Σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιού!!


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να συμπληρώσω επίσης και κάτι ακομα για τους ερασιτέχνες και τους "ερασιτέχνες".... με φούντα....
Η "λίστα του ΚΟΕ" περιλαμβάνει όλους όσους δήλωσαν γέννα τους την προηγούμενη χρονιά και δυστυχώς για αυτούς, με κάθε λεπτομέρεια. Ονοματεπώνυμο, αριθμό γεννών και κουτάβια. Μόνο από αυτή τη λίστα μπορει κάνεις να βγάλει κάποια συμπεράσματα για το ποιος είναι ερασιτέχνης και ποιος "ερασιτέχνης".
Δεν μπορείς φίλε μου /φιλη μου μέσα σε ένα 10μηνο να έχεις κάνει 6 γέννες, 30 κουτάβια και να μου αποκαλείσαι "ερασιτέχνης".
Είναι το λιγότερο γελοίο.

Αφήστε δε, που κάποιος αληθινός ερασιτέχνης μπορεί να μην βρίσκεται καν στη "λίστα της χρονιάς" , αν δεν έκανε γεννα την προηγούμενη.
Άρα αντιλαμβάνεστε πόσο παραπλανητικη για τον μελλοντικό ιδιοκτήτη μπορεί να είναι μια τέτοια λίστα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν χαρίζεις ένα πλάσμα, όταν βασική σου προτεραιότητα είναι ο μελλοντικός κηδεμόνας του να του προσφέρει όλα όσα θα του προσέφερες και εσύ και ακόμα περισσότερα.
Δυστυχώς το "τσάμπα" είναι συνυφασμένο με το "για πέταμα" και έτσι αντιμετωπιζεται από αρκετό κόσμο.
Αντιθέτως όταν δίνεις χρήματα για να αποκτήσεις κάτι, το σέβεσαι περισσότερο.
Έτσι είναι η ανθρώπινη φύση.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν περιπτώσεις όπου έχει δωθει δωρεάν εκτροφικό κουτάβι, όταν όμως έχει διασφαλιστεί πως θα αντιμετωπιστει με τον σεβασμό που του αξίζει.
Με το ίδιο σκεπτικό, τα καταφύγια να παίρνουν λεφτά. Να μην τα δίνουν τσάμπα. Και αυτά τα σκυλάκια ψυχές έχουν. Κι αν πληρωνόντουσαν κιόλας από αυτούς που υιοθετούν θα προσέφεραν καλύτερα έργο.
Ή οι ψυχές των καταφυγίων είναι ενός κατώτερου θεού και δεν μας ενδιαφέρει να τα εκτιμήσουν και τόσο;;
(Μην το πάρεις σε προσωπικό επίπεδο, τροφή για σκέψη δίνω)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καμία σχέση Βασίλη.
Οι φιλοζωικες και οι εθελοντές, αυτό που θέλουν είναι να βρουν ένα σπίτι για αυτά τα σκυλιά, να τα δώσουν.

Όσες περισσότερες απαιτήσεις έχεις, τόσο μικραίνεις και την πίτα του κοινού στο οποίο απευθύνεσαι. Πιο δελεαστικό είναι το τσάμπα. Εάν υπήρχε αντίτιμο, θα δυσκολεύονταν πολύ περισσότερο να βρουν να τα δώσουν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Με το ίδιο σκεπτικό, τα καταφύγια να παίρνουν λεφτά. Να μην τα δίνουν τσάμπα. Και αυτά τα σκυλάκια ψυχές έχουν. Κι αν πληρωνόντουσαν κιόλας από αυτούς που υιοθετούν θα προσέφεραν καλύτερα έργο.
Ή οι ψυχές των καταφυγίων είναι ενός κατώτερου θεού και δεν μας ενδιαφέρει να τα εκτιμήσουν και τόσο;;
(Μην το πάρεις σε προσωπικό επίπεδο, τροφή για σκέψη δίνω)
Αυτό που λες γίνεται νομίζω στη Γερμανία - τουλάχιστον γινόταν, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Για να πάρεις σκύλο από φιλοζωική εκεί πληρώνεις ένα αντίτιμο. Όμως εκεί δεν μιλάμε για τόσο τρομαχτικό αριθμό αδέσποτων όπως εδώ.

Αν βάλεις και εδώ αντίτιμο, δεν θα υιοθετείται ούτε ένα και θα σαπίζουν στα κλουβιά. Όπως έγραψε κι ο @Yorkaddict προσπαθείς να διευκολύνεις τις υιοθεσίες ειδικά στους καιρούς δυσχέρειας.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αυτό που λες γίνεται νομίζω στη Γερμανία - τουλάχιστον γινόταν, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Για να πάρεις σκύλο από φιλοζωική εκεί πληρώνεις ένα αντίτιμο. Όμως εκεί δεν μιλάμε για τόσο τρομαχτικό αριθμό αδέσποτων όπως εδώ.

Αν βάλεις και εδώ αντίτιμο, δεν θα υιοθετείται ούτε ένα και θα σαπίζουν στα κλουβιά. Όπως έγραψε κι ο @Yorkaddict προσπαθείς να διευκολύνεις τις υιοθεσίες ειδικά στους καιρούς δυσχέρειας.
Θα σας πω την προσωπική μου καθαρά θέση.

Θέλεις καθαρόαιμο με χαρτιά για σκυλί εργασίας ή για να τρέχεις στις εκθέσεις ή τέλος πάντων γιατί γουστάρεις το σπορτ ;;
Να παίρνεις ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ και όχι "καθαρόαιμο" από ΝΟΜΙΜΟΥΣ με ΑΦΜ εκτροφείς και να το πληρώνεις όχι 700-1000 ευρώ, αλλά 5000-10000 ευρώ. Να μπορεί και ο ΝΟΜΙΜΟΣ εκτροφέας να επιβιώσει.

Θέλεις σκύλο συντροφιάς;;
Να πάρεις με υιοθεσία και να πληρώσεις 100 ευρώ για να ενισχύονται οι οργανώσεις (απλά ένα μέρος των εξόδων του σκύλου).

Όλοι οι υπόλοιποι είναι παράνομοι και πρέπει να διώκονται από τον νόμο, όταν κάνουν εμπόριο.

Και όταν παίρνεις λεφτά για τον σκύλο σου, όπως και να θες να το παρουσιάσεις είναι ΕΜΠΟΡΙΟ.

Αυτή είναι η δική μου θέση και δεν πείθομαι με κάτι άλλο.

Πάμε τώρα στους "εκτροφείς" και τους πσιαυλίτες (όπως τους λέτε).

Είναι πιό ηθικός ο "εκτροφέας" που απλά έχει 2 σκυλιά με πεντιγκρι και τα ζευγαρώνει για να πουλήσει και μετά θα ζευγαρώσει αδέλφια, μανα με γιο, κόρη με πατέρα και πάει λέγοντας και διαφημίζεται σε σαιτ, φβ κλπ και παρουσιάζει πόσα πρωταθλήματα έχουν οι γονείς κλπ κλπ απλά γιατί τα κυλοφορεί με ένα χαρτί στο χέρι.

Αλλά δεν ηθικός και καλείται πισαυλίτης ο κακομοίρογλου ρομαντικός που δεν ασχολείται με πεντιγκρι, που δεν είναι γραμμένος στον ΚΟΕ, που λατρεύει το σκυλάκι του και για χ,ψ λόγους, γιατί είδε οτι τα σκυλιά του είναι πολύ καλά και θέλει να συνεχίσει την γραμμή αυτή, το ζευγάρωσε με το αντίστοιχο του φίλου ή του συγχωριανού του, παίρνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, κάνοντας όλες τις εξετάσεις κλπ..... και στο τέλος τα χάρισε τα σκυλάκια του, σε ανθρώπους που διάλεξε ότι θα περάσουν καλά!!

Έχω πολλά παραδείγματα να σας πω και για τις περιπτώσεις.

Θέλω να πω, παρακολουθώντας το φόρουμ.Πρώτον ΜΗΝ είμαστε άσπρο-μαύρο και δεύτερον δεν υπάρχουν μόνο άγιοι και διάβολοι! Άνθρωποι είμαστε και όπως σε όλα τα πράγματα στην κοινωνία υπάρχουν τα καλώς και τα κακώς κείμενα, έτσι υπάρχουν και στα σκυλιά.

ΥΓ
Ούτε με ενδιέφερε ποτέ να ζευγαρώσω τον σκύλο μου, ούτε ποτέ πρόκειται να το κάνω. Είμαι αφιερωμένος σε αυτόν και αυτός σε μένα και δεν ζητάω κάτι περισσότερο.
Μετά από όλο μου το ψάξιμο και τα όσα έμαθα αυτά τα λίγα χρόνια που ασχολήθηκα με το θέμα, για ένα είμαι σίγουρος πλέον. Αν με αξιώσει ο Θεός και ζήσω περισσότερο από τον σκύλο μου και έχω την δυνατότητα να πάρω άλλο σκυλί μετά από αυτόν και πάλι ΜΟΝΟ με υιοθεσία θα πάρω.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Παρακολουθω το θεμα κ δεν προλαβαινω να απαντησω, θα βρω χρονο το απογευμα.

Ημουν απο αυτους που "εσπρωξα" τη συζητηση προς τη γενετικη δεξαμενη και τωρα μου δημιουργειται η εντυπωση οτι απο τη γενετικη δεξαμενη φτανουμε στο να χαιδευουμε τον καθε εναν που βαζει γεννα.

Θα διαβασω πιο αναλυτικα και θα σεντονιασω...εεεε....θα απαντησω το απογευμα :Ρ

Καμια μομφη προς κανεναν το συγκεκριμενο ποστ, μην παρεξηγηθω
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και επειδή το θέμα είναι ο σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιου πιανομαι από αυτο
Αφήστε δε, που κάποιος αληθινός ερασιτέχνης μπορεί να μην βρίσκεται καν στη "λίστα της χρονιάς" , αν δεν έκανε γεννα την προηγούμενη.
Άρα αντιλαμβάνεστε πόσο παραπλανητικη για τον μελλοντικό ιδιοκτήτη μπορεί να είναι μια τέτοια λίστα.
Και αναρωτιέμαι. Όταν κάποιος μπαίνει στο φόρουμ και ζηταει πληροφορίες για απόκτηση κουταβιου συγκεκριμένης ράτσας, η στάνταρ απάντηση που δίνεται, πάρε τηλ τον κοε και ψαξτο.
Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε ως προς τις απαντήσεις που δίνουμε;
Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω να προτείνουμε από άλλες πηγές. Από εκτροφεα αλλά ποιον. Και που θα τον βρει; από τον κοε; λιγουλάκι δύσκολο.
Άρα;
Έθεσα παρόμοιο προβληματισμό και σε προηγούμενο μήνυμα μου αλλά πέρασε στο ντούκου ενώ σε αυτό νομίζω βρίσκεται η ουσία για να είμαστε ον τοπικ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ημουν απο αυτους που "εσπρωξα" τη συζητηση προς τη γενετικη δεξαμενη και τωρα μου δημιουργειται η εντυπωση οτι απο τη γενετικη δεξαμενη φτανουμε στο να χαιδευουμε τον καθε εναν που βαζει γεννα.
Aυτό γίνεται από τις πρώτες σελίδες δυστυχώς. Αυτό το θέμα πρέπει να πυρποληθεί.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Και επειδή το θέμα είναι ο σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιου πιανομαι από αυτο

Και αναρωτιέμαι. Όταν κάποιος μπαίνει στο φόρουμ και ζηταει πληροφορίες για απόκτηση κουταβιου συγκεκριμένης ράτσας, η στάνταρ απάντηση που δίνεται, πάρε τηλ τον κοε και ψαξτο.
Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε ως προς τις απαντήσεις που δίνουμε;
Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω να προτείνουμε από άλλες πηγές. Από εκτροφεα αλλά ποιον. Και που θα τον βρει; από τον κοε; λιγουλάκι δύσκολο.
Άρα;
Έθεσα παρόμοιο προβληματισμό και σε προηγούμενο μήνυμα μου αλλά πέρασε στο ντούκου ενώ σε αυτό νομίζω βρίσκεται η ουσία για να είμαστε ον τοπικ.
Είπαμε ποτέ από ΚΟΕ νά 'ναι κι ότι νά ΄ναι? Ξεκινάς από τον ΚΟΕ για να φτιάξεις μια λίστα με αυτούς που πληρούν κάποια στοιχειώδη τυπικά: pedigree. Από εκεί και πέρα ξασκαρτάρεις με κριτήρια. Μπορεί από τον ΚΟΕ να πήρες μια λίστα με 30 εκτροφείς για να καταλήξεις τελικά ότι της προκοπής είναι μονο ένας ή και κανένας.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Και επειδή το θέμα είναι ο σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιου πιανομαι από αυτο

Και αναρωτιέμαι. Όταν κάποιος μπαίνει στο φόρουμ και ζηταει πληροφορίες για απόκτηση κουταβιου συγκεκριμένης ράτσας, η στάνταρ απάντηση που δίνεται, πάρε τηλ τον κοε και ψαξτο.
Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε ως προς τις απαντήσεις που δίνουμε;
Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω να προτείνουμε από άλλες πηγές. Από εκτροφεα αλλά ποιον. Και που θα τον βρει; από τον κοε; λιγουλάκι δύσκολο.
Άρα;
Έθεσα παρόμοιο προβληματισμό και σε προηγούμενο μήνυμα μου αλλά πέρασε στο ντούκου ενώ σε αυτό νομίζω βρίσκεται η ουσία για να είμαστε ον τοπικ.
Για αρχή απο τον ΚΟΕ,τις εξετασεις εργασιασ και τις εκθεσεις μορφολογίας....σαν μπούσουλα..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Konmac


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
χαιδευουμε τον καθε εναν που βαζει γεννα.
Αντιθέτως, θεωρώ πως λέγονται αλήθειες που κάθε άλλο παρά χάιδεμα μπορεί να θεωρηθούν. Τουλάχιστον όσον αφορά τους εκτροφείς καθαροαιμων σκύλων.
Από κει πέρα και όσον αφορά την κυρά Σούλα που ζευγαρωσε την Φρίντα της, είναι για μένα στην ιδια κατηγορία με τον μέσο εκτροφέα. Μη πω και ένα τσακ παραπάνω. Γιατί δεν παράγει σκύλους και τα κίνητρά της τις περισσότερες φορές δεν είναι οικονομικά.
Το μόνο της "λαθος" είναι πως δεν είχε καθαροαιμους σκύλους και αφορά κυρίως την απορρόφησή τους. Κάτι που ξεπερνιέται εξαιτίας της χαμηλής τιμής αλλά και της άγνοιας πολύ κόσμου περί καθαροαιμιας, pedigree κλπ.

Τα περί εξετάσεων και υγείας προσωπικά τα ακούω βερεσέ. Νομίζω έχω εξηγήσει τι είναι διαθέσιμο και από ποιους κυρίως γίνεται.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον στόχο της γέννας. Γουτσου Γουτσου και συναισθηματικά κριτήρια ή υποκινουμενα από κτηνιάτρους και καθαρά οικονομικά για τον μέσο εκτροφέα.

Εννοέιται βέβαια πως και εδώ υπάρχουν "Σουλες" που παράγουν και το έχουν δει μπίζνα.

Και έπειτα υπάρχουν και οι σκληροτραχηλοι εκτροφείς, εργασιακών σκύλων που κατά τη γνώμη μου πολυ καλά κάνουν που δεν θέλουν να έχουν καμία απολύτως σχέση με κλειστά γενεαλογια και pedigree.
Αν θέλω σκύλο αληθινής εργασίας (ποιμενικα, κυνηγόσκυλα, τρουφοσκυλα, τεριε) θα πάω στον χώρο εργασίας τους να βρω αυτό που θέλω. Στις στανες, στους αγρούς, στα δάση και στα ποτάμια. Όχι στο Μαρκόπουλο και στον Μαραθώνα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αλλά δεν ηθικός και καλείται πισαυλίτης ο κακομοίρογλου ρομαντικός που δεν ασχολείται με πεντιγκρι, που δεν είναι γραμμένος στον ΚΟΕ, που λατρεύει το σκυλάκι του και για χ,ψ λόγους, γιατί είδε οτι τα σκυλιά του είναι πολύ καλά και θέλει να συνεχίσει την γραμμή αυτή, το ζευγάρωσε με το αντίστοιχο του φίλου ή του συγχωριανού του, παίρνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, κάνοντας όλες τις εξετάσεις κλπ..... και στο τέλος τα χάρισε τα σκυλάκια του, σε ανθρώπους που διάλεξε ότι θα περάσουν καλά!!
"γιατί είδε οτι τα σκυλιά του είναι πολύ καλά και θέλει να συνεχίσει την γραμμή αυτή": Πως ξερει ο συγκεκριμενος οτι τα σκυλια του ειναι πολυ καλα; Αν μιλαμε για καθαροαιμα με την αυστηρη εννοια του ορου,ε, που οπως εχουμε πει ειναι η υπαρξη pd. Ειχε στην κατοχη του και τις προηγουμενες 5-6 γεννιες σκυλων; Το ιδιο και ο φιλος τους ή ο συγχωριανος του; Πως αποφασιζουν ποιο ζευγαρωμα θα κανουν;
"παίρνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, κάνοντας όλες τις εξετάσεις κλπ": αν το τηρει αυτο και τελικα τα χαριζει, ας το κανει (αν και στερει σπιτικα απο τα αδεσποτα που ηδη περισσευουν). Εγω δεν ξερω καμια τετοια περιπτωση παντως.
υγ. οχι οτι οι εκτροφεις τα κανουν ολα σωστα, απλα θετω τις διαφωνιες μου στα συγκεκριμενα κομματια.

@manolo αυτο που λες για το "παρε τηλεφωνο στον ΚΟΕ", ποσο αντιθετος ειμαι , το εχω αναφερει πολλες φορες σε αντιστοιχα νηματα...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Και επειδή το θέμα είναι ο σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιου πιανομαι από αυτο

Και αναρωτιέμαι. Όταν κάποιος μπαίνει στο φόρουμ και ζηταει πληροφορίες για απόκτηση κουταβιου συγκεκριμένης ράτσας, η στάνταρ απάντηση που δίνεται, πάρε τηλ τον κοε και ψαξτο.
Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε ως προς τις απαντήσεις που δίνουμε;
Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω να προτείνουμε από άλλες πηγές. Από εκτροφεα αλλά ποιον. Και που θα τον βρει; από τον κοε; λιγουλάκι δύσκολο.
Άρα;
Έθεσα παρόμοιο προβληματισμό και σε προηγούμενο μήνυμα μου αλλά πέρασε στο ντούκου ενώ σε αυτό νομίζω βρίσκεται η ουσία για να είμαστε ον τοπικ.


Ναι θημάμε που το ξανα έθεσες.

Μπορούμε να κάνουμε το εξής απλό... να βρούμε μια λίστα ή να
φτιάξουμε μιά με όλους τους Ελληνες εκτροφείς και να καθίσουμε
να κάνουμε μόνοι μας ενα ξεσκαρτάρισμα. Έμπειρα μελη έχουμε
πολλα μαζεύουμε και πληροφορίες δεξιά και αριστερα και ανανεώνουμε συνέχεια την βάση δεδομένων.

Πχ αυτοι που εχουν ενα σκυλο με πετ και θελουν να κανουν ενα
ζευγάρωμα με την σκυλα του φίλου τους για το ετσι πέταμα απο
την λίστα. Αυτοι που εκτρέφουν υπαρτυπικα με προβληματα
πέταμα απο την λίστα. Αυτους που έχουμε πληροφορίες οτι οι
εγκαταστάσεις τους ειναι βρόμα ή δεν εχουν στοιχειώδης προδιαγραφές πέταμα απο την λίστα. Αυτοι που ακούσαμε οτι
πήρανε πέτσινη διάκριση πέταμα απο την λίστα. Αυτοι που δώσανε
σκυλο για επίβαση σε byb πέταμα. Αυτοι που δεν δηλωνουν όλες τις
γέννες πέταμα. Αυτοι που δήλωσαν αντί για πέντε κουταβια εννέα
πέταμα και αυτοι. Αυτοι που κανουν γένες εμπορικές και δεν
κυνηγάνε το ιδεατό πέταμα πέταμα.

Αυτοι που... συμπληρώστε οτι θέλετε οτι ειναι ανήθικο τελος παντων

Βάλτε προδιαγραφές γράψτε και πια ειναι φάουλ και δώστε λίστες
Λαγκάρτ να να τους τακτοποιήσουμε απλα πράματα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
"γιατί είδε οτι τα σκυλιά του είναι πολύ καλά και θέλει να συνεχίσει την γραμμή αυτή": Πως ξερει ο συγκεκριμενος οτι τα σκυλια του ειναι πολυ καλα; Αν μιλαμε για καθαροαιμα με την αυστηρη εννοια του ορου,ε, που οπως εχουμε πει ειναι η υπαρξη pd. Ειχε στην κατοχη του και τις προηγουμενες 5-6 γεννιες σκυλων; Το ιδιο και ο φιλος τους ή ο συγχωριανος του; Πως αποφασιζουν ποιο ζευγαρωμα θα κανουν;
"παίρνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, κάνοντας όλες τις εξετάσεις κλπ": αν το τηρει αυτο και τελικα τα χαριζει, ας το κανει (αν και στερει σπιτικα απο τα αδεσποτα που ηδη περισσευουν). Εγω δεν ξερω καμια τετοια περιπτωση παντως.
υγ. οχι οτι οι εκτροφεις τα κανουν ολα σωστα, απλα θετω τις διαφωνιες μου στα συγκεκριμενα κομματια.

@manolo αυτο που λες για το "παρε τηλεφωνο στον ΚΟΕ", ποσο αντιθετος ειμαι , το εχω αναφερει πολλες φορες σε αντιστοιχα νηματα...
Θα σε στείλω στο ποστ μου #169.

Όπως έγραψα και για τους εκπτες δεν απαξιώνουμε κανένα. Απλά δεν υπάρχει μονόδρομος, για μένα, γιατί απλά δεν είναι μονόδρομος.
Σε μια χώρα που ο καθένας ότι δηλώσει είναι και ότι γουστάρει κάνει, απλά δεν μπορείς εσύ να κρίνεις τους άλλους σύμφωνα με τους δικούς σου κανόνες.

Εκτροφέας με περγαμηνές και στην λίστα του ΚΟΕ, πούλησε σε φίλο μου cane corso. Το καημένο ζωντανό βρέθηκε με βαριά μορφή δυσπλασίας, στα μόλις 2 του έτη με πόνους και δυσκολία να περπατήσει.
Όταν ο φίλος μου τον πήρε να παραπονεθεί απλά του είπε να μην το κάνει θέμα και να περάσει στην επόμενη γέννα να του δώσει άλλο (αλλά δεν δέχτηκε πίσω το ζωντανό).
Μέχρι εκει έφτασε το ενδιαφέρον του για το σκυλί που έκανε!!!!!!
Και ο δικός μου φίλος, χρόνια με σκυλιά, την έψαξε και καλά πολύ και πήγε με τον μπούσουλα του ΚΟΕ. Και τώρα έχει "φορτωθεί" να φροντίζει ένα άρρωστο σκυλί αλλά κατά τα άλλα καθ'ολα καθαρόαιμο για τα επόμενα 10-15 χρόνια.

Και μην ακούσω πάλι.... Υπάρχουν και εξαιρέσεις. Πάντα υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν εξαιρέσεις και για αυτό γίνεται της π@@@@@@@.

Δεν κρίνω κανένα για το πως επιλέγει το σκυλί του. Ούτε θα πω βλάκα αυτόν που θα δώσει και 15.000 για ένα σκυλί, ούτε θα κράξω τον ρομαντικό που το πήρε από γέννα του συγχωριανού του και δεν ήξερε στην κωλοπετινίτσα για πετιγνκρι και κοε.

Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και τις συνέπειές τους...
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είπαμε ποτέ από ΚΟΕ νά 'ναι κι ότι νά ΄ναι? Ξεκινάς από τον ΚΟΕ για να φτιάξεις μια λίστα με αυτούς που πληρούν κάποια στοιχειώδη τυπικά: pedigree. Από εκεί και πέρα ξασκαρτάρεις με κριτήρια. Μπορεί από τον ΚΟΕ να πήρες μια λίστα με 30 εκτροφείς για να καταλήξεις τελικά ότι της προκοπής είναι μονο ένας ή και κανένας.
Συμφωνούμε σε αυτό.
Η διαφωνία μου είναι σε αυτο
Aυτό γίνεται από τις πρώτες σελίδες δυστυχώς. Αυτό το θέμα πρέπει να πυρποληθεί.
Ο άλλος που μπαίνει και ρωτάει προτείνετε μου εκτροφεία για την τάδε ράτσα και εμείς του απαντάμε πάρε τηλ τον κοε να μάθεις διαθέσιμες γέννες έχει την ικανότητα να κάνει ξεσκαρταρισμα; ούτε μια στο εκατομμύριο.
Αυτός που είναι σε θέση να το κάνει αυτό δεν έχει την ανάγκη να μπει και να ρωτήσει στο φόρουμ. Τα γνωρίζει ήδη αυτά.
Για μένα λοιπόν το παρόν θέμα λέει αλήθειες που πρέπει να γνωρίζει κάποιος που θα μπει στην διαδικασία να ψάξει για καθαρόαιμο σκύλο. Η αν το παρόν θέμα τελικά πρέπει ντε και καλά να καεί στην πυρά να προβληματιστουμε στο τι απαντάμε σε αυτόν που μπαίνει στο φόρουμ και ρωτάει.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εχετε διαβασει, ακουσει ποτε απο ανθρωπους που εχουν σχεση με το χωρο να μιλανε ανοιχτα με ονοματα για απατεωνες; Μονο υπονοουμενα και κλεισιματα ματιου. Απο τη μια γιατι θελουν να τα εχουν καλα με ολους και λογικο ειναι. Απο την αλλη, γιατι δε θελουν τραβηγματα με μηνυσεις κλπ.

Για να μη βγαλω την ουρα μου, απ εξω, και γω που εχω ακουσει και δει με τα ματια μου δουλεια δυο γνωστων εκτροφειων, δεν θα μιλουσα δημοσιως γιατι, πρωτον, δεν ειμαι του χωρου και δεν τους ξερω προσωπικα.

Τωρα που το σκεφτομαι, στον κοινωνικο κυκλο του Σαντσο :p υπαρχουν 4 σκυλια με πεντιγκρι. Τα 3 εχουν σοβαρα θεματα υγειας. Και το τεταρτο ειναι εκτος προτυπου.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ανοιχτά τελείως δεν είναι εύκολο να βγεις και να πεις ο τάδε εκτροφέας κάνει λαμογιές. Αν και αρκετές φορές στο φόρουμ έχει γίνει, να βγάλουμε δηλαδή "οφ" εκτροφέα με ονοματεπώνυμο - μερικές άμεσα και μερικές τεχνηέντως. Και ο λόγος που δεν είναι εύκολο να το κάνεις έτσι μπραφ ανοιχτά, είναι πρακτικός. Πολλά έχουμε ακούσει αλλά επειδή δεν έχουμε αποδεικτικά στα χέρια μας αποδεικτικά, ήτοι τεστ dna για να αμυνθούμε σε περίπτωση μήνυσης για συκοφαντική δυσφήμιση κλπ. Ή σε περίπτωση που ο εκτρφέας είναι ας πούμε η ρώσικη μαφία. :censored:
Σε πμ μπορείς πιο εύκολα να ξεστραβώσεις τον άλλον πιο "ανώδυνα".
Σε κάθε περίπτωση, ξεκινάς από ΚΟΕ για να αποφύγεις τους τελείως γκάου, και μετά ψάχνεις να ξεσκαρτάρεις το φάουλ. Εδώ βοηθάει και η παρακολούθηση εκθέσεων (έχω μάθει πολλλά κωτσομπολιά εκεί) και η συνομιλία με ιδιοκτήτες σκύλων από το τάδε εκτροφείο και όσο πιο πολλά παρασκηνιακά μάθεις τόσο καλύτερα.
@betty coltrane για το ένα τουλάχιστον σκυλί από τα 4 που λες (το ..."αγαπημένο" μου), με μια βόλτα στο φόρουμ και κανα 6μηνο σπουδές "παρασκηνιακών" εεεε... το ψάχνεις και λίγο καλύτερα. :D
 
  • Like
Reactions: Vania


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike καλα τα λες γενικα και δεν διαφωνω και πολυ μαζι σου.
Συμφωνω 100% με τον @manolo , για την περιβοητες λιστες του ΚΟΕ
Ομως αυτο που προτεινει ο @ISKENDER ,οσο και αν θα ηταν η ιδανικη λυση, πρακτικα δε μπορει να γινει δημοσιως...δε μπορεις να βγαλεις στην φορα μια black list, γιατι πρωτον ο καθενας εχει τα προσωπικα του βιωματα και κριτηρια,αρα δεν υπαρχει αντικειμενικος παραγοντας αξιοπιστιας μιας τετοιας λιστας, αλλα και γιατι
Πολλά έχουμε ακούσει αλλά επειδή δεν έχουμε αποδεικτικά στα χέρια μας αποδεικτικά, ήτοι τεστ dna για να αμυνθούμε σε περίπτωση μήνυσης για συκοφαντική δυσφήμιση κλπ. Ή σε περίπτωση που ο εκτρφέας είναι ας πούμε η ρώσικη μαφία. :censored:
Αρα οποιος θελει ρατσατο,πρεπει να ξεστραβωθει απο μονος του, να στρωσει κωλο κατω, να αφιερωσει παρα πολυ χρονο,να βρει την σωστη πηγη αποκτησης του σκυλου και να αντεχει η τσεπη του να σκασει το αντιστοιχο αντιτιμο.
Επειδη ομως η συντριπτικη πλειοψηφια των επιδοξων ιδιοκτητων ρατσατων σκυλιων, δεν ξερει την τυφλα του, εκτος απο το οτι του αρεσει εμφανισιακα η ταδε ρατσα, γνωμη μου οτι δεν θα σταματησει ποτε το φαινομενο της αγορας "λυκοσκυλο με 300€" απο την ΧΕ...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Θα μιλήσω ως κηδεμόνας απλός και όχι ως "εκτροφέας".Όταν έψαχνα για θυληκό σκυλο της φυλής μου δε μπορούσα με τίποτα να βρώ κουτάβι που να έχουν εξετάσεις υγείας της φυλής οι γεννήτορες πέρα απο αταξία,δυσπλασίες.Στο τέλος απελπίστηκα και πήρα ενα κουτάβι που θεώρησα καλό μορφολογικά και έκανα μόνη μου όλες τις εξετάσεις σε αυτό με την ελπίδα οτι θα είμαι τυχερή.Δεν είναι εύκολα τα πράγματα ώστε να βρείς εκτροφείς να έχουν κάνει το "κάτι" παραπάνω ώστε να μειώσουν πιθανότητες να εμφανίσουν κάτι κληρονομικό τα κουτάβια,βλέπετε εκτός από το κόστος των εξετάσεων υπάρχει και άγνοια...!Και γιατί να ασχοληθούν αφού πουλάνε και κανείς δε ζητάει το "κάτι" παραπάνω με ελάχιστες εξαιρέσεις.Μιλάμε για μια φυλή με πολλούς εκτροφείς και αρκετά διαδεδομένη...Πλέον γνωρίζω 2-3 που κάνουν οι οποίοι και πάλι είναι ελάχιστοι σε σχέση με τον αριθμό των εκτροφέων της φυλής και λίγο ακριβότεροι(?!) απο το μέσο όρο όπως είναι λογικό,μιας και δε χρειάζεται να κάνεις μόνος σου στο κουτάβι ενα σωρό εξετάσεις με μέσο κόστος τα 400€.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
γιατί να ασχοληθούν αφού πουλάνε και κανείς δε ζητάει το "κάτι" παραπάνω με ελάχιστες εξαιρέσεις
Δυστυχώς αυτό ακριβώς γίνεται.
Θεωρώ πως πρώτα εσύ (σαν εκτροφέας) οφείλεις να ζητάς το κάτι παραπάνω και να κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου.
Αλλιώς είσαι σαν τους άλλους, την μάζα.

Αλλά μπροστά στο κέρδος τί να κλάσει η τελειομανία...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3