Τι κάνει νιάου νιάου...


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Παραδέχομαι ότι εδώ και καναδυο χρόνια σκεφτομουν να βάλω και ένα γατάκι στην αγέλη μας. Όμως όσο είχαμε τον μεγάλο μας απλά δεν γινόταν.
Ταυτόχρονα η μεγάλη μου κόρη δειχνει μεγάλη αδυναμία στα γατιά και οπότε πάμε στον κουμπάρο μου που έχει δύο ασχολείται μόνο μαζί τους.
Γύρισα σπίτι περπατώντας πριν μια εβδομάδα και ακούω νιάου. Κοιτάζω και βλέπω ένα τσιμπλιαρικο γατί να με κοιτάζει. Του λέω δύο γλυκολογα και φεύγω.
Αμ δε. Με πήρε από πίσω μέχρι το σπίτι δύο τετράγωνα πιο κάτω. Αυτό ήταν. Σπρέι πάστα και μπάνιο, λεκάνη για άμμο, γατοτροφη και μας υιοθέτησε.
Η σκύλα την μυρίζει σαν τρελή αλλά δεν έχω δει κάποια επικίνδυνη συμπεριφορά.
Το θέμα μου είναι το εξής: τι πρέπει να προσέξω στα μεταξύ τους? Διάβασα ότι πρέπει να μην έχει πρόσβαση η σκυλα στην άμμο και να έχει η γάτα επιλογές διαφυγής εάν υπερενθουσιαστει η σκύλα.
Επειδή ξέρω ότι έχουμε πολλους "διπλούς πράκτορες", οποίος θελει να δώσει σχετικές συμβουλές είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες.
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλωσήρθες στο club! :)
Να σου ζήσει ο νέος... αρχηγός της αγέλης!

Μερικά πρώτα tips:
1.Διαφυγή: Η γάτα εύκολα θα σκαρφαλώσει εκει που δεν φτάνει ο σκύλος (βιβλιοθήκες, ράχη καναπέ, πάγκος κουζίνας κλπ.) οπότε θα βρει μόνη της τα κόλπα.

2. Αμμολεκάνη: Πάρε την κλειστού τύπου (σαν κουβούκλιο είναι) και βάλτην ψηλά γιατί οι γατοκουράδες για κάποιο λόγο είναι τρομερή γκουρμεδιά για τους σκύλους. Βέβαια αν το γατί είναι μικρό ακόμη δεν θα φτάνει οπότε θα χρειαστεί για λίγο καιρό να του βάλεις κάτι για να το βοηθήσεις να ανεβαίνει.

3. Φαί γάτας: Όχι στο δάπεδο, γιατί απλά θα το τρώει ο σκύλος.

4. Ασφάλεια για τη γάτα: Περπατάνε σε κουπαστές, περνάνε στα δίπλα διαμερίσματα κλπ. Ανάλογα με το που μένεις ίσως χρειαστεί να λάβεις μέτρα ειδικής περίφραξης. Ειδικότης μου μιας και έχω φτιάξει εδώ το αλκατράζ τουλάχιστον στο ένα μπαλκόνι.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλωσήρθες στο club! :)
Να σου ζήσει ο νέος... αρχηγός της αγέλης!

Μερικά πρώτα tips:
1.Διαφυγή: Η γάτα εύκολα θα σκαρφαλώσει εκει που δεν φτάνει ο σκύλος (βιβλιοθήκες, ράχη καναπέ, πάγκος κουζίνας κλπ.) οπότε θα βρει μόνη της τα κόλπα.

2. Αμμολεκάνη: Πάρε την κλειστού τύπου (σαν κουβούκλιο είναι) και βάλτην ψηλά γιατί οι γατοκουράδες για κάποιο λόγο είναι τρομερή γκουρμεδιά για τους σκύλους. Βέβαια αν το γατί είναι μικρό ακόμη δεν θα φτάνει οπότε θα χρειαστεί για λίγο καιρό να του βάλεις κάτι για να το βοηθήσεις να ανεβαίνει.

3. Φαί γάτας: Όχι στο δάπεδο, γιατί απλά θα το τρώει ο σκύλος.

4. Ασφάλεια για τη γάτα: Περπατάνε σε κουπαστές, περνάνε στα δίπλα διαμερίσματα κλπ. Ανάλογα με το που μένεις ίσως χρειαστεί να λάβεις μέτρα ειδικής περίφραξης. Ειδικότης μου μιας και έχω φτιάξει εδώ το αλκατράζ τουλάχιστον στο ένα μπαλκόνι.
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
Για θέμα του φαγητού: στις γάτες το βάζουμε και οπότε το φάνε ή παίζει εκπαίδευση να το τρώνε με το που το βάλεις όπως οι σκύλοι?
Υπάρχει θέμα αν το νερό τους είναι κοινό?(αρρώστια ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ).
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εγω θα σου πω ότι πρίν από 10 μήνες περίπου που έφερα σπίτι το γατί, κόντευα να πάθω ψυχωτικό επεισόδιο με το θέμα της ασφάλειας της γάτας και όσα λέει η vrmode παραπάνω για διπλανά διαμερίσματα, μην πέσει από κάτω κλπ μιας και μένω αρκετά ψηλά και έχω πολλά μπαλκόνια, βεράντες και παράθυρα. Τελικά βλέπω ότι είναι θέμα χαρακτήρα, όπως πολύ σωστά μου είπαν αρκετοί. Νομίζω ότι θα το καταλάβεις σχετικά σύντομα. Εμένα βγαίνει σε όλα τα μπαλκόνια και απλά κάθεται. Έχω βέβαια το νου μου. Της έχω ένα μικρό κρέιτ (που δεν έχω για το σκύλο αλλά πήρα για τη γάτα) και έχω εκεί την τροφή της έτσι ώστε να μην πλησιάζει ο σκύλος. Επίσης το κρέιτ εμένα με έχει εξυπηρετήσει για μεταφορά, μετεγχειριτικά στη στείρωση και σε διάφορες άλλες περιπτώσεις. Όσο για το μεταξύ τους, έχω σκύλο που δε χωνεύει ούτε τ άντερά του και με τις γάτες έξω τα παίρνει. Μέσα στο σπίτι όμως το γατί την καταδυναστεύει :p Θέλω να πω ότι βρήκαν ισορροπίες. Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ με την προλαλήσασα. Καλή συμβίωση να έχετε!
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλωσήρθες στο club! :)
Να σου ζήσει ο νέος... αρχηγός της αγέλης!

Μερικά πρώτα tips:
1.Διαφυγή: Η γάτα εύκολα θα σκαρφαλώσει εκει που δεν φτάνει ο σκύλος (βιβλιοθήκες, ράχη καναπέ, πάγκος κουζίνας κλπ.) οπότε θα βρει μόνη της τα κόλπα.

2. Αμμολεκάνη: Πάρε την κλειστού τύπου (σαν κουβούκλιο είναι) και βάλτην ψηλά γιατί οι γατοκουράδες για κάποιο λόγο είναι τρομερή γκουρμεδιά για τους σκύλους. Βέβαια αν το γατί είναι μικρό ακόμη δεν θα φτάνει οπότε θα χρειαστεί για λίγο καιρό να του βάλεις κάτι για να το βοηθήσεις να ανεβαίνει.

3. Φαί γάτας: Όχι στο δάπεδο, γιατί απλά θα το τρώει ο σκύλος.

4. Ασφάλεια για τη γάτα: Περπατάνε σε κουπαστές, περνάνε στα δίπλα διαμερίσματα κλπ. Ανάλογα με το που μένεις ίσως χρειαστεί να λάβεις μέτρα ειδικής περίφραξης. Ειδικότης μου μιας και έχω φτιάξει εδώ το αλκατράζ τουλάχιστον στο ένα μπαλκόνι.
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
Για θέμα του φαγητού: στις γάτες το βάζουμε και οπότε το φάνε ή παίζει εκπαίδευση να το τρώνε με το που το βάλεις όπως οι σκύλοι?
Υπάρχει θέμα αν το νερό τους είναι κοινό?(αρρώστια ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ).
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Όσο είναι μωρό όπως και στα κουτάβια, θα χρειαστεί να τρώει περισσότερο. Μετά σιγά σιγά θα το μειώσεις για να μη σου γίνει τοφαλάκι. Εγω της βάζω 3 φορές τη μέρα από λίγο. Εκπαίδευση δε παίζει κατ εμέ..ούτε κατά διάνοια. Πιστεύω πως ή θα σου τύχει γατάκι υπάκουο σχετικά ή όχι. Το νερό τους το έχω κοινό απλά φροντίζω να το πλένω συχνά με ξύδι.
 
  • Like
Reactions: joks


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
Για θέμα του φαγητού: στις γάτες το βάζουμε και οπότε το φάνε ή παίζει εκπαίδευση να το τρώνε με το που το βάλεις όπως οι σκύλοι?
Υπάρχει θέμα αν το νερό τους είναι κοινό?(αρρώστια ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ).
Να το χαιρεστε το τιγρακι σας!
Φαι 2 φορες την ημερα. Καλο ειναι να μην εχει γεματο πιατο ολη την ωρα , ειδικα μετα τη στειρωση. Σε ψηλο σημειο βεβαια να μη το φτανει ο σκυλος.
Το νερο δεν υπαρχει προβλημα να ειναι κοινο.... εαν δεν εχει προβλημα το γατι. Γενικα εχουν ενα θεμα με το καθαρο νερο. Εαν εχει σαλια, χορταρακια κλπ απο το στομα της σκυλας.. ουτε καν.. στη λεκανη θα το βρεις το γατι να περιμενει να τρεξει το καζανακι :whistle:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
Για θέμα του φαγητού: στις γάτες το βάζουμε και οπότε το φάνε ή παίζει εκπαίδευση να το τρώνε με το που το βάλεις όπως οι σκύλοι?
Υπάρχει θέμα αν το νερό τους είναι κοινό?(αρρώστια ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ).
Έχω 2 γατιά στο σπίτι:
Η μία έχει μονίμως φαί στη διάθεσή της και εδώ και 15 χρόνια έχει αυτόματο βιολογικό δοσομετρητή. Δεν παχαίνει ποτέ γιατί δεν είναι βουλιμική (εκτός αν μπουν μύδια στο σπίτι, εκεί θα μου τα πάρει κι απ' το στόμα).
Η 2η ζει για να τρώει. Έχει φάει μέχρι και φακές (οι γάτες είναι αυστηρά σαρκοφάγα).
Και οι δύο κλέβουν αν βρουν ευκαιρία από το φαί (barf) των σκύλων όταν τα ετοιμάζω.
Νερό έχουν δικό τους αλλά πίνουν κι από τους σκύλους. Η μαθουσάλαινα κλέβει κι από το δικό μου νερό. Γενικά στη γάτα ισχύει "το κλεμμένο είναι καλύτερο".
Η μία θα με πεθάνει γιατί περπατάει πάνω στην κουπαστή (είμαι 4ο όροφο) του μπαλκονιού. Το ένα μπαλκόνι όπως σου είπα το έχω διασφαλίσει πλήρως - στο δεύτερο δεν γίνεται, εκτός αν σταματήσω να απλώνω ρούχα εκεί. Η δεύτερη η βουλιμικιά ευτυχώς όχι, δεν σκαρφαλώνει εκεί.
Προσοχή σε λακάνες τουαλέτας, μην πέσει μέσα και προσοχή σε ανακλινόμενα παράθυρα κλπ.
Από κοινές μεταξύ τους αρρώστιες δεν έχουν, εκτός αν η γάτα έχει τοξόπλασμα και ο σκύλος φάει τα κακά της, οπότε εκεί μπορεί ο σκύλος να αρπάξει τοξόπλασμα. Αλλά αυτό το βλέπεις εύκολα με μια εξέταση.
 




paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
2 γάτους 1 σκύλο...

2 απλοι κανόνες που βασίζονται στην εμπειρία μου και μόνο με συγκεκριμένα ζώα...προειδοποιώ ότι για άλλα ζώα μπορεί να είναι μπούρδες..

