου κάνει...:)
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Και εγω ψαχνω εναν εκπαιδευτη να μου δωσει μερικες συμβουλες αλλα να κανει και μερικα μαθηματα στη μικρη. Την βασικη υπακοη της της την εχω μαθει μονος μου και δεν εχω καποιο παραπονο απ την ανταποκριση της.
Τον εκπαιδευτη τον θελω στη κοινονικοποιηση της. Τι θελω να πω, η δικια μου φοβατε τα αλλα σκυλια μεγαλυτερα και μικροτερα απ την ιδια. Ο πρωτη περιοδος της ηρθε στη βολτα την τρομαξαν καποια αδεσποτα που την μυρισαν, την πηραμε αγκαλια και απο τοτε με το που την πλησιασει αλλος σκυλος ερχετε στα ποδια μου για να την παρω αγκαλια και να την προστατευσω. Δειχνω αδιαφορια οταν ζητιανευει την προστασια μου αλλα δε μου αρεσει που φοβαται. Ολα τα ελευθερα σκυλια:mad::mad::mad: στο παρκο ερχοντε με ενθουσιασμο να παιξουν ή να τη μυρισουν και αυτη τρεμει απ τον φοβο της και θελω να το ξεπερασει αυτο. Αν εχει καποιος κανεναν γνωστο εκπαιδευτη στα δυτικα ( και αλλου να ειναι θα την παω) ας μου στειλει ενα μυνημα. Αν και ξερω πως η λυση ειναι να κανει παρεα με ηρεμα σκυλια να παρει τα πανω της και να συνηθισει δυστιχως δεν ξερω καποιον με πολυ ηρεμο σκυλο
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ακομα και σε εκπαιδευτη να τον πας, ο τελικος εκπαιδευτης του σκυλου σου εισαι εσυ.
Με αλλα λογια ο εκπαιδευτης, στην ουσια, θα σου δειξει πως να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου.
Υπαρχουν τονοι υλικου εκει εξω, βιβλια και το νετ, για βρεις τι δουλευει για ΕΣΕΝΑ και τον τον ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ, γιατι αυτο ειναι το κλειδι.
Αν δεις οτι σου ειναι τοσο δυσκολο να λυσεις τα προβληματα συμπεριφορας, τοτε οκ μπορεις να ψαξεις για εκπαιδευτη.
Κατι αλλο, ΟΛΑ τα σκυλια εχουν μικρο-προβληματα συμπεριφορας (απο την ανθρωπινη οπτικη γωνια), ΚΑΙ των εκπαιδευτων εχουν, δε θα σου το πουν βεβαια...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Υπάρχει μία παράφραση σε κάποια πράγματα που λέτε!

Ο εκπαιδευτής δεν εκπαιδεύει μόνο εσένα ώστε να δουλεύεις τον σκύλο εσύ! Εκπαιδεύει τον σκύλο σου και μόνο αυτόν!Εσύ εκπαιδεύεσαι στο τέλος για να συγκεκριμενοποιήσεις τους χειρισμούς που κάνεις!
Γι'αυτό και κανείς δεν μαθαίνει από τα βιβλία! Τα βιβλία είναι για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, δεν είναι για χειροπιαστά πράγματα! Δεν συγκρίνεται το βιβλίο με το να δουλεύεις live ένα κουτάβι και να του δείχνεις τι να κάνει και πότε να το κάνει την ώρα της εκπαίδευσης! Αυτό το φέρνει η εμπειρία και το πόσα σκυλιά περνούν από τα χέρια σου!

Για να το κάνω και πιο αισθητό αυτό που λέω θα το πω με ποσοστά έτσι όπως το λαμβάνω εγώ:

Αν αφήσεις τον σκύλο στον εκπαιδευτή η εκπαίδευση είναι:
• 95% εκπαίδευση σκύλου
• 5% εκπαίδευση ιδιοκτήτη

Αν δεν αφήσεις τον σκύλο στον εκπαιδευτή και είσαι παρών στα μαθήματα ομαδικά ή μη:
• 30% εκπαίδευση σκύλου
• 30% εκπαίδευση ιδιοκτήτη
• Το υπόλοιπο 40% είναι τύχη!:) (με το ποσοστό αυτό να αυξάνεται τρομακτικά αν ο ιδιοκτήτης είναι άπειρος και όχι πειθαρχημένος)

Η εκπαίδευση δεν κρίνεται από το πλήθος των μαθημάτων, αλλά από τον χαρακτήρα του ζώου!
Ένας σωστός εκπαιδευτής δεν το πάει με τα μαθήματα, το πάει με την πρόοδο του ζώου!

Μία καλή και λογική περίοδος όπου ο σκύλος θα παραμείνει στα χέρια του εκπαιδευτή για απλά πράγματα και όχι για προβλήματα χαρακτήρα είναι ±1,5-2 μήνες! Σε αυτόν τον καιρό μέλημα του εκπαιδευτή είναι η ρουτίνα που θα πρέπει να αναπτύξει με το ζώο ώστε να παγιώσει καινούργια πραγματάκια στην καθημερινότητα του ζώου! Πράγμα που δεν μπορεί να γίνει με τον σκύλο να πηγαινοέρχεται σπίτι και να αλλάζει περιβάλλοντα! Δηλαδή αυστηρή εκτέλεση στον χώρο του εκπαιδευτή και στο σπίτι να 'ναι γιούχου με τον ιδιοκτήτη να «συγχωρεί» ή να καίει εντολές μέχρι το επόμενο μάθημα όπου θα 'ναι τέντα στο εκπαιδευτήριο και ξανά σπίτι γιούχου! Τα γνωστά σε όλους μας πισωγυρίσματα!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Γι'αυτό και κανείς δεν μαθαίνει από τα βιβλία! Τα βιβλία είναι για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, δεν είναι για χειροπιαστά πράγματα! Δεν συγκρίνεται το βιβλίο με το να δουλεύεις live ένα κουτάβι και να του δείχνεις τι να κάνει και πότε να το κάνει την ώρα της εκπαίδευσης!
Βασικα δεν εννοουσα οτι διαβαζεις το βιβλιο, ο σκυλος σε παρακολουθει να το διαβαζεις, και ξαφνικα ο σκυλος αρχιζει να εκτελει τις εντολες...:ROFLMAO:.
Πρεπει να εφαρμοσεις αυτα που διαβασες, να δουλεψεις με τον σκυλο, ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ, και να μαθεις απο αυτα, για να δεις αποτελεσματα.
Απο τα βιβλια δεν παιρνεις γνωση, παιρνεις πληροφοριες. Την γνωση την κερδιζεις στο "πεδιο".
Αυτο που δεν καταλαβα ποτε ειναι το αγχος μερικων ανθρωπων οταν σκεφτονται το θεμα "εκπαιδευση"...μηπως το κανουν λαθος;:eek:....μηπως δεν ακολουθουν την σωστη τεχνικη;:eek:....μηπως δημιουργησουν ψυχολογικα στο σκυλι;:eek:....μηπως ο Ερμης ειναι αναδρομος;:eek::eek::eek:....
Παρε το καφεδακι σου, πηγαινε με το σκυλο σου στην αλανα/γηπεδακι...καπου που να μην εχει αυτοκινητα κοντα τελοσπαντων δεσε τον σκυλο με 20μετρο ιμαντα(αρχικα) για να μη σου φευγει, παρε μαζι κανενα μεζεδακι για να "λαδωνεις" τον κοπρο, και καντε τον ΧΑΒΑΛΕ σας, χωρις νευρα και ΠΟΤΕ με χρηση ΒΙΑΣ, ΠΟΤΕ.
Η εκπαιδευση εχει την πλακα της, απολαυστε το! Εσυ λες τα δικα σου, ο σκυλος σε γραφει στα @@ του...εχει γελιο ρε μην τερλαινεστε!
Και θα ερθει η ωρα που ο σκυλος θα σε ανταμειψει που του αφιερωσες τον χρονο σου.
Αυτη ειναι η γνωμη μου για την εκπαιδευση του σκυλου του μεσου ιδιοκτητη(πχ. τυπου βασικη υπακοη), δεν αναφερομαι σε σκυλους καθηκοντων σωματοφυλακα, Κ9 ή σε μεγαλοσωμους σκυλους με σοβαρα προβληματα επιθετικοτητας.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βασικα δεν εννοουσα οτι διαβαζεις το βιβλιο, ο σκυλος σε παρακολουθει να το διαβαζεις, και ξαφνικα ο σκυλος αρχιζει να εκτελει τις εντολες...:ROFLMAO:.
Πρεπει να εφαρμοσεις αυτα που διαβασες, να δουλεψεις με τον σκυλο, ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ, και να μαθεις απο αυτα, για να δεις αποτελεσματα.
Απο τα βιβλια δεν παιρνεις γνωση, παιρνεις πληροφοριες. Την γνωση την κερδιζεις στο "πεδιο".
Αυτο που δεν καταλαβα ποτε ειναι το αγχος μερικων ανθρωπων οταν σκεφτονται το θεμα "εκπαιδευση"...μηπως το κανουν λαθος;:eek:....μηπως δεν ακολουθουν την σωστη τεχνικη;:eek:....μηπως δημιουργησουν ψυχολογικα στο σκυλι;:eek:....μηπως ο Ερμης ειναι αναδρομος;:eek::eek::eek:....
Παρε το καφεδακι σου, πηγαινε με το σκυλο σου στην αλανα/γηπεδακι...καπου που να μην εχει αυτοκινητα κοντα τελοσπαντων δεσε τον σκυλο με 20μετρο ιμαντα(αρχικα) για να μη σου φευγει, παρε μαζι κανενα μεζεδακι για να "λαδωνεις" τον κοπρο, και καντε τον ΧΑΒΑΛΕ σας, χωρις νευρα και ΠΟΤΕ με χρηση ΒΙΑΣ, ΠΟΤΕ.
Η εκπαιδευση εχει την πλακα της, απολαυστε το! Εσυ λες τα δικα σου, ο σκυλος σε γραφει στα @@ του...εχει γελιο ρε μην τερλαινεστε!
Και θα ερθει η ωρα που ο σκυλος θα σε ανταμειψει που του αφιερωσες τον χρονο σου.
Αυτη ειναι η γνωμη μου για την εκπαιδευση του σκυλου του μεσου ιδιοκτητη(πχ. τυπου βασικη υπακοη), δεν αναφερομαι σε σκυλους καθηκοντων σωματοφυλακα, Κ9 ή σε μεγαλοσωμους σκυλους με σοβαρα προβληματα επιθετικοτητας.
Ακριβώς μέσα στο μυαλό μου είσαι @Hammer !! Υπάρχουν δεκάδες βιβλία, κι αν δεν σου κάτσουν οι οδηγίες από το ένα, προσπαθησε με το άλλο, ή κάνε συνδιασμούς. Το παν είναι να αφιερώσεις χρόνο στο σκύλο σου.

Έχω 2 περιπτώσεις στην γειτονιά.
Ο ένας αφήνει τον σκύλο του στον εκπτη, πληρώνει χιλιάρικα, τον παίρνει, τον αφήνει στο μπαλκόνι (άντε και καμιά βόλτα 1/2 ώρα το απόγευμα) και μετά από ένα εξάμηνο, πάλι τα ίδια!!
Ο άλλος πηγαίνει μαζί με τον σκύλο του στον εκπτη, πληρώνει κάθε φορά κατοστάρικα, αλλά δεν τον πάει στο χώμα γιατί θα του λερώσει το σπίτι, δεν παίζει μαζί του γιατί βαριέται, δεν το αφήνει με άλλα σκυλιά για να μην του το δαγκώσουν.. και πάει λέγοντας

Φταίνε οι εκπτες;;;; ΟΧΙ δεν φταίνε για την εκπση).. Φταίνε όμως που τους παίρνουν το χρήμα κάθε φορά και δεν τους λένε και στους δύο ΠΟΣΟ μαλάκες είναι με τα σκυλιά τους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf