Υιοθεσία bull terrier


Panos3000

New Member
19 Ιουνίου 2018
4
17
Καλησπέρα φιλοι μου..θα ήθελα την βοήθεια σας..θα ηθελα κάποιες συμβουλές απο γνώστες της ράτσας και μη για το πώς να προσεγγίσω το σκυλάκι που υιοθέτησα.Σε λιγες μέρες θα ειναι κοντα μου και θέλω να είμαι οσο πιο προετοιμασμένος γίνετε .ο κουκλος ειναι 2,5 ετων και είναι παρα πολυ ζημιαρης,μου ελεγε ο κύριος που τον φιλοξενούσε οτι οταν τον αφήνει μονο τού τρώει τα παντα και κατουράει στις γωνιες του σπιτιού..Επίσης δεν έπαιζε ποτέ με τα αλλα σκυλιά τού παρα μονο μ αυτόν(δεν ηταν επιθετικός προς αυτα απλα τα αγνοούσε τελείως).Για γατα Ούτε λόγος αν δει καμία πέφτει να την φάει.Οταν βλέπει άνθρωπο να πίνει νερό απο μπουκαλακι του το αρπαζει απο το στόμα...γενικώς απ ότι κατάλαβα ο νεαρος θέλει να εχει ολη την προσοχή στραμμένη πανω τού Και πιστεύω πως γι αυτο τα κάνει αυτά...Εγω ευτυχώς δεν εχω αλλα ζωακια στο σπιτι και δεν θα έχει κατι να ζηλέψει πάνω σ αυτο το κομμάτι,εγω και αυτος θα είμαστε..Εγω θα ηθελα Κάποιος να μ πει πως να τον προσεγγίσω οταν τον φέρω σπίτι και τι να κάνω ωστε Όταν τον αφήνω μονο του να μην μ διαλύει το σπίτι..Δυο πράγματά και για μένα ειμαι 26 χρονών και ζω μόνος μου σε διαμέρισμα..Γενικά είμαι άνθρωπος που δεν κάθεται σε μια μερια γι αυτο και ηθελα ενα σκύλο που δεν θα καθεται ολη μερα στον καναπέ αλλα θα βγαίνουμε για ατελείωτες βόλτες και γυμναστική οταν γυρναω σπίτι οπότε ο σκυλος θα εκτονώνεται και με το παραπάνω...και κατι τελευταίο,τις πρώτες 20 μέρες που θα τον εχω δεν θα δουλεύω γτ πηρα άδεια ώστε να ασχοληθώ μαζι τού...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Πάρε crate για την δική του ασφάλεια πρωταρχικά όταν θα λείπεις και σαν εργαλείο εκπαίδευσης κατα δευτερον. Υιοθετήστε ένα αυστηρό εντατικο πρόγραμμα καθημερινής βόλτας εκτόνωσης και εκπαίδευσης. Πρέπει να μπούνε νωρίς κανόνες και όρια, χωρίς να υπάρχει ανοχή από μέρους σου.

Αν δεν είχες ποτέ σκύλο καλό θα ήταν να πάρεις μια γνώμη από κάποιον ειδικό συμπεριφοράς/εκπαίδευσης
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μπράβο σου πάντως που με τέτοια περιγραφή που του έκανες θέλεις να τον υιοθετήσεις. Εγώ "τρόμαξα" και δεν ξέρω αν θα το αναλάμβανα. :D



Πάρε crate ...
Αυτό είναι το Α και το Ω. Το κρέιτ πάρτο ΠΡΙΝ πάρεις σπίτι σου τον σκύλο. Για να έχεις σπίτι και νεύρα στη θέση τους και την αλλη εβδομάδα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
καλως να τον δεχτεις τον φιλαρακο σου. αν τα πραγματα ειναι ετσι που τα περιεγραψες και δεν υπερβαλει ο προηγουμενος του κατοχος, σε περιμενει δουλιτσα.

αγορασε ενα κρειτ για την ασφαλεια και την ησυχια και των δυο σας οπως σου ειπε και ο @d3ac0n και προσπαθησε απο την αρχη να τον "κερδισεις" και να χτισεις μια επαφη με το σκυλο. εκτονωση, παιχνιδι, εκπαιδευση.
η περιγραφη που εκανες δε δειχνει σκυλο με τον οποιο ασχοληθηκε ο ιδιοκτητης του καθως μεγαλωνε και τωρα κατεληξε να κανει ο, τι του κατεβει.
το οτι δεν ασχολειται με αλλους σκυλους ειναι ενα πολυ θετικο σημαδι που δειχνει καποια στοιχεια για τον χαρακτηρα του. το προβλημα με τις γατες δε νομιζω οτι θα το ξεπερασει... τα αλλα σε βαθος χρονου θα διορθωθουν αν το θελησεις. τα bt ειναι πολυ ανθρωποκεντρικα σκυλια.

προσπαθησε να κανεις ευχαριστη και ενδιαφερουσα την εκπαιδευση του. one step at a time που λενε. οταν τον βλεπεις οτι βαρεθηκε ή κουραστηκε, σταματα τη, παιξε μαζι του και συνεχισε μια αλλη φορα που θα 'χεις την προσοχη του. διαβασε το φορουμ μας, εχει αρκετα θεματα για την εκπαιδευση σκυλων.

που τον βρηκες;
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Οι ζημιές και το κατούρημα μάλλον δείχνουν κυριαρχικό και χωρίς εκτόνωση σκύλο. Πιθανότατα εάν έχει εκτόνωση και νιώσει ότι έχει αφεντικό θα εξαφανιστούν αυτές οι συμπεριφορές πριν το καταλάβεις.
Αλλά, τα b-t είναι ιδιαίτερα σκυλιά και αφού μιλάμε για ενήλικο άτομο θα πρέπει χτίσεις την σχέση εμπιστοσύνης χωρίς βία αλλά με σταθερότητα.(αν ήταν κουτάβι θα επιδίωκε αυτό την σχέση και θα ήταν πιο εύκολο)
Κάνε την εισαγωγή στο crate μετά από εκτόνωση, διάβασε και τα σχετικά θέματα και όλα θα πάνε καλά.
Να μάθεις για την φυλή και να έχεις στο νου σου όλα όσα δεν πρέπει να κάνεις στη φυλή αυτή και να μην περιμένεις να δεις όλα τα καλά που έχει για να μην απογοητευτείς.( Το αναφέρω γιατί όλοι διαβάζουμε τα καλά και ξεχνάμε τα don'ts).
 


Panos3000

New Member
19 Ιουνίου 2018
4
17
Καλημερα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...αν και δεν μ'αρέσει καθόλου η ιδέα του crate απ ότι κατάλαβα δεν εχω επιλογή..Για να ειμαι ειλικρινής οταν έμαθα οτι έχει και τα "θεματακια" του τον ηθελα ακομα περισσότερο γτ ήξερα οτι θα δυσκολευτεί ακομα παραπάνω να βρει σπιτι..ο άνθρωπος που τον φιλοξενεί έψαχνε για πολλους μηνες να βρει άτομο να τον υιοθετήσει..joks δεν νομίΖω να υπήρχε θεμα με την εκτόνωση του σκυλου..ηταν ελεύθερος σε μια τεράστια έκταση το μεγαλύτερο μερος της μέρας γι'αυτό και πιστεύω πως θα δυσκολευτεί πολυ με το crate..βλέπω να μας διώχνουν και τους δύο απ την πολυκατοικία:LOL: ..
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλημερα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...αν και δεν μ'αρέσει καθόλου η ιδέα του crate απ ότι κατάλαβα δεν εχω επιλογή..Για να ειμαι ειλικρινής οταν έμαθα οτι έχει και τα "θεματακια" του τον ηθελα ακομα περισσότερο γτ ήξερα οτι θα δυσκολευτεί ακομα παραπάνω να βρει σπιτι..ο άνθρωπος που τον φιλοξενεί έψαχνε για πολλους μηνες να βρει άτομο να τον υιοθετήσει..joks δεν νομίΖω να υπήρχε θεμα με την εκτόνωση του σκυλου..ηταν ελεύθερος σε μια τεράστια έκταση το μεγαλύτερο μερος της μέρας γι'αυτό και πιστεύω πως θα δυσκολευτεί πολυ με το crate..βλέπω να μας διώχνουν και τους δύο απ την πολυκατοικία:LOL: ..
Αν σε βάλουν εσένα μόνο σου σε μια αυλή πόσες μέρες θα σου πάρει μέχρι να βαρεθεις?
Ανάποδα το ίδιο ερώτημα: αν έβρισκες τον άνθρωπο της ζωής σου με τον οποίο θα έκανες όλα όσα σε ευχαριστούν, θα είχες πρόβλημα να ζεις σε μια γκαρσονιέρα?
Ειδικά αν μιλάμε για πλάσμα που θέλει την ανθρώπινη αλληλεπίδραση.
 


Panos3000

New Member
19 Ιουνίου 2018
4
17
Αν σε βάλουν εσένα μόνο σου σε μια αυλή πόσες μέρες θα σου πάρει μέχρι να βαρεθεις?
Ανάποδα το ίδιο ερώτημα: αν έβρισκες τον άνθρωπο της ζωής σου με τον οποίο θα έκανες όλα όσα σε ευχαριστούν, θα είχες πρόβλημα να ζεις σε μια γκαρσονιέρα?
Ειδικά αν μιλάμε για πλάσμα που θέλει την ανθρώπινη αλληλεπίδραση.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά ο κύριος που τον έχει παίζει με τις ωρες μαζι τού καθημερινός απ ότι εχω καταλάβει..Ο μονος λόγος που τον δίνει είναι γτ δεν μπορεί ανταπεξέλθει Οικονομικά πλεον γτ εχει αλλα 5..
 
  • Like
Reactions: joks and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Το κρεητ μη το φοβασαι, ο δικος μου ειναι κακομαθημενος και πεισματαρης και παλι το εμαθε μια χαρα. Το αγαπαει κιολας, τρεχει μονος του μεσα. Θα σε βοηθησει πολυ και θα ειναι και ο σκυλος ασφαλης οταν θελεις πχ να κοιμηθεις ή να κανεις ενα μπάνιο . Δες θεματα για σωστη εισαγωγη σε κρεητ, εχει πολλα στο φοορυμ.
Εαν δε θες κρεητ εστω ενα διαδρομο χωλ να τον περιορισεις εχεις τη δυνατοτητα?

Προσωπικη μου αποψη επισης, αν εχεις σπιτι με πολλους χωρους ,μεχρι να ερθει ο σκυλος να οργανωσεις ενα κυριο χωρο που θα περνατε την ημερα μαζι ,εκει που κάθεσαι συνηθως θα ελεγα. Βαλε το κρεητ σε ενα σημειο καπως προφυλαγμενο, βρες σημειο για το φαγητο, το νερο κ.τ.λ.
Και φτιαξε τον χωρο χωρις πειρασμους για ζημιες πρωτον για να μην εχει λογους να αρχισει τις κακες συνηθειες και δευτερον για να μην κινδυνεψει. Κρυψε π.χ τα καλωδια πίσω απο επιπλα, βγαλε τα μαξιλαρια, γλαστρακια, βιβλια και μην εχεις αντικειμενα σε χαμηλο υψος που μπορει να φαει/καταστρεψει. Να μην μπορει να εχει προσβαση σε δωματια χωρις τη παρουσια σου. Πιστευω θα ειναι πιο ευκολο να τον ελεγχεις αν εισαστε στον ιδιο χωρο και επίσης αν αρχισει να σημαδευει και καταστρεφει παντου νομιζω θα ειναι πιο δυσκολο να αναστρεψεις μετα τα πραγματα.

Και πανω στον ενθουσιασμο σου και επειδη θα εχεις αδεια μην αμελησεις μολις μαθει λίγο το κρεητ και πριν τελειωσει η αδεια να τον αρχισεις σε σταδιακες μικρες απουσιες. Δε θα ναι καλη ιδεα νομιζω να περαστε 20 μερες μαζι ασταματητα και μετα ξαφνικα να φυγεις 8-10 ωρες και να τον αφησεις στο ξενο ακομα σπιτι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Και πανω στον ενθουσιασμο σου και επειδη θα εχεις αδεια μην αμελησεις μολις μαθει λίγο το κρεητ και πριν τελειωσει η αδεια να τον αρχισεις σε σταδιακες μικρες απουσιες. Δε θα ναι καλη ιδεα νομιζω να περαστε 20 μερες μαζι ασταματητα και μετα ξαφνικα να φυγεις 8-10 ωρες και να τον αφησεις στο ξενο ακομα σπιτι.
παρα πολυ σημαντικο αυτο! πρεπει να βρεις την χρυση τομη, στον χρονο που θα ασχολεισαι για να χτισεις σχεση μαζι του, αλλα και στον χρονο που σταδιακα θα μενει μονος του στο σπιτι.
Ιδανικο που δεν ασχολειται με αλλα σκυλια, αυτο ειναι οτι καλυτερο. Ο σκυλος πρεπει να εχει ως επικεντρο του κοσμου του, τον ανθρωπο του. Ξεκινας με καλες προοπτικες.
Μπραβο για τον τροπο που σκεφτεσαι και ευχομαι καλη συμβιωση με το νεο σου κολλητο!
 
  • Like
Reactions: Panos3000


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
πωπωπω αυτή ειναι περίπτωση :) μπραβο για την σκεψη και καλό κουράγιο , στο μυαλό μου εχω ότι τα ζωηρά και ατίθασα σκυλιά στο τελος γίνονται οι σκυλοι της ζωης μας :p
Το κρέιτ είναι μονόδρομος και για την ασφάλεια του , δεν έχω ζήσει ποτέ με ένα BT αλλά τα έχω σαν να είναι πρωτοξαδερφα των πιτ.
Άρα αγοράζεις κρειτ αλλα οχι αυτά τα συνηθισμένα :cool: που του είναι 2 λεπτα να τα κάνει χαρτοπόλεμο πας σε ένα τύπου savic που θα μπορεί να αντέξει κανένα 10λεπτο. Του το μαθαίνεις το 20ημερο που θα είσαι σπίτι με ανοιχτή την πόρτα σαν να ειναι φωλιά, με το να τον ταίζεις μέσα και να του κλείνεις την πόρτα μετά από κάποιον καιρό και όταν έτου αφήνεις κάτι να απασχολήτε.
Βόλτες και εκτόνωση πάρα πολύ να είναι πάντα κουρασμένος και κανόνες σταθερους.
Εγώ δεν θα τον άφηνα για αρχή να ανεβαίνει καναπέδες και κρεβάτια αν έχεις σκοπό να τον αφήσεις αργότερα να του έχει φύγει πρώτα το μασούλισμα στα πάντα από ανία.
Αν εχεις τα χρήματα για εκπαιδευτή θα σε βοηθήσει πολυ για να εχεις μια σωστά τοποθετημένη απαντηση απο κάποιον που θα γνωρίζει τον σκύλο και την πορεία του γρήγορα .
Ενημέρωνέ μας για τον μικρό μην μας ξεχνάς και οταν έχεις βάλε και καμμια φώτο ;)
 


Panos3000

New Member
19 Ιουνίου 2018
4
17
Σας ευχαριστώ ολους παρα πολύ..θα σας κρατάω ενήμερους..Είμαι σιγουρος οτι θα χρειαστώ παλι την βοήθεια σας:whistle:..να είστε ολοι καλά..:D
 
  • Like
Reactions: vek and spyv


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf