Καταλληλοτητα




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το κυριότερο θέμα που με απασχολουσε ήταν εάν μια τόσο δυναμική φυλή είναι κατάλληλη για τον γιο μου ο οποίος μου ζήτησε σκύλο και αμέσως σκέφτηκα αυτόν τον σκυλο
Οχι. Εαν γραφατε οτι θελετε να παρετε ΕΣΕΙΣ το dogo και οτι εχετε ενα γιο 15 χρονων και πως θα τα τα πανε κλπ κλπ θα ηταν αλλο θεμα.
Ας πουμε ομως οτι το περνετε... τι σκεφτεστε για το θεμα εκπαιδευση?
 
  • Like
Reactions: anastasiak


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Να ρωτήσω λίγο μέχρι να επανέλθει ο θεματοθέτης, πόσα κιλά μπορεί να φτάσει ένα ενήλικο dogo;
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
H υιοθεσία/αγορά σκύλου θα έχει (προβλεπτές και απρόβλεπτες) συνέπειες στην οικογένεια σου για χρόνια. Το βλέπω σε εμένα που είμαι ιδιοκτήτης σκύλου εδώ και δυο χρόνια περίπου χωρίς να έχω ποτέ σκύλο στη ζωή μου πριν. Προσωπικά με βοήθησε ότι υιοθέτησα ενήλικο αδέσποτο με ήπιο χαρακτήρα και μειωμένες συγκριτικά απαιτήσεις από άλλες φυλές ή νεαρότερης ηλικίας σκύλους. Είμαι 32 χρονών και κοιτώντας πίσω, δεν ξέρω αν θα ήμουν κατάλληλος για να έχω σκύλο στα 15 μου παρότι από παιδί ήθελα. Εγώ θα σου πρότεινα μια άλλη εναλλακτική, μιας που γράφεις ότι η απόκτηση σκύλου είναι επιθυμία του γιου σου. Φιλοξενείστε. Τόσα σκυλιά χρειάζονται φιλοξενία μέχρι να βρεθεί υιοθεσία. Ας δει πρώτα ο γιος σου τι συνεπάγεται η απόκτηση σκύλου. Εγώ όταν απέκτησα σκύλο είχα στο νου μου τις βόλτες και τα μπαλάκια. Δεν είχα στο νου μου την ερλίχεια, τις διάρροιες, την άρνηση να φάει, ότι θα μαζεύω τα κακά του, το γαύγισμα και ένα σωρό άλλα που προκύπτουν στην πορεία.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
45+/- αρσενικο, 40+/- θηλυκο
Θεωρητικά δηλαδή, ένα αρσενικό μπορεί να φτάσει και τα 50 κιλά. Ακόμα όμως και τα 40 κιλά ενός θηλυκού dogo μου φαίνονται πολλά και δύσκολα διαχειρήσιμα, όχι μόνο για έναν 15χρόνο, γενικότερα, ακόμα και για ενήλικα.
Προσωπικά, χωρίς καν να έχω εμπειρία από τόσο μεγαλόσωμους και δυνατούς σκύλους, θεωρώ ότι περισσότερο κάποιος δυσκολεύει την ζωή του με έναν τέτοιο σκύλο, παρά την κάνει ευχάριστη και διασκεδαστική. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος...
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θεωρητικά δηλαδή, ένα αρσενικό μπορεί να φτάσει και τα 50 κιλά. Ακόμα όμως και τα 40 κιλά ενός θηλυκού dogo μου φαίνονται πολλά και δύσκολα διαχειρήσιμα, όχι μόνο για έναν 15χρόνο, γενικότερα, ακόμα και για ενήλικα.
Προσωπικά, χωρίς καν να έχω εμπειρία από τόσο μεγαλόσωμους και δυνατούς σκύλους, θεωρώ ότι περισσότερο κάποιος δυσκολεύει την ζωή του με έναν τέτοιο σκύλο, παρά την κάνει ευχάριστη και διασκεδαστική. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος...
Τα κιλα σε συνδυασμο με το prey drive και την εκρηκτικοτητα του dogo ειναι συνδυασμος εκπληξη :D
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Τα κιλα σε συνδυασμο με το prey drive και την εκρηκτικοτητα του dogo ειναι συνδυασμος εκπληξη :D
Ρώτα κ εμένα που κάθε πρωι κάνω 10 χιλιόμετρα με ποδηλατο και το απόγευμα άλλα 10 , ή μια ώρα έλξη φορτίου, και αντίστροφα. ... Το "μπιπ" και το σκυλί θέλουν τρέξιμο πολυ!!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
to 15χρονο .. δεν είναι το θέμα
η κοπέλα της φωτο.. μια χαρα κουμανταρει το σκύλο που ειναι αρσενικος ενήλικος κι όχι δικός της....

ο σκύλος όμως έχει δουλευτεί και δουλέυεται υπεύθυνα από 2 μηνών μέχρι και σήμερα...

καταρχην ποιος θα έχει τν ευθύνη και την υπομονή για σωστή διαπαιδαγώγηση και μεγάλωμα του κουταβιου....
ποιος θ ααναλαβει όλα τα εξοδα που θα ακολουθ'ήσουν μετά την υιοθεσία ενος τετοιου κουταβιου...

η απόκτηση ενός σκύλου δεν γίνεται ποτέ ως αγορά δώρου...
πρέπει να ακολουθήσει σοβαρή σκέψη για την υιοθεσία ενος νέου μέλους στην οικογένεια...
 

Attachments





Panmakry

Member
24 Απριλίου 2018
11
5
52
Ο γιος μου μου ζήτησε ροτβαιλερ ή ντοκιμαντέρ και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις τρεις φιλες
 
  • Like
Reactions: alexxela




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ο γιος μου μου ζήτησε ροτβαιλερ ή ντοκιμαντέρ και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις τρεις φιλες
Για μένα οι επιλογές πρέπει να είναι μόνο οι 2 τελευταίες που είπες, γιατί η πρώτη ήταν αποκλειστικά δική σου και τώρα ο γιος εξέφρασε επιθυμία και θα πρέπει να γίνει σεβαστή

Dobermann ήθελες να γράψεις;
 








vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάλι γιατί έχω καταλάβει ότι έχει ανοίξει μια συζήτηση για σκύλο στην οικογένεια και τα "αρσενικά" της οικογένειας "φτιάχνονται" με μεγαλόσωμα, δυνατά σκυλιά; (δεν το λέω με μομφή)..
Μιας και είστε λοιπόν στην αναζήτηση, ξεκινήστε από διάβασμα για όλες τις ράτσες.. Με πρώτο γνώμονα υγεία και ανάγκες φυλής...
Διαβάστε (μαζί με τον μικρό) για κανένα 3μηνο, διάφορα φόρουμ με διάφορα θέματα, από καθαριότητα μέχρι εκπαίδευση, υποχρεώσεις, καλοκαιρινές διακοπες κλπ
Και μετά αφού έχετε διαβάσει και αποφασίσει, ξαναμπείτε στο φόρουμ για λοιπές λεπτομέρειες!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@Panmakry αν μένεις Αθήνα, είσαι πολύ τυχερός!

Πολύ σύντομα, έχει έκθεση μορφολογίας:
2 Διεθνείς Εκθέσεις Μορφολογίας CAC-CACIB & 1η Προκριματική Έκθεση για CRUFTS 2019 & Αναγνώριση

Πάρε τον μικρό και πηγαίνετε μια βόλτα. Χαζέψτε, ανακατευτείτε με τον κόσμο και πιάστε κουβέντα, με εκτροφείς και ιδιοκτήτες, όποιας φυλής σας κάνει κλικ.
Ποτέ δεν ξέρεις...
 


Lettie

Well-Known Member
15 Απριλίου 2018
51
142
Καβάλα
Εγώ πάλι γιατί έχω καταλάβει ότι έχει ανοίξει μια συζήτηση για σκύλο στην οικογένεια και τα "αρσενικά" της οικογένειας "φτιάχνονται" με μεγαλόσωμα, δυνατά σκυλιά;
Γιατί υπάρχει αυτή η διάσωση/διαφήμιση σε ίντερνετ καί τηλεόραση αυτων των σκύλων πολύ καλά εκπαιδευμένων και προσεγμενων. Φυσικό είναι να τραβάνε την προσοχή καί κατά συνέπεια τόν θαυμασμό... κανείς και πουθενά όμως δεν αναφέρουν τί χρειάζεται για να φτάσει σε αυτό το σημείο (τέλειο χειρισμό) αυτά τα σκυλιά.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάντως κάθε φορά που ακούω/βλέπω ροτ, μου έρχεται στο μυαλό μου η ταινία " Ο Αντίχριστος".. εκείνα τα διαβολικά ροτ με τα κόκκινα μάτια!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Eroe


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π