Η ιστορία της Φρίντα


Status
Κλειδωμένο θέμα

betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Έγραψα και πριν ότι διακρίνεται η παραπάνω τάση στην στείρωση. Είτε προέρχεται από δικαιολογημένη αγωνία εκ μέρους των φιλοζωικών είτε από την μαλακία υπουργού και συλλόγου

Προς το παρόν θα είναι τεράστιο λάθος να τα ρίξουμε στο φιλοζωικό κίνημα. Το θέμα μας θα πρέπει να είναι οι συγκεκριμένοι που έκαναν αυτό που έκαναν

Και πριν από λίγο είπα στον Χάμερ να μην γενικεύει με χαρακτηρισμούς

Ας κρίνουμε τους ζηλωτές της περίπτωσης αυτής
Μα αυτο ακριβως εκανα νομιζω. :)
 
  • Like
Reactions: takisft




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
θα πάμε στην σελίδα τους και θα τους ρωτήσουμε
Χμμμμ...αν μάθουμε ποια φιλοζωική είναι, νομίζω καλύτερα να γίνει η συζήτηση με μήνυμα. Όχι δημόσια. Ευχαρίστως το κάνω κι εγώ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Χμμμμ...αν μάθουμε ποια φιλοζωική είναι, νομίζω καλύτερα να γίνει η συζήτηση με μήνυμα. Όχι δημόσια. Ευχαρίστως το κάνω κι εγώ.
Ναι, αν μπορείς

Εγώ από την άλλη οφείλω να πω και αναλαμβάνω την ευθύνη αυτών που λέω ότι η @elpinor είναι άκρως αξιόπιστο μέλος και θεωρώ ότι έχει μεταφέρει το θέμα με ακρίβεια
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω τί οργανωμένο εχει δραση στην Κυψέλη.
Πρεπει να είναι οργανωμένο για να εχουν δικο τους κτηνιατρο και νακαλουν αστυνομικούς.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Κάποιες φορές πιστευω οτι δεν υοαρχυπ Θεος.
Τις υπόλοιπες απλά είμαι σίγουρος.
Δε ξερω τι να γράψω γιατί πράγματικα με πιάνουν τα νεύρα μ.
Υπάρχει κάποιο προχειρο συμβόλαιο υιοθεσίας για να το διαβάσω?
 
  • Like
Reactions: Lettie and Eroe


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ναι, αν μπορείς

Εγώ από την άλλη οφείλω να πω και αναλαμβάνω την ευθύνη αυτών που λέω ότι η @elpinor είναι άκρως αξιόπιστο μέλος και θεωρώ ότι έχει μεταφέρει το θέμα με ακρίβεια
Δε νομιζω να αμφισβητησε κανεις την ελπινορ.
Ελπιζω να μαθεις περισσοτερες πληροφοριες @elpinor.
Χρειαζομαστε και εναν κτηνιατρο στο φορουμ ρε γμτ.
 
  • Like
Reactions: elpinor


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Σας είπα ότι τη Φρίντα την συναντάμε συχνά στην βόλτα μας από κουτάβι. Οτιδήποτε έχει να κάνει με την εμφάνιση, την συμπεριφορά και τον χαρακτήρα του ζώου πριν και μετά, είναι προσωπική μου μαρτυρία και δεν επιδέχεται αμφισβήτηση ή διαφορετική ερμηνεία.
Επίσης, από την όποια εμπειρία μου και λαμβάνοντας υπ' όψιν την επιφανειακή γνωριμία μου με τους κηδεμόνες (συναντήσεις στον δρόμο και τυπικές σκυλοκουβέντες) είναι άνθρωποι σοβαροί.
Το χρονικό της στείρωσης μου μεταφέρθηκε και δεν μπορώ να πάρω ευθύνη για την ακρίβεια του. Αλλά επειδή έγινε τμηματικά, δεν μπορώ να βρω λόγο να έχει σκόπιμα παραποιηθεί.
Όταν τους συνάντησα το φθινόπωρο (λίγο μετά την στείρωση) και είδα την αλλαγή στη Φρίντα (ήταν ήσυχη, απόμακρη και ελαφριά αδυνατισμένη), μου είπαν απλά ότι την στείρωσαν και δεν είχε συνέλθει ακόμη.
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα, η κατάσταση είχε επιδεινωθεί και είχε εκδηλωθεί και η φοβία. Τότε μου είπαν ότι στειρώθηκε βιαστικά και για τον εκπαιδευτή.
Μετά τους έχασα για πολλούς μήνες.
Σήμερα που την είδα σ' αυτήν την κατάσταση έπαθα σοκ. Ρώτησα αν ήταν άρρωστη και ο πιτσιρικάς μου είπε όλη την ιστορία.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω τί οργανωμένο εχει δραση στην Κυψέλη.
Πρεπει να είναι οργανωμένο για να εχουν δικο τους κτηνιατρο και νακαλουν αστυνομικούς.
Μην το λες...
Αν κρίνω από τις "κυρίες" που πιάνουν και στειρώνουν γάτες, ούτε οργάνωση έχουν ούτε τίποτε.
Έχουν μαζευτεί 3-4, τις πιάνουν και τις πάνε σ' έναν κοντινό κτηνίατρο που τους κάνει καλή τιμή.
Έχουν φωνάξει κατά καιρούς, πυροσβεστική ή αστυνομία για να "απεγκλωβίσουν" υποτίθεται γάτες, τις οποίες απλά δεν μπορούσαν να πιάσουν.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Άλλο ένα θέμα, στο οποίο αρχίζουμε να καταριόμαστε και να κρίνουμε, γενικώς, αορίστως και τους πάντες, στηριζόμενοι στις εικασίες που δημιουργεί ο καθένας μας στο κεφάλι του, αναλόγως των εμπειριών του.

@ioanna a δεν χρειάζεται να είναι της περιοχής η φιλοζωική. Μπορεί να εδρεύει οπουδήποτε στον Νομό Αττικής. Αν δεν έλεγε η elpinor, ότι η κυρία μένει κάπου παραδίπλα, θα σου έλεγα οπουδήποτε, ανά την Ελλάδα.

@elpinor ως έμπειρη "σκυλού" μπορείς αν θέλεις, να μάθεις από τους ανθρώπους, για ποια φιλοζωική πρόκειται και να επικοινωνήσεις κι εσύ μαζί τους. Πιστεύω μια χαρά θα καταφέρεις να βγάλεις μια άκρη. Αν όχι, θα περιοριστούμε σε άλλο ένα, αναμεταξύ μας πολυσέλιδο ανούσιο ανάθεμα, έτσι να μας βρίσκεται.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
@elpinor ως έμπειρη "σκυλού" μπορείς αν θέλεις, να μάθεις από τους ανθρώπους, για ποια φιλοζωική πρόκειται και να επικοινωνήσεις κι εσύ μαζί τους. Πιστεύω μια χαρά θα καταφέρεις να βγάλεις μια άκρη. Αν όχι, θα περιοριστούμε σε άλλο ένα, αναμεταξύ μας πολυσέλιδο ανούσιο ανάθεμα, έτσι να μας βρίσκεται.
Μόλις πετύχω κάποιον από τους γονείς. Ο πιτσιρικάς ήταν πολύ φορτισμένος και δεν θέλω να του βάλω ιδέες.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Με θηλυκό δεν εχω δει τετοιο προβλημα αλλά σχεδόν κάθε μέρα συναντώ στη βολτα δυο στειρωμένα αρσενικά, με σβησμένο βλέμμα, χωρίς ορεξη ούτε για παιχνιδι ούτε για την ίδια τη ζωή.. και μου ρχεται να αγκαλιάσω τον μ@λάκα τον Ηρωα και να του πω, σου υποσχομαι οτι δεν θα το κανω αυτό σε σένα.
Οι ιδιοκτήτες, εν τω μεταξυ, και οι 2 ειναι μεσα στην καλη χαρα γιατι οι σκύλοι τους "ηρέμησαν"..
 




stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Κάποιες φορές πιστευω οτι δεν υοαρχυπ Θεος.
Τις υπόλοιπες απλά είμαι σίγουρος.
Δε ξερω τι να γράψω γιατί πράγματικα με πιάνουν τα νεύρα μ.
Υπάρχει κάποιο προχειρο συμβόλαιο υιοθεσίας για να το διαβάσω?

Από εδώ πήρα εγώ τα κουτάβια.
Αυτό είναι το συμβόλαιο τους.
http://www.merimno.gr/files/iothesia.pdf

Και ένα ακόμη.
http://www.love4pets.gr/wp-content/uploads/Συμβόλαιο-Υιοθεσίας-ζώου.pdf

Οφείλω να ομολογήσω οτι ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν θα στειρώσω κάποιο από τα δύο (αρσενικό-θυληκό) και τι είδους στείρωση θα γίνει.
Κάθε γνώμη και άποψη είναι ευπρόσδεκτη.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs








ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Η Φριντα εχασε 9 κιλα επειδη στειρωθηκε?
Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα δεν το προκάλεσε η στείρωση ακριβώς αλλά το χρονικό σημείο της στείρωσης. Ενώ ο γιατρός της οικογένειας πρότεινε στείρωση μετά από δυο μήνες από το τέλος του οίστρου, η της φιλοζωικής επέμενε στο στείρωση "εδώ και τώρα" οπότε στειρώθηκε αμέσως μετά το τέλος του οίστρου. Οπότε το πρόβλημα το δημιούργησε το timing. Πάντως και εμένα η γιατρός μου μου είχε πει ότι καλό είναι να γίνεται η στείρωση στα μεσοδιαστήματα των οίστρων. δεν ξέρω όμως γιατί.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα δεν το προκάλεσε η στείρωση ακριβώς αλλά το χρονικό σημείο της στείρωσης. Ενώ ο γιατρός της οικογένειας πρότεινε στείρωση μετά από δυο μήνες από το τέλος του οίστρου, η της φιλοζωικής επέμενε στο στείρωση "εδώ και τώρα" οπότε στειρώθηκε αμέσως μετά το τέλος του οίστρου. Οπότε το πρόβλημα το δημιούργησε το timing. Πάντως και εμένα η γιατρός μου μου είχε πει ότι καλό είναι να γίνεται η στείρωση στα μεσοδιαστήματα των οίστρων. δεν ξέρω όμως γιατί.
Και ρωταω ξανα... εχασε 9 κιλα επειδη στειρωθηκε στο τελος του οιστρου?
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf