Τι κάνω λάθος ;


13 Μαρτίου 2018
7
4
Καλησπέρα σας εχω ενα κουτάβι θηλυκό 4,5 μηνών papillon στην αρχή της έδωσα τροφή belcando για κουταβακια που είχε μεσα και μητρικό γάλα καθώς την πήρα 40 ημερών και εκείνος που την είχε της έδινε μια ξηρά τροφή άγνωστης προέλευσης, ψάχνοντας όσο μεγάλωνε, κατι καλο για αυτήν πήγα στην acana .το παιδί στο pet shop μου έδωσε την κίτρινη συσκευασία που ειναι για κουτάβια που φτάνουν μέχρι 25 kg ενώ η δικιά μ θα φτάσει το πολυ μέχρι 5kg και μ εξήγησε πως η μπλε που ειναι η κατάλληλη γιαυτην ειναι πολυ λιπαρή και θα της φανεί βαριά .την δέχτηκε την κίτρινη παρα πολυ καλα της άρεσε πολυ ,καλα και σφιχτά κακά και όλα καλα .πάω να ξαναπάρω και μ λεει πάρε την μπλε η οποία ειναι η Acana small pappy αλλα στην αρχή οκ έτρωγε όμως εδώ και μέρες δεν την πολυ θέλει την μυρίζει τρώει λίγο και τίποτα μετά .ανυσηχω τι να κάνω ; Τι μ προτείνετε εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Πήρες λίγο νωρίς την μικρή και θα χρειαστει να δώσεις πολύ προσοχή στην κοινωνικοποίησή της, στα εμβόλιά της και στις αποπαρασιτώσεις. Στο θέμα μας τώρα..
Με την ακάνα είχα παρόμοια εμπειρία, η μεγάλη μου σκύλα δεν την ήθελε με τπτ, όπως και η γάτα που είχα μαζέψει από τον δρόμο περιφρονούσε την αντίστοιχη γατίσια εκδοχή. Έχω ακούσει από πολλούς ότι σε ορισμένα ζώα φαίνεται άνοστη/αδιαφορη στη μυρωδιά.

Υπαρχουν κι άλλες τροφές για κουτάβια της ίδιας ποιότητας.

Βέβαια σιγουρέψου πρωτα οτι δεν είναι θέμα ζέστης ή κάποιας ασθένειας, γιατί γενικά η ανορεξια μπορεί να έχει και αυτές της αιτίες. Πολλά σκυλιά (όπως κι οι άνθρωποι) δεν έχουν όρεξη να φάνε πολύ όταν κάνει ζέστη, και επίσης όταν είναι άρρωστα. Αν το κουτάβι είναι κεφάτο, παίζει, πίνει νερό, δεν κοιμάται πιο πολυ απο το συνηθισμένο, τότε μάλλον απλά δεν του αρέσει η τροφή.

Αν δεις υπνηλία, υποτονία, εμετό, διάρροια κλπ τότε πρέπει μα απευθυνθείς άμεσα σε κτηνίατρο.
 
  • Like
Reactions: Δέλτα


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Γενικά λέγετε για την Acana ότι δεν είναι ιδιαίτερα εύγευστη παρόλο που είναι καλής ποιότητας τροφή. Λογικά την ψιλοβαρέθηκε. (εκτός και αν η ανορεξία οφείλετε σε κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας) δοκίμασε να προσθέσεις λίγο λάδι σολομού ή λάδι καρύδας ή λίγο υγρή τροφή για να την κάνεις πιο δελεαστική
 
  • Like
Reactions: Eroe


13 Μαρτίου 2018
7
4
η αλήθεια ειναι πως ειναι πολυ κοινωνική καθώς κάνω με πολυ κόσμο καθημερινά αλλα στα αλλα σκυλιά δεν τους δίνει κάν σημασία και κρύβεται πίσω απο τα πόδια μ :/ όσο για την τροφή όταν της κάνω με παιχνίδια η της τα βάζω κάτω τα τρώει μια χαρά υπέθεσα πως έφταιγε το πιάτο αλλα ούτε εχω αλλάξει τα πάντα κοίταγα να μν τα πλένω με απορρυπαντικό έντονο ακόμα και σε πλαστικό πιατάκι αλλα πάλι νάζια
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Επίσης καλό είναι τώρα που είναι κουτάβι να τρώει την τροφή από το χέρι σου όσο γίνετε κατά την εκπαίδευση
 
  • Like
Reactions: Eroe


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Εμενα της αρεσε μονο η acana και η orijen. Οι άλλες την αφησαν παγερα αδιαφορη. Της εδωσα eukanuba puppy, eucanuba joint mobility, taste of the wild wild boar, taste of the wild byson, ενα μεγαλο διαστημα ετρωγε orijen original και τωρα τρωει την acana praire poultry.
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εμενα της αρεσε μονο η acana και η orijen. Οι άλλες την αφησαν παγερα αδιαφορη. Της εδωσα eukanuba puppy, eucanuba joint mobility, taste of the wild wild boar, taste of the wild byson, ενα μεγαλο διαστημα ετρωγε orijen original και τωρα τρωει την acana praire poultry.
Τυχερε. Εμένα είναι η μοναδική συνταγή της acana που ούτε να την μυρίσουν δεν θέλουν. Όλες τις άλλες (wild coast, classic red, cobb chicken and greens) τις ρουφάνε.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Τυχερε. Εμένα είναι η μοναδική συνταγή της acana που ούτε να την μυρίσουν δεν θέλουν. Όλες τις άλλες (wild coast, classic red, cobb chicken and greens) τις ρουφάνε.
Εχει μεσα κατι σαν βρωμη ισως γι αυτο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf