Η Μπελα μου αγνοειται εδω και εξι ημερες...


michael25gr

Member
21 Ιουνίου 2018
6
0
31
Η Μπέλα μετά από 8 χρόνια αποφάσισε να εξαφανιστεί δυστυχώς για 2η φορά. Την πρώτη φορά που την είχα αφήσει σε ενα φίλο λόγω προβλήματος υγείας που είχα μεταφερθεί στην Αθήνα μετά από ενα δυνατό κρότο έφυγε από τοο σπίτι, δεν ακολούθησε τον δρόμο παραστράτησε και με αποτέλεσμα να πέσει σε ένα γκρεμό και να σπάσει τοπόδι της αυτό πριν απο τέσσερα χρόνια.Από τότε έχει κάνει δυο εγχειρήσεις αλλά ποτέ δεν επουλώθηκε πλήτρως το τραύμαα τηςΠλέον είναι 8 χρονώνκαι λογω και τους προβληματος δεν έχει και μεγάλες αντοχές.Προχθές λοιπόν που ήμασταν πάλι στο χωριό άρχισε να βροντάει δυνατά, εγώ έλειπα αλλά αντιλήφθηκα ότι έπρεπε να γυρίσω σπίιτ, αλλά ήταν αργά είχε πηδήξει τα κάγκελα(για πτρώτη φορά) και από τότε (Σάββατο 16 Ιουνίου) αγνοείται..Έχψ ψάηξει παντού σε όλα τα γύρω χωριά με ξέρουν και την ξέρουν, άλλωστε δεν υπάρχει άλλο πιτ μπουλ στην περιοχή. Είναι λες και άνοιξε η γη και την κατάπιε!.Δεν μπορώ να την βρω πουθενά έχω ψάξειι παντού,Το θέμα είναι ότι ο κακός καιρός συνεχίζεται με βροντές και βροχή.Από την μια έχει σίγουρα νερό, από την άλλη πόσο μπορεί να αντέξει χωρίς τροφή.Επιπλέον αν με έχει ακούσει είναι δυνατόν να μην ανταποκρίνεται?
Διάβασα πάντως ότι τα σκυλιά που φοβούνται τους θορύβους είναι αυτοκαταστροφικά, φοβάμαι μην έπεσε σε κανένα γκρεμό ή εγκλωβίστηκε κάπου. Έχω χάσει κάθε ελπίδα....Που αλλου να ψαξω???
 




michael25gr

Member
21 Ιουνίου 2018
6
0
31
Κρητη,Χανια...Ναι ειχε αλλα αν την ειχε βρει καποιος θα ηταν σπιτι.ειναι επαρχια σε ξερουν οολοι τους ξερεις ολους..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Πολλά τα ενδεχόμενα δυστυχώς.
Να είναι κάπου χτυπημένη, να κρύβεται, να έχει φτάσει χιλιόμετρα μακριά.
Κάνε τα πάντα που μπορείς. Συνεχείς κοινοποιήσεις στο fb, αγγελίες και τηλέφωνα σε κοντινούς κτηνιάτρους και φιλοζωικές. Αφίσες παντού, στην ευρύτερη περιοχή.
Μακάρι να βρεθεί.
 


michael25gr

Member
21 Ιουνίου 2018
6
0
31
Ολα τα εχω κανει,υπαρχει και το ενδεχομενο καποιος ασχετος τουριστας να την πηρε ειναι πολυ φιλικη με τουςτο ανθρωπους
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Λίγο απίθανο σενάριο αυτό, για ένα όχι μικρόσωμο σκυλάκι.
Μην εστιάσεις την σκέψη σου σ'αυτό και αποπροσανατολιστείς, από τα πιο πιθανά. Τα πιο απλά. Ψάξε σε κάθε σημείο, που μπορεί ίσως να είναι κρυμμένη, ανήμπορη, χτυπημένη; Με βοήθεια ίσως, άλλου σκύλου; Μπορεί ακόμη και να έχει χάσει την ταυτότητά της, να την έχει βρει κάποιος και να μην μπορεί να ειδοποιήσει. Chip έχει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ξερει κανεις ποσο καιρο αντεχουν χωρις φαγητο?ειναι πιτ μπουλ
Αντέχουν, μην ανησυχείς. Αν είναι γερή και κυκλοφορεί, θα βρει να φάει.
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Μακάρι να την βρεις.. Εκτος από κοινοποιησεις πρέπει να εισαι στον δρόμο και να την ψάχνεις συνέχεια. Βάλε και φίλους να ψάχνουν..
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.228
7.771
Αν εσιτε σε μικρο χωριο, πιο επαρχιακο, τυπωστε αφισακια και βαλτε σε καφενεια και μπακαλικα σε ολα τα χωρια τρυγυρω. Να βλεπουν τις φωτο οι εργατες , γεωργοι, μεταναστες ,οι οποιοι τρυγυρνανε περισσοτερο στην εξοχη καθως και τα πιτσιρικια που ειναι ολη μερα εξω με ποδηλατα.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ψαχνω και εγω και ο αδερφος μου εχουμε ηδη ξοδεψει δεκαδες ωρες αλλα...
Ρε φίλε δεν θέλω να γίνομαι κακός αλλά αν πραγματικά θες να βρεις το σκυλί σου πρεπει να κάνεις ότι είναι δυνατόν. Ακόμα και αυτά που ίσως σου φαίνονται ασήμαντα.

Σου έγραψα μερικά μηνύματα πιο πάνω αυτο
Που στα Χανιά;
Βάλε και μια φωτογραφία εδώ
Και το πέρασες στο ντούκου.
Επειδή σχεδόν καθημερινά κινούμαι σε όλη την ευρύτερη περιοχή των Χανίων ίσως να τον έβλεπα.
Βαλε σε αυτό το θέμα μια φωτογραφία του σκύλου σου και γράψε που ακριβώς τον έχασες.
Δεν λέω ότι θα αρχίσω να ψάχνω τον σκύλο σου αλλά μπορεί και κατά τύχη να τον συναντήσω. Πότε δεν ξέρεις.