Βλαβερές τροφές, φυτά και ουσίες για τον σκύλο


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Περσι το γκρεμλιν οσαν κουταβι καταστρεψε τις 21/22 γλαστρες, ξεριζωσε τραβωντας με τα δοντια του ολα τα φυτα και τον αυτοματο ποτισμο μαζι.
Φετος τις κρεμασα απο τη κουπαστη στο 1.10. Μαζι με το υψος της γλαστρας πανε στο 1.30 και πανω τα φυτα. Ξαναμπαλωσα και τον αυτοματο. Δεν φτανει καλα να τις μασησει και δεν εχει δειξει ενδιαφερον προς το παρον (δεν εχουν φυτα βεβαια ακομα). Επιπλεον γλιτωσα απο χωματα, σαβουρα φυλλων κ.τ.λ και καθαριζεται πολυ ευκολα η βεραντα

Τωρα σκεφτομαι να ξαναφυτεψω λεβαντες βασιλικους και τετοια.

Το μπαμπου δε το τρωνε? Εμενα το ξερο που εχω γυρω γυρω το μασαει μανιωδως.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλο για να κρυβεις την θεα, σχετικα "ξερικο", αλλα και φυσικο εντομοδιωκτικο ειναι το λεμονοκυπαρισσο lemon cypress.
Δεν εχω διαβασει καπου οτι ειναι τοξικο για σκυλια ή γατες, αλλα με την μυρωδια που εχει πιστευω οτι ουτε που θα το ακουμπησουν, εχει μυρωδια τυπου σιτρονελας.
 
  • Like
Reactions: medusa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Καλο για να κρυβεις την θεα, σχετικα "ξερικο", αλλα και φυσικο εντομοδιωκτικο ειναι το λεμονοκυπαρισσο lemon cypress.
Δεν εχω διαβασει καπου οτι ειναι τοξικο για σκυλια ή γατες, αλλα με την μυρωδια που εχει πιστευω οτι ουτε που θα το ακουμπησουν, εχει μυρωδια τυπου σιτρονελας.
Cupressus macrocarpa - To βρίσκω toxic σε κάποια sites. Το είχα κάποτε με τον 1ο μου σκύλο, διάβασα ότι είναι τοξικό και το 'κανα δώρο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το μπαμπου δε το τρωνε? Εμενα το ξερο που εχω γυρω γυρω το μασαει μανιωδως.
Για μασούλημα είναι μάλλον επικίνδυνο γιατί έχει αυτά τα ψιλά σκληρά καλάμια. Εγώ το έβαλα σε μεγάλη (ψηλή σχετικά γλάστρα) με οχυρό άλλες γλάστρες γύρω για να μην έχουν πρόσβαση.
 
  • Like
Reactions: medusa


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Nepeta cataria και αρμπαροριζα.
Με το πρωτο μπορει να υπαρξει ενα μικρο προβληματακι αλλα οκ:p
 
  • Like
Reactions: medusa and Hammer


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Nepeta cataria και αρμπαροριζα.
Με το πρωτο μπορει να υπαρξει ενα μικρο προβληματακι αλλα οκ:p
To πρώτο το βγάζει toxic. Το δεύτερο επίσης διίστανται οι γνώμες των sites. το είχα βρει ως τοξικό και είχα εκπλαγεί.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τη nepeta την τρωνε η γατες χρονια τωρα,δεν ειναι τοξικη ουτε για ανθρωπους ουτε για ζωα.
Και αρμπαροριζα τρωνε και δεν μου περισσευει για να κανω γλυκο κυδωνι:LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
αμπαροριζα φτιαχνει ενα τυπος παγωτο στο χωριο, φοβερο.
Τοξικη δε ξερω αν ειναι, παντως σιγουρα οχι πολυ, το γκρεμλιν ξεριζωσε 2 περσι χωρις να παθει τιποτα
 






eldogo

Member
17 Ιουλίου 2018
13
0
32
Σοβαρα?για το σκορδο δεν το ηξερα...Μαλιστα ειχα δει παλαιοτερα σε ενα συνδρομιτικο την εκπομπη ενος Αυστραλου κτηνιατρου που ειχε πολλες συμβουλες και ελεγε πως μια σκελιδα 3-4 φορες την βδομαδα στο φαγητο του βοηθαει στην υγεια της καρδιας
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
39
Μάλλον θα έχει να κάνει με την ποσότητα, σε μικρές ποσότητες οκ σε ότι σημαίνει μεγάλες όχι.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τάτουλας ο μεγάλος (Datura inoxia Mill., Recurved Thorn Apple, Angel's Trumpet)
20190910_094411.jpg
Πολυ κοινο σε κηπους(καποιες φορες και ως καλλωπιστικο), ακαλλιεργητα χωραφια, αλανες.
Πολυ τοξικο.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Τό συναντάω στή βόλτα αυτό, πού καλύπτει τήν πρόσοψη αγροκτήματος, όντως μεγάλος ό Τάτουλας!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τό συναντάω στή βόλτα αυτό, πού καλύπτει τήν πρόσοψη αγροκτήματος, όντως μεγάλος ό Τάτουλας!
Ναι ειναι πολυ ευρωστο φυτο και τα ανθη του ομορφα
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Βρήκα αυτό:

Τα λουλούδια που βάζουμε στα βάζα ή αυτά που έχουμε σε γλάστρες τα συναντάμε σχεδόν σε κάθε σπίτι. Ωστόσο, μερικές φορές το κατοικίδιό σας μπορεί να θεωρήσει αυτά τα λουλούδια πολύ ελκυστικά και αρκετά γευστικά. Το πρόβλημα είναι ότι κάποια από αυτά είναι αρκετά τοξικά για τα κατοικίδιά μας:
Τριαντάφυλλο – μη τοξικό.
Γαρύφαλλο – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, σιελόρροια και έλλειψη όρεξης.
Ευκάλυπτος – παρόλο που δεν είναι λουλούδι, ο ευκάλυπτος χρησιμοποιείται συχνά ως διακοσμητική πρασινάδα. Είναι ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό και διάρροια.
Χρυσάνθεμο – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, σιελόρροια και έλλειψη όρεξης.
Τουλίπα – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, σιελόρροια και έλλειψη όρεξης.
Γλαδιόλα – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, σιελόρροια και έλλειψη όρεξης.
Μαργαρίτα – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, σιελόρροια, ζαλάδα και παραπάτημα και έλλειψη όρεξης.
Λίλιουμ – εξαιρετικά τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών ή μέρος του φυτού μπορεί να επιφέρουν εμετό, έλλειψη όρεξης και δυσλειτουργία νεφρών στις γάτες.
Ήλιος – μη τοξικό.
Ίριδα – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, σιελόρροια και κοιλιακούς πόνους.
Γυψοφύλη (baby’s breath) – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό και διάρροια.
Πουλί του Παραδείσου – ελαφρώς τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, και ζαλάδα και παραπάτημα.
Ασφόδελος – σχετικά τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, τρεμούλιασμα ή μυϊκό τρέμουλο.
Ορτανσία – σχετικά έως εξαιρετικά τοξικό. Το μάσημα ή η κατάποση των λουλουδιών μπορεί να επιφέρουν εμετό, διάρροια, σιελόρροια και έλλειψη όρεξης ή λιποθυμία. Επειδή τα λουλούδια της ορτανσίας περιέχουν κυανιούχο άλας (υδροκυάνιο), η κατάποση μεγάλης ποσότητας μπορεί να είναι αρκετά σοβαρή.
Πηγή: happydogsworld.com/Nooz.gr
Καλησπέρα.
Ο. Σκύλος μου εκλεψε 2 καραμέλες για το βήχα. Η μία είχε ευκάλυπτο (για αυτό και το ποστ} την έγλυψε κατά 20%. Μια άλλη χωρίς επικίνδυνα συστατικά με λεμόνι την έφαγε μισή. Το πήρα χαμπάρι μετά από καμιά ώρα πιστεύω... Ο σκύλος μέσα στη καλη χαρά... Χοροπηδάει από. Καναπέ σε καναπέ και κουνάει την ουρά του. Δεν έχει φάει πολύ σήμερα αλλά το κάνει αυτό καμία φορά. Και την επόμενη τρώει με πολύ όρεξη. Του έδωσα λίγο αλατόνερο μήπως τα κάνει εμετό αλλά δεν έχει κάνει. Και οι 2 καραμέλες δεν έχουν βλαπτικα γλυκαντικα.
Να Ανησυχώ η όχι;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλησπέρα.
Ο. Σκύλος μου εκλεψε 2 καραμέλες για το βήχα. Η μία είχε ευκάλυπτο (για αυτό και το ποστ} την έγλυψε κατά 20%. Μια άλλη χωρίς επικίνδυνα συστατικά με λεμόνι την έφαγε μισή. Το πήρα χαμπάρι μετά από καμιά ώρα πιστεύω... Ο σκύλος μέσα στη καλη χαρά... Χοροπηδάει από. Καναπέ σε καναπέ και κουνάει την ουρά του. Δεν έχει φάει πολύ σήμερα αλλά το κάνει αυτό καμία φορά. Και την επόμενη τρώει με πολύ όρεξη. Του έδωσα λίγο αλατόνερο μήπως τα κάνει εμετό αλλά δεν έχει κάνει. Και οι 2 καραμέλες δεν έχουν βλαπτικα γλυκαντικα.
Να Ανησυχώ η όχι;
Σχετικο, το αν θα πρεπει να ανησυχεις...Απο τη στιγμη που δεν παρουσιασε καποια αντιδραση προσωπικα θα ελεγα οχι, αλλα φυσικα θελει παρακολουθηση και αν δεις κατι το περιεργο πας στον κτηνιατρο.
Αυτο με το αλατονερο ποιος σου ειπε να το κανεις;
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Σχετικο, το αν θα πρεπει να ανησυχεις...Απο τη στιγμη που δεν παρουσιασε καποια αντιδραση προσωπικα θα ελεγα οχι, αλλα φυσικα θελει παρακολουθηση και αν δεις κατι το περιεργο πας στον κτηνιατρο.
Αυτο με το αλατονερο ποιος σου ειπε να το κανεις;
Το αλατονερο ξέρω ότι είναι τρόπος για να κάνει εμετό. Εγώ το σκέφτηκα προκειμένου να αποβάλει οτιδήποτε βλαβερό έχει στο στομάχι. Αν δεις τι ώρα έγραψα το μυνημα αρχικά... Θα καταλάβεις... Όλα δύσκολα εκείνη τη στιγμή...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το αλατονερο ξέρω ότι είναι τρόπος για να κάνει εμετό. Εγώ το σκέφτηκα προκειμένου να αποβάλει οτιδήποτε βλαβερό έχει στο στομάχι. Αν δεις τι ώρα έγραψα το μυνημα αρχικά... Θα καταλάβεις... Όλα δύσκολα εκείνη τη στιγμή...
Οκ κατανοητο, προσπαθησες να βρεις μια λυση "της στιγμης" με οτι ειχες διαθεσιμο...Ρωτησα οχι για να σε κρινω, αλλα επειδη δεν το εχω ξανακουσει. Γενικα το αλατι το αποφευγουμε στους σκυλους(μονο μικρες ποσοτητες).
Οταν εχει να κανει με τα ζωα ενας απο τους κανονες μου(που προσπαθω οσο μπορω να εφαρμοζω) ειναι οτι οταν δεν εισαι απολυτα σιγουρος οτι πρεπει να κανεις κατι, μην κανεις τιποτα.
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Πολύ σωστό σε βρίσκω πάντα η πράξη πρέπει να δικαιολογείται από τη κατάσταση. Γενινα ναι μακριά από αλάτια και πολλά άλλα. Απλά έκρινα ότι θα έκανε εμετό μέχρι εκεί γιατί φοβόμουν μην ειναι αργά. Ευτυχώς ο μικρούλης χοροπηδάει με αρκετή ενέργεια... Οπότε θεωρώ ότι τη γλιτώσαμε...
 
  • Like
Reactions: Hammer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3