Ημίαιμος ελλ. Ποιμενικός-σπίτι


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
2-3 βολτες 40 λεπτων, 4 φορες την εβδομαδα η μια βολτα ειναι βουνο.
Σπιτι αραλικι, υπνος που διακοπτεται αρκετα συχνα για αναχαιτηση των εχθρων μας.
Στο χωρο του σπιτιου το 98% των ανθρωπων και ζωων ειναι εχθροι μας...

Στην βολτα στην πολη αγνοει τους ανθρωπους, σαν να μην υπαρχουν.
Οι γατες επισης δεν υπαρχουν, εξαιρεση αποτελουν οι γατες που τρωνε κατι.
Εκει η τακτικη ειναι να τρομαξεις τη γατα με αποτομο πεσιμο και να βουτηξεις γρηγορα αυτο που ετρωγε...
Στο σπιτι οι γατες ειναι εχθροι.

Αγνοει τους μικροσωμους σκυλους ακομα κι αν γαυγιζουν στους 10 ποντους απο τη μουρη του, αν τον δαγκωσουν θα κανει ελαφρια διορθωση ή θα σκασει μπατσα με το ποδι.

Οι μεγαλοσωμοι αρσενικοι ειναι ολοι εχθροι αν δειξουν το παραμικρο ιχνος επιθετικης στασης, αν ειναι φιλικοι ή θελουν να παιξουν ολα καλα, συνηθως μυριζονται για ενα δυο λεπτα και μετα τους αγνοει εντελως.

Με τις θηλυκες ειναι διαχυτικος και θελει παιχνιδια, εκτος αν ειναι κοντα αλλος αρσενικος και ειναι στα κοκκινα, σε αυτη τη φαση αν τον πλησιασει η θηλυκια θα την διορθωσει...

Στο βουνο ειναι ολοι εχθροι, ανθρωποι, αλλα σκυλια, καποτε και οι χελωνες αλλα το ξεπερασε αυτο.
Ο μεγαλυτερος ποθος του ειναι ο λαγος και μπορει να κυνηγησει αλεπου μεχρι την ακρη του κοσμου αν την συναντησει.
Η μυρωδια του λαγου και μονο, μπορει να τον τρελανει....
Ελευθερος στο βουνο ακουει, ολα καλα, μεχρι να συναντησει κατι απο τα παραπανω, μετα ειναι σαν να μην υπαρχεις...
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλημέρα σε όλους και να χαίρεσται τους ΕΠ σας.

Τα δικά μου σήμερα βλέποντας για πρώτη φορά αληθινά πρόβατα στο διπλανό οικόπεδο.
Τα παίξανε τελείως.
Το κανονικό τσοπανόσκυλο του κοπαδιού δεν έδωσε σημασία.
 

Attachments



Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Τη Θαλεια τη βρηκα σε ημιαγροτικη περιοχη κοντα σε κοπαδια... δεν ξερω και ποσο μοιαζει με ποιμενικο ( εγω που τη βλεπω καθε μερα πως αναπτυσσεται, νομιζω πολυ) , αν ηταν του τσοπανη στα 100 μετρα και την εστειλε με σπασμενο το ποδι... αλλα θα σου πω 2 πραγματα...
1. Γαυγιζει συνεχεια και σε οτι κινειται. Ακομα και σε μενα οταν με βλεπει στον πανω οροφο μεχρι να καταλαβει οτι ειμαι εγω.
2. Δε θελει καναπεδες και αραγμα αγκαλιτσα... αντε μια στις 10- πιασαμε τζοκερ ... στο γκαζον στον κηπο ειναι χαρουμενη να κυνηγαει το γατο ή τις άλλες σκύλες. ( Τα νευρα μου τσανταλια γιατι εμενα ο ερωτας μου ειναι τα ντογκο- αλλη φαση).
30656624_10156476538838478_4604773448953102336_n.jpg
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Τη Θαλεια τη βρηκα σε ημιαγροτικη περιοχη κοντα σε κοπαδια... δεν ξερω και ποσο μοιαζει με ποιμενικο ( εγω που τη βλεπω καθε μερα πως αναπτυσσεται, νομιζω πολυ) , αν ηταν του τσοπανη στα 100 μετρα και την εστειλε με σπασμενο το ποδι... αλλα θα σου πω 2 πραγματα...
1. Γαυγιζει συνεχεια και σε οτι κινειται. Ακομα και σε μενα οταν με βλεπει στον πανω οροφο μεχρι να καταλαβει οτι ειμαι εγω.
2. Δε θελει καναπεδες και αραγμα αγκαλιτσα... αντε μια στις 10- πιασαμε τζοκερ ... στο γκαζον στον κηπο ειναι χαρουμενη να κυνηγαει το γατο ή τις άλλες σκύλες. ( Τα νευρα μου τσανταλια γιατι εμενα ο ερωτας μου ειναι τα ντογκο- αλλη φαση).
View attachment 67311

Νομίζω ότι το ξέρεις. ΥΠΟΜΟΝΗ.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Νομίζω ότι το ξέρεις. ΥΠΟΜΟΝΗ.
Υπομονη σε τι?
1.Να γαυγιζει πιο πολυ ? Θα την σκοτωσω εγω ή η Ηρα η οποια σαν σωστο Καναριο καθε φορα που σηκωνει το κεφαλι της να δει γιατι γαυγιζει η Θαλεια ξεφυσαει για τη ματαιοτητα του πραγματος :LOL:
2.Να αρχισει να μου κανει αγκαλιτσες ? Μπααααα.... πιο πιθανο ειναι να τις κανει στη χελωνα στο εξοχικο που την προσεχει μη της την πειραξει κανεις :cool:
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Ο μεγαλυτερος ποθος του ειναι ο λαγος και μπορει να κυνηγησει αλεπου μεχρι την ακρη του κοσμου αν την συναντησει.
Η μυρωδια του λαγου και μονο, μπορει να τον τρελανει....
Εσύ με το ζαγάρ (!!) γιατί σχολιάζεις σε θέμα με ΕΠ ; :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εσύ με το ζαγάρ (!!) γιατί σχολιάζεις σε θέμα με ΕΠ ; :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Ελα ντε!
Τελος αυριο κανονιζω τεστ dna κι αμα δω τιποτα περιεργο θα το δεσω σε δεντρο το ζουλαπι και θα φυγω!!
 
  • Like
Reactions: ioanna a and AGRIAN




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Μου βγηκε ο καφες απο την μυτη....
Θα πρεπει να το τραβηξω video. Γινεται ετσι ακριβως οπως το περιγραφω. Σηκωμα κεφαλιου, τεντωμα αυτιων, κοιταγμα στο υπερπεραν (συνηθως εκει γαυγιζει η Θαλεια), κοιταγμα τη Θαλεια, ξαπλωμα κεφαλιου και ενα υποκωφο "ουφφφφφφφ" με τα χειλια της να φουσκωνουν και να αχνοφαινεται μια φουσκα σαλιου. Σε 2 δευτερα ροχαλιτο παλι.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Θα πρεπει να το τραβηξω video. Γινεται ετσι ακριβως οπως το περιγραφω. Σηκωμα κεφαλιου, τεντωμα αυτιων, κοιταγμα στο υπερπεραν (συνηθως εκει γαυγιζει η Θαλεια), κοιταγμα τη Θαλεια, ξαπλωμα κεφαλιου και ενα υποκωφο "ουφφφφφφφ" με τα χειλια της να φουσκωνουν και να αχνοφαινεται μια φουσκα σαλιου. Σε 2 δευτερα ροχαλιτο παλι.
Το μπανντογκ ειναι ρεαλιστης, το τσοπανοσκυλο εχει φαντασια...
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ίσως λίγο χαζή ερώτηση, αλλά δεν το έχω διαβάσει κάπου. Πως είναι οι ΕΠ σας με τη ζεστή το καλοκαίρι? (n)
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Γινεται ενα με τα πλακακια και η ανασα του ακουγεται σαν του Darth Vader...
:LOL: άρα είναι λίγο υποτονικοι γενικότερα... ευχαριστώ πολύ! Ξέρω ότι δεν είναι όλα τα σκυλια το ίδιο, απλά ήθελα να δω λίγο τι να περιμένω από τον μικρό:oops:
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλα ο δικος σου ειναι φουλ κουταβος τωρα, θα σε τρεξει καλα δεν χαμπαριαζει ζεστες:)
Ειναι πολυ ωραιος εισαστε τυχεροι και οι δυο
 
  • Like
Reactions: Vanessa99


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλα ο δικος σου ειναι φουλ κουταβος τωρα, θα σε τρεξει καλα δεν χαμπαριαζει ζεστες:)
Ειναι πολυ ωραιος εισαστε τυχεροι και οι δυο
Ευχαριστούμε πολύ!! (Αν και άλλος είναι το αφεντικό για αυτόν:notworthy:)
Αχαχαχα λες? Είναι λίγο υποτονικος γενικά, ειδικά από τότε με το θέμα με το πόδι του. Θέλει συνέχεια χάδια (με βλέπει και γυρνάει ανάσκελα) και να δαγκώνει ο,τι κινείται. Βέβαια φταίω και εγώ λίγο σε αυτό γιατί δεν του έχω μάθει ακόμα πως να παίζει (με τη μπάλα πχ), αν και προσπαθώ να κόψω το δάγκωμα
 


IoannaSp

New Member
19 Ιουλίου 2018
1
0
32
Καλησπέρα και από μένα! Πριν δύο εβδομάδες υιοθετήσαμε ημιεμο ελλ.ποιμενικο που βρήκαμε στο δρόμο. 1,5-2 χρόνων αρσενικό. Είναι πολύ φιλικό με τους ανθρώπους και καθόλου φασαριοζος- προς το παρόν. Καμία βοήθεια με εκπαίδευση? Καταλαβαίνει τα πάντα αλλά αν δεν θέλει δεν ακούει τίποτα. Επίσης συμβουλές για κοινωνικοποίηση με άλλους σκύλους?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3