κανόνας 1 : άμμος - τάισμα γάτας σε διαφορετικό χώρο...για μένα που χω μικρό σπίτι αυτός ο χώρος είναι το μπάνιο...για το σκύλο είναι άβατο...δεν μπαίνει για κανένα λόγο ακόμα και με ορθάνοιχτη πόρτα...(εκτός όταν είναι να τον πλύνω που παλεύει από μόνος να βγει)...τυπικά έχω μια ψιλή αλυσίδα για να κρατάει την πόρτα να μην ανοίγει τέρμα, ο σκύλος μπορεί να την σπάσει χωρίς προσπάθεια αλλά είναι μια πολύ καλή υπενθύμιση που 3 χρόνια τώρα λειτουργεί...έτσι δίνεις στη γάτα προσωπικό χώρο για τις ανάγκες της αλλά ακόμα και για διαφυγή...
κανόνας 2 : τάισμα ανά 12 ώρες για όλους ταυτόχρονα...λεπτομέρια : πάντα γεμίζω τα πιάτα πρώτα στις γάτες...έτσι του καρφώνω στο μυαλό ότι οι γάτες "προηγούνται πάντα"..ότι πιάτο που δεν άδειασε στο 5λεπτο μαζεύεται...δεν τους ταΐζω ποτέ ότι τρώω εγώ...φαίνεται χαζό να μην μπορείς να τους δώσεις έναν κεφτέ πχ..αλλά έτσι χωρίς να το καταλάβεις τους ωθείς να κλέβουν ...και ο σκύλος μπορεί να μην κλέψει άμεσα...όταν όμως κατέβει η γάτα με τον κεφτε από το τραπέζι στο πάτωμα πιθανότατα θα έχεις ιστορίες...εγώ το χω φτάσει σε σημείο να λείπω από το δωμάτιο 5λεπτο και να μην κλέβουν τίποτα από το τραπέζι...και φυσικά απολαμβάνω πάντα το φαΐ μου χωρίς ενοχλήσεις..λιχουδιές κόκαλα στικάκια κτλ σε όλους ταυτόχρονα αλλά διαφορετικούς χώρους..

γενικά έχω καταλάβει ότι οι γάτοι μου δεν συμπαθούν το σκύλο και αντίστροφα( ο σκύλος έξω από το σπίτι είναι κλασική φάση "άσε με να πνίξω ότι γάτα δούμε" )...ποτέ δεν θα παίξουν μεταξύ τους ( εκτός ελαχίστων περιπτώσεων στο παρελθόν που ο ένας ήταν γατάκι) αλλά δεν θα χουν και πρόβλημα απλά να είναι ξαπλωμένοι στον ίδιο καναπέ...απλή αρμονική συμβίωση με λίγα λόγια..σε περίπτωση που εσένα παίζουν μεταξύ τους καλό είναι πιστεύω να μην αφήνεις ποτέ το σκυλί να ενθουσιαστεί αρκετά να θέσεις όρια και να τους κόβεις το παιχνίδι...οι σκύλοι τα μαθαίνουν αυτά και θα είναι πολύ πιο ήρεμα ακόμα και όταν δεν είσαι μπροστά..

να σου ζήσει και καλή συνέχεια να έχετε στη συμβίωση σας...
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες, θα τις επεξεργαστώ και θα προσαρμοστώ ανάλογα. Δυστυχώς για δέκα μέρες έχει χωριστεί η οικογένειά (κυριολεκτικά) και ειμαστε τα δύο μας αλλά πιστεύω αυτό θα μου δώσει τον χρόνο να προετοιμαστώ καλύτερα αλλά και να μπορέσω να παρατηρήσω τις γατοσυνηθειες χωρίς τις σκυλισιες παρεμβολές.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
H δικιά μου γάτα έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές σιχαίνεται να πιει νερό αν δεν είναι φρέσκο κι έχει μέσα αρκετά σάλια σκύλου οπότε το αλλάζουμε 3-4 φορές την ημέρα. :D Ο προηγούμενος γάτος που είχαμε δεν είχε πρόβλημα απλά να ξέρεις ότι μερικές είναι αρκετά "παράξενες". Ότι άλλο σου είπαν πιο πάνω θα σου έλεγα κι εγώ. Πάρε επίσης ένα λέιζερ για παιχνίδι κι ενα ραβδί με φτερά, είναι το μεγαλύτερο σουξε απο γατοπαιχνίδια.
 
  • Like
Reactions: joks


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
H δικιά μου γάτα έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές σιχαίνεται να πιει νερό αν δεν είναι φρέσκο κι έχει μέσα αρκετά σάλια σκύλου οπότε το αλλάζουμε 3-4 φορές την ημέρα. :D Ο προηγούμενος γάτος που είχαμε δεν είχε πρόβλημα απλά να ξέρεις ότι μερικές είναι αρκετά "παράξενες". Ότι άλλο σου είπαν πιο πάνω θα σου έλεγα κι εγώ. Πάρε επίσης ένα λέιζερ για παιχνίδι κι ενα ραβδί με φτερά, είναι το μεγαλύτερο σουξε απο γατοπαιχνίδια.
Η μικρή έχει φάει κόλλημα με ένα κορδόνι από την βερμούδα μου. Αφού δεν σταματάγε και δεν είναι συνθετικό το έβγαλα και το κρέμασα και βρήκα την ησυχία μου.
 
  • Like
Reactions: Vania


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
H δικιά μου γάτα έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές σιχαίνεται να πιει νερό αν δεν είναι φρέσκο κι έχει μέσα αρκετά σάλια σκύλου οπότε το αλλάζουμε 3-4 φορές την ημέρα. :D Ο προηγούμενος γάτος που είχαμε δεν είχε πρόβλημα απλά να ξέρεις ότι μερικές είναι αρκετά "παράξενες". Ότι άλλο σου είπαν πιο πάνω θα σου έλεγα κι εγώ. Πάρε επίσης ένα λέιζερ για παιχνίδι κι ενα ραβδί με φτερά, είναι το μεγαλύτερο σουξε απο γατοπαιχνίδια.
To λέιζερ δεν θα το χρησιμοποιούσα - αφήνει εγκεφαλικά κουσούρια, σίγουρα σε σκύλο, ενδεχομένως και σε γάτα. Μια χαρά περνάνε τώρα το καλοκαίρι τα γατιά που κυνηγάνε έντομα - κάθε βράδυ έχουμε πάρτυ.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
To λέιζερ δεν θα το χρησιμοποιούσα - αφήνει εγκεφαλικά κουσούρια, σίγουρα σε σκύλο, ενδεχομένως και σε γάτα. Μια χαρά περνάνε τώρα το καλοκαίρι τα γατιά που κυνηγάνε έντομα - κάθε βράδυ έχουμε πάρτυ.
Αλήθεια? :eek: Σεληνιάζεται μόλις ακούει να ανοίγω το ντουλάπι που ξέρει οτι το φυλάω. Δεν το κάνουμε στα μάτια της σαφώς μόνο στο πάτωμα και στους τοίχους και πηδάει σαν παλαβή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αλήθεια? :eek: Σεληνιάζεται μόλις ακούει να ανοίγω το ντουλάπι που ξέρει οτι το φυλάω. Δεν το κάνουμε στα μάτια της σαφώς μόνο στο πάτωμα και στους τοίχους και πηδάει σαν παλαβή.
Έχω δει σαλταρισμένο σκύλο με τέτοιο πράγμα που δεν επικοινωνούσε με το περιβάλλον του μόλις έδυε ο ήλιος γιατί έψαχνε το λειζερ. Άστο καλύτερα...
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Για σκυλόβιους και γατόβιους - true stories

Aν ο σκύλος σου μπορούσε να μιλήσει
http://www.netwix.gr/watch/1187904/an-o-skylos-soy-mporoyse-na-milisei-part-2-

Αν η γάτα σου μπορούσε να μιλήσει
http://www.netwix.gr/watch/1189199/an-i-gata-soy-mporoyse-na-milisei
:LOL::LOL::LOL:

Ο δικος μου παντως πιστευω επηρεαστηκε απο τη τριμηνη συμβιωση ως κουταβι με τις γατες. Εμφανιζει πολλες γατισιες συμπεριφορες. Επιπλεον οταν βλεπει γατες κανει λες και βρηκε τη χαμενη του οικογενεια, δειχνει υπερβολικη χαρα.
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Η μικρή έχει φάει κόλλημα με ένα κορδόνι από την βερμούδα μου. Αφού δεν σταματάγε και δεν είναι συνθετικό το έβγαλα και το κρέμασα και βρήκα την ησυχία μου.
Σωθηκα λέμε.
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf