Η Μόκα


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Καλησπέρα και απο εμάς..Η Μόκα είναι 2 μισή χρόνων. Την υιοθετησαμε πριν 10 μέρες . Η οικογένεια που τη είχε την αγαπούσε και την πρόσεχε πάρα πολύ αλλά αναγκαστικά έπρεπε να την δώσουν γιατί απ ότι φαινεται το ενός χρόνων κοριτσάκι τους 3ο στη σειρά ειναι αλλεργικό. Και κάπως έτσι φανήκαμε τοοοσο τυχεροί και ήρθε στα χέρια μας. Λιγες μέρες μαζί μας και είναι σαν να την έχουμε χρόνια. Τόσο έξυπνη παιχνιδιάρα και τρυφερή. Έχει προσαρμοστεί στην καθημερινότητα μας και εμείς στις δικές της ανάγκες. Ενας υπέροχος χαρακτήρας που μόνο χαρα έφερε στην οικογένεια μας. Θα σας ζαλίζουμε για πολλά θέματα απο εδώ και πέρα οπότε καλώς τα δεχτήκατε.
 

Attachments



Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Κούκλα η Μόκα μόνο μην της φοράτε τον πνίχτη μέσα στο σπίτι είναι λίγο επικίνδυνο
 
  • Like
Reactions: Eroe




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καλή συμβίωση να έχετε! Μόνο υγεία εύχομαι, μακριά από τα προβλήματα που κουβαλάει η συγκεκριμένη ράτσα...

μόνο μην της φοράτε τον πνίχτη μέσα στο σπίτι είναι λίγο επικίνδυνο
Γιατί;
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Είχε κάτσει η δικιά μας κανένα μισάωρο στο μπαλκόνι που είχαμε ανοιχτά και σκέφτηκα ότι χάζευε. Προσπάθησε να βγάλει τον πνίχτη με το πόδι, μπλέχτηκαν τα νύχια της, κατάφερε να τον σηκώσει μέχρι το στόμα όπου σε ένα από τα κρικάκια μπήκε ένα δόντι και βρήκα ένα σκυλί που είχε ματώσει από 2 μεριές(n)
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Γιατί;
Γιατί μπορεί να πιαστεί σε 1002 πράγματα και να βρεθεί το σκυλι πνιγμένο. Εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα την δικιά μου ούτε με απλό κολαρο για τον ίδιο λόγο. Και ναι αυτό είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει αρκετά συχνά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Γιατί μπορεί να πιαστεί σε 1002 πράγματα και να βρεθεί το σκυλι πνιγμένο. Εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα την δικιά μου ούτε με απλό κολαρο για τον ίδιο λόγο. Και ναι αυτό είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει αρκετά συχνά.
Μου λες ως παράδειγμα 2 πράγματα στα οποία μπορεί να πιαστεί ο πνίχτης ή το κολάρο μέσα στο σπίτι;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μου λες ως παράδειγμα 2 πράγματα στα οποία μπορεί να πιαστεί ο πνίχτης ή το κολάρο μέσα στο σπίτι;
Καθε μερα βρισκουν σκυλια να κρεμονται απο τα πομολα στις πορτες και απο τις βανες των καλοριφερ. Καλα δεν τα βλεπεις; δεν τα ακους; Σε αλλη χωρα εισαι;:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Της τον εχω βγαλει τον πνίχτη εδώ και δύο μέρες. Βασικά εγω τον έβγαλα γιατί δεν μου άρεσε αισθητικά χωρίς να φαντάζομαι ότι μπορεί να είναι επικίνδυνος . Έξω φοράει στηθολουρο. Εχω παραγγείλει ενα κολάρο πιο κοριτσίστικο . :D:D:D
 
  • Like
Reactions: Eroe


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Μου λες ως παράδειγμα 2 πράγματα στα οποία μπορεί να πιαστεί ο πνίχτης ή το κολάρο μέσα στο σπίτι;
Καθε μερα βρισκουν σκυλια να κρεμονται απο τα πομολα στις πορτες και απο τις βανες των καλοριφερ. Καλα δεν τα βλεπεις; δεν τα ακους; Σε αλλη χωρα εισαι;:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Ένα παράδειγμα έχει είδη δοθεί παραπάνω.
http://www.animalbehaviorcollege.com/blog/dog-strangulation-by-collar/
Ακόμα χειρότερα αν έχεις 2 ή παραπάνω σκυλιά
https://www.whole-dog-journal.com/issues/16_5/features/take-it-all-off_20740-1.html
http://www.luvakis.com/collar-entrapment-strangulation-and-cpcr-techniques-article.html
Έχω κι άλλα αλλά νομίζω το πιάσατε. Προσωπικά προτιμώ να αφιερώσω τα 2 δευτερόλεπτα που μου παίρνει στην πόρτα μετά την βόλτα για να βγάλω το κολάρο.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καθε μερα βρισκουν σκυλια να κρεμονται απο τα πομολα στις πορτες και απο τις βανες των καλοριφερ. Καλα δεν τα βλεπεις; δεν τα ακους; Σε αλλη χωρα εισαι;:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Δεν εχω δει, ουτε εχω ακουσει τετοια περιστατικα...αληθεια...
Αυτο που εχω ακουσει πολλες φορες (και εχω δει και μια φορα δυστυχως), ειναι τα σκυλια που εχουν κρεμαστει απο το λουρι τους, εξω απο τα καγκελα του μπαλκονιου που τα εχουν μονιμα δεμενα.

Ένα παράδειγμα έχει είδη δοθεί παραπάνω.
http://www.animalbehaviorcollege.com/blog/dog-strangulation-by-collar/
Ακόμα χειρότερα αν έχεις 2 ή παραπάνω σκυλιά
https://www.whole-dog-journal.com/issues/16_5/features/take-it-all-off_20740-1.html
http://www.luvakis.com/collar-entrapment-strangulation-and-cpcr-techniques-article.html
Έχω κι άλλα αλλά νομίζω το πιάσατε. Προσωπικά προτιμώ να αφιερώσω τα 2 δευτερόλεπτα που μου παίρνει στην πόρτα μετά την βόλτα για να βγάλω το κολάρο.
Σε οτι εχεις παραθεσει αναφερονται τα εξης:
Κινδυνος να πιαστει η ταυτοτητα αναμεσα στα σιδερα του crate.
Μεγαλυτερος κινδυνος να πιαστουν τα δοντια ενος σκυλου στο κολαρο αλλου σκυλου κατα την διαρκεια παιχνιδιου μεταξυ τους.
Βασικο επιχειρημα οτι τοσες μεγαλες εταιριες εχουν βγαλει brake-away κολαρα, αρα υπαρχει καποιος λογος (marketing με αλλα λογια)

Τα δικα μου σχολια, επειδη εσυ μιλησες για 1002 πραγματα που μπορει να πιαστει μεσα στο σπιτι ο πνιχτης ή το κολαρο:
Τα καγκελα του crate εχουν μεγαλυτερο ανοιγμα απο τον κρικο του πνιχτη, και απο την ταμπελα του σκυλιου, εκτος αν εχει βαλει ο αλλος καμια ταμπελα 5εκ. σε κανενα σκυλι 5 κιλων (αρα και μικρο crate)...Οποτε δεν καταλαβαινω πως μπορει να συμβει ατυχημα σε αυτη την περιπτωση. Μονο αν το σκυλι φοραει κανενα τεραστιο (και παλι δυσαναλογα μεγαλο με το μεγεθος του σκυλου) και σκληρο υφασματινο κολλαρο;; Και παλι , δε νομιζω οτι μπορει να συμβει...
Οταν παιζουν δυο σκυλια μεταξυ τους, ειναι πολυ πιο απαραιτητο να φορανε κολαρο για να μπορεις να τα ελεγξεις. Και προφανως οι ιδιοκτητες τους ειναι παντα παροντες, σε περιπτωση ατυχηματος...

Εγω θεωρω πολυ πιο χρησιμο να φοραει παντα ο σκυλος κατι, απο το οποιο να μπορεις να τον πιασεις αμεσα σε περιπτωση αναγκης. Και μεσα στο σπιτι.

Αντε να συμφωνησω πως οταν φευγεις και αφηνεις μονο του στον σκυλο στο σπιτι, να του βγαλεις το κολαρο, για να αποφυγεις και αυτο το 1/1000 του να συμβει κατι...(αν και σε αυτο το σεναριο του σκυλου μονου στο σπιτι, υπαρχει μια περιπτωση που ο σκυλος ειναι προτιμοτερο να φοραει το κολαρο του,αλλα τελος παντων...)

Η καθαρα προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι ο σκυλος μου δεν σκαρφαλωνει σε καλοριφερ, ουτε χοροπηδαει καθολου, ποσο μαλλον συριζα στα πομολα... ουτε υπαρχουν αλλα σημεια μεσα στο σπιτι για να πιαστει το κολαρο του. Τωρα, ο καθενας αποφασιζει τι πρεπει να κανει...
 
  • Like
Reactions: paliotspos


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Έχω βρει 2 φορές βγαλμένο το σκάλιμπορ όταν γύρισα στο σπίτι - προφανώς έπαιζαν και το έβγαλαν. Επίσης, έξω στο δρόμο έχει μαγκώσει το στηθόλουρο σε προφυλαχτήρα παρκαρισμένου αυτοκινήτου και σε έναν σύρτη στην εξώπορτα της πυλωτής. Γενικά μέσα στο σπίτι - ειδικά όταν λείπω δεν θα αισθανόμουν ασφαλής με κολάρο.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πάντως όχι πνίχτη. Ένα ελαφρύ υφασμάτινο κολάρο ναι (αλλά όχι όταν λείπεις)... Όχι πνίχτη... Γενικά ο πνίχτης θέλει μετρημένη χρήση και όχι σε μόνιμη βάση, και μόνο με καθοδήγηση καλού εκπτη ή πολύ έμπειρου τέλως πάντων ιδιοκτήτη.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
θερμό το καλωσόρισμα στη Μόκα ... να σου ζήσει η κούκλα (με κολάρο η χωρίς)...
Από την εμπειρία μου συμφωνώ με τον προλαλήσαντα Χάρη ότι καλύτερα να το φοράνε ώστε να χεις από κάπου να τους πιάσεις σε περίπτωση ανάγκης..
απλά πιστεύω η όλη φάση είναι του τύπου "κάποιος έπεσε και σκοτώθηκε σε σκάλες..τέρμα οι σκάλες"...ατυχήματα συμβαίνουν συνέχεια και ότι και να κάνεις ποτέ δεν τα αποφεύγεις όλα...δεν θα βγάλει κάπου να το συζητάτε..
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Μου λες ως παράδειγμα 2 πράγματα στα οποία μπορεί να πιαστεί ο πνίχτης ή το κολάρο μέσα στο σπίτι;
Στο crate εχει πιαστει 2 φορες, τη μια ηταν μεσα στο crate, επαθε πανικο και καναμε αμαν να το βγαλουμε απο εκει που ειχε πιαστει και την αλλη περναγε διπλα απο το crate και πιαστηκε. Την πρωτη το θεωρησα τυχαιο γεγονος, την δευτερη σταματησα να φοραω το οτιδηποτε μεσα στο σπιτι και πλεον το θεωρω κι εγω αρκετα επικινδυνο.
 
  • Like
Reactions: vek




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Στο crate εχει πιαστει 2 φορες, τη μια ηταν μεσα στο crate, επαθε πανικο και καναμε αμαν να το βγαλουμε απο εκει που ειχε πιαστει και την αλλη περναγε διπλα απο το crate και πιαστηκε. Την πρωτη το θεωρησα τυχαιο γεγονος, την δευτερη σταματησα να φοραω το οτιδηποτε μεσα στο σπιτι και πλεον το θεωρω κι εγω αρκετα επικινδυνο.
τι ακριβως ειχε πιαστει στο crate και που; και ποσα κιλα σκυλι, τι μεγεθος crate;
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
τι ακριβως ειχε πιαστει στο crate και που; και ποσα κιλα σκυλι, τι μεγεθος crate;
50 κιλα σκυλος 1.22 crate. Πιαστηκε ο κρικος του πνιχτη, που μη με ρωτας, δεν θυμαμαι ή μαλλον απο την ταραχη δεν προσεξα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ρε παιδια αλυσιδες πλοιων εχετε για πνιχτες; ψαχνω να βρω σημειο που μπορει να πιαστει ο πνιχτης ή ο κρικος του στο crate του δικου μου, αλλα δεν βρισκω!
anyway, προφανως καπως/καποτε να μπορει να συμβει, αναλογα με τις εκαστοτε συνθηκες.
την αποψη μου την ειπα νωριτερα (το σκυλι να φοραει παντα κατι απ' οπου θα μπορεις να το πιασεις) και συμφωνω απολυτα με αυτο
η όλη φάση είναι του τύπου "κάποιος έπεσε και σκοτώθηκε σε σκάλες..τέρμα οι σκάλες"...ατυχήματα συμβαίνουν συνέχεια και ότι και να κάνεις ποτέ δεν τα αποφεύγεις όλα...