Φιλοξενία SoS


Konstantinos Ko.

New Member
16 Μαρτίου 2018
3
1
Λάρισα
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι. Έχω έναν σκυλάκο 9 μηνών τον οποίο τον είχα βρει αδεσποτούλη πολύ μικρό (2 μηνών) και τον υιοθέτησα από τότε. Πέρα του ότι έχει γίνει το άλλο μου μισό, θα πρέπει να τον αποχωριστώ λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων στο εξωτερικό 5 περίπου μήνες (Αρχές Απριλίου - Σεπτέμβρη). Δυστυχώς δεν έχω βρει άτομο (σωστό) για την φιλοξενία του αυτό το χρονικό διάστημα που θα λείπω. Θα ήθελα να παρακαλέσω επειδή γνωρίζετε αρκετό ζωόφιλο κόσμο, μήπως γνωρίζεται κάποιον/κάποια που θα μπορούσε να κρατήσει τον σκυλάκο μου για αυτό το χρονικό διάστημα. Εννοείται πως θα διαθέτω κάθε μήνα ένα χρηματικό ποσό που θα συμφωνήσουμε για τις τροφές του και ότι άλλο χρειαστεί. Είναι πολύ κοινωνικός και παιχνιδιάρης, εμβολιασμένος, τσιπαρισμένος και αποπαρασιτωμένος.

28124450_1978832329045293_840124713_o.jpg


 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας στην περιοχή σου;
Κάποια αξιόλογη πανσιόν;
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Γιατί δεν τον παίρνεις μαζί σου; Στο εξωτερικό είναι δεν θεωρείται "πράγμα"...Θα βρεις σίγουρα κάπου να μείνεις με τον φίλο σου ;)
 


Konstantinos Ko.

New Member
16 Μαρτίου 2018
3
1
Λάρισα
Δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας στην περιοχή σου;
Κάποια αξιόλογη πανσιόν;
Δυστυχώς όχι. Όλες (οι περισσότερες τουλάχιστον) είναι στην περιοχή της Αθήνας και Θεσσαλονίκης.
 


Konstantinos Ko.

New Member
16 Μαρτίου 2018
3
1
Λάρισα
Γιατί δεν τον παίρνεις μαζί σου; Στο εξωτερικό είναι δεν θεωρείται "πράγμα"...Θα βρεις σίγουρα κάπου να μείνεις με τον φίλο σου ;)
Η φύση του επαγγέλματος μου δε μου επιτρέπει να τον έχω μαζί μου, δυστυχώς.
 
  • Like
Reactions: manin


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Δυστυχώς όχι. Όλες (οι περισσότερες τουλάχιστον) είναι στην περιοχή της Αθήνας και Θεσσαλονίκης.
Μπορεί να μην είναι κακή ιδέα, να τον πας Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Θα έχεις πολύ περισσότερο το κεφάλι σου ήσυχο, από το να εμπιστευτείς έναν ξένο. Εγώ αυτό θα έκανα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δυστυχώς θα έχω κουτάβια, αλλιώς θα σου το κράταγα ευχαρίστως.
Δες και λίγο εδώ: https://www.keeppet.gr/keepers
Εγώ βρήκα από δω μια κοπέλα που θα μου κρατήσει το Μάρκο όταν πάμε για 2 εβδομάδες στο εξωτερικό. Βέβαια πρέπει να τους τσεκάρεις, καλά, να μιλήσεις μαζί κλπ. αλλά για μένα πιστεύω ότι είναι καλύτερη λύση από το πανσιόν. Δηλαδή το σκυλί έχει μια πιο φυσιολογική ζωή παρά να είναι συνέχεια σε kennel και θα βγαίνει 2 φορές την ημέρα. Βέβαια η κοπέλα που βρήκα είναι και εκπαιδεύτρια σκύλων και εκπαίδευε ένα από τα κουτάβια μου οπότε την ξέρουν και οι ιδιοκτήτες του και γι' αυτό θα είμαι πιο ήσυχη.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επειδή η περίπτωση σου είναι ιδιαίτερη και για μεγάλο χρονικό διάστημα η καλύτερη επιλογή είναι να έρθεις σε συνεννόηση με κάποια pansion που διαθέτει χώρο ώστε το ζώο να προαύλιζεται σε συγκεκριμένο χώρο! Η ηλικία του είναι περίεργη και ενώ χρειάζεται κοινωνικοποίηση αυτό καλείται να ζήσει για κάποιους μήνες σε ξένο περιβάλλον! Ας είναι αυτό το περιβάλλον ένα φιλτραρισμένο περιβάλλον pansion παρά ένα περιβάλλον στο σπίτι κάποιου ξένου με βόλτες & γειτονιές αμφιβόλου ποιότητος!