Αναζήτηση γιόρκι




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Είναι παράνομο να ζευγαρώνουν οι ιδίωτες τους σκύλους τους και να βγάζουν κέρδος απο αυτό χωρίς να είναι εκτροφείς. Εσύ δεν θα έχεις επίπτωση όχι αλλά είναι σαν να αγοράζεις λαθραία προϊόντα. Η κλεμμένα. Δεν θα αγόραζες ένα κλεμμένο ποδήλατο μόνο και μόνο επειδή είναι φθηνό, ετσι δεν είναι;
Μόνο 2 τρόποι απόκτησης σκύλου είναι νόμιμοι και ηθικά σωστοί... Η τον υιοθετείς ή τον παίρνεις από επίσημο σοβαρό εκτροφέα.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Μόνο 2 τρόποι απόκτησης σκύλου είναι νόμιμοι και ηθικά σωστοί... Η τον υιοθετείς ή τον παίρνεις από επίσημο σοβαρό εκτροφέα.
και μόνο αυτοί οι δύο τρόποι δίνουν όσον το δυνατόν πιο υγιή σκύλο και εντός του πλαισίου της μορφολογίας και του χαρακτήρα της φυλής. Αν θέλεις Yorkshire είναι μονόδρομος. Αν θέλεις κάτι που μοιάζει με Yorkshire θα βρείς και σε φιλοζωϊκή. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Μάλιστα το δεύτερο που έστειλες από την αγγελία είναι T-Cup όπως γράφει. Κοίτα τις ασθένειες που αναφέρει εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Yorkshire_Terrier#"Teacup_Yorkies"
 
  • Like
Reactions: Eroe


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μια τέτοια κίνηση ενέχει πάρα πολύ μεγάλο ρίσκο κυριως σε θέματα υγειας.
Τα γιορκι πχ και γενικότερα οι μικρόσωμες φυλές, έχουν θέμα με τις επιγονατίδες τους. Κουτάβια προερχόμενα από γονείς που έχουν πρόβλημα, έχουν συντριπτικά μεγαλύτερες πιθανότητες να έχουν και αυτά το ίδιο πρόβλημα. Κάτι το οποίο θα το δεις όσο μεγαλώνει το κουτάβι σου.
Και αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα.

Επίσης μια τέτοια κίνηση ενέχει μεγάλο ρίσκο όσον αφορά την εμφάνιση αλλά και τον χαρακτήρα. Τα γιορκι έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά εμφάνισης και η εκτροφη τους (η σωστή εκτροφή τους) έχει σαν στόχο την διαφύλαξη αυτών των χαρακτηριστικών.
Γέννες από σκύλους που θυμίζουν γιορκι ή δεν είναι τυπικοί εκπρόσωποι της φυλής τους θα δώσουν και αντίστοιχα κουτάβια. Είναι πολύ πιθανό ένα γλυκύτατο κουτάβι από τέτοιες γέννες να μην θυμίζει καν γιορκι όσο μεγαλώνει.
Να μαδαει, να είναι πολλά περισσότερα κιλά από το τυπικό, να έχει πεσμένα αυτιά, να έχει λάθος χρώματα και ένα σωρό άλλες ιδιαιτεροτητες.
Και επίσης είναι ο χαρακτήρας, ο οποίος και κληρονομειται, αλλά και διαμορφώνεται μέχρι ένα σημείο. Καρδιά γίγαντα σε περυτιλιγμα τσέπης τα ξέρω εγώ και όλοι όσοι τα έχουμε λατρέψει.
Κάνεις δεν μπορεί να ξέρει τι χαρακτήρα έχουν οι γονείς και οι πρόγονοι των κουταβιών στις αγγελίες που έβαλες (και σε άλλες παρόμοιες).

Εαν θες γιορκι πρέπει να βρεις έναν εκτροφέα που έμπρακτα ενδιαφέρεται για όλα όσα περιέγραψα προηγουμένως.
Και για την υγεία και για τον χαρακτήρα και για την εμφάνιση.
Αλλιώς υπάρχουν δεκάδες μικρόσωμα σκυλάκια που δίδονται δωρεάν.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Μια τέτοια κίνηση ενέχει πάρα πολύ μεγάλο ρίσκο κυριως σε θέματα υγειας.
Τα γιορκι πχ και γενικότερα οι μικρόσωμες φυλές, έχουν θέμα με τις επιγονατίδες τους. Κουτάβια προερχόμενα από γονείς που έχουν πρόβλημα, έχουν συντριπτικά μεγαλύτερες πιθανότητες να έχουν και αυτά το ίδιο πρόβλημα. Κάτι το οποίο θα το δεις όσο μεγαλώνει το κουτάβι σου.
Και αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα.

Επίσης μια τέτοια κίνηση ενέχει μεγάλο ρίσκο όσον αφορά την εμφάνιση αλλά και τον χαρακτήρα. Τα γιορκι έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά εμφάνισης και η εκτροφη τους (η σωστή εκτροφή τους) έχει σαν στόχο την διαφύλαξη αυτών των χαρακτηριστικών.
Γέννες από σκύλους που θυμίζουν γιορκι ή δεν είναι τυπικοί εκπρόσωποι της φυλής τους θα δώσουν και αντίστοιχα κουτάβια. Είναι πολύ πιθανό ένα γλυκύτατο κουτάβι από τέτοιες γέννες να μην θυμίζει καν γιορκι όσο μεγαλώνει.
Να μαδαει, να είναι πολλά περισσότερα κιλά από το τυπικό, να έχει πεσμένα αυτιά, να έχει λάθος χρώματα και ένα σωρό άλλες ιδιαιτεροτητες.
Και επίσης είναι ο χαρακτήρας, ο οποίος και κληρονομειται, αλλά και διαμορφώνεται μέχρι ένα σημείο. Καρδιά γίγαντα σε περυτιλιγμα τσέπης τα ξέρω εγώ και όλοι όσοι τα έχουμε λατρέψει.
Κάνεις δεν μπορεί να ξέρει τι χαρακτήρα έχουν οι γονείς και οι πρόγονοι των κουταβιών στις αγγελίες που έβαλες (και σε άλλες παρόμοιες).

Εαν θες γιορκι πρέπει να βρεις έναν εκτροφέα που έμπρακτα ενδιαφέρεται για όλα όσα περιέγραψα προηγουμένως.
Και για την υγεία και για τον χαρακτήρα και για την εμφάνιση.
Αλλιώς υπάρχουν δεκάδες μικρόσωμα σκυλάκια που δίδονται δωρεάν.
οκ καταλαβα! ευχαριστω! δεν ηξερα οτι ειναι παρανομο να πουλας ωσ ιδιοτης μονος σου εναν σκυλο! και φυσικα δεν θα το ρισκαρω..! ευχαριστω πολυ ολους που με βοηθησατε γιατι αλλιως θα ειχα παρει ηδη απο το pet shop :censored: θα παω σε φιλοζωικα σωματεια μπας και βρω κατι αλλιως εκτροφεα! και παλι ευχαριστω! :love:
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Είναι παράνομο να ζευγαρώνουν οι ιδίωτες τους σκύλους τους και να βγάζουν κέρδος απο αυτό χωρίς να είναι εκτροφείς. Εσύ δεν θα έχεις επίπτωση όχι αλλά είναι σαν να αγοράζεις λαθραία προϊόντα. Η κλεμμένα. Δεν θα αγόραζες ένα κλεμμένο ποδήλατο μόνο και μόνο επειδή είναι φθηνό, ετσι δεν είναι;
Μόνο 2 τρόποι απόκτησης σκύλου είναι νόμιμοι και ηθικά σωστοί... Η τον υιοθετείς ή τον παίρνεις από επίσημο σοβαρό εκτροφέα.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Μίας και είμαι ποδηλατης ένα ποδηλατο θα το επερνα. Χα χα χα!
 
  • Like
Reactions: Eroe




barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Kαλησπέρα! Προχθες οι γονεις μου μου εκαναν εκπληξη εναν κουκλο κουταβαρο yorkie! Μια γνωστη μας εχει ενα θυληκο με pedigree και το ειχε ζευγαρωσει και μας χαρισε ενα αρσενικο. Τον εχω 2 μερες. Ειναι ενος μηνων (ξερω μου το εδωσε πολυ μικρο αλλα τωρα δεν μπορω να πω κατι..) :sick:.. Ειναι αξιολατρευτος! Λοιπον .. εχω πολλες αποριες!
1) Φυσιολογικα και τα 2 βραδια κλαιει.. τον βαζω σε ενα υφασματινο ''κλουβακι'' αρκετα μεγαλο για το μεγεθος του με μια κουβερτουλα και την πανα διπλα... Το πρωτο βραδυ ξυπνησε στισ 4μιση και αρχισε να κλαψουριζει.. τον εβγαλα να δω αν ηθελε νερο .. τον ξαναεβαλα μεσα και ξαναεκλεγε προσπαθησα να μην του δινω σημασια αλλα δεν αντεξα εμινα ξυπνια απο τισ 4μιση κοιμηθηκε στην αγγαλια μου.. τον αφηνα που και που στο σπιτακι του.. Το 2ο βραδυ απο τισ 12 μιση εκλαιγε και αυθορμητα τον πηρα λιγο πανω στο κρεβατι μου επειδη εκλαιγε δυνατα και φοβηθηκα μην το μετανιωσουν οι γονεις μου μετα:( εε με πηρε ο υπνος και οταν ξυπνησα επαιζε με το χερι μου. Κατα τις 5μιση δεν αντεξα τον εβαλα μεσα κι κρεμασα το χερι κατω το ειχα στο κλουβακι μεσα απλα να με μυριζει.. Πειτε μου λιγο τι να κανω τωρα τα επομεμα βραδια..
2) Λογικο ειναι εχει κατουρησει χαλια.. η προηγουμενη ιδιωκτητρια το ειχε εξω σε περιφραγμενο χωρο οποτε κατουρουσε οπου να ναι. Εχουμε παρει πανες και προσπαθουμε να τον βλεπουμε ποτε παει να κατουρησει η να κανει κακακια τον βαζω κατευθειαν στην πανα. Κανω σωστα? Αν οχι τι να κανω?
3) Τα αυτακια ποσο μηνων σηκωνονται περιπου ορθια?
Αν εχετε και καμια αλλη συμβουλη να μου δωσετε οτιδηποτε ειμαι προθυμη να την ακουσω! Δεν εχω καμια εμεπειρια απο κουταβια.


(Επειδη δεν ξερω πως να ξεκιναω ενα θεμα δεν ξερω που να πατησω κατι για αυτο γραφω εδω..)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Αυτό, που μας περνάτε για εξαιρετικά χαμηλού νοητικού επιπέδου, ειλικρινά με τρελλαίνει!

Σε άλλα νέα της ημέρας, οι απορίες που έχεις, έχουν απαντηθεί εκατοντάδες φορές στο φόρουμ. Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις απαντήσεις, οπωσδήποτε.
 




barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
άλλη μία απαράδεκτη περίπτωση που κανονικά είναι για καταγγελία
Συγνωμη.. Τι ακριβως ειναι για καταγγελια; Το φορυμ για αυτο δεν ειναι, να απανταμε σε ερωτησεις ιδιοκτητων σκυλων;; Καταλαβαινω το μυνημα του mareco και ζητω συγνωμη.. την καταγγελια ομως δεν την καταλαβα..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υποθέτω πως η καταγγελία που αναφέρθηκε αφορά την ηλικία που πήρες το σκυλάκι σου (28 - 30 μερών). Κανονικά έπρεπε να είναι τουλάχιστον 8 εβδομάδων.
Πέρα όμως από αυτό (το νομικό κομμάτι) , υπάρχουν ένα σωρό προβλήματα συμπεριφοράς που σχετίζονται άμεσα με την ηλικία που αποχωρίστηκε από την μάνα του και τα αδέλφια του. Απο την σχέση του μαζί σου, μέχρι τη σχέση με τους ομοιους του.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